Dyslokacja i dysponowanie zestawami geofonów w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGPSP.2005.2.12

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 września 2005 r.

Rozkaz nr 8
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 15 września 2005 r.
w sprawie dyslokacji i dysponowania zestawami geofonów w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 z późn. zm.1), w związku z § 13 pkt 1 lit. c regulaminu organizacyjnego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej nadanego zarządzeniem nr 2 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 3 lipca 2000 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KG PSP Nr 2, poz. 5 z późn. zm.2), w celu usprawnienia prowadzenia działań ratowniczych przy użyciu sprzętu specjalistycznego przez jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ustalam, co następuje:
§  1.
Rozkaz określa zasady rozmieszczenia, dysponowania do działań ratowniczych oraz zakres działania grup poszukiwawczo-ratowniczych wyposażonych w zestawy geofonów będących w wyposażeniu jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
§  2.
Zestawy geofonów zlokalizowane w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, łódzkim stanowią wyposażenie grup poszukiwawczo-ratowniczych i są przeznaczone do prowadzenia działań ratowniczych.
§  3.
1.
Zestawy geofonów znajdujące się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, szkołach aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Poznaniu oraz w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przeznaczone są do realizacji procesu dydaktycznego.
2.
Zestawy geofonów, o których mowa w ust. 1, w uzasadnionych przypadkach mogą być dysponowane do działań ratowniczych.
§  4.
Zestawy geofonów z obsługą są dysponowane do działań

ratowniczych:

1)
na zapotrzebowanie kierującego działaniem ratowniczym zgłoszone do wojewódzkiego stanowiska koordynacji ratownictwa w przypadku działań na terenie macierzystego województwa, z powiadomieniem Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności;
2)
przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w przypadku:
a)
prowadzenia działań poza macierzystym województwem lub za granicą kraju,
b)
konieczności użycia zestawów geofonów stanowiących wyposażenie szkół Państwowej Straży Pożarnej poza macierzystym województwem.
§  5.
Zestawy geofonów dysponowane są do działań ratowniczych z przeszkoloną, minimum dwuosobową obsługą, do której podstawowych obowiązków należy:
1)
wspomaganie dowodzącego działaniem ratowniczym w zakresie użycia zestawów geofonów;
2)
posiadanie wiedzy w zakresie zasad obsługi i użytkowania oraz parametrów technicznych zestawów geofonów;
3)
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  6.
1.
Komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej zapewnią warunki organizacyjne umożliwiające przeprowadzenie szkoleń w zakresie użycia zestawów geofonów.
2.
Czas wyjazdu grupy wyposażonej w zestawy geofonów ze szkoły Państwowej Straży Pożarnej nie może przekraczać 60 minut od zadysponowania przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności.
§  7.
Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej ustali, w odrębnym porozumieniu z Komendantem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, zasady i tryb wykorzystywania zestawu geofonów będącego w dyspozycji tej szkoły do działań ratowniczych na terenie województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
§  8.
1.
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej do dnia 31 grudnia 2005 r. przekaże ewidencyjnie jeden zestaw geofonów do dyspozycji Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w porozumieniu z Komendantem Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zapewni przeszkolenie obsługi zestawu geofonów w terminie do dnia 31 marca 2006 r.
§  9.
Komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej z województw, o których mowa w § 2:
1)
odpowiedzialni są za przeszkolenie, przez instruktorów, którzy ukończyli kurs w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej, minimum trzech strażaków na każdej zmianie służbowej w każdej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej wyposażonej w zestaw geofonów,
2)
zapewnią przeszkolenie dyżurnych wojewódzkich stanowisk koordynacji ratownictwa, powiatowych stanowisk kierowania (miejskich stanowisk kierowania) i punktów alarmowych oraz kadry dowódczej w zakresie możliwości wykorzystania zestawów geofonów w działaniach ratowniczych; włączą tematykę wykorzystania zestawów geofonów w działaniach ratowniczych do stałych programów szkoleń doskonalących w jednostkach ratowniczo-gaśniczych; zapewnią warunki organizacyjne umożliwiające wyjazd grupy z zestawem geofonów nie później niż w ciągu 20 minut od zadysponowania przez właściwe stanowisko kierowania; zapewnią trwałe oznakowanie wszystkich elementów zestawu geofonów umożliwiające identyfikację jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.
§  10.
Ustala się podstawowe obszary działania grup wyposażonych w zestawy geofonów:
1)
grupa "Pomorze" - województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie;
2)
grupa "Małopolska" - województwa: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie;
3)
grupa "Wielkopolska" - województwo wielkopolskie;
4)
grupa "Mazowsze" - województwa: mazowieckie, podlaskie, lubelskie;
5)
grupa "Wrocław" - województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie;
6)
grupa "Szczecin" - województwo zachodniopomorskie;
7)
grupa "Łódź" - województwa: łódzkie, śląskie.
§  11.
Traci moc rozkaz nr 19 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 25 listopada 2002 r. w sprawie ustalenia zasad rozmieszczenia, dysponowania do działań ratowniczych oraz określenia zakresu działania grup wyposażonych w zestawy geofonów w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
§  12.
Komendanci wojewódzcy i komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej, wymienieni w § 7 i § 8, złożą pisemne meldunki o sposobie wykonania rozkazu w terminie do dnia 31 marca 2006 r.
§  13.
Rozkaz wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 59, poz. 516 i Nr 166, poz. 1609, z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 oraz z 2005 r. Nr 100, poz. 836.

2 Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. KG PSP z 2001 r. Nr 2, poz. 2, z 2002 r. Nr 2, poz. 5 i 6 oraz z 2004 r. Nr 1, poz. 1 (ostatnia nowelizacja zarządzenia znajduje się w niepublikowanym zarządzeniu nr 1 KG PSP z dnia 18 lipca 2005 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej).