Ewidencja kosztów zakładowych zespołów gospodarczych w przedsiębiorstwach produkujących na rynek.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1984.7.20

Akt indywidualny
Wersja od: 30 czerwca 1984 r.

OKÓLNIK Nr 10/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1984 r.
w sprawie ewidencji kosztów zakładowych zespołów gospodarczych w przedsiębiorstwach produkujących na rynek.

Przedsiębiorstwa, w których zostały zorganizowane zakładowe zespoły gospodarcze, zwane dalej zespołami, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1983 r. w sprawie zakładowych zespołów gospodarczych organizowanych w przedsiębiorstwach produkujących na rynek (Dz. U. Nr 68, poz. 302) prowadzą ewidencję kosztów produkcji wytworzonej przez zespoły według następujących zasad:
1. Koszty produkcji wytworzonej przez zespoły księguje się w ewidencji szczegółowej prowadzonej do właściwego konta zespołu 5 - "Koszty rozliczone", np. do konta 501 "Produkcja podstawowa" według pozycji kalkulacyjnych (koszty bezpośrednie w układzie stosowanym w przedsiębiorstwie oraz koszty wydziałowe).

2. Do pozycji kalkulacyjnej "Płace bezpośrednie" zalicza się wynagrodzenia należne zespołom, przypadający od tych wynagrodzeń podatek od płac i inne kwoty naliczane w stosunku do wynagrodzeń lub liczby osób zatrudnionych w zespołach.

3. Wytworzone przez zespoły wyroby gotowe lub półfabrykaty wycenia się według technicznego kosztu wytworzenia analogicznej produkcji, wykonanej w okresie sprawozdawczym lub w okresie poprzednim w normalnym czasie pracy przedsiębiorstwa.

4. Różnicę między technicznym kosztem wytworzenia, określonym w ust. 3, a sumą kosztów bezpośrednich produkcji, ujętych w ewidencji szczegółowej, o której mowa w ust. 1, księguje się w koszty produkcji zespołu (pozycja kalkulacyjna: "Koszty wydziałowe") korygując o tę różnicę koszty wydziałowe tego wydziału, w którym zespół prowadzi produkcję.

5. Jeżeli zespół wykonuje czynności, których koszty w przypadku wykonywania ich w normalnym czasie pracy przedsiębiorstwa nie są wyodrębnione (fazy produkcji, operacje technologiczne), wówczas w ewidencji, o której mowa w ust. 1, księguje się wyłącznie płace bezpośrednie zespołu. Płace te zwiększają następnie płace bezpośrednie pozostałej produkcji i są rozliczane według przyjętych w przedsiębiorstwie zasad. Nie zwalnia to od objęcia odpowiednią ewidencją ilościową pobranych i zużytych przez zespół materiałów bezpośrednich zapewniającą kontrolę przestrzegania norm lub wskaźników zużycia oraz ustalenie strat i ubytków materiałów.

6. Braki nienaprawialne spowodowane przez zespoły wycenia się tak, jak produkty wytworzone w normalnym czasie pracy przedsiębiorstwa. Koszty naprawy braków ustala się w wysokości bezpośrednich kosztów wykonania czynności naprawczych. Koszty braków rozliczane są według ogólnych zasad. Odszkodowania za spowodowanie braku zmniejszają należne zespołom wynagrodzenie.

7. Użyte w okólniku symbole i nazwy kont, oparte na typowym planie kont dla przedsiębiorstw przemysłowych, mają odpowiednie zastosowanie w branżowych i zakładowych planach kont, opartych na innych typowych planach kont.