Działalność normalizacyjna w resorcie zdrowia i opieki społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 22 maja 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 kwietnia 1984 r.
w sprawie działalności normalizacyjnej w resorcie zdrowia i opieki społecznej.

Na podstawie art. 7 ust. 3, art. 8 ust. 2 i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298 i z 1972 r. Nr 11, poz. 83) oraz w związku z uchwałą Nr 18 Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 1971 r. w sprawie dalszego rozwoju i zwiększenia efektywności działalności normalizacyjnej (M. P. Nr 9, poz. 59) i § 8 uchwały Nr 242 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zasad, trybu i terminu zniesienia zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych (M. P. Nr 32, poz. 286) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Działalność normalizacyjną w resorcie zdrowia i opieki społecznej prowadzą:
1)
Biuro Studiów i Projektów Służby Zdrowia,
2)
Centralny Ośrodek Techniki Medycznej,
3)
Centralna Składnica Zaopatrzenia Lecznictwa "Cezal",
4)
Instytut Balneoklimatyczny,
5)
Instytut Leków,
6)
Instytut Żywności i Żywienia,
7)
Naczelny Inspektorat Lecznictwa Uzdrowiskowego,
8)
Państwowa Inspekcja Sanitarna,
9)
Państwowy Zakład Higieny,
10)
Zrzeszenie Producentów Sprzętu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego "Ortmed",
11)
Zrzeszenie Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Farmaceutycznego "Cefarm",
12)
Zrzeszenie Wytwórni Surowic i Szczepionek "Biomed".
2.
Działalność normalizacyjną prowadzą również przedsiębiorstwa przemysłowe zrzeszone w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 10 i 12 oraz przedsiębiorstwa, dla których funkcje nadzoru sprawuje jednostka organizacyjna wymieniona w ust. 1 pkt 7.
§  2.
Centralny Ośrodek Techniki Medycznej programuje, organizuje, koordynuje i sprawuje ogólny nadzór nad działalnością normalizacyjną w resorcie zdrowia i opieki społecznej, a w szczególności:

- ustala kierunkowe wytyczne do planów prac normalizacyjnych,

- sporządza zbiorcze plany prac normalizacyjnych,

- występuje o zapewnienie środków finansowych na działalność normalizacyjną,

- kontroluje projekty dokumentów normalizacyjnych,

- opiniuje projekty dokumentów normalizacyjnych,

- spełnia wiodącą rolę w wykonywaniu zadań i zobowiązań wynikających z faktu uczestnictwa PRL w międzynarodowych pracach normalizacyjnych w zakresie techniki medycznej,

- opiniuje projekty norm międzynarodowych w zakresie techniki medycznej,

- nadzoruje wdrażanie do norm krajowych norm międzynarodowych w zakresie techniki medycznej,

- współpracuje w organizowaniu w kraju międzynarodowych konferencji normalizacyjnych dla uzgadniania projektów norm w zakresie techniki medycznej.

§  3.
Funkcje ośrodków normalizacyjnych powierza się:
1)
Zrzeszeniu Producentów Sprzętu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego "Ortmed" w zakresie protez, wyrobów i narzędzi ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego,
2)
Instytutowi Balneoklimatycznemu w zakresie instalacji i urządzeń stosowanych w lecznictwie uzdrowiskowym oraz surowców i produktów leczniczych pochodzących z uzdrowisk,
3) 1
Państwowemu Zakładowi Higieny w zakresie zagadnień ochrony powietrza pomieszczeń, przeznaczonych na stały pobyt ludzi, przed wydzielaniem nadmiernych ilości substancji chemicznych, a w szczególności metod:

- oznaczania substancji chemicznych w powietrzu,

- pobierania próbek powietrza z pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi,

- pobieranie próbek materiałów i wyrobów budowlanych i ich badań pod względem zdrowotnym.

§  4.
W zależności od zadań i rzeczywistych potrzeb, jednostki organizacyjne, o których mowa w § 1, organizują służby normalizacyjne w formie:
1)
odrębnej komórki organizacyjnej do spraw normalizacji,
2)
samodzielnego stanowiska pracy do spraw normalizacji,
3)
stanowiska pracy do spraw normalizacyjnych w ramach innej komórki organizacyjnej,
4)
wyznaczenia pracownika do spraw normalizacji, prowadzącego obok prac z tego zakresu, również inne prace, jeżeli w danej jednostce organizacyjnej nie zachodzi potrzeba organizowania służby normalizacyjnej w jednej z form, o których mowa w pkt 1-3.
§  5.
1.
Zadania normalizacyjne jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1-3 określają przepisy powołane w podstawie prawnej niniejszego zarządzenia oraz wytyczne Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 11 sierpnia 1966 r. w sprawie działalności normalizacyjnej ośrodków normalizacyjnych (Biul. PKN Nr 9, poz. 149).
2.
Przy ośrodkach normalizacyjnych, o których mowa w § 3, należy powołać komisje normalizacyjne. Zasady powoływania, organizacji i główne zadania komisji określają wytyczne Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 7 marca 1966 r. w sprawie komisji normalizacyjnych działających przy ośrodkach normalizacyjnych (Biul. PKN Nr 4, poz. 49).
§  6.
1.
Przekazuje się dyrektorowi Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej uprawnienia do ustanawiania norm branżowych.
2.
Normy zakładowe ustanawiane są przez dyrektorów przedsiębiorstw i podlegają sprawdzeniu przed ich ustanowieniem oraz planowej weryfikacji przez właściwy przedmiotowo ośrodek normalizacyjny.
3.
Dyrektorów przedsiębiorstw, które nie posiadały uprawnienia do ustanawiania norm zakładowych, a zgrupowane były w zniesionych zjednoczeniach, uprawnia się do ustanawiania norm zakładowych.
§  7.
1.
Wnioski o ustanowienie nowych Polskich Norm lub o wprowadzenie do nich zmian albo o odstąpienie od tych norm powinny być kierowane do Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za pośrednictwem Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej.
2.
Zezwolenie na odstąpienie od Polskiej Normy udziela, na wniosek Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości.
3.
Zezwolenia na odstąpienie od normy branżowej udziela, na wniosek składany za pośrednictwem Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 sierpnia 1972 r. w sprawie działalności normalizacyjnej w resorcie zdrowia i opieki społecznej (Dz. Urz. MZiOS Nr 20, poz. 93).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 pkt 3 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 19 marca 1985 r. (Dz.Urz.MZ.85.5.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 maja 1985 r.