Czas pracy i udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy w roku 1982 pracownikom akademii medycznych i instytutów naukowo-badawczych resortu zdrowia i opieki społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1982.9.42

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 kwietnia 1982 r.
w sprawie czasu pracy i udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy w roku 1982 pracownikom akademii medycznych i instytutów naukowo-badawczych resortu zdrowia i opieki społecznej.

Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1981 r. w sprawie czasu pracy i zasad wprowadzania w uspołecznionych zakładach pracy dodatkowych dni wolnych od pracy w 1982 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie stosuje się do pracowników akademii medycznych i instytutów naukowo-badawczych - z wyłączeniem pracowników zatrudnionych na zasadach obowiązujących w zakładach społecznych służby zdrowia - których tygodniowy czas pracy przed dniem wejścia w życie powołanego na wstępie rozporządzenia wynosił średnio 40 godzin.
2.
Czas pracy pracowników, o których mowa w ust. 1, za wyjątkiem pracowników wymienionych w ust. 3, ustala się w wymiarze średnio 40 godzin tygodniowo w czterotygodniowym okresie rozliczeniowym przy maksymalnej liczbie 38 dodatkowych dni wolnych od pracy i nieprzekraczalnej dziennej normie czasu pracy wynoszącej 8 godzin.
3.
Czas pracy pracowników zatrudnionych przy stosowaniu radu lub innych ciał promieniotwórczych w zakładach (pracowniach) rentgenologicznych, fizykoterapeutycznych, histopatologicznych, hemodynamicznych, anatomopatologicznych, medycyny nuklearnej i medycyny sądowej lub prosektoriach ustala się w wymiarze średnio 26 godzin i 15 minut tygodniowo w czterotygodniowym okresie rozliczeniowym przy maksymalnej liczbie 38 dodatkowych dni wolnych od pracy.
§  2.
1.
Szczegółowy rozkład czasu pracy oraz dzienną normę czasu pracy i dodatkowe dni wolne od pracy ustala rektor, dyrektor instytutu - z uwzględnieniem odpowiednio zasad ustalonych w wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 stycznia 1982 r. w sprawie czasu pracy i dodatkowych dni wolnych od pracy oraz rozkładu czasu pracy w 1982 r. (Dz. Urz. Nr 2 poz. 12).
2.
W tygodniach, w których występuje święto nie będące niedzielą i nie przypadające w niedzielę lub dodatkowy dzień wolny od pracy, czas pracy określony w § 1 ust. 2 i 3 ulega skróceniu o liczbę godzin jaka przypadałaby do przepracowania w tym dniu.
§  3.
1.
W przypadkach uzasadnionych potrzebą nadrobienia opóźnień w realizacji prac naukowo-badawczych, czas pracy określony w § 1 ust. 2 może być decyzją dyrektora instytutu dla określonej grupy pracowników przedłużony w okresie stanu wojennego do 42 godzin na tydzień, zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1981 r. w sprawie czasu pracy i zasad wprowadzania w uspołecznionych zakładach pracy dodatkowych dni wolnych od pracy w 1982 roku.
2.
W związku z potrzebą nadrobienia opóźnień w realizacji programu nauczania oraz planu prac naukowo-badawczych prowadzonych przez akademie medyczne, rektor może czas pracy, o którym mowa w § 1 ust. 2 w okresie stanu wojennego przedłużyć do 42 godzin na tydzień, przy zachowaniu normy 8 godzin dziennie.
§  4.
Czas pracy ustalony zgodnie z § 3 ust. 1 i 2 jest normalnym czasem pracy, za który pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie - niezależnie od okresu zatrudnienia oraz rzeczywistego okresu pracy.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1982 r., z wyjątkiem § 1 ust. 3, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.