Dostosowanie do potrzeb jednostek organizacyjnych więziennictwa zadań, organizacji i sposobu wykonywania obsługi prawnej oraz zasady i tryb doskonalenia zawodowego radców prawnych pełniących obowiązki w tych jednostkach.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1990.1.7

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 stycznia 1990 r.
w sprawie dostosowania do potrzeb jednostek organizacyjnych więziennictwa zadań, organizacji i sposobu wykonywania obsługi prawnej oraz zasad i trybu doskonalenia zawodowego radców prawnych pełniących obowiązki w tych jednostkach

Na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145 i z 1989 r. Nr 33, poz. 175) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obsługę prawną jednostek organizacyjnych więziennictwa wykonują:
1)
starsi radcowie prawni i radcowie prawni pełniący służbę w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych;
2)
starsi radcowie prawni i radcowie prawni pełniący służbę w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz ośrodkach szkolenia i doskonalenia kadr Służby Więziennej.
2.
Radcy prawnemu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, można powierzyć wykonywanie obsługi prawnej innej jednostki organizacyjnej, w której etat nie przewiduje stanowiska radcy prawnego lub w której etat taki jest czasowo nie obsadzony.
3.
W jednostce organizacyjnej więziennictwa można utworzyć zespół radców prawnych do obsługi określonych jednostek organizacyjnych.
4.
Kierownik jednostki organizacyjnej więziennictwa, w której etat nie przewiduje stanowiska radcy prawnego lub w której etat taki jest czasowo nie obsadzony, może doraźnie zawrzeć umowę zlecenia z radcą prawnym lub adwokatem na wykonywanie obsługi prawnej jednostki.
§  2.
1.
Koordynację obsługi prawnej w jednostkach organizacyjnych więziennictwa wykonuje naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.
2.
W jednostkach organizacyjnych więziennictwa, w których utworzono zespoły radców prawnych, koordynatorem obsługi prawnej jest radca prawny wyznaczony przez kierownika jednostki.
§  3.
Do zadań radców prawnych w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych, oprócz zadań wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145 i z 1989 r. Nr 33, poz. 175), zwanej dalej "ustawą", należy:
1)
sprawowanie zastępstwa prawnego jednostek organizacyjnych więziennictwa w postępowaniu przed Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym oraz naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej;
2)
nadzorowanie prowadzenia postępowań wyjaśniających w sprawach szkód w mieniu jednostek organizacyjnych więziennictwa, należących do właściwości Dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych;
3)
współdziałanie w organizowaniu doskonalenia zawodowego radców prawnych pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych więziennictwa.
§  4.
Do zadań radców prawnych w pozostałych jednostkach organizacyjnych więziennictwa, oprócz zadań wymienionych w art. 7 ustawy, należy:
1)
wykonywanie obsługi prawnej wyznaczonych jednostek organizacyjnych;
2)
sprawowanie zastępstwa prawnego wyznaczonych jednostek organizacyjnych w postępowaniu przed sądami oraz organami administracji państwowej;
3)
nadzorowanie prowadzenia postępowań wyjaśniających w sprawach szkód w mieniu jednostek organizacyjnych więziennictwa w wyznaczonych jednostkach.
§  5.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych więziennictwa, przed podjęciem decyzji w sprawach, o których mowa w art. 6 ust. 2 i 3 ustawy, mają obowiązek zasięgnąć opinii radcy prawnego.
2.
W sprawach o charakterze precedensowym, jak również w sprawach zawiłych, nasuwających istotne wątpliwości, kierownik jednostki może zwrócić się o opinię prawną do Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.
3.
Opinia prawna powinna być zwięzła i jasna, zawierać krótkie omówienie stanu faktycznego i wyjaśniać przedstawione zagadnienia w sposób zrozumiały, z powołaniem obowiązujących w tym przedmiocie przepisów prawa, ich wykładni, wytycznych oraz aktualnego orzecznictwa.
§  6.
1.
Radca prawny jest obowiązany zapoznać kierownika jednostki organizacyjnej ze stanem sprawy i proponowanym sposobem postępowania, a zwłaszcza:
1)
przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego lub administracyjnego, a także przed wdaniem się w spór w sprawach wytoczonych przeciwko jednostce organizacyjnej więziennictwa;
2)
w razie uznania za celowe zawarcia ugody lub wysunięcia takiej propozycji przez stronę przeciwną;
3)
jeżeli wskutek okoliczności ujawnionych w toku postępowania celowe i uzasadnione byłoby cofnięcie pozwu dla uniknięcia zbędnych kosztów postępowania;
4)
jeżeli w toku postępowania roszczenie strony przeciwnej okazało się zasadne i celowe jest uznanie powództwa w całości lub w części dla uniknięcia dalszych kosztów postępowania;
5)
po wydaniu przez organ pierwszej instancji orzeczenia niekorzystnego dla jednostki organizacyjnej więziennictwa.
2.
Radca prawny, któremu kierownik jednostki organizacyjnej więziennictwa udzielił pełnomocnictwa procesowego, prowadzi samodzielnie sprawę przed organem orzekającym, dbając o należyte wykorzystanie środków prawnych dla ochrony uzasadnionych interesów jednostki, którą reprezentuje.
§  7.
1.
Centralny Zarząd Zakładów Karnych może z własnej inicjatywy lub na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej więziennictwa przejąć zastępstwo w postępowaniu przed sądem lub organem administracji państwowej w każdej sprawie, jeżeli ze względu na wagę, zawiłość lub charakter sprawy uzna to za celowe.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, oraz w odniesieniu do spraw podlegających rozpoznaniu przez organy wymienione w § 3 pkt 1, akta podręczne sprawy należy przesłać do Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.
§  8.
W ramach nadzoru nad prowadzeniem postępowań wyjaśniających w sprawach szkód w mieniu jednostek organizacyjnych więziennictwa radca prawny:
1)
udziela osobom wyznaczonym do prowadzenia postępowań wyjaśniających wytycznych co do zasad i trybu postępowania,
2)
ocenia materiał dowodowy zebrany w toku postępowania wyjaśniającego, wydając opinię co do dalszego toku postępowania,
3)
przygotowuje projekty orzeczeń kończących postępowanie w sprawie.
§  9.
Radca prawny występuje do właściwego sądu lub organu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniu prawomocnemu lub podlegającemu wykonaniu, którym orzeczono obowiązek spełnienia świadczenia na rzecz jednostki organizacyjnej więziennictwa oraz dopilnowuje podjęcia czynności zmierzających do wyegzekwowania świadczenia.
§  10.
Ewidencję spraw związanych z wykonywaniem obsługi prawnej prowadzi się w formie:
1)
rejestru wydanych opinii prawnych (0),
2)
rejestru spraw sądowych oraz zawartych ugód pozasądowych (S),
3)
rejestru spraw z zakresu administracji państwowej (AD),
4)
rejestru spraw szkodowych (SD). 
§  11.
1.
Akta podręczne w sprawach, o których mowa w § 10, zakłada się oddzielnie dla każdej sprawy, z chwilą wpisania jej do rejestru.
2.
Akta podręczne powinny zawierać kompletny materiał dokumentacyjny sprawy ułożony w porządku chronologicznym. Karty akt powinny być zszyte i ponumerowane.
3.
Akta podręczne powinny być opatrzone sygnaturą składającą się z: oznaczenia rejestru, numeru porządkowego, pod którym sprawa jest zaewidencjonowana, oraz dwóch ostatnich cyfr roku, dla którego rejestr jest prowadzony.
§  12.
1.
Nadzór nad funkcjonowaniem obsługi prawnej w jednostkach organizacyjnych więziennictwa sprawuje Centralny Zarząd Zakładów Karnych.
2.
Wykonywana w ramach sprawowanego nadzoru kontrola obsługi prawnej ma na celu:
1)
sprawdzenie stopnia wykorzystania radców prawnych przez kierowników jednostek organizacyjnych więziennictwa przy podejmowaniu decyzji wymagających zaopiniowania pod względem prawnym,
2)
sprawdzenie prawidłowości działania radcy prawnego, zwłaszcza w zakresie:
a)
opanowania problematyki prawnej związanej z działalnością Służby Więziennej,
b)
współudziału w kształtowaniu działalności obsługiwanych jednostek organizacyjnych, prawidłowym stosowaniu prawa oraz krzewieniu wiedzy prawniczej,
c)
skuteczności zapobiegania zbędnym procesom,
d)
wykorzystania wniosków nasuwających się na podstawie materiałów i dowodów zebranych w toku postępowania sądowego, szkodowego lub administracyjnego, mogących przyczynić się do usprawnienia działalności poszczególnych jednostek organizacyjnych więziennictwa.
§  13.
Radcy prawnemu nie można polecać wykonywania czynności wykraczających poza zakres obsługi prawnej, z wyjątkiem pełnienia służb przewidzianych odrębnymi przepisami w okresie wzmożonej czujności i ostrego pogotowia.
§  14.
Radcy prawnemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zastępstwa sądowego według zasad określonych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie dodatkowego wynagrodzenia radców prawnych.
§  15.
1.
Oceny pracy zawodowej radcy prawnego dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej więziennictwa.
2.
Przeniesienie radcy prawnego na niższe stanowisko służbowe lub zwolnienie ze służby z powodu nienależytego wykonywania obowiązków radcowskich wynikających z przepisów ustawy może nastąpić po zasięgnięciu opinii naczelnika Wydziału Organizacyjno-Prawnego Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.
§  16.
Kierownik jednostki organizacyjnej więziennictwa jest obowiązany zawiadomić na piśmie radę okręgowej izby radców prawnych o zwolnieniu ze służby (przeniesieniu na niższe stanowisko służbowe) radcy prawnego, który był członkiem samorządu radców prawnych.
§  17.
1.
Radca prawny jest obowiązany stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i systematycznie pogłębiać wiedzę prawniczą, na bieżąco zaznajamiać się z ustawodawstwem, wytycznymi właściwych organów państwowych, orzecznictwem sądowym i administracyjnym oraz literaturą fachową.
2.
Centralny Zarząd Zakładów Karnych organizuje okresowe narady radców prawnych w celu wymiany doświadczeń zawodowych, przedstawienia wniosków i analiz płynących z kontroli obsługi prawnej oraz udzielania wytycznych zapewniających jednolity tryb postępowania w określonych sprawach.
3.
W razie wprowadzenia nowych kodyfikacji prawnych, wydania aktów ustawodawczych lub innych aktów prawnych o charakterze normatywnym, mających istotne znaczenie dla działalności jednostek organizacyjnych więziennictwa, Centralny Zarząd Zakładów Karnych organizuje doskonalące zawodowo szkolenie radców prawnych.
4.
Szczegółową tematykę oraz sposób i formy szkolenia i doskonalenia zawodowego radców prawnych określają przepisy regulujące tryb szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej.
5.
Radcowie prawni, będący członkami samorządu, powinni uczestniczyć w doskonaleniu zawodowym organizowanym przez samorząd radców prawnych.
§  18.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 września 1983 r. w sprawie dostosowania do potrzeb jednostek organizacyjnych więziennictwa zadań, organizacji i sposobu wykonywania obsługi prawnej oraz zasad i trybu doskonalenia zawodowego radców prawnych pełniących obowiązek w tych jednostkach (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 28).
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 1 stycznia 1990 r.