Egzamin z nauki zawodu, przygotowania zawodowego i nadawania tytułów kwalifikacyjnych w szkołach zawodowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1982.11.99

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1982 r.

ZARZĄDZENIE Nr KZU-0162-14/82
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 10 sierpnia 1982 r.
w sprawie egzaminu z nauki zawodu, przygotowania zawodowego i nadawania tytułów kwalifikacyjnych w szkołach zawodowych

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160 z późniejszymi zmianami), § 3 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1976 r. w sprawie określenia szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i wychowania oraz nadzoru pedagogicznego nad nimi (Dz. U. z 1976 r. Nr 29, poz. 171 i z 1981 r. Nr 3, poz. 14), § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 1974 r. Nr 37, poz. 219 i z 1975 r. Nr 14, poz. 85), § 5 ust. 2 uchwały Nr 367 Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie przyznawania robotnikom tytułów kwalifikacyjnych (MP Nr 76, poz. 402 z późniejszymi zmianami) i § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 30 grudnia 1974 r. w sprawie nauki zawodu i przyuczania do wykonywania określonych prac przez młodocianych w rzemieślniczych zakładach pracy (Dz. U. Nr 51, poz. 335 z późniejszymi zmianami) - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Warunkiem ukończenia:

- zasadniczej szkoły zawodowej dla młodzieży i młodocianych pracowników,

- liceum zawodowego,

- technikum oraz szkoły równorzędnej dla młodzieży i pracujących,

- pedagogicznego studium technicznego,

- policealnego studium zawodowego dla młodzieży,

- policealnego studium zawodowego dla pracujących, kształcącego w zawodach nierobotniczych,

jest obok spełnienia przez ucznia (słuchacza) wymagań określonych regulaminem oceniania, klasyfikowania i promowania, złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu z nauki zawodu lub z przygotowania zawodowego.

2.
W szkołach kształcących w zawodach robotniczych i pokrewnych przeprowadza się egzamin z nauki zawodu, a w pozostałych szkołach - egzamin z przygotowania zawodowego.
3.
Świadectwo ukończenia szkoły zawodowej, wymienionej w ust. 1, kształcącej w zawodach robotniczych i pokrewnych określonych w klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego, jest dowodem stwierdzającym posiadanie tytułu robotnika wykwalifikowanego.
§  2.
Zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu lub przygotowania zawodowego w szkołach zawodowych dla młodzieży niepracującej i pracujących (dorosłych) określa regulamin stanowiący załącznik Nr 1 do zarządzenia.
§  3.
Zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu w szkołach zawodowych dla młodocianych pracowników określa zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 29 września 1976 r. w sprawie zasad wypełniania obowiązku dokształcania się młodocianych w szkołach zawodowych i ogólnokształcących oraz organizacji i kontroli praktycznej nauki zawodu młodocianych pracowników w zakładach pracy (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 77 z późniejszymi zmianami)
§  4.
Egzamin czeladniczy dla młodocianych pracowników będących uczniami zasadniczej szkoły zawodowej, określony odrębnymi przepisami, jest egzaminem z nauki zawodu w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
§  5.
Dopuszcza się możliwość przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu w szkołach przyzakładowych według zasad stosowanych w szkołach zawodowych dla młodzieży niepracującej.
§  6.
Dopuszcza się możliwość odmiennego uregulowania przez ministrów wiodących dla danej branży, w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania, niektórych zasad i trybu składania egzaminu z nauki zawodu lub z przygotowania zawodowego oraz określenia szczegółowych wytycznych w sprawie doboru tematów i przebiegu egzaminu, o ile byłoby to uzasadnione specyfiką kształcenia w danym zawodzie.
§  7.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 6 czerwca 1974 r. w sprawie prac dyplomowych w średnich szkołach zawodowych (Dz. Urz. MOiW Nr 6, poz. 36),
2)
inne przepisy sprzeczne z postanowieniami niniejszego zarządzenia.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1982 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

REGULAMIN EGZAMINU Z NAUKI ZAWODU, PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO W SZKOŁACH ZAWODOWYCH DLA MŁODZIEŻY NIEPRACUJĄCEJ I PRACUJĄCYCH (DOROSŁYCH)

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§  1.
Celem egzaminu jest stwierdzenie stopnia opanowania przez uczniów (słuchaczy) wiadomości, umiejętności i nawyków w zakresie określonym charakterystyką zawodową absolwenta.
§  2.
Egzamin składają uczniowie klasy programowo najwyższej (słuchacze ostatniego semestru) w ostatnich 10 dniach przed planowanym zakończeniem zająć. Warunkiem przystąpienia do egzaminu są końcowe oceny co najmniej dostateczne z przedmiotów objętych planem nauczania.
§  3.
1.
Egzamin przeprowadza komisja w składzie:

- przewodniczący - którym winien być nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą w szkole i posiadający kierunkowe wykształcenie zawodowe;

- egzaminatorzy - (dwóch - trzech) - nauczyciele (instruktorzy) praktycznej nauki zawodu, nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych;

- przedstawiciele zakładu pracy - w którym uczeń (słuchacz) realizował praktyczną naukę zawodu lub który jest zainteresowany zatrudnieniem absolwenta.

2.
W pracach komisji może brać także udział wychowawca klasy.
3.
W zależności od: liczby oddziałów, zawodów (specjalności), warunków w jakich odbywa się praktyczna nauka zawodu, charakteru wykonywanych zadań egzaminacyjnych oraz miejsca egzaminu, można powołać więcej niż jedną komisję.
4.
Skład komisji dla jednej grupy uczniów (słuchaczy) nie powinien być mniejszy niż 3 osoby.
§  4.
1.
Przewodniczącego (przewodniczących) komisji egzaminacyjnej - na wniosek dyrektora szkoły - powołuje organ administracji państwowej nadzorujący szkołę, na dwa miesiące przed terminem egzaminu.
2.
Członków komisji egzaminacyjnej, powołuje dyrektor szkoły.
3.
Członków komisji oraz organizacją egzaminu dla uczniów (słuchaczy) odbywających praktyczną naukę zawodu w zakładzie pracy uzgadnia się z komórką szkoleniową tego zakładu.
§  5.
Egzamin organizowany jest w szkole lub w zakładzie pracy. W zakładzie pracy egzamin organizowany jest w miejscu odbywania przez uczniów (słuchaczy) praktycznej nauki zawodu.
§  6.
1.
Zadaniem komisji egzaminacyjnej jest:

- przygotowanie zadań egzaminacyjnych i miejsca egzaminu;

- przeprowadzenie egzaminu;

- wypełnienie dokumentacji z egzaminu.

2.
Przewodniczący komisji:

- nadzorują przygotowanie zadań egzaminacyjnych i miejsca egzaminu oraz czuwa nad prawidłowością przebiegu egzaminu;

- zapoznaje członków komisji z kryteriami ocen;

- zapoznaje uczniów (słuchaczy) z trybem przeprowadzania egzaminu;

- rozpoczyna i kończy egzamin zgodnie z obowiązującym ceremoniałem;

- rozstrzyga kwestie sporne wynikające z przebiegu egzaminu.

3.
Egzaminatorzy:

- przygotowują zadania egzaminacyjne i miejsce egzaminu;

- przed rozpoczęciem egzaminu przygotowują lub zapoznają się z opinią o wykonanym zadaniu egzaminacyjnym (pracy dyplomowej), jeżeli takie zadanie zostało uczniowi (słuchaczowi) wcześniej przydzielone;

- oceniają wykonanie zadania oraz zasób wiadomości ucznia (słuchacza).

§  7.
Czas trwania egzaminu określi komisja egzaminacyjna w zależności od rodzaju zadania egzaminacyjnego i konieczności prawidłowej oceny jego wykonania, przy czym egzamin dla jednego ucznia (słuchacza) nie może trwać dłużej niż tygodniowy wymiar godzin przedmiotów zawodowych w klasie programowo najwyższej

II.

TRYB PRZEPROWADZANIA EGZAMINU

§  8.
Egzamin polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego, które powinno być sformułowane w sposób problemowy, zobowiązujący ucznia (słuchacza) do praktycznego jego rozwiązania i zastosowania przy jego wykonaniu nabytych wiadomości, umiejętności i nawyków oraz uzasadnienia swojego działania.
§  9.
Egzamin składa się:

- z części praktycznej przeprowadzanej indywidualnie lub w grupach,

- z części teoretycznej przeprowadzanej w formie ustnej lub pisemnej.

Obie wymienione części egzaminu mogą być przeprowadzane łącznie lub oddzielnie, jeśli tego wymaga specyfika zawodu.

§  10.
1.
W czasie egzaminu uczniowie (słuchacze) obowiązani są przedstawić:
1)
zadania egzaminacyjne, które są wykonywane w trakcie egzaminu

lub

2)
zadania egzaminacyjne w formie prac dyplomowych, których wykonanie wymaga 40-60 godzin samodzielnej pracy ucznia (słuchacza).
2.
Zadania egzaminacyjne wymagające krótszego czasu na ich wykonanie uczniowie (słuchacze) losują w dniu egzaminu.
3.
Zadania egzaminacyjne w formie pracy dyplomowej uczeń (słuchacz) może otrzymać w klasie programowo przedostatniej lub nie później niż w 6-tym tygodniu nauki w klasie programowo najwyższej (na przedostatnim semestrze).
4.
Zadanie egzaminacyjne w formie pracy dyplomowej zatwierdza dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela, pod kierunkiem którego będzie praca prowadzona, przy pozytywnej opinii komisji przedmiotowej.
§  11.
1.
Praca dyplomowa może być wykonana przez jednego ucznia (słuchacza) lub 2-3-osobową grupę uczniów (słuchaczy).
2.
Uczeń w czasie wykonywania pracy dyplomowej powinien co najmniej 3-krotnie odbyć konsultacje z nauczycielem, pod którego kierunkiem wykonuje zadanie.
3.
Uczeń (słuchacz) obowiązany jest oddać pracę najpóźniej na tydzień przed wyznaczonym terminem egzaminu.
4.
Praca dyplomowa powinna być samodzielnym wykonaniem opracowania konstrukcyjnego, opracowaniem procesu technologicznego lub wykonaniem modelu urządzenia, przyrządu, aparatu, pomocy naukowej itp., opracowaniem praktycznych rozwiązań organizacyjnych i gospodarczych Uzasadnienie rozwiązania powinno być przedstawione w formie ustnej w trakcie zdawania egzaminu. Komisja może ponadto sprawdzić umiejętność praktycznego wykonania fragmentu pracy dyplomowej.

III.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  12.
Uczeń (słuchacz), który pomyślnie złożył egzamin - ukończył szkołę i uzyskał kwalifikacje w wyuczonym zawodzie.
§  13.
Uczeń (słuchacz), który nie przystąpił do egzaminu z przyczyn usprawiedliwionych, a z przedmiotów objętych planem nauczania otrzymał pozytywne oceny roczne - może przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym, nie później niż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Pedagogiczna.
§  14.
Uczeń (słuchacz), który egzaminu nie złożył - może do niego przystąpić ponownie w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Radę Pedagogiczną, nie później jednak niż do 15 września.
§  15.
Uczeń (słuchacz), który z egzaminu otrzymał ocenę niedostateczną powtarza klasę (semestr).
§  16.
Wynik egzaminu wpisuje się na świadectwie szkolnym i w arkuszu ocen i w miejscu do tego przeznaczonym.
§  17.
Z egzaminu sporządza się protokół, który przechowywany jest w aktach osobowych uczniów (słuchaczy):
a)
według wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do niniejszego regulaminu, gdy zadanie egzaminacyjne było wykonane i ocenione w czasie egzaminu;
b)
według wzoru (dla każdego ucznia) stanowiącego załącznik Nr 2 do niniejszego regulaminu, gdy zadanie egzaminacyjne było wykonane w formie pracy dyplomowej.
§  18.
Materiały oraz środki potrzebne do przeprowadzenia egzaminu zapewnia szkoła lub zakład pracy w zależności od miejsca odbywania egzaminu, ewentualnie uczeń (słuchacz) - o ile wykonuje pracę dla siebie.

Załącznik  Nr 1

Pieczęć podłużna szkoły

(zakładu pracy) *)

Protokół egzaminu, z przygotowania zawodowego *), z nauki zawodu *) przeprowadzonego w dniu (dniach) * ............ 19..... r.

przez Komisję w składzie:

Przewodniczący ...........................................................................................................................

(nazwisko i imię) stanowisko

Członkowie ..................................................................................................................................

....................................................................................................................................

Lp.Imię i nazwisko ucznia (słuchacza)Tematy zadań lub nr zestawuOcenaUwagi

Podpisy

Członków Komisji

.............................................

.............................................

.............................................

Podpis

Przewodniczącego komisji

............................................

............................................... dnia ........................

(miejscowość)

*) niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Pieczęć szkoły

Protokół egzaminu z nauki zawodu *), przygotowania zawodowego *) ...............................

1. Uczeń (słuchacz) *) ..................................................................................................... klasy

(semestru) *) ............................................................. otrzymał pracę dyplomową na temat:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

Podpis nauczyciela Podpis dyrektora

......................................... .........................................

2. Odbyte konsultacje

Lp.Temat konsultacjiDataPodpis nauczyciela

*) niepotrzebne skreślić

3. Data oddania pracy dyplomowej ...........................................................................................

4. Opinia nauczyciela o pracy dyplomowej ..............................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

5. Wynik egzaminu (ocena) ......................................................................................................

................................................................................................................................................

Egzamin przeprowadziła Komisja w składzie:

Przewodniczący ...........................................................................................................................

(nazwisko i imię) (stanowisko)

Członkowie .....................................................................

.....................................................................

.....................................................................

.....................................................................

Podpisy

Członków komisji

.........................................

.........................................

.........................................

Podpis

Przewodniczącego komisji

............................................

............................................... dnia ........................