Dodatek rodzinny i pielęgnacyjny do uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1987.3.28

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 maja 1987 r.
w sprawie dodatku rodzinnego i pielęgnacyjnego do uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1955 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 1984 r. Nr 29, poz. 149) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

Przepisy ogólne

§  1. 1
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Służby Więziennej,
2)
rozporządzenie - rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 stycznia 1984 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. Nr 4, poz. 21, z 1985 r. Nr 15, poz. 65 i z 1986 r. Nr 9, poz. 50)
3)
dzieci:
a)
dzieci własne funkcjonariusza, dzieci jego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej oraz dzieci, których opiekunem prawnym został ustanowiony przez sąd funkcjonariusz lub jego małżonek,
b)
przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, gdy ich rodzice nie żyją, a gdy rodzice żyją, jeżeli: nie mogą zapewnić im utrzymania albo zostali pozbawieni lub ograniczeni przez sąd w sprawowaniu władzy rodzicielskiej.
§  2. 2
(uchylony).

Rozdział  II

Osoby, na które przysługuje dodatek rodzinny

§  3.
Dodatek rodzinny przysługuje funkcjonariuszowi na dziecko:
1)
do ukończenia 16 lat życia, a jeżeli kształci się w szkole lub na kursie kwalifikacyjnym przysposobienia bądź doskonalenia zawodowego trwającym co najmniej 3 miesiące - do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia; jeżeli ukończenie 25 lat życia przypada na ostatni rok nauki w szkole wyższej - dodatek rodzinny przysługuje do końca tego roku studiów,
2)
bez względu na wiek, jeżeli jest inawalidą:
a)
I grupy lub
b)
II grupy, a inwalidztwo II grupy powstało w wieku uprawniającym do dodatku rodzinnego (pkt 1).
§  4.
1.
Dodatek rodzinny na dziecko kształcące się w szkole przysługuje za cały rok szkolny (akademicki) łącznie z okresem ferii, jeżeli są spełnione inne warunki wymagane do otrzymania tego dodatku.
2.
Jeżeli dziecko po ukończeniu szkoły uprawniającej do nauki w szkole wyższej zostało przyjęte w tym samym roku kalendarzowym na wyższą uczelnię, dodatek rodzinny przysługuje na to dziecko do końca miesiąca września, a jeżeli rok szkolny rozpoczyna się w miesiącu lutym następnego roku kalendarzowego - do końca stycznia tego roku.
3.
W razie przerwy w nauce spowodowanej chorobą dziecka lub urlopem w studiach, dodatek rodzinny przysługuje nadal przez okres tej przerwy, nie dłużej jednak niż do końca danego roku szkolnego lub akademickiego (łącznie z okresem ferii); nie dotyczy to dziecka kształcącego się w szkole podstawowej.
§  5.
1.
Dodatek rodzinny nie przysługuje na dziecko:.
1)
pozostające w związku małżeńskim,
2) 3
pobierające wynagrodzenie w okresie przygotowania zawodowego lub osiągające inne dochody z tytułu pracy albo pobierające stypendium doktoranckie, twórcze, pracownicze lub stypendium dla sportowców - w wysokości najniższego wynagrodzenia pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej lub wyższej, a jeżeli na dziecko przysługuje dodatek pielęgnacyjny - w wysokości przekraczającej miesięcznie określoną w rozporządzeniu dopuszczalną granicę dochodów, których osiąganie nie powoduje utraty prawa do zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego,
3)
pobierające rentę rodzinną, do której uprawniona jest tylko jedna osoba, lub rentę inwalidzką,
4)
pobierające zasiłek wychowawczy lub zasiłek dla absolwentek szkół wyższych wychowujących dzieci,
5)
przebywające w zakładzie specjalnym, w domu dziecka lub innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, zapewniających całkowitą opiekę nad dzieckiem,
6)
kształcące się w szkole wojskowej lub innej szkole państwowej zapewniającej nieodpłatnie pełne utrzymanie (wyżywienie, zakwaterowanie, umundurowanie),
7)
przebywające w zakładzie poprawczym lub karnym,
8)
będące właścicielem lub samoistnym posiadaczem użytków rolnych o obszarze powyżej 0,5 ha,
9) 4
pobierające stały zasiłek pieniężny z pomocy społecznej wypłacany na podstawie uchwały nr 41 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1987 r. w sprawie stałych zasiłków pieniężnych z pomocy społecznej dla osób będących inwalidami od dzieciństwa (Monitor Polski Nr 9, poz. 80).
2.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie stosuje się w razie zawarcia związku małżeńskiego:
1)
między osobami kształcącymi się w szkole,
2)
przez osobę, na którą przysługuje dodatek pielęgnacyjny w przypadku określonym w § 15, jeżeli małżonek tej osoby nie jest uprawniony do zasiłku (dodatku) rodzinnego.
3.
W wynagrodzeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie uwzględnia się nagród kwartalnych wypłacanych za osiąganie pozytywnych wyników w praktycznej i teoretycznej nauce zawodu.
4.
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie ma zastosowania w razie osiągania przez dziecko wynagrodzenia za pracę z tytułu zatrudnienia w państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej, w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych w okresie nasilenia prac polowych.
5.
Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie stosuje się, jeżeli za pobyt dziecka w zakładzie specjalnym, w domu dziecka lub w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej rodzice lub opiekunowie ponoszą odpłatność.
§  6.
Dodatek rodzinny przysługuje na małżonka, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
1)
wychowuje choćby jedno dziecko w wieku do lat 16 lub sprawuje opiekę nad dzieckiem, o którym mowa w § 15,
2)
ukończył: 50 lat - kobieta lub 65 lat - mężczyzna,
3)
jest inwalidą (I, II lub III grupy).
§  7.
1.
Dodatek rodzinny nie przysługuje na małżonka:.
1)
pobierającego zasiłek wychowawczy lub zasiłek dla absolwentek szkół wyższych wychowujących dzieci,
2) 5
pobierającego wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia lub osiągającego inne dochody z tytułu pracy albo pobierającego stypendium doktoranckie, pracownicze, twórcze lub stypendium dla sportowców - w wysokości najniższego wynagrodzenia pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej lub wyższej,
3)
pobierającego rentę rodzinną, do której uprawniona jest tylko jedna osoba, lub rentę inwalidzką albo emeryturę,
4)
przebywającego w zakładzie pomocy społecznej,
5)
przebywającego w zakładzie karnym,
6) 6
pobierającego stały zasiłek pieniężny z pomocy społecznej wypłacany osobom będącym inwalidami od dzieciństwa na podstawie uchwały Rady Ministrów, wymienionej w § 5 ust. 1, pkt 9.
2.
Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nie, stosuje się, jeżeli funkcjonariusz ponosi pełną odpłatność za pobyt małżonka w zakładzie pomocy społecznej.
§  8.
1.
Dodatek rodzinny nie przysługuje na członków rodziny zamieszkujących poza obszarem Państwa Polskiego lub przebywających poza obszarem Państwa Polskiego dłużej niż 3 miesiące, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
2.
Na studentów skierowanych na studia zagraniczne, którzy przebywają w kraju w czasie wakacji letnich lub urlopu udzielonego przez uczelnię albo ze względu na praktykę kursową wynikającą z planu studiów, dodatek rodzinny przysługuje za cały okres ich pobytu w kraju tylko wówczas, gdy pobyt ten trwa co najmniej 1 miesiąc kalendarzowy.
§  9.
W razie zbiegu prawa do dodatku rodzinnego z prawem do świadczenia rodzinnego wypłacanego przez instytucję zagraniczną - nie wypłaca się dodatku rodzinnego, jeżeli świadczenie takie jest wypłacane przez instytucję zagraniczną.

Rozdział  III

Wysokość dodatku rodzinnego

§  10. 7
Dodatki rodzinne wypłaca się w wysokości zasiłków rodzinnych określonych w rozporządzeniu.
§  11. 8
1. 9
Na dziecko w wieku do ukończenia lat 19, chore na fenyloketonurię lub otrzymujące ze względu na stan zdrowia więcej niż jedną kartę zaopatrzenia na mięso, zwiększa się przysługujący dodatek rodzinny w zależności od wieku dziecka odpowiednio o kwoty ustalone w rozporządzeniu.
2.
Przyznanie kwoty zwiększającej dodatek rodzinny, o której mowa w ust. 1, następuje na podstawie zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego chorobę fenyloketonurii lub wydanego w celu przyznania wielokrotności podstawowych norm kartkowych na mięso - na okres podany w tym zaświadczeniu.
§  12.
1. 10
Kwotę, o której mowa w § 11 ust. 1, wypłaca się nawet wówczas, gdy dodatek rodzinny na dziecko nie przysługiwałby ze względu na okoliczności o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1-4 i pkt 9.
2.
Przepis § 11 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  13.
1. 11
Wysokość dodatku rodzinnego ustala się na okres od pierwszego dnia lutego do ostatniego dnia stycznia roku następnego - na podstawie miesięcznego dochodu, jaki przypadał na jedną osobę w rodzinie w roku poprzednim, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Wysokość dodatku rodzinnego ulega ponownemu ustaleniu tylko w razie:
1)
zwiększenia się liczby członków rodziny utrzymujących się z dochodu uzyskiwanego przez rodzinę funkcjonariusza,
2)
zmniejszenia się liczby członków rodziny utrzymujących się z dochodu uzyskiwanego przez rodzinę funkcjonariusza,
3)
uzyskania przez funkcjonariusza, jego małżonka lub członków rodziny pozostających z funkcjonariuszem we wspólnym gospodarstwie domowym nowego źródła dochodu,
4)
utraty przez funkcjonariusza, jego małżonka lub członków rodziny pozostających z funkcjonariuszem we wspólnym gospodarstwie domowym źródła dochodu,
5) 12
wynikającego ze zmiany źródła dochodu funkcjonariusza, jego małżonka lub członków rodziny pozostających z funkcjonariuszem we wspólnym gospodarstwie domowym:
a)
zmniejszenie się przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny,
b)
zwiększenie się przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny,
6)
powrotu do kraju funkcjonariusza skierowanego za granicę,
7)
pobytu w kraju studenta, o którym mowa w § 8 ust. 2.
3.
Zmiana wysokości dodatku rodzinnego ze względu na okoliczności wymienione w ust. 2:
1) 13
pkt 1, 4, 5 lit. a i pkt 6 - następuje poczynając od pierwszego dnia miesiąca, w którym zaistniały te okoliczności,
2)
pkt 2 - następuje poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniała ta okoliczność,
3) 14
pkt 3 i 5 lit. b następuje po upływie 3 miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu, w "którym zaistniały te okoliczności,
4)
pkt 7 - następuje poczynając:
a)
od pierwszego dnia miesiąca, w którym student powrócił do kraju oraz
b)
od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym student wyjechał z kraju
4. 15
Dodatek rodzinny wypłaca się w wysokości bezpośrednio wyższej od kwoty wynikającej z przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na członka, rodziny funkcjonariusza, jeżeli kwota przekroczenia granicy dochodu, przypadająca na wszystkich członków rodziny, nie równoważy kwoty różnicy między dodatkiem w wysokości wynikającej z dochodu a dodatkiem w wysokości bezpośrednio wyższej.
5. 16
W razie braku dowodów niezbędnych do ostatecznego ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie - dodatek rodzinny wypłaca się w wysokości najniższej stosownie do posiadanych dokumentów.
§  14.
Zasady ustalania dochodu rodziny, od którego zależy wysokość dodatku rodzinnego, określa załącznik do zarządzenia.

Rozdział  IV

Dodatek pielęgnacyjny

§  15.
1.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje funkcjonariuszowi na członków rodziny, na których wypłacany jest dodatek rodzinny - jeżeli spełniają warunki określone w ust. 2 i 3.
2.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje:
1)
na członka rodziny w wieku do lat 16 - jeżeli ze względu na stan zdrowia wymaga on ze strony innej osoby stałej opieki polegającej na pielęgnacji lub systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym i rehabilitacyjnym,
2)
na członków rodziny w wieku powyżej 16 lat - jeżeli są inwalidami I grupy, a także na dzieci, które są inwalidami II grupy - jeżeli inwalidztwo to powstało w wieku uprawniającym do dodatku rodzinnego,
3)
na członków rodziny, którzy ukończyli 75 lat.
3.
Dodatek pielęgnacyjny przysługujący na członka rodziny w wieku do 16 lat wypłaca się nadal po osiągnięciu tego wieku:
1)
do czasu ukończenia nauki w szkole lub na kursie kwalifikacyjnym przysposobienia bądź doskonalenia zawodowego trwającym co najmniej 3 miesiące, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia - jeżeli nadal odpowiada on warunkom określonym w ust. 2 pkt 1,
2)
również na osobę pozostającą w związku małżeńskim - jeżeli jest inwalidą I lub II grupy a dodatek (zasiłek) ten przysługiwał na nią przed zawarciem związku małżeńskiego.
4.
W razie zbiegu prawa do dodatku pielęgnacyjnego z tytułu zaliczenia do I lub II grupy inwalidów z prawem do dodatku pielęgnacyjnego z tytułu ukończenia 75 lat życia - przysługuje tylko jedno świadczenie.
5. 17
Do określenia stanów zdrowia uzasadniających wypłatę dodatku pielęgnacyjnego na dzieci w wieku do lat 16 wymagające stałej opieki innej osoby stosuje się przepisy określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  16. 18
Dodatek pielęgnacyjny wypłaca się w wysokości zasiłku pielęgnacyjnego określonego w rozporządzeniu, bez względu na wysokość dodatku rodzinnego i kwoty zwiększającej dodatek rodzinny stosownie do § 11 ust. 1.
§  17.
1.
Dodatek pielęgnacyjny wypłaca się za miesiące, za które jest wypłacany dodatek rodzinny; dodatek pielęgnacyjny wypłaca się łącznie z dodatkiem rodzinnym.
2.
Decyzję w sprawie wypłaty dodatku pielęgnacyjnego podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz otrzymuje uposażenie, na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, a w przypadku wymienionym w § 15 ust. 2 pkt 3 - na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek członka rodziny.
3.
Wypłatę dodatku pielęgnacyjnego wstrzymuje się jeżeli wstrzymana została wypłata dodatku rodzinnego, a ponadto, jeżeli:
1)
komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia w wyniku badania kontrolnego orzekła, że ustały okoliczności uzasadniające prawo do dodatku pielęgnacyjnego,
2)
członek rodziny, na którego przysługuje dodatek pielęgnacyjny, umieszczony został w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej (szpital, oddział kliniczny instytutu naukowo-badawczego lub medycznej szkoły wyższej, szpital uzdrowiskowy, sanatorium: przeciwgruźlicze lub dla nerwowochorych albo rehabilitacyjne, zamknięty zakład leczenia odwykowego dla osób uzależnionych od alkoholu) na okres dłuższy niż 6 miesięcy kalendarzowych; w tym przypadku wypłatę dodatku pielęgnacyjnego wstrzymuje się poczynając od 7 miesiąca kalendarzowego.

Rozdział  V

Wypłata dodatku rodzinnego i pielęgnacyjnego

§  18.
1.
Na jednego członka rodziny wypłaca się tylko jeden dodatek rodzinny lub zasiłek rodzinny.
2.
W razie zbiegu uprawnień do dodatku rodzinnego i zasiłku rodzinnego z tytułu służby (zatrudnienia) obojga rodziców, dodatek rodzinny wypłaca się temu z rodziców, który zażąda wypłady dodatku (zasiłku rodzinnego) z tytułu swojej służby (zatrudnienia).
§  19.
1.
Jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców - dodatek rodzinny z tytułu służby funkcjonariusza, a także kwotę, o której mowa w § 11 ust. 1, wypłaca się osobie, przy której dziecko przebywa. Osoba ta może również wybrać zasiłek (dodatek) rodzinny na to dziecko z tytułu swego zatrudnienia (służby). W tym przypadku wstrzymuje się wypłatę dodatku rodzinnego z tytułu służby funkcjonariusza.
2.
W razie zbiegu prawa do dodatku rodzinnego z tytułu służby funkcjonariusza z prawem do dodatku rodzinnego do emerytury lub renty - wypłaca się dodatek wybrany przez zainteresowanego.
3.
Dodatek rodzinny, a także kwotę, o której mowa w § 11 ust. 1, wypłaca się małżonkowi funkcjonariusza lub opiekunowi dziecka również w przypadku:
1)
zawieszenia lub pozbawienia funkcjonariusza władzy rodzicielskiej,
2)
zasądzenia od funkcjonariusza świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka lub małżonka, przy czym dodatek rodzinny nie podlega zaliczeniu na poczet tych świadczeń,
3)
postanowienia sądu zobowiązującego funkcjonariusza do przekazywania dodatku rodzinnego tym osobom,
4)
w innych uzasadnionych przypadkach, gdy zostanie ustalone, że funkcjonariusz nie spełnia obowiązku dostarczania środków na utrzymanie rodziny lub w inny sposób naraża na istotną szkodę interes rodziny.
4.
Decyzję w sprawie wypłaty dodatku rodzinnego - a także kwoty, o której mowa w § 11 ust. 1 - małżonkowi funkcjonariusza (opiekunowi dziecka), w przypadkach wymienionych w ust. 3 pkt 4, podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pozostaje na zaopatrzeniu finansowym.
5.
W przypadku określonym w ust. 3 dodatek rodzinny przysługujący na pełnoletnie dziecko może być wypłacany do rąk tego dziecka - za zgodą kierownika, o którym mowa w ust. 4.
§  20.
1.
Uprawnienia do dodatku rodzinnego i jego wysokość dokumentuje się odpowiednio w trybie określonym do ustalania uprawnień do zasiłku rodzinnego - z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2. 19
W razie ubiegania się o dodatek rodzinny na dziecko przyjęte na wychowanie i utrzymanie, funkcjonariusz stwierdza pisemnie fakt przyjęcia dziecka na wychwanie i utrzymanie.
3.
Inwalidztwo, o którym mowa w zarządzeniu, ustala się na wniosek kierownika jednostki, w której funkcjonariusz pozostaje na zaopatrzeniu finansowym, oraz według zasad określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
4.
Jeżeli orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia wyznacza termin kontrolnego badania lekarskiego członka rodziny funkcjonariusza, kierownik jednostki (ust. 3) występuje z wnioskim o ponowne zbadanie członka rodziny - co najmniej na jeden miesiąc przed wyznaczonym terminem.
5.
Dokumenty wymagane do ustalenia uprawnień do dodatku rodzinnego funkcjonariusz przedstawia organowi finansowemu jednostki, w której pozostaje na zaopatrzeniu finansowym. Dokumenty te przedstawia jednorazowo, chyba że zostały one wystawione na czas określony lub zaistniały okoliczności powodujące zmianę wysokości otrzymywanego dodatku.
§  21.
Funkcjonariusz (osoba, u której dziecko przebywa) pobierający dodatek rodzinny obowiązany jest niezwłocznie powiadomić organ finansowy (§ 20 ust. 5) o wszelkich zmianach mających wpływ na wygaśnięcie prawa do dodatku lub jego wysokość.

Jeżeli okoliczności mające wpływ na wygaśnięcie prawa do dodatku lub jego wysokość wynikają z wniosków (oświadczeń) lub innych dokumentów przedstawionych organowi finansowemu do wglądu, organ ten wstrzymuje dalszą wypłatę dodatku albo obniża jego wysokość z urzędu.

§  22.
W razie przejścia funkcjonariusza w ciągu roku kalendarzowego na zaopatrzenie finansowe do innej jednostki - dodatek rodzinny w nowej jednostce wypłaca się do końca tego roku w wysokości, jaka była ustalona w poprzedniej jednostce, na podstawie zaświadczenia o zaopatrzeniu pieniężnym. Jeżeli dodatek rodzinny był przekazywany do rąk osoby trzeciej, należy podać w zaświadczeniu, komu i na którego członka rodziny dodatek ten ma być nadal przekazywany. Przepis § 13 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  23.
1.
Funkcjonariusz korzystający z urlopu wychowawczego zachowuje prawo do dodatku rodzinnego na członków rodziny, na których dodatek ten był wypłacany przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, a także nabywa prawo do dodatku rodzinnego na członków rodziny, na których prawo do dodatku rodzinnego powstało podczas urlopu wychowawczego.
2.
Przepisy § 31 stosuje się odpowiednio w stosunku do funkcjonariusza wymienionego w ust. 1, z tym że kwotę wzrostu uposażenia, o której mowa w § 31 ust. 2, ustala się jako różnicę pomiędzy przeciętnym miesięcznym uposażeniem przyjętym do ustalenia wysokości dodatku rodzinnego bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego a przeciętnym miesięcznym uposażeniem przyjmowanym w miesiącu marcu do ustalenia wysokości dodatku rodzinnego na dany rok po wykorzystaniu urlopu wychowawczego (jego części). Dodatek wyrównawczy nie ulega zmniejszeniu w okresie urlopu wychowawczego.
§  24.
Przepisy § 8, 18-22 i § 23 ust. 1 stosuje się odpowiednio do dodatku pielęgnacyjnego.
§  25.
Dodatek rodzinny może być przyznany w drodze wyjątku przez Dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych, jeżeli wskutek szczególnych okoliczności warunki wymagane do nabycia uprawnień do dodatku rodzinnego nie są spełnione.

Rozdział  VI

Jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka

§  26.
1. 20
W razie urodzenia dziecka przez funkcjonariusza-kobietę lub przez nie zatrudnioną żonę funkcjonariusza, która pozostaje z nim we wspólności małżeńskiej, lub przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do jednego roku i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie - funkcjonariusz otrzymuje, niezależnie od dodatku rodzinnego przysługującego na to dziecko, jednorazowy dodatek w wysokości odpowiadającej. dwukrotnemu dodatkowi rodzinnemu, jaki przysługuje na urodzone dziecko, nie mniej jednak niż w wysokości minimalnej kwoty zasiłku porodowego, ustalonego w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
2.
W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (przysposobienia więcej niż jednego dziecka) jednorazowy dodatek przysługuje na każde urodzone (przysposobione) dziecko.
3.
Jednorazowy dodatek wypłaca jednostka organizacyjna, w której funkcjonariusz pozostaje na zaopatrzeniu finansowym, niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających wypłatę tego dodatku - na podstawie odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka opatrzonego adnotacją urzędu stanu cywilnego "służy do wypłaty zasiłku". W razie ubiegania się o wypłatę jednorazowego dodatku z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, zamiast skróconego aktu urodzenia należy przedstawić zaświadczenie sądu stwierdzające fakt wystąpienia o przysposobienie dziecka oraz datę urodzenia dziecka.
4.
Funkcjonariuszowi uprawnionemu do jednorazowego dodatku (ust. 1) nie wypłaca się przewidzianego w odrębnych przepisach zasiłku porodowego i jednorazowego zasiłku z tytułu urodzenia dziecka.
5. 21
Zasiłek porodowy dla zatrudnionej żony funkcjonariusza wypłaca zatrudniający ją zakład pracy, na zasadach określonych w przepisach, o których mowa w ust. 1.

Rozdział  VII

Powstanie i wygaśnięcie prawa do dodatku rodzinnego i dodatku pielęgnacyjnego

§  27.
Prawo do dodatku rodzinnego powstaje z pierwszym dniem tego miesiąca kalendarzowego, w którym zostały spełnione wszystkie warunki wymagane do uzyskania tego prawa, a ustaje z upływem ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego, w którym ustał choćby jeden z tych warunków - z zastrzeżeniem § 8 ust. 2.
§  28. 22
W wypadku gdy wysokość dodatku rodzinnego ustala się w zależności od wysokości przeciętnego dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie, funkcjonariuszowi, który po raz pierwszy nabył prawo do dodatku rodzinnego w związku z przyjęciem do służby lub spełnieniem przez członka rodziny warunków wymaganych do nabycia tego prawa, wypłaca się dodatek w wysokości zasiłku rodzinnego, ustalonej w rozporządzeniu dla najwyższej grupy dochodów. Dodatek w tej wysokości wypłaca się do upływu 3 pierwszych miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu, w którym funkcjonariusz nabył prawo do dodatku rodzinnego. Po upływie tego okresu wysokość dodatku rodzinnego ustala się na podstawie dochodu funkcjonariusza i członków jego rodziny, uzyskanego w ciągu tych 3 miesięcy kalendarzowych; w razie stwierdzenia prawa do wyższego, dodatku wyrównuje się go za ten okres.
§  29.
1.
Prawo do dodatku pielęgnacyjnego:
1)
powstaje z pierwszym dniem miesiąca:
a)
określonego w orzeczeniu komisji, lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia jako termin zaistnienia przyczyn uzasadniających wypłatę tego dodatku,
b)
w którym wydane zostało orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia - jeżeli orzeczenie to nie określa terminu zaistnienia przyczyn uzasadniających wypłatę tego dodatku,
c)
w którym członek rodziny funkcjonariusza ukończył 75 lat życia;
2)
wygasa z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym ustały warunki uzasadniające wypłatę tego dodatku - z zastrzeżeniem § 17 ust. 3 pkt 2.
2.
Wypłat przysługującego zwiększenia dodatku rodzinnego z tytułu stanu zdrowia lub ukończenia 75 lat życia za okresy do dnia 31 stycznia 1984 r. oraz dodatku pielęgnacyjnego za okresy do dnia 28 lutego 1986 r. dokonuje się według stawek i zasad obowiązujących do tych terminów.

Rozdział  VIII

Dodatek rodzinny dla emerytów i rencistów

§  30.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do dodatków rodzinnych wypłacanych osobom pobierającym emerytury lub renty przyznane na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin, z tym że:
1)
dodatki rodzinne do rent rodzinnych przysługują, jeżeli do renty uprawniona jest więcej niż jedna osoba,
2)
dodatek rodzinny przysługujący do dnia wejścia w życie zarządzenia:
a)
na dziecko - do renty rodzinnej, do której uprawnione jest tylko to dziecko - wypłaca się w dotychczasowej wysokości,
b) 23
na dziecko i małżonka emeryta lub rencisty - wypłaca się w wysokości dodatku rodzinnego do emerytury lub renty ustalonej w rozporządzeniu,
3)
dodatki rodzinne w wysokości, o której mowa w pkt 2, wypłaca się na każdą z osób wymienionych w tym przepisie do czasu ustania prawa do pobierania dodatku na tę osobę,
4)
przyznawanie i wypłata dodatków rodzinnych do emerytur i rent następują w trybie przewidzianym dla przyznawania i wypłaty emerytur i rent,
5)
dodatek pielęgnacyjny na członków rodziny emeryta lub rencisty wypłaca się w wysokości i na zasadach określonych w § 15-17,
6)
dodatek pielęgnacyjny do renty rodzinnej pobieranej przez dziecko, do której upoważniona jest tylko jedna osoba, przysługuje na warunkach określonych w § 5 ust. 2-5.
2.
Przy ustalaniu wysokości dodatku rodzinnego do emerytury lub renty w dochodzie emeryta, rencisty i osoby uprawnionej do renty rodzinnej uwzględnia się pobieraną emeryturę lub rentę (bez dodatku rodzinnego i pielęgnacyjnego oraz dodatku dla sierot zupełnych).
3.
Uprawnienie, o którym mowa w § 25, w odniesieniu do osób otrzymujących emeryturę i rentę stosuje się odpowiednio.

Rozdział  IX

Przepisy przejściowe i końcowe

§  31. 24
(uchylony).
§  32.
1.
Funkcjonariuszowi, który na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie zarządzenia otrzymywał dodatek wyrównawczy, dodatek ten wypłaca się, jeśli nadal istnieją dotychczasowe warunki do otrzymywania tego dodatku.
2.
Kwotę wzrostu uposażenia ustala się corocznie na dzień 1 stycznia każdego roku kalendarzowego - począwszy od dnia 1 stycznia 1985 r. - jako różnicę pomiędzy przeciętnym miesięcznym uposażeniem przyjętym do ustalenia wysokości dodatku rodzinnego w poprzednim roku a przeciętnym miesięcznym uposażeniem przyjmowanym do ustalenia na dany rok (§ 3 ust. 1 pkt 1 załącznika do zarządzenia).
3.
Kwota dodatku wyrównawczego nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu wysokości dodatku rodzinnego należnego na dany rok.
4.
Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio do emerytów i rencistów, o których mowa w § 30; kwotę wzrostu emerytury lub renty ustala się corocznie na dzień 1 stycznia każdego roku kalendarzowego - począwszy od dnia 1 stycznia 1985 r. - jako różnicę pomiędzy przeciętną emeryturą lub rentą przyjętą do ustalenia wysokości dodatku rodzinnego w poprzednim roku a przeciętną miesięczną emeryturą lub rentą do ustalenia wysokości dodatku na dany rok.
§  33.
Na członków rodziny, na których wypłacane są dodatki rodzinne, nie przysługują rekompensaty określone uchwałami Rady Ministrów nr 187 z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyżek cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 200 i z 1984 r. Nr 2, poz. 11) oraz nr 24 z dnia 27 stycznia 1982 r. w sprawie rekompensat pieniężnych z tytułu wprowadzenia z dniem 1 lutego 1982 r. nowych cen detalicznych podstawowych artykułów żywnościowych, opału i energii (Monitor Polski Nr 4, poz. 18 i z 1984 r. Nr 2, poz. 11) - z wyjątkiem dodatkowej rekompensaty z tytułu stanu zdrowia w wysokości 150 zł.
§  34.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 czerwca 1984 r. w sprawie dodatku rodzinnego i pielęgnacyjnego do uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 26 i z 1985 r. Nr 6, poz. 30).
§  35.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą od dnia 1 marca 1986 r.

ZAŁĄCZNIK 

Zasady ustalania wysokości dochodu rodziny, od którego zależy wysokość dodatku rodzinnego

§ 1.
1.
Przy ustalaniu wysokości dodatku rodzinnego uwzględnia się dochody funkcjonariusza, jego małżonka oraz dzieci pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
2.
Przeciętny miesięczny dochód stanowi suma przeciętnych miesięcznych, dochodów poszczególnych członków rodziny, o których mowa w ust. 1.
3.
Jeżeli członek rodziny osiąga dochody z różnych źródeł, to jego przeciętny miesięczny dochód stanowi suma przeciętnych miesięcznych dochodów z poszczególnych źródeł.
4.
Przeciętny miesięczny dochód z każdego źródła ustala się przez podzielenie sumy dochodów z tego źródła przez liczbę miesięcy, w których został on osiągnięty.
5. 25
Przy ustalaniu dodatku rodzinnego z roku kalendarzowego, na podstawie którego ustala się wysokość dodatku rodzinnego, nie uwzględnia się dochodów z tych źródeł, które członek rodziny utracił do ostatniego dnia stycznia roku następnego.
6.
Przepisu ust. 5 nie stosuje się do dochodów osiągniętych w macierzystym zakładzie pracy wykonywanej na podstawie innej umowy niż umowa o pracę.
§  2.
1.
Przeciętny miesięczny dochód przypadający na jednego członka rodziny ustala się dzieląc łączną kwotę przeciętnego miesięcznego dochodu funkcjonariusza, jego małżonka oraz dzieci, które pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, przez liczbę członków rodziny, a mianowicie: funkcjonariusza, jego małżonka, dzieci oraz innych członków rodziny pozostających z funkcjonariuszem we wspólnym gospodarstwie domowym.
2.
Przez innych członków rodziny, o których mowa w ust. 1, rozumie się osoby nie posiadające żadnych własnych dochodów i utrzymujące się wyłącznie z dochodu rodziny, z którą pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym.
3.
Za członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym uważa się także:
1)
małżonka przebywającego w zakładzie pomocy społecznej - jeżeli za jego pobyt ponoszona jest odpłatność,
2)
dzieci, o których mowa w § 2 zarządzenia, przebywające:
a)
w internacie szkolnym, w domu studenckim lub na kwaterze prywatnej,
b)
w zakładzie specjalnym, w domu dziecka lub w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej - jeżeli za pobyt dziecka ponoszona jest odpłatność.
§  3.
1. 26
Do dochodu funkcjonariusza, od którego zależy wysokość dodatku rodzinnego, wlicza się uzyskane w okresie służby:
1)
uposażenie zasadnicze, połowę dodatku za stopień służbowy Służby Więziennej oraz pozostałe dodatki do uposażenia o charakterze stałym - z wyjątkiem dodatku rodzinnego i pielęgnacyjnego,
2)
nagrody roczne,
3)
wynagrodzenia z tytułu dodatkowej pracy lub dochody z tytułu wykonywania wolnego zawodu,
4)
honoraria, wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
5)
dochody z tytułu działalności twórczej lub artystycznej,
6)
zasiłek wychowawczy,
7)
alimenty i świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
8)
stypendia doktoranckie, twórcze i stypendia dla sportowców.
2.
Do dochodu funkcjonariusza skierowanego za granicę (na studia, przeszkolenie, praktykę lub do wykonywania innych zadań) niezależnie od uposażenia wymienionego w ust. 1 pkt 1 zalicza się także uposażenie (stypendium) otrzymywane w walucie obcej, przeliczone na złote polskie według obowiązującego kursu NBP podstawowego z dopłatą.
3.
Przepisy ust. 1-2 stosuje się odpowiednio do dokumentowania dochodu funkcjonariusza dla celów ustalania wysokości zasiłków (dodatków) rodzinnych.
§  4.
1. 27
Do dochodów uzyskiwanych przez członków rodziny funkcjonariusza zalicza się dochody, które, stosownie do załącznika nr 1 do rozporządzenia, podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu wysokości zasiłku rodzinnego; przepis § 47 rozporządzenia stosuje się odpowiednio.
2.
Z dochodów, o których mowa w ust. 1, wyłącza się również zasiłki pielęgnacyjne.
§  5.
1. 28
W razie zwiększenia się lub zmniejszenia liczby członków rodziny - dochód przypadający na jednego członka rodziny ustala się dzieląc dochód uwzględniany przy ustaleniu wysokości dotychczas pobieranego dodatku rodzinnego przez aktualną liczbę członków rodziny.
2.
W razie uzyskania nowego źródła dochodu albo zwiększenia się przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny w związku ze zmianą źródła dochodu - dochód przypadający na jednego członka rodziny ustala się na podstawie dochodu rodziny z okresu 3 pierwszych miesięcy kalendarzowych następujących po uzyskaniu tego źródła dochodu.
3. 29
W razie utraty źródła dochodu - dochód przypadający na jednego członka rodziny ustala się na podstawie dochodów uwzględnianych przy ustalaniu wysokości dodatku rodzinnego na okres wymieniony w § 13 ust. 1 zarządzenia, z wyłączeniem utraconego w tym okresie źródła dochodu.
4.
W razie zmniejszenia się przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny w związku ze zmianą źródła dochodu - dochód przypadający na jednego członka rodziny ustala się na podstawie dochodu rodziny z okresu 3 pierwszych miesięcy kalendarzowych następujących po zmianie (zmniejszeniu) źródła dochodu.
5.
W razie powrotu do kraju funkcjonariusza skierowanego za granicę - dochód przypadający na jednego członka rodziny ustala się na podstawie dochodu z okresu 3 pierwszych miesięcy kalendarzowych po powrocie do kraju.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
2 § 2 uchylony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
3 § 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
4 § 5 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
5 § 7 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
6 § 7 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
8 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
9 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
10 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
11 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
12 § 13 ust. 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
13 § 13 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
14 § 13 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) tiret drugie zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
15 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
16 § 13 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 7 lit. c) zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
17 § 15 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
18 § 16:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.

19 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
20 § 26 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
21 § 26 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
22 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
23 § 30 ust. 1 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
24 § 31 uchylony przez § 1 pkt 14 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
25 Załącznik § 1 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a) zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.

26 Załącznik § 3 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 10 lit. b) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
27 Załącznik § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. b) zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1988 r. (Dz.Urz.MS.88.3.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
28 Załącznik § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. c) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.
29 Załącznik § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. c) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1987 r. (Dz.Urz.MS.87.4.38) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1987 r.