Doskonalenie technik interwencji i utrzymania sprawności fizycznej w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2012.5

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 stycznia 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 5 marca 2012 r.
w sprawie doskonalenia technik interwencji i utrzymania sprawności fizycznej w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa formę, zakres i tryb działań związanych z doskonaleniem technik interwencji i utrzymaniem sprawności fizycznej funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW".
§  2. 
Doskonalenie technik interwencji i utrzymanie sprawności fizycznej funkcjonariuszy ABW, realizowane jest w formie zajęć sprawnościowych i służy należytemu wykonywaniu zadań służbowych przez funkcjonariuszy ABW.
§  3. 
1. 
Zajęcia sprawnościowe z doskonalenia technik interwencji i utrzymania sprawności fizycznej obejmują w szczególności:
1)
samoobronę;
2)
taktykę i techniki interwencji;
3)
stosowanie środków przymusu bezpośredniego;
4)
sporty i sztuki walki.
2. 
Zajęcia, o których mowa w ust. 1, realizowane są w formie treningu sportowego zgodnie z zasadami metodyki i dydaktyki ogólnej lub wskazówek metodyczno - organizacyjnych.
§  4. 
1.  1
 Organizatorem zajęć sprawnościowych w jednostkach organizacyjnych ABW, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-14 statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 73 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie nadania statutu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (M.P. z 2014 r. poz. 203 oraz z 2016 r. poz. 315) jest dyrektor Biura Kadr lub upoważniony przez niego funkcjonariusz ABW.
2.  2
 Organizatorem zajęć sprawnościowych w jednostkach organizacyjnych ABW, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 15-31 statutu wymienionego w ust. 1, jest kierownik tej jednostki lub upoważniony przez niego funkcjonariusz ABW.
3. 
Organizatorzy zajęć sprawnościowych, o których mowa w ust. 1 i 2, mają obowiązek zapewnić prawidłowy przebieg zajęć, w tym niezbędne zaplecze logistyczne oraz kadrę prowadzącą zajęcia, o której mowa w § 8 ust. 1, przeszkoloną w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
4. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych i komórek organizacyjnych ABW umożliwiają udział funkcjonariuszy ABW na zajęciach, zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 5.
§  5. 
1. 
Zajęcia sprawnościowe, o których mowa w § 3 ust. 1, prowadzone są na podstawie rocznych programów oraz harmonogramów tych zajęć. Wzorcowy roczny program zajęć sprawnościowych przygotuje komórka organizacyjna Biura Kadr właściwa w sprawach szkoleniowych.
2. 
Roczne programy oraz harmonogramy zajęć sprawnościowych sporządzane są przez organizatorów zajęć, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2.
3. 
Roczne programy zajęć sprawnościowych sporządzane przez organizatorów, o których mowa w § 4 ust. 2, są zatwierdzane przez dyrektora Biura Kadr.
4. 
Organizator zajęć sprawnościowych odpowiada za prawidłową realizację rocznego programu oraz harmonogramu tych zajęć.
§  6. 
1. 
Organizatorzy, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, sporządzają roczne sprawozdania z realizacji zajęć sprawnościowych w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku kalendarzowego.
2. 
Organizatorzy, o których mowa w § 4 ust. 2, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego przesyłają sprawozdania, o których mowa w ust. 1, do komórki organizacyjnej Biura Kadr właściwej w sprawach szkoleniowych.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusz ABW uczestniczący w zajęciach sprawnościowych, o których mowa w § 3 ust. 1, powinien posiadać aktualne zaświadczenie o badaniu profilaktycznym, wystawione przez lekarza medycyny pracy zatrudnionego w ABW.
2. 
Zwolnienie funkcjonariusza ABW z uczestnictwa w zajęciach sprawnościowych, o których mowa w § 3 ust. 1, następuje na podstawie:
1)
informacji zawartej w zaświadczeniu o badaniu profilaktycznym o czasowej niezdolności do wykonywania ćwiczeń fizycznych;
2)
zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do wykonywania ćwiczeń fizycznych wydanego przez lekarza specjalistę, w tym lekarza internistę.
3. 
Zaświadczenie o czasowej niezdolności do wykonywania ćwiczeń fizycznych powinno zawierać zapis wskazujący okres tej niezdolności.
4. 
Funkcjonariusz ABW, który posiada zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w ust. 2, lub jest niedysponowany fizycznie, powinien o tym poinformować na początku zajęć sprawnościowych prowadzącego te zajęcia.
§  8. 
1. 
Zajęcia sprawnościowe, o których mowa w § 3 ust. 1, mogą prowadzić:
1) 3
 funkcjonariusze albo pracownicy ABW posiadający kwalifikacje zawodowe nauczyciela wychowania fizycznego, trenera, instruktora sportu, instruktora rekreacji ruchowej albo uprawnienia wewnętrzne ABW instruktora grup udzielających wsparcia grupom realizacyjnym, o których mowa w przepisach Szefa ABW w sprawie szkoleń członków oraz instruktorów grup udzielających wsparcia grupom realizacyjnym ABW;
2)
osoby nie będące funkcjonariuszami albo pracownikami ABW, spełniające wymogi określone w pkt 1;
3)
osoby nie będące funkcjonariuszami albo pracownikami ABW posiadające uprawnienia w tym zakresie wydane przez właściwy resort albo służbę mundurową.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, mogą prowadzić zajęcia sprawnościowe w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 4 ust. 2 za zgodą organizatora zajęć sprawnościowych oraz dyrektora Biura Kadr.
3. 
W trakcie zajęć sprawnościowych prowadzonych przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wymagana jest obecność funkcjonariusza ABW spełniającego wymogi wskazane w ust. 1 pkt 1 w charakterze nadzorującego te zajęcia.
§  9. 
Zajęcia sprawnościowe są realizowane w czasie godzin służby.
§  10. 
1. 
Zajęcia sprawnościowe, o których mowa w § 3 ust. 1, realizowane w jednostkach organizacyjnych ABW mogą być przeprowadzane we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, klubami sportowymi, związkami sportowymi, stowarzyszeniami sportowymi lub służbami podległymi Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Ministrowi Obrony Narodowej.
2. 
Zasady współpracy jednostek samorządu terytorialnego, klubów sportowych, związków sportowych i stowarzyszeń sportowych lub innych służb podległych Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Ministrowi Obrony Narodowej z ABW określą porozumienia zawarte z tymi podmiotami.
§  11.  4
 Zajęcia sprawnościowe funkcjonariuszy Wydziału III i Wydziału V Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Audytu ABW, grup udzielających wsparcia grupom realizacyjnym, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 oraz słuchaczy i uczestników szkoleń organizowanych w Centralnym Ośrodku Szkolenia i Edukacji ABW są realizowane na podstawie odrębnych przepisów i programów doskonalenia zawodowego.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 18 z dnia 19 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.ABW.2016.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 kwietnia 2016 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 18 z dnia 19 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.ABW.2016.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 kwietnia 2016 r.
3 § 8 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 2 z dnia 27 stycznia 2020 r. (Dz.Urz.ABW.2020.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 stycznia 2020 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 2 z dnia 27 stycznia 2020 r. (Dz.Urz.ABW.2020.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 stycznia 2020 r.