Ceremoniał składania ślubowania przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1996.5.26

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1996 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 sierpnia 1996 r.
w sprawie ceremoniału składania ślubowania przez funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się do użytku służbowego w Służbie Więziennej ceremoniał składania ślubowania funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", oraz wzór formularza aktu ślubowania, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Do przyjmowania ślubowania uprawnieni są przełożeni właściwi w sprawach osobowych, oraz komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej.
§  3.
1.
Funkcjonariusze składają ślubowanie w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, po ukończeniu kursu przygotowawczego.
2.
Funkcjonariusz, który nie odbył przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1, składa ślubowanie w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca od dnia przyjęcia do służby.
§  4.
Przed złożeniem ślubowania funkcjonariusz nie może podjąć czynności służbowych.
§  5.
Funkcjonariusza odmawiającego złożenia ślubowania uznaje się za nieprzydatnego w służbie.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lipca 1990 r. w sprawie roty ślubowania i trybu jego składania przez funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 5, poz. 45).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1996 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

CEREMONIAŁ SKŁADANIA ŚLUBOWANIA FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

1.
Ślubowanie odbywa się w pomieszczeniu lub miejscu, w którym jest umieszczone dobrze widoczne godło Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W ceremonii ślubowania uczestniczą bezpośredni przełożeni funkcjonariuszy składających ślubowanie, a jeśli ślubowanie odbywa się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej - przełożeni funkcjonariusza w tym Ośrodku.
3.
W ceremonii ślubowania mogą uczestniczyć inni funkcjonariusze Służby Więziennej oraz ich przełożeni.
4.
Na ceremonię ślubowania można zaprosić przedstawicieli:

- władz lokalnych,

- innych służb oraz

- inne osoby wskazane przez składających ślubowanie.

5.
Przełożony uprawniony do przyjęcia ślubowania wyznacza oficera Służby Więziennej odpowiedzialnego za organizację i przeprowadzenie ceremonii ślubowania. Do jego obowiązków należy:

- zaproszenie osób wymienionych w pkt 3-4,

- przygotowanie miejsca ślubowania oraz potrzebnych rekwizytów i dokumentów,

- zgrupowanie składających ślubowanie oraz wskazanie miejsc innym uczestnikom ślubowania.

6.
Funkcjonariusze uczestniczący w ceremonii ślubowania występują w umundurowaniu.
7.
Ceremonia ślubowania rozpoczyna się w momencie przybycia przełożonego uprawnionego do przyjęcia ślubowania.
8.
Przyjmujący ślubowanie przyjmuje meldunek od prowadzącego, a następnie objaśnia zebranym znaczenie mającego nastąpić ślubowania.
9.
Po zakończeniu wystąpienia, na komendę prowadzącego, funkcjonariusze zajmują postawę zasadniczą, a składający ślubowanie zdejmują prawą ręką nakrycia głowy i przekładają do lewej, którą swobodnie opuszczają wzdłuż ciała. Nakrycie głowy funkcjonariusz trzyma podszewką do siebie, orzełkiem do przodu. W tym czasie podnoszą prawą dłoń do wysokości oczu zwróconą w przód, składając palce tak samo jak do salutowania.
10.
Przyjmujący ślubowanie odczytuje kolejne fragmenty roty ślubowania, a składający powtarzają je głośno i wyraźnie.
11.
Po zakończeniu ślubowania, na komendę prowadzącego, uczestnicy przyjmują postawę swobodną.
12.
Przyjmujący ślubowanie odczytuje kolejno stopień, imię i nazwisko funkcjonariuszy składających ślubowanie. Wywołany w ten sposób funkcjonariusz podchodzi i podpisuje formularz aktu ślubowania. Następnie przyjmujący ślubowanie również składa podpis na akcie ślubowania i podając dłoń funkcjonariuszowi wypowiada formułę: "Witam w szeregach Służby Więziennej".
13.
Po zakończeniu aktu ślubowania prowadzący może udzielić głosu uczestnikom ceremonii w celu wygłoszenia okolicznościowych przemówień.
14.
Formularz aktu ślubowania włącza się do akt osobowych.

ZAŁĄCZNIK NR 2

ŚLUBOWANIE

(pominięty)