Ekwiwalenty pieniężne przysługujące funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2017.4

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.

DECYZJA Nr 60
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 7 marca 2017 r.
w sprawie ekwiwalentów pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie § 1 statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 73 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie nadania statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (M.P. z 2016 r. poz. 643) w związku z art. 52a ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2016 r. poz. 1897, 1948 i 1955 oraz z 2017 r. poz. 60) postanawia się, co następuje:
§  1. 
Decyzja określa sposób naliczania i ustalania wysokości oraz wypłaty funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW", ekwiwalentów pieniężnych za:
1)
użytkowanie własnej odzieży i obuwia roboczego;
2)
pranie odzieży roboczej we własnym zakresie.
§  2. 
Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1)
organ zaopatrzenia - dyrektora Biura Logistyki ABW lub dyrektorów delegatur ABW, którym Szef ABW przyznała kompetencje zaopatrzeniowe w stosunku do określonego składnika majątku stosownie do przepisów Szefa ABW w sprawie udzielania dyrektorom jednostek organizacyjnych ABW upoważnienia do gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego;
2)
komórka finansowa - właściwą komórkę organizacyjną Biura Finansów ABW lub właściwą komórkę organizacyjną w delegaturze ABW;
3)
cena zakupu - cenę jednostkową odzieży i obuwia roboczego, wynikającą z faktury za ostatnią partię zakupu przedmiotu danego rodzaju;
4)
normalne warunki użytkowania - ściśle określoną temperaturę i ciśnienie otoczenia, które stanowią rodzaj punktu odniesienia do obliczeń fizyko-chemicznych; jednym z normalnych warunków użytkowania jest temperatura równa 0° C oraz ciśnienie równe 1 atmosferze fizycznej, które w przybliżeniu odpowiada ciśnieniu atmosferycznemu;
5)
okres użytkowania - okres czasu liczony od dnia wydania funkcjonariuszowi i pracownikowi ABW odzieży i obuwia roboczego, w ciągu którego wartość użytkowa tych przedmiotów w normalnych warunkach użytkowania pozwala na ich wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem.
§  3. 
1. 
Ustala się ekwiwalent pieniężny za użytkowanie własnej odzieży i obuwia roboczego dla funkcjonariuszy i pracowników ABW pełniących służbę albo wykonujących prace na stanowiskach, o których mowa w załączniku nr 1 do decyzji, zwany dalej "ekwiwalentem pieniężnym za użytkowanie".
2. 
Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie, dla pojedynczego przedmiotu, ustala się następująco:
1)
stawka miesięczna należności jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SM - stawka miesięczna należności,

Cz - cena zakupu przedmiotu,

O - okres użytkowania własnej odzieży i obuwia roboczego liczony w miesiącach;

2)
do obliczenia stawki miesięcznej należności, o której mowa w pkt 1, przyjmuje się niezależnie od normy przydziału, tylko jeden przedmiot danego asortymentu;
3)
stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie jest obliczana jako iloczyn stawek miesięcznych należności i ilości miesięcy w danym roku kalendarzowym, za które przysługuje ekwiwalent pieniężny za użytkowanie na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SR - stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

SM - stawka miesięczna należności,

IM - ilość miesięcy w danym roku kalendarzowym, za które przysługuje ekwiwalent pieniężny za użytkowanie;

4)
stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie jest obliczana według wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

SR - stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

ID - ilość dni roboczych w danym roku kalendarzowym;

5)
wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

W - wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim,

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie,

IZL - łączna ilość dni roboczych zwolnienia lekarskiego powyżej 30 dni w danym roku kalendarzowym.

§  4. 
1. 
Organ zaopatrzenia jest odpowiedzialny za:
1)
pranie, czyszczenie i naprawę odzieży i obuwia roboczego w odpowiednich punktach usługowych albo
2)
naliczanie ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej przez funkcjonariuszy i pracowników ABW, we własnym zakresie, zwanego dalej "ekwiwalentem pieniężnym za pranie".
2. 
Organ zaopatrzenia może zakupić sprzęt i środki piorące w ramach zwiększenia czystości odzieży roboczej na stanowiskach wymagających częstszego prania.
3. 
Organ zaopatrzenia ponosi koszty prania odzieży roboczej, która w wyniku użytkowania w czasie pełnienia służby albo wykonywania pracy uległa skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
4. 
Funkcjonariuszom i pracownikom ABW, którzy użytkują własną odzież i obuwie robocze albo którym przydzielono odzież roboczą jest przyznawany, naliczany i wypłacany ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w § 1, po złożeniu oświadczeń wymienionych w § 10 ust. 2 albo w § 11 ust. 3 zarządzenia nr 13 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 7 marca 2017 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz środków higieny osobistej przysługujących funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanego dalej "zarządzeniem".
5. 
Ekwiwalent pieniężny za pranie jest naliczany w oparciu o:
1)
ceny jednostkowe usług pralniczych przedmiotów odzieży roboczej, o których mowa w załączniku nr 2 do decyzji;
2)
częstotliwość prania odzieży roboczej, o której mowa w załączniku nr 3 do decyzji, oraz intensywność brudzenia na poszczególnych stanowiskach służbowych oraz stanowiskach pracy, o której mowa w załączniku nr 4 do decyzji;
3)
przepracowaną ilość dni roboczych.
6. 
Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za pranie jest obliczana na podstawie wzoru:
1)
stawka miesięczna określona wzorem:

1

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SM- stawka miesięczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

Σ - suma,

CJ - cena jednostkowa usługi pralniczej przedmiotu,

C - częstotliwość prań w miesiącu określona w załączniku, o którym mowa w ust. 5 pkt 2;

2)
stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SD- stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

SM - stawka miesięczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

Wu - współczynnik urlopowy ustalany odrębnie w każdym roku kalendarzowym (w przypadku pracowników ABW jest stosowany tylko do zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy);

3)
stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze symbole oznaczają:

SR - stawka roczna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

ID - ilość dni roboczych w danym roku kalendarzowym;

4)
wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest obliczana na podstawie wzoru:

gdzie użyte we wzorze wielkości oznaczają:

W - wysokość potrąceń za przebywanie na zwolnieniu lekarskim,

SD - stawka dzienna ekwiwalentu pieniężnego za pranie,

IZL - łączna ilość dni roboczych zwolnienia lekarskiego powyżej 30 dni w danym roku kalendarzowym.

7. 
Ceny jednostkowe usług pralniczych przedmiotów odzieży roboczej są waloryzowane przez organ zaopatrzenia naliczający ekwiwalent pieniężny za pranie, zgodnie z prognozowanym średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanym w ustawie budżetowej. Ceny jednostkowe tych usług określa załącznik, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 1.
§  5. 
1. 
Przysługujące funkcjonariuszowi i pracownikowi ABW ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, są naliczane i wypłacane, w rocznym okresie rozliczeniowym, w terminie do dnia 20 lutego roku kalendarzowego następującego po rozliczanym roku budżetowym.
2. 
Pracownikom ABW zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, nalicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia, tj.:
1)
zatrudnionym na 3/4 etatu - 75 % naliczonego ekwiwalentu pieniężnego za pranie w sposób, o którym mowa w ust. 3;
2)
zatrudnionym na 1/2 etatu - 50 % naliczonego ekwiwalentu pieniężnego za pranie w sposób, o którym mowa w ust. 3.
3. 
Okres rzeczywistego użytkowania odzieży i obuwia roboczego lub okres uprawniający do wypłaty ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, ustala się w pełnych miesiącach kalendarzowych, licząc od dnia ich wydania funkcjonariuszowi albo pracownikowi ABW.
4. 
Przy ustalaniu rzeczywistego okresu użytkowania odzieży i obuwia roboczego uprawniającego do wypłaty ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, uwzględnia się nieobecności w służbie albo w pracy funkcjonariusza albo pracownika ABW, trwające dłużej niż 30 dni łącznie w danym roku kalendarzowym, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego.
5. 
Naliczenia ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, dokonuje właściwy organ zaopatrzenia sporządzając wykazy funkcjonariuszy albo pracowników ABW uprawnionych do tych ekwiwalentów.
6. 
Wykazy, o których mowa w ust. 5, podlegają zatwierdzeniu przez kierownika właściwej komórki zaopatrzenia, a następnie stanowią podstawę wypłaty ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, przez właściwe komórki finansowe.
§  6. 
1. 
W przypadku zwolnienia funkcjonariusza ABW ze służby albo rozwiązania z pracownikiem ABW umowy o pracę, wypłacone ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, nie podlegają zwrotowi.
2. 
Funkcjonariuszowi ABW, którego zwolniono ze służby albo pracownikowi ABW, z którym rozwiązano umowę o pracę przed wypłaceniem ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 1, obliczenia i wypłaty tych ekwiwalentów dokonuje się za okres od powstania należności do dnia, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby albo rozwiązanie umowy o pracę, według stawek obowiązujących w danym roku kalendarzowym.
3. 
Ekwiwalenty pieniężne, o których mowa w § 1, nie przysługują funkcjonariuszowi albo pracownikowi ABW przebywającemu na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym.
§  7. 
Traci moc decyzja nr 79 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 15 lipca 2015 r. w sprawie ekwiwalentów pieniężnych przysługujących funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz. Urz. ABW poz. 14 i 17).
§  8. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 1 stycznia 2017 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ STANOWISK SŁUŻBOWYCH

ALBO STANOWISK PRACY,

na których dopuszcza się używanie przez funkcjonariuszy lub

pracowników ABW własnej odzieży i obuwia roboczego

spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny służby oraz

pracy

Lp.Stanowiska służbowe albo stanowiska pracyNr zestawu

w tabeli

należności*

1.administrator, dyspozytorpoz. 1
2.kierowca, portierpoz. 10
3.kelner/kelnerkapoz. 18
4.magazynierpoz. 15
5.funkcjonariusz albo pracownik AB W wykonujący krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których jego odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniunie występuje
6.pomoc kuchennapoz. 19
* normy przydziału określa załącznik nr 1 do zarządzenia nr ___ Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia _________ 2017 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz środków higieny osobistej przysługujących funkcjonariuszom i pracownikom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

ZAŁĄCZNIK Nr  2

CENY JEDNOSTKOWE USŁUG PRALNICZYCH PRZEDMIOTÓW

ODZIEŻY ROBOCZEJ

Lp.Przedmiot odzieży roboczejJ. m.Cena jed. brutto (zł)
1.bielizna termoaktywnakpi.11,78
2.bluzka biała/koszula białaszt.4,71
3.ubranie kucharskiekpi.14,00
4.dres (spodnie długie + bluza)kpi.32,68
5.fartuch biały bawełnianyszt.4,12
6.fartuch bawełniany z długim rękawemszt.4,12
7.fartuch bawełniany z krótkim rękawemszt.3,51
8.fartuch drelichowyszt.4,12
9.koszulka sportowaszt.9,76
10.koszulka z napisemszt.9,76
11.koszula flanelowaszt.4,12
12.kombinezon drelichowy

(bluza + spodnie ogrodniczki)

kpi.12,95
13.czepek kucharskiszt.1,86
14.podkoszulek z krótkim rękawemszt.3,51
15.podkoszulek z długim rękawemszt.3,51
16.spodenki sportoweszt.12,72
17.spodnieszt.9,42
18.spódnicaszt.7,06
19.zapaska kelnerska/kucharskaszt.4,12

ZAŁĄCZNIK Nr  3

CZĘSTOTLIWOŚĆ PRANIA ODZIEŻY ROBOCZEJ

Lp.Grupy brudzeniaAsortymentCzęstotliwość prania
1.Ibielizna termoaktywna1 x miesiąc
2.kombinezon roboczy drelichowy1 x miesiąc
3.koszula flanelowa1 x miesiąc
4.fartuch drelichowy1 x kwartał
5.fartuch bawełniany biały1 x miesiąc
6.koszulka sportowa1 x miesiąc
7.koszulka z napisem1 x miesiąc
8.spodenki sportowe1 x miesiąc
9.dres (spodnie długie + bluza)1 x miesiąc
1.IIbielizna termoaktywna1 x miesiąc
2.bluzka biała/koszula biała2 x miesiąc
3.fartuch bawełniany biały1 x miesiąc
4.fartuch drelichowy1 x miesiąc
5.fartuch bawełniany z długim rękawem1 x miesiąc
6.fartuch bawełniany z krótkim rękawem1 x miesiąc
7.kombinezon roboczy drelichowy1 x miesiąc
8.koszulka bawełniana z krótkim rękawem1 x miesiąc
9.koszula flanelowa1 x miesiąc
10.podkoszulek krótki rękaw1 x miesiąc
11.podkoszulek długi rękaw1 x miesiąc
12.spodnie/spódnica1 x. kwartał
1.IIIfartuch bawełniany biały1 x miesiąc
2.fartuch drelichowy1 x miesiąc
3.kombinezon roboczy drelichowy2 x miesiąc
4.koszula flanelowa1 x miesiąc
5.czepek kucharski1 x miesiąc
6.podkoszulek krótki rękaw1 x miesiąc
7.podkoszulek długi rękaw1 x miesiąc
8.

9.

ubranie kucharskie (bluza + spodnie/spódnica)1 x miesiąc
zapaska kelnerska/kucharska2 x miesiąc

ZAŁĄCZNIK Nr  4

STANOWISKA SŁUŻBOWE ALBO STANOWISKA PRACY,

na których pełnienie służby albo wykonywanie pracy związane jest z różną intensywnością brudzenia

I Grupa brudzenia

stanowiska obsługi

II Grupa brudzenia

stanowiska

techniczno-gospodarcze

III Grupa brudzenia

stanowiska produkcyjne

administratorinstalator łączności,

konserwator sprzętu łączności, nadzór techniczny

blacharz samochodowy
archiwista, archiwista analityk, reprograf digitalizer, eksponatowniachemik ds. analizy dokumentówchemik galwanizer
dyspozytorintroligatordiagnosta, pracownik kontroli technicznej
funkcjonariusz Wydziału V antyterrorystycznego DBWiA ABWkelner/kelnerkaelektromechanik samochodowy
grupa dochodzeniowo-śledczamagazynier, magazynier w magazynie technicznymelektryk, konserwator agregatów spalinowo-energetycznych
instruktor doskonalenia techniki jazdyobsługa plotera laserowegograwer
instruktor grup realizacyjnychpracownia obróbki dźwięku, obrazu i fonoskopii, kryptolog-członek zesp. badaw.hydraulik, murarz, posadzkarz, spawacz, stolarz, szklarz, ślusarz, tapicer
instruktor zajęć sportowychpracownia analizy pismakonserwator maszyn i urządzeń
instruktor zajęć strzeleckichpracownia badań biologicznychkucharz/kucharka

pomoc kuchenna

kierowca/portierpracownia badań chemicznych, fotograf kryminalistycznylakiernik samochodowy
koordynator ds.

administracyjnych

pracownia badań dokumentumalarz
kryptolog konstruktorpracownia daktyloskopiimaszynista offsetowy, drukarz, pracownik przygotowalni offsetowej
ochrona p/poż.pracownia fotografii i mikrofilmówmechanik precyzyjny
pracownia charakteryzatornisprzątaczkamechanik samochodowy
przewodnik psów służbowychpracownik fotoskładumistrz
wyposażenie zimowerobotnik gospodarczypoligraf
zabezpieczenia

operacyjno-techniczne

robotnik transportowytechnolog papiernictwa
rusznikarzwyrób pieczątek
starszy kontroler techniczny
1 przy obliczeniu stawki miesięcznej należy obliczyć należną kwotę za pojedynczy przedmiot, za który należy się ekwiwalent pieniężny za pranie, a następnie wszystkie kwoty zsumować