Czynności związane ze zniesieniem Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1989.3.21

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1989 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 lipca 1989 r.
w sprawie czynności związanych ze zniesieniem Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175 i Nr 41, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
Akta osobowe arbitrów, asesorów i aplikantów arbitrażowych, pracowników administracyjnych i obsługi, którzy nie złożyli oświadczenia o odmowie zatrudnienia w sądach powszechnych, Prezes Państwowego Arbitrażu Gospodarczego oraz prezesi okręgowych komisji arbitrażowych przekażą do wglądu prezesom sądów wojewódzkich, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania osób, których akta osobowe dotyczą.

Akta osobowe po ich wykorzystaniu powinny być bezzwłocznie zwrócone odpowiedniej jednostce organizacyjnej Państwowego Arbitrażu Gospodarczego.

§  2.
Prezesi sądów wojewódzkich, bezzwłocznie po otrzymaniu akt osobowych arbitrów, zasięgną opinii kolegium sądu wojewódzkiego, stosownie do art. 43 prawa o ustroju sądów powszechnych, i do dnia 31 lipca 1989 r. przedstawią Ministrowi Sprawiedliwości wnioski o powołanie arbitrów na stanowiska sędziów sądów powszechnych, informacje o treści opinii kolegium oraz oświadczenia arbitrów o wyrażeniu zgody na powołanie ich na stanowisko sędziego oraz w miarę potrzeby ich akta osobowe.
§  3.
Prezesi sądów wojewódzkich od dnia 31 lipca 1989 r. określą warunki pracy asesorów, aplikantów arbitrażowych oraz pracowników administracyjnych i obsługi, którzy nie złożyli oświadczenia o odmowie zatrudnienia w sądach.
§  4.
1.
Przekazanie właściwym sądom wojewódzkim lokali użytkowanych przez Główną Komisję Arbitrażową i okręgowe komisje arbitrażowe zostanie dokonane protokolarnie w dniu 30 września 1989 r.
2.
Akta osobowe znajdujące się w Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisjach arbitrażowych podlegają przekazaniu właściwym sądom wojewódzkim w terminie do dnia 30 września 1989 r.
§  5.
1.
Prezes Państwowego Arbitrażu Gospodarczego oraz prezesi okręgowych komisji arbitrażowych, w porozumieniu z prezesami właściwych sądów wojewódzkich, powołają komisje inwentaryzacyjne, których zadaniem będzie przeprowadzenie we wrześniu 1989 r. zdawczo-odbiorczych spisów z natury środków trwałych, przedmiotów nietrwałych (w użytkowaniu i na składzie), materiałów oraz zbiorów bibliotecznych znajdujących się w posiadaniu jednostek organizacyjnych Państwowego Arbitrażu Gospodarczego.
2.
W skład komisji inwentaryzacyjnej wchodzi co najmniej jedna osoba wyznaczona przez prezesa właściwego sądu wojewódzkiego.
3.
W ramach komisji inwentaryzacyjnej mogą być powołane zespoły do przeprowadzenia spisu z natury poszczególnych rodzajów składników majątkowych.
4.
Spisy z natury, o których mowa w ust. 1, są podpisywane przez wszystkie osoby dokonujące tych czynności, a także przez pracowników lub pracownika przejmującego za nie odpowiedzialność materialną, wyznaczonych lub wyznaczonego przez prezesa właściwego sądu wojewódzkiego.
§  6.
Główna Komisja Arbitrażowa i okręgowe komisje arbitrażowe zawiadomią banki finansujące je o wszczęciu czynności związanych ze zniesieniem tych jednostek organizacyjnych, ustalą termin zamknięcia rachunków bankowych i podadzą - w porozumieniu z prezesami odpowiednich sądów wojewódzkich - numery kont bankowych, na które strony procesowe mogą dokonywać wpłat opłaty sądowej od dnia 1 października 1989 r.
§  7.
1.
Główny księgowy Głównej Komisji Arbitrażowej i główni księgowi okręgowych komisji arbitrażowych sporządzą bilanse i sprawozdania finansowo-księgowe na dzień 30 września 1989 r. zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
2.
Bilanse, o których mowa w ust. 1, podlegają zaksięgowaniu w księgowości właściwych sądów wojewódzkich pod datą 1 października 1989 r.
§  8.
1.
Główni księgowi, o których mowa w § 7 ust. 1, w terminie do dnia 25 sierpnia 1989 r. przekażą głównym księgowym właściwych sądów wojewódzkich na ich żądanie wszelkie dane niezbędne do opracowania projektów centralnego planu rocznego i budżetu na 1990 r.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do głównego księgowego Państwowego Arbitrażu Gospodarczego w zakresie współdziałania z głównym księgowym budżetu resortu sprawiedliwości.
§  9.
1.
Z dniem 30 września 1989 r.:

- Główna Komisja Arbitrażowa przekaże Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego akta wniesionych, a nie rozpoznanych, odwołań od orzeczeń okręgowych komisji arbitrażowych,

- okręgowe komisje arbitrażowe przekażą właściwym sądom wojewódzkim akta spraw nie zakończonych, a podlegających rozpoznaniu przez te sądy, oraz właściwym sądom rejonowym - sądom gospodarczym.

2.
Przekazanie akt, o których mowa w ust. 1, następuje protokolarnie, według wykazu spraw stanowiącego załącznik do protokołu.
3.
Protokół przekazania spraw wymienionych w ust. 1 stanowi podstawę do zakreślenia sprawy w ewidencji jako załatwionej i wpisania w rubryce "uwagi" nazwy sądu, któremu sprawa została przekazana.
§  10.
Prezes Państwowego Arbitrażu Gospodarczego i prezesi okręgowych komisji arbitrażowych stosownie do obowiązujących przepisów:
1)
przekażą materiały archiwalne zakwalifikowane do kategorii "A" właściwym archiwom państwowym,
2)
spowodują wybrakowanie dokumentacji niearchiwalnej zakwalifikowanej do kategorii "B", której okresy przechowywania już upłynęły,
3)
przekażą pozostałą dokumentację niearchiwalną właściwym sądom wojewódzkim, na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  11.
Z dniem 30 września 1989 r. Prezes Państwowego Arbitrażu Gospodarczego i prezesi okręgowych komisji arbitrażowych przekażą prezesom właściwych sądów wojewódzkich akta osobowe arbitrów, asesorów i aplikantów arbitrażowych oraz pracowników administracyjnych i obsługi, którzy odmówili zatrudnienia ich w sądach powszechnych, oraz akta osobowe byłych pracowników i wykaz pracowników, którzy przeszli na emeryturę lub rentę. Wykaz ten powinien zawierać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, datę zaprzestania pracy w Państwowym Arbitrażu Gospodarczym.
§  12.
Do dnia 30 września 1989 r. prezesi okręgowych komisji arbitrażowych przekażą właściwym terenowo radom okręgowych izb radców prawnych listy radców prawnych, listy aplikantów radcowskich wraz z ich aktami osobowymi oraz akta spraw o wpis na listę radców prawnych. Akta spraw, w których wpłynęły środki odwoławcze, zostaną przekazane Krajowej Radzie Radców Prawnych.
§  13.
1.
Do dnia 31 lipca 1989 r. prezesi okręgowych komisji arbitrażowych przekażą właściwym radom okręgowym izb radców prawnych podania o wpis na listę aplikantów radcowskich, a podania złożone po dacie wymienionej na wstępie - bezzwłocznie przekażą radom okręgowych izb radców prawnych, powiadamiając o tym zainteresowanych.
2.
Egzamin radcowski dla aplikantów radcowskich kończących aplikację w 1989 r. przeprowadzą komisje egzaminacyjne powołane przez prezesów okręgowych komisji arbitrażowych we wrześniu 1989 r.
§  14.
Nie rozpoznane podania o wniesienie rewizji nadzwyczajnej skierowane do Prezesa Państwowego Arbitrażu Gospodarczego przekazane zostaną Ministrowi Sprawiedliwości dnia 30 września 1989 r. z aktami spraw, których wniosek dotyczy, wraz z wykazem tych akt.
§  15.
Z dniem 30 września 1989 r. Prezes Państwowego Arbitrażu Gospodarczego i prezesi okręgowych komisji arbitrażowych przekażą prezesom właściwych sądów wojewódzkich wszelkie pozostałe dokumenty, akta i księgi z tym zastrzeżeniem, że akta związane z działalnością Głównej Komisji Arbitrażowej jako organu centralnego przekazuje się Ministerstwu Sprawiedliwości.
§  16.
Pieczęcie urzędowe Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych tłoczone z metali prezesi znoszonych jednostek przekażą dnia 1 października 1989 r. do Mennicy Państwowej, a pieczątki nie nadające się do dalszego użytku podlegają protokolarnemu zniszczeniu.
§  17.
1.
W dniu 1 października 1989 r. prezesi sądów wojewódzkich i rejonowych, w których utworzono sądy gospodarcze, umieszczą na budynkach odpowiednie tablice informacyjne.
2.
Tablice informacyjne Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych podlegają protokolarnemu zniszczeniu z dniem wymienionym w ust. 1.
§  18.
Ustanawia się Pełnomocnika do Spraw Zniesienia Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
§  19.
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
koordynowanie wszelkich czynności związanych ze zniesieniem Głównej Komisji Arbitrażowej i okręgowych komisji arbitrażowych, z przejęciem akt, mienia, lokali i środków finansowych przez odpowiednie sądy wojewódzkie,
2)
nadzór nad prawidłowym i terminowym wykonaniem czynności związanych z przejęciem przez sądy powszechne kadr Państwowego Arbitrażu Gospodarczego oraz komisyjnym przekazaniem agend znoszonych jednostek,
3)
bieżące informowanie Ministra Sprawiedliwości o aktualnym stanie spraw wymienionych w pkt 1 i 2,
4)
współdziałanie ze służbami resortu sprawiedliwości przy wykonywaniu ich zadań regulaminowych, związanych ze zniesieniem Państwowego Arbitrażu Gospodarczego i tworzeniem sądów gospodarczych, oraz współpraca organizacyjno-nadzorcza z jednostkami arbitrażu gospodarczego,
5)
złożenie Ministrowi Sprawiedliwości sprawozdania po zakończeniu likwidacji Państwowego Arbitrażu Gospodarczego w terminie do dnia 31 grudnia 1989 r.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.