Dokonywanie analizy danych zawartych w oświadczeniach o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2008.11.83

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 2014 r.

DECYZJA Nr 255
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 31 października 2008 r.
w sprawie dokonywania analizy danych zawartych w oświadczeniach o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej

W związku z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej (Dz. U. Nr 51, poz. 297) ustala się, co następuje:
§  1.
Decyzja określa:
1)
tryb wyznaczenia funkcjonariuszy oraz pracowników jednostek i komórek organizacyjnych właściwych w sprawach ochrony informacji niejawnych, upoważnionych do dokonywania analizy danych zawartych w oświadczeniach o stanie majątkowym, zwanych dalej "oświadczeniami";
2)
tryb postępowania w trakcie analizy danych zawartych w oświadczeniach oraz w przypadku ich niezgodności ze stanem faktycznym;
3)
zadania komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadrowych, dotyczące przygotowania w wyznaczonym terminie, imiennego wykazu funkcjonariuszy i pracowników pełniących służbę lub zatrudnionych we właściwej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej;
4)
sposób ewidencjonowania oświadczeń;
5)
postępowanie z oświadczeniami w przypadku przeniesienia funkcjonariusza lub pracownika Straży Granicznej do innej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
§  2. 1
Komendant Główny Straży Granicznej, komendanci oddziałów Straży Granicznej, komendanci ośrodków szkolenia Straży Granicznej, komendanci ośrodków Straży Granicznej, zwani dalej "podmiotem właściwym do odebrania oświadczenia", pisemnie upoważnią podległych funkcjonariuszy lub pracowników komórek organizacyjnych właściwych w sprawach ochrony informacji niejawnych, do dokonywania analizy danych zawartych w oświadczeniach, do odebrania których są właściwi.
§  3.
1.
W przypadku wypełnienia oświadczenia niezgodnie z zawartymi na formularzu oświadczenia objaśnieniami (np. nieczytelny wpis, brak wpisu, skreślenia, itp.) osoba dokonująca analizy oświadczenia umożliwia osobie składającej oświadczenie złożenie pisemnych wyjaśnień co do sposobu jego wypełnienia.
2.
Osoba dokonująca analizy danych zawartych w oświadczeniu, w przypadku niemożności wyjaśnienia powstałych wątpliwości, o których mowa w ust. 1, sporządza notatkę służbową zawierającą informację i wnioski, co do dalszego trybu postępowania, którą następnie przedstawia podmiotowi właściwemu do odebrania oświadczenia.
§  4. 2
1.
Jeżeli w ocenie osoby dokonującej analizy danych zawartych w oświadczeniu, zgromadzony materiał uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 147b ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.), zobowiązana ona jest do poinformowania w formie notatki o tym fakcie, podmiot właściwy do odebrania oświadczenia.
2.
Komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i komendant ośrodka Straży Granicznej, niezwłocznie powiadamiają właściwego miejscowo naczelnika wydziału zamiejscowego Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, a Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej dyrektora Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, o uzyskaniu informacji, o której mowa w ust. 1, a także o dalszym postępowaniu w sprawie.
3.
Kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach ochrony informacji niejawnych niezwłocznie powiadamia dyrektora Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, o przekazaniu Komendantowi Głównemu Straży Granicznej informacji, o której mowa w ust. 1, uzyskanej w wyniku dokonywania analizy danych zawartych w oświadczeniu, do odebrania którego jest on właściwy, a także o dalszym postępowaniu w sprawie.
§  5.
1.
Komórka organizacyjna właściwa w sprawach kadrowych zobowiązana jest w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego, przygotować i przekazać komórce organizacyjnej właściwej w sprawach ochrony informacji niejawnych, imienny wykaz funkcjonariuszy i pracowników pełniących służbę lub zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, według stanu na dzień 31 grudnia roku ubiegłego, który powinien zawierać: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz jednostkę lub komórkę organizacyjną Straży Granicznej, w której funkcjonariusz oraz pracownik pełni służbę lub jest zatrudniony.
2.
Wykaz powinien nadto zawierać dane o funkcjonariuszach oraz pracownikach:
1)
tymczasowo aresztowanych, z uwzględnieniem okresów ich tymczasowego aresztowania ze wskazaniem zakładów karnych, w których zostali oni osadzeni;
2)
oddelegowanych do pełnienia służby lub wykonywania pracy poza Strażą Graniczną;
3)
oddelegowanych do pełnienia służby lub wykonywania pracy poza granicami państwa.
3.
Komórka organizacyjna właściwa w sprawach kadrowych zobowiązana jest do niezwłocznego przesłania informacji, do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach ochrony informacji niejawnych, o każdym przypadku nawiązania stosunku służbowego lub stosunku pracy oraz jego rozwiązaniu z funkcjonariuszem oraz pracownikiem Straży Granicznej, a także o każdym przypadku przeniesienia funkcjonariusza lub pracownika Straży Granicznej do pełnienia służby lub wykonywania pracy w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej.
§  6.
Kierownicy komórek organizacyjnych właściwych w sprawach ochrony informacji niejawnych Straży Granicznej, w terminie do dnia 31 maja każdego roku kalendarzowego, przekazują właściwym kierownikom jednostek organizacyjnych Straży Granicznej zbiorczą informację, o ilości przyjętych oświadczeń oraz dane personalne osób, które nie dopełniły obowiązku ich złożenia w terminie.
§  7.
1.
Oświadczenia gromadzone są w teczkach oświadczeń majątkowych, które zakładane są odrębnie dla każdego funkcjonariusza oraz pracownika Straży Granicznej.
2.
Teczki oświadczeń majątkowych rejestrowane są w "Rejestrze teczek oświadczeń majątkowych", zwanym dalej "rejestrem", który prowadzony jest w formie pisemnej w komórce organizacyjnej właściwej w sprawach ochrony informacji niejawnych. Niezależnie od prowadzenia rejestru w formie pisemnej, dopuszcza się również prowadzenie rejestru w formie elektronicznej.
3.
Rejestr zawiera w szczególności następujące informacje: liczbę porządkową, numer rejestracyjny teczki oświadczeń majątkowych, imię i nazwisko funkcjonariusza lub pracownika Straży Granicznej, datę złożenia oświadczenia, adnotację o przekazaniu teczki oświadczeń majątkowych lub o zniszczeniu oświadczenia.
4.
W przypadku przeniesienia funkcjonariusza lub pracownika Straży Granicznej do pełnienia służby lub wykonywania pracy w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, jego teczkę oświadczeń majątkowych przekazuje się niezwłocznie kierownikowi jednostki organizacyjnej, właściwemu dla nowego miejsca pełnienia służby lub wykonywania pracy.
§  8.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 2:

- zmieniony przez § 1 decyzji nr 344 z dnia 29 grudnia 2009 r. (Dz.Urz.KGSG.09.16.108) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 decyzji nr 22 z dnia 29 stycznia 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.27) zmieniającej nin. decyzję z dniem 3 lutego 2014 r.

2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 decyzji nr 22 z dnia 29 stycznia 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.27) zmieniającej nin. decyzję z dniem 3 lutego 2014 r.