Dalsza konkretyzacja i uszczegółowienie postępowania nadzwyczajnego w związku z wystąpieniem w dniu 11 i 12 sierpnia 2017 r. w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (dalej Lasy Państwowe lub LP) stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2017.10.159

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 września 2017 r.

DECYZJA Nr 236
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 8 września 2017 r.
w sprawie: dalszej konkretyzacji i uszczegółowienia postępowania nadzwyczajnego w związku z wystąpieniem w dniu 11 i 12 sierpnia 2017 r. w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (dalej Lasy Państwowe lub LP) stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym

ZD.7600.8.2017

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , zwanej dalej ustawą, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , zwanego dalej Statutem - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wynikającego z obowiązku określonego w § 135 ust. 1 pkt 3 w związku z § 133 ust. 1 pkt 2 Zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 46 z dnia 24 października 2016 r. w sprawie sprzedaży drewna prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe 3 , zwanego dalej także zarządzeniem 46/2016 - mając m.in. na względzie:

1) konieczność dalszej konkretyzacji postanowienia § 19 Decyzji nr 211 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 sierpnia 2017 r. (znak: ZM.800.19.2017), zwłaszcza w odniesieniu do postępowania do czasu oznaczania klęskowego surowca drzewnego sposobem wzorowanym na procedurze, jaka w roku 2017 została zastosowana na rynku dla rozwoju;

2) na terenie klęskowiska, będącego przedmiotem decyzji 211/2017 4 , dochodzić będzie do kumulowania się niespotykanie dotąd dużych ilości drewna kłodowanego i średniowymiarowego odbieranego w stosach -

- postanawia się, co następuje:

§  1. 
W związku z koniecznością dalszej konkretyzacji i uszczegółowienia działań mających na celu wprowadzenie zmian w klasyfikacji jakościowo-wymiarowej dedykowanej do ewidencjonowania drewna w nadleśnictwach klęskowych wprowadzam do stosowania zapisy notatki służbowej z dnia 7 września 2017 r., stanowiącej Załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.
§  2. 
Ustalenia zawarte w Załączniku nr 1 stają się obowiązujące podczas obrotu surowcem drzewnym pochodzącym z nadleśnictw objętych stanem siły wyższej zgodnie z Decyzją nr 211 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 sierpnia 2017 r. w sprawie konkretyzacji i uszczegółowienia postępowania nadzwyczajnego w związku z wystąpieniem w dniu 11 i 12 sierpnia 2017 r. w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (dalej Lasy Państwowe lub LP) stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym (znak: ZM.800.19.2017) oraz zgodnie z Decyzją 231 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 września 2017 r.
§  3. 
Za datę graniczną obowiązywania zmian w procedurze pomiaru i ewidencji drewna opisanych w ramach Załącznika nr 1 uznaje się datę zapisaną w § 5 Decyzji nr 211 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 sierpnia 2017 r. w sprawie konkretyzacji i uszczegółowienia postępowania nadzwyczajnego w związku z wystąpieniem w dniu 11 i 12 sierpnia 2017 r. w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (dalej Lasy Państwowe lub LP) stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym.
§  4. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Warszawa, dnia 7.09.2017 r.

Znak spr.: ZD.7600.8.2017

Pan dr inż. Konrad Tomaszewski

Dyrektor Generalny

Lasów Państwowych

drogą służbową

Pan Andrzej Borowski

Zastępca Dyrektora Generalnego

ds. Gospodarki Leśnej

Dotyczy: konkretyzacji i uszczegółowienia działań mających na celu wprowadzenie zmian w klasyfikacji jakościowo-wymiarowej dedykowanej do ewidencjonowania drewna w nadleśnictwach klęskowych.

W dniu 7 września 2017 r. odbyło się spotkanie pracowników Biura Marketingu DGLP, Wydziału Użytkowania Lasu DGLP, Wydziału Informatyki DGLP, naczelników wydziałów marketingu RDLP z nadleśnictw objętych stanem siły wyższej oraz wybranych nadleśnictw zgodnie z Decyzją nr 211 Dyrektora Generalnego LP w sprawie konkretyzacji i uszczegółowienia postępowania nadzwyczajnego w związku z wystąpieniem w dniu 11 i 12 sierpnia 2017 r. w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (dalej Lasy Państwowe lub LP) stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym oraz wybranych członków zespołów zadaniowych: ds. budowy, utrzymania i rozwoju elektronicznego systemu sprzedaży drewna w LP oraz ds. aplikacji mobilnych oraz informatyzacji stanowiska leśniczego, w sprawie konkretyzacji klasyfikacji jakościowo-wymiarowej dedykowanej do wykorzystywania podczas ewidencji drewna w nadleśnictwach klęskowych. Podczas spotkania ustalono, co następuje:

1. Wprowadza się zmianę w sposobie pomiaru drewna średniowymiarowego S2A, S2B, S2AP oraz S4 rzutującą na zapisy: PN-91/D-95018 Surowiec drzewny. Drewno średniowymiarowe oraz Warunków Technicznych wprowadzonych właściwymi zarządzeniami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dotyczącymi obrotu drewna S2B oraz S2AP, o treści:

Przygotowanie do pomiaru, pomiar i cechowanie drewna zgodnie z PN-D-95000:2002, z zastrzeżeniem dopuszczenia wykonywania pomiaru szerokości oraz wysokości z jednej strony stosu zarówno dla stosów regularnych, jak i nieregularnych.

Dopuszcza się pomiar drewna mierzonego w stosach przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń elektronicznych wykorzystujących tzw. fotooptyczne metody pomiarowe, których zasada działania opiera się na obliczeniu pola powierzchni czoła stosu.

2. Wprowadza się zmianę dla sortymentu S2A dopuszczającą dobrą jakość okrzesania dla drewna S2A pozyskiwanego mechanicznie.

3. Wprowadza się zmianę w Zarządzeniu nr 74 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 września 2013 r. w sprawie zasad odbioru i obrotu drewna iglastego wyrabianego w kłodach w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak: GM-900-7/2013) polegającą na wprowadzeniu odrębnego sposobu przygotowania drewna do pomiaru, zezwalającego na łączenie klas grubości 1 i 2 w klasach jakości C lub D (osobno dla każdej z klas jakości) w ramach jednego stosu (zwanego dalej stosem łączonym), dedykowanego dla pozyskania prowadzonego w nadleśnictwach klęskowych.

a) Oznaczanie

Drewno wielkowymiarowe iglaste wyrabiane w postaci kłód odbierane w stosach łączonych, bez sortowania na klasy grubości (klasy grubości łącznie), oznaczane jest jako WKX wraz z przyporządkowaniem do klasy jakości oraz zarejestrowaną długością nominalną kłód.

b) Przygotowanie do pomiaru

W stosach łączonych mierzy się kłody klas jakości C, D o średnicy w górnym końcu bez kory (g.k.b.k.) do 32 cm włącznie i długości do 5 m. Dopuszcza się udział do 10% sztuk o średnicy w górnym końcu bez kory powyżej 32 cm. Drewno w stosach należy układać na przemian grubszymi końcami w taki sposób, aby poszczególne sztuki w stosie nie krzyżowały się, a stos był ścisły, zaś czoła stosu były w jednej płaszczyźnie. Stos powinien zawierać drewno jednego gatunku lub rodzaju, jednakowej długości i jednej klasy jakości. Zaleca się układać stosy szersze niż 4 m. W przypadku reklamacji jakościowych surowca kłodowanego odebranego w stosach miąższość reklamowanego drewna oblicza się w sztukach pojedynczo.

c) Pomiar

Pomiar kłód w stosach łączonych zgodnie z Zarządzeniem nr 74 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 września 2013 r. w sprawie zasad odbioru i obrotu drewna iglastego wyrabianego w kłodach w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak: GM-900-7/2013) z dopuszczeniem wykonywania pomiaru szerokości oraz wysokości z jednej strony stosu.

Dopuszcza się pomiar drewna mierzonego w stosach łączonych przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń elektronicznych wykorzystujących tzw. fotooptyczne metody pomiarowe, których zasada działania opiera się na obliczeniu pola powierzchni czoła stosu.

d) Określanie miąższości

Określanie miąższości kłód mierzonych w stosach łączonych na gruncie, w tym stosowanie współczynników zamiennych, zgodnie z Zarządzeniem nr 74 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 września 2013 r. w sprawie zasad odbioru i obrotu drewna iglastego wyrabianego w kłodach w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak: GM-900-7/2013) z zastrzeżeniem, że w przypadku wykonywania pomiaru szerokości oraz wysokości z jednej strony stosu obliczania miąższości stosu dokonuje się na podstawie obliczonego pola powierzchni jednej strony stosu.

e) Pozostałe uregulowania

Pozostałe uregulowania, w tym: wady, wyrób, wymiary, jakość, określenia oraz cechowanie zgodnie z Zarządzeniem nr 74 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 września 2013 r. w sprawie zasad odbioru obrotu drewna iglastego wyrabianego w kłodach w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak: GM-900-7/2013).

4. Wprowadza się zmianę w sposobie pomiaru drewna wielowymiarowego iglastego kłodowanego mierzonego w stosach, tj. WBCKS, WCKS oraz WDKS, w ramach warunków technicznych określonych w Zarządzeniu nr 74 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 września 2013 r. w sprawie zasad odbioru i obrotu drewna iglastego wyrabianego w kłodach w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak: GM-900-7/2013) polegającą na dopuszczeniu wykonywania pomiaru szerokości oraz wysokości z jednej strony stosu. W przypadku wykonywania pomiaru szerokości oraz wysokości z jednej strony stosu obliczania miąższości stosu dokonuje się na podstawie obliczonego pola powierzchni jednej strony stosu.

Dopuszcza się pomiar drewna mierzonego w stosach przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń elektronicznych wykorzystujących tzw. fotooptyczne metody pomiarowe, których zasada działania opiera się na obliczeniu pola powierzchni czoła stosu.

5. Jako datę graniczną dostosowującą System Informatyczny Lasów Państwowych do możliwości odnoszenia pomiaru szerokości i wysokości z jednej strony stosu oraz wprowadzenia pozostałych zmian w SILP związanych z umożliwieniem rejestracji drewna kłodowanego bez podziału na klasy grubości, z zastrzeżeniem wdrożenia fotooptycznych metod pomiaru drewna, wyznacza się dzień 29 września 2017 r.

6. Uzupełnia się Załącznik nr 7 do Zarządzenia nr 46 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 października 2016 r. w sprawie sprzedaży drewna prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe o nowe grupy handlowo-gatunkowe:

Lp.Nazwa grupy handlowejKlasa, grupa jakości, symbolKlasa jakościowo-wymiarowaSortyment reprezentatywnyGatunekPreferowane zgrupowanie rynków właściwych surowca drzewnegoUwagi
1.Drewno klęskowe - kłody iglaste mierzone w stosach łączonych, o średnicy wWK_CXWCKWCKXWCK XSO; SW; MD; DG; JDrynki podstawowe; rynki dla rozwoju; rynek uzupełnieńoznaczanie przyszłych nabywców z wykorzystaniem Portalu Leśno-Drzewnego oraz aplikacji e-drewno
2.górnym końcu bez kory do 32 cm (możliwy udział do 10% sztuk w g.k.b.k. powyżej 32 cm) i długości do 5 mWK_DXWDKWDKXWDK X

7. W ramach konkretyzacji oraz uszczegółowienia § 24 Decyzji nr 223 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 sierpnia 2017 r. ustala się, że w nadleśnictwach objętych stanem siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym, wymienionych w Decyzji nr 211 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 sierpnia 2017 r., dopuszcza się zamienne stosowanie wszystkich dopuszczonych metod klasyfikacji surowca drzewnego, w tym pomiaru i odbiórki drewna przygotowywanego w stosach metodami tradycyjnymi oraz fotooptycznymi.

8. Na potrzeby ustalania cen stosowanych do oznaczania drewna iglastego w kłodach odbieranego w stosach łączonych w Portalu Leśno-Drzewnym dla grup handlowo-gatunkowych WK_CX oraz WK_DX stosuje się odpowiednio zapisy Decyzji nr 537 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 10 listopada 2016 r. w sprawie postępowania przy ustaleniu cen proponowanych, górnych i odmowy. Konkretyzując zapisy ww. decyzji, cenę proponowaną wskazanych GHG oblicza się w następujący sposób:

a) suma wartości sprzedaży z 2016 r. dla sortymentu WCK_1 i WCK_2 dzielona przez wolumen sprzedaży powyższych sortymentów stanowi cenę proponowaną dla WK_CX;

b) suma wartości sprzedaży z 2016 r. dla sortymentu WDK_1 i WDK_2 dzielona przez wolumen sprzedaży powyższych sortymentów stanowi cenę proponowaną dla WK_DX.

Decyzja co do faktycznej wartości cen: proponowanej, odmowy i górnej dla poszczególnych grup handlowo-gatunkowych stanowi niezbywalne uprawnienie nadleśniczego jako organu samodzielnie prowadzącego gospodarkę leśną, w tym sprzedaż drewna.

1 Art. 33. 1. ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. 2017 poz. 788) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Powołane zarządzenie zostało opublikowane w wydaniu specjalnym Biuletynu Informacyjnego Lasów Państwowych z grudnia 2016 r. Paragraf 135 ust. 1 pkt 3 tego zarządzenia stanowi, że postępowanie nadzwyczajne w stanach siły wyższej wymaga podjęcia decyzji (...) przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jeżeli stan siły wyższej ma charakter ponadlokalny, lecz zagospodarowanie drewna "klęskowego" dotyczy więcej niż jednej RDLP (stan siły wyższej o znaczeniu ponadregionalnym). Paragraf 133 ust. 1 pkt 2 cytowanego zarządzenia stanowi, iż mając na względzie, że planowane pozyskanie drewna może wymagać istotnej korekty w następstwie wystąpienia zdarzeń przyrodniczych (...) o niebagatelnym charakterze - (...) wprowadza się możliwość ustalania nadzwyczajnych postępowań mających na celu oznaczania surowca pod względem przyszłych nabywców lub/oraz nadzwyczajnych zmian w zawartych umowach kupna-sprzedaży surowca drzewnego.
4 Decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 sierpnia 2017 r. w sprawie konkretyzacji i uszczegółowienia postępowania nadzwyczajnego w związku z wystąpieniem w dniu 11 i 12 sierpnia 2017 r. w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (dalej Lasy Państwowe lub LP) stanu siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym (znak: ZM.800.19.2017).