Ceremoniał policyjny.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2012.27

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 stycznia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 122
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 25 maja 2012 r.
w sprawie ceremoniału policyjnego

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, Nr 217, poz. 1280 i Nr 230, poz. 1371) postanawia się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się do użytku służbowego w Policji ceremoniał policyjny, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Traci moc zarządzenie nr 15/98 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 lipca 1998 r. w sprawie metod i form organizacji oraz przebiegu uroczystości policyjnych.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 1

CEREMONIAŁ POLICYJNY

ROZDZIAŁ I

OGÓLNE ZASADY ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI Z UDZIAŁEM POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ

1. WSTĘP

2. UROCZYSTY APEL I UROCZYSTA ZBIÓRKA

3. PRZEBIEG UROCZYSTEGO APELU

4. PRZEBIEG UROCZYSTEJ ZBIÓRKI

5. SKŁADANIE WIEŃCÓW I WIĄZANEK

6. WYSTAWIANIE POSTERUNKU HONOROWEGO

7. UDZIAŁ PODODDZIAŁÓW KONNYCH POLICJI W UROCZYSTOŚCIACH

ROZDZIAŁ II

UROCZYSTOŚCI POLICYJNE

1. WSTĘP

2. ŚWIĘTO POLICJI

3. ŚLUBOWANIE POLICYJNE

4. WRĘCZANIE SZTANDARU

5. POŻEGNANIE SZTANDARU

6. WPIS DO KSIĘGI PAMIĘCI I UMIESZCZENIE DANYCH NA TABLICY PAMIĘCI

7. WIZYTY PRZEDSTAWICIELI NAJWYŻSZYCH WŁADZ PAŃSTWOWYCH ORAZ DELEGACJI ZAGRANICZNYCH

8. UROCZYSTOŚCI Z UDZIAŁEM POLSKICH POLICJANTÓW PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W MISJACH POKOJOWYCH ORAZ OPERACJACH POLICYJNYCH POZA GRANICAMI KRAJU

9. PODNIESIENIE FLAGI I BANDERY NA JEDNOSTKACH PŁYWAJĄCYCH POLICJI

10. CEREMONIA POWITANIA ZWŁOK POLICJANTA, KTÓRY PONIÓSŁ ŚMIERĆ PODCZAS MISJI POKOJOWEJ LUB W CZASIE WYKONYWANIA INNYCH OBOWIĄZKÓW SŁUŻBOWYCH POZA GRANICAMI KRAJU

11. UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE Z UDZIAŁEM POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ

12. WRĘCZANIE ORDERÓW I ODZNACZEŃ, AKTÓW MIANOWANIA NA WYŻSZE STOPNIE POLICYJNE ORAZ INNYCH WYRÓŻNIEŃ

13. ZDAWANIE I OBEJMOWANIE WYŻSZYCH STANOWISK SŁUŻBOWYCH

14. POŻEGNANIE POLICJANTÓW KOŃCZĄCYCH SŁUŻBĘ W POLICJI

15. ŚLUB POLICJANTA

ROZDZIAŁ III

UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWE Z UDZIAŁEM POLICJI

1. APEL PAMIĘCI

2. ODSŁANIANIE POMNIKÓW I TABLIC PAMIĄTKOWYCH

3. NADAWANIE IMIENIA OBIEKTOM

4. WMUROWANIE AKTU EREKCYJNEGO LUB KAMIENIA WĘGIELNEGO

5. UROCZYSTOŚCI O CHARAKTERZE PATRIOTYCZNO-RELIGIJNYM

ROZDZIAŁ IV

UROCZYSTOŚCI W WYŻSZEJ SZKOLE POLICJI W SZCZYTNIE ORAZ SZKOŁACH POLICYJNYCH

1. PROMOCJA NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI

2. UROCZYSTOŚCI W SZKOŁACH POLICYJNYCH

ROZDZIAŁ V

WYBRANE ELEMENTY MUSZTRY POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ

1. CHWYTY SZTANDAREM

2. CHWYTY KARABINEM SKS

3. CHWYTY KARABINKIEM AKMS

4. CHWYTY SZABLĄ

5. CHWYTY SZABLĄ W SZYKU KONNYM

ROZDZIAŁ VI

DOKUMENTY ZWIĄZANE Z CEREMONIAŁEM POLICYJNYM

1. WZÓR FORMULARZA WNIOSKU O PRZYDZIELENIE POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ

2. WZÓR SCENARIUSZA UROCZYSTEGO APELU

3. WZÓR SCENARIUSZA UROCZYSTEJ ZBIÓRKI

4. SCHEMATY

5. SKŁADANIE FLAGI

6. PRECEDENCJA SKŁADANIA WIEŃCÓW

7. WYKAZ UTWORÓW

INDEKS POJĘĆ I OKREŚLEŃ

ROZDZIAŁ  I

OGÓLNE ZASADY ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI Z UDZIAŁEM POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ

1.
WSTĘP
1.
Udział policyjnej asysty honorowej stanowi ważny element oprawy ceremonialnej uroczystości państwowych, policyjnych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych. Udział ten ma na celu nadanie odpowiedniej rangi uroczystościom oraz podkreślenie ich podniosłego charakteru.
2.
Policyjną asystę honorową podczas uroczystości, o których mowa w pkt 1, mogą zapewnić:
1)
kompania reprezentacyjna Policji;
2)
kompania honorowa;
3)
pododdział honorowy;
4)
orkiestra policyjna lub trębacz/werblista;
5)
poczet sztandarowy;
6)
poczet flagowy;
7)
posterunek honorowy z bronią lub posterunek honorowy bez broni;
8)
policjanci do składania wieńców;
9)
Motocyklowa Asysta Honorowa1);
10)
pododdział konny Policji;
11)
szpaler reprezentacyjny z bronią lub bez broni;
12)
policjanci do niesienia odznak, orderów i odznaczeń;
13)
dowódca uroczystości.
3.
Podstawą planistyczną przygotowania harmonogramów udziału policyjnej asysty honorowej w uroczystościach w danym roku jest kalendarz świąt państwowych, policyjnych oraz wykaz rocznic wydarzeń historycznych związanych z tradycjami Policji, organizacji działających w środowisku policyjnym.
4.
Przy organizowaniu uroczystości poza granicami kraju należy kierować się polskim ceremoniałem policyjnym, z uwzględnieniem - w miarę możliwości - lokalnych zwyczajów i tradycji. Jeżeli uroczystość ma charakter międzynarodowy, a jej organizatorami są organy innego państwa, możliwe jest przyjęcie rozwiązań ceremonialnych charaktefottycznych dla organizatora, przy czym nie mogą one być sprzeczne z przepisami obowiązującymi w Policji.
5.
Organizator uroczystości państwowej, policyjnej, patriotycznej lub patriotyczno-religijnej kieruje wniosek o przydzielenie policyjnej asysty honorowej do właściwego dla miejsca przeprowadzenia uroczystości kierownika jednostki organizacyjnej Policji2) - w terminie umożliwiającym sprawne jej przygotowanie i przeprowadzenie.
6.
Decyzję o udziale policyjnej asysty honorowej w uroczystości państwowej podejmuje Komendant Główny Policji, określając formę i skład policyjnej asysty honorowej. Scenariusz uroczystości jest w tym przypadku konsultowany przez organizatora z przedstawicielem Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
7.
W pozostałych przypadkach, o udziale policyjnej asysty honorowej podczas uroczystości decyduje kierownik jednostki organizacyjnej Policji, określając jej formę i skład, zgodnie z posiadanymi możliwościami i z uwzględnieniem postanowień ceremoniału policyjnego.
8.
Za organizację i przebieg uroczystości odpowiada jej organizator. Jest on obowiązany uzgodnić z kierownikiem jednostki organizacyjnej Policji lub jego przedstawicielem szczegółowy scenariusz uroczystości oraz formę i zakres udziału w niej policyjnej asysty honorowej. Wzór scenariusza określono w rozdziale VI pkt 2 i 3 ceremoniału.
9.
Podstawowym zadaniem kierownika jednostki organizacyjnej Policji, który podejmuje decyzję o przydzieleniu policyjnej asysty honorowej, jest skoordynowanie wykonania zadań związanych z udziałem tej asysty w uroczystości.
10.
Właściwy kierownik jednostki organizacyjnej Policji wyznacza dowódcę uroczystości. Funkcję dowódcy pełni oficer mający odpowiednie kwalifikacje. Dowódca uroczystości powinien mieć wyższy stopień policyjny niż policjanci dowodzeni przez niego podczas uroczystości. Funkcji dowódcy uroczystości nie należy łączyć z funkcją lektora podczas tej samej uroczystości.
11.
Właściwy kierownik jednostki organizacyjnej Policji, z zachowaniem obowiązujących przepisów w sprawie umundurowania policjantów3), określa rodzaj umundurowania, w jakim oficjalna delegacja policyjna, asysta honorowa oraz uczestniczący policjanci występują podczas uroczystości. Podczas uroczystości o charakterze ceremonialnym obowiązuje umundurowanie wyjściowe ze sznurem galowym lub bez. Informacje o umundurowaniu umieszcza się w <Uwagach> pod szczegółowym scenariuszem uroczystości.
12.
W zaproszeniu skierowanym do gości spoza Policji można określić wymagania w zakresie ubioru obowiązującego podczas uroczystości.
13.
Przeprowadzenie uroczystości należy poprzedzić rekonesansem z udziałem przedstawicieli organizatora i dowódcy odpowiedzialnego za udział w niej policyjnej asysty honorowej. W trakcie rekonesansu uzgadnia się kwestie dotyczące przygotowania miejsca uroczystości, sposób wystawienia policyjnej asysty honorowej oraz ustawienia uczestników uroczystości, mając na względzie konieczność zapewnienia godnego, sprawnego i bezpiecznego jej przebiegu.
14.
Dowódca wyznacza uczestników policyjnej asysty honorowej ze strony Policji. Określając skład i miejsce wystawienia asysty, należy dążyć do jej właściwego wyeksponowania oraz zapewnienia szacunku symbolom państwowym, religijnym i policyjnym.
15.
Należy zapewnić jednolity rodzaj uzbrojenia policyjnej asysty honorowej. Poczet sztandarowy, który wchodzi w skład asysty honorowej pododdziału wyposażonego w karabinki AKM lub AKMS, występuje bez szabel. Natomiast poczet sztandarowy, który wchodzi w skład asysty honorowej pododdziału wyposażonego w karabiny SKS lub karabinki MSBS-R, występuje z szablami. W przypadku wystąpienia pocztu sztandarowego, dowódca i asystujący wyposażeni są w pas z koalicyjką oraz z jednolitą kaburą skórzaną albo z jednolitą kaburą otwartą z bronią, a sztandarowy w szarfę. Dopuszcza się noszenie przez sztandarowego szarfy w postaci bandoliera.
16.
Szczegółowe zasady postępowania z flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej, flagą państwową z kirem oraz sztandarem regulują odrębne przepisy4). Generalną zasadą przy eksponowaniu flagi państwowej jest jej pierwszeństwo przed innymi flagami. Mając do dyspozycji dwa maszty, flagę państwową podnosi się na prawym maszcie (prawa heraldyczna). W przypadku trzech masztów, najważniejszy jest maszt środkowy; na nim eksponuje się flagę państwową. Przy czterech masztach, najważniejszy jest skrajny maszt prawy, następnie w kolejności drugi, trzeci i czwarty. Przy pięciu masztach najważniejszy jest środkowy, następnie drugi i trzeci (po bokach środkowego) oraz czwarty i piąty (skrajne z obu stron).
17.
W uroczystości mogą uczestniczyć sztandary towarzyszące: policyjne sztandary historyczne, wojskowe, związków zawodowych, środowisk policyjnych, kombatanckich, organizacji pozarządowych, uczelni, szkół itp., które wprowadza się na miejsce uroczystości przed wejściem asysty honorowej, a odprowadza po jej odejściu, chyba że ważne względy organizacyjne przemawiają za innym tokiem postępowania. Policyjne sztandary historyczne podczas uroczystości są noszone przez wyznaczonych policjantów lub policjantów w stanie spoczynku, posiadających upoważnienie organizacji działającej na podstawie przepisów obowiązującego prawa.
18.
Poczty sztandarowe niewchodzące w skład kompanii reprezentacyjnej lub honorowej podczas uroczystości policyjnych są ustawiane według następującej kolejności:
1)
sztandar Komendy Głównej Policji,
2)
sztandary komend wojewódzkich Policji (Komendy Stołecznej Policji);
3)
sztandary szkół policyjnych;
4)
sztandary komend miejskich (powiatowych, rejonowych) Policji;
5)
inne sztandary.
19.
W przypadku uroczystości organizowanej przez Policję na wniosek instytucji lub środowiska spoza Policji, jako pierwszy za kompanią reprezentacyjną lub honorową zajmuje miejsce poczet ze sztandarem organizacji, której uroczystość dotyczy.
20.
Do uczestnictwa w uroczystości z udziałem policyjnej asysty honorowej zaprasza się gości honorowych, którzy zajmują miejsca na trybunie honorowej lub w innym godnym miejscu.
21.
Oprawę muzyczną uroczystości z udziałem policyjnej asysty honorowej zapewnia orkiestra lub muzycy orkiestry (trębacze, werbliści). Utwory muzyczne mogą być wykonywane na żywo lub odtwarzane z nagrań. Repertuar uroczystości stanowią: hymny i pieśni hymniczne, fanfary i sygnały, marsze, piosenki i pieśni o tematyce patriotycznej, których odtwarzanie nie podlega opłatom z tytułu praw autorskich5).
22.
Planując udział policyjnej asysty honorowej w uroczystości, można uwzględnić przedsięwzięcia dodatkowe, które zaplanował jej organizator (np. występ artystyczny, koncert). Przedsięwzięcia te mają zazwyczaj charakter nieoficjalny i powinny być przeprowadzone po części oficjalnej, po odprowadzeniu policyjnej asysty honorowej i pocztów sztandarowych z miejsca uroczystości. Uroczystości mogą być komentowane przez lektora. Komentarz dotyczy charakteru i przebiegu uroczystości, informuje o określonej jednostce organizacyjnej Policji itp.
2.
UROCZYSTY APEL I UROCZYSTA ZBIÓRKA
1.
Uroczysty apel jest zasadniczą formą przeprowadzania uroczystości w jednostkach organizacyjnych Policji. Uroczysty apel organizuje się na placu apelowym jednostki organizacyjnej Policji - w miarę istniejących możliwości - z udziałem całego stanu osobowego jednostki albo w innym godnym miejscu, np. na rynku miejskim, w porozumieniu z władzami administracyjnymi lub samorządowymi z okazji świąt państwowych i policyjnych.
2.
Policyjną asystę honorową podczas uroczystego apelu może stanowić kompania honorowa i orkiestra. Do udziału w uroczystym apelu można zaprosić przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych, środowiska policyjnego, duszpasterstwa policyjnego, organizacji pozarządowych, a także pododdziały z innych jednostek organizacyjnych Policji i innych służb oraz młodzież. W uroczystym apelu mogą uczestniczyć sztandary organizacji pozarządowych, środowisk policyjnych, uczelni, szkół i innych partnerów społecznych.
3.
Scenariusz uroczystego apelu można wzbogacić o elementy charaktefottyczne dla okoliczności jego zorganizowania, np. wręczenie odznaczeń i wyróżnień, aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne, dokonanie wpisu w kronice jednostki organizacyjnej Policji. Jeżeli w uroczystym apelu bierze udział przełożony kierownika jednostki organizacyjnej Policji, należy go poprosić o wręczenie odznaczeń i wyróżnień oraz aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Ponadto, przed lub po zakończeniu uroczystego apelu można zorganizować przedsięwzięcia dodatkowe, np. pokaz musztry paradnej asysty policyjnej, występy artystyczne, wystawy okolicznościowe itp.
4.
Odmianą uroczystego apelu jest uroczysta zbiórka. Przeprowadza się ją zazwyczaj w pomieszczeniach, np. w sali odpraw, z udziałem jak największego stanu osobowego. Policyjną asystę honorową podczas uroczystej zbiórki powinien stanowić poczet sztandarowy oraz trębacz. Dopuszcza się również formę odtwarzania sygnału na trąbkę z nośnika dźwięku.
3.
PRZEBIEG UROCZYSTEGO APELU
1.
Przed rozpoczęciem uroczystego apelu w wyznaczonym miejscu i czasie odbywa się zgrupowanie pododdziałów uczestniczących w uroczystości oraz towarzyszących pocztów sztandarowych, ustawianych zgodnie z zasadami precedencji. Jednocześnie uczestnicy uroczystości zajmują miejsca wyznaczone dla publiczności. Lektor rozpoczyna komentarz nawiązujący do charakteru uroczystości.
2.
Jeżeli uroczystość odbywa się przy obiekcie mającym rangę symbolu - pomniku, obelisku, tablicy pamiątkowej - posterunek honorowy jest wystawiany na 15 minut przed jej rozpoczęciem.

W wyznaczonym czasie przed rozpoczęciem uroczystości dowódcy wprowadzają pododdziały na plac, po czym dowodzenie przejmuje dowódca uroczystości, wydając komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Pododdziały - SPOCZNIJ!". Za pododdziałami na plac wchodzą towarzyszące poczty sztandarowe dowodzone przez wyznaczonych policjantów, zajmując określone miejsca. W przypadku gdy na placu znajdują się już pododdziały, wprowadzenie towarzyszących pocztów sztandarowych następuje na komendę dowódcy uroczystości: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Poczty Sztandarowe - WPROWADZIĆ".

3.
Przed rozpoczęciem uroczystości zaproszeni goście zajmują wskazane miejsca zgodnie z zasadami precedencji. Po zajęciu przez gości miejsc, punktualnie w stosunku do przyjętego scenariusza uroczystości, trębacz gra sygnał: Baczność, po czym dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ!)". Orkiestra gra Marsza Powitalnego.
4.
Składanie meldunku odbywa się zgodnie z zasadą hierarchiczności. W przypadku gdy dowódca uroczystości składa meldunek, wychodzi w kierunku przybyłego przełożonego lub honorowego gościa, zatrzymując się w chwili, gdy znajdzie się on na wysokości prawego skrzydła szyku. Dowódca uroczystości zatrzymuje się trzy kroki przed przełożonym lub honorowym gościem, oddaje honory i składa meldunek: "Panie/Pani stopień (stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym), dowódca uroczystości (stopień, nazwisko) melduje gotowość do rozpoczęcia apelu z okazji (nazwa uroczystości)."
5.
Przełożony lub honorowy gość po przyjęciu meldunku wita się z dowódcą uroczystości (nie zdejmuje się rękawiczek). W przypadku gdy dowódca uroczystości posiada szablę - powitanie następuje przez oddanie honorów szablą. Dowódca przepuszcza honorowego gościa i idzie pół kroku za nim po jego prawej stronie. Orkiestra wykonuje Marsza Powitalnego.
6.
Honorowy gość wraz z dowódcą uroczystości idą w kierunku sztandaru, zatrzymują się trzy kroki przed sztandarem, oddają honory, przy czym dowódca uroczystości salutuje lub oddaje honory szablą, natomiast cywilny honorowy gość wykonuje skłon głową. Po zwrocie w prawo przechodzą przed pododdziałami. Po dojściu do lewego skrzydła wykonują w prawo zwrot i najkrótszą drogą wychodzą na środek szyku. Po zatrzymaniu stają frontem do pododdziałów, gdy dowódca uroczystości salutuje, orkiestra przerywa grę. Honorowy gość podchodzi do mikrofonu i wita się z policjantami: "Czołem policjanci". Policjanci odpowiadają: "Czołem, Panie/Pani (stopień/stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym)". Dowódca uroczystości odprowadza przełożonego lub honorowego gościa do trybuny honorowej, oddaje honory, wraca i wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!".
7.
Po zajęciu przez odbierającego meldunek miejsca na trybunie i przywitaniu się z gośćmi, dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ! Poczet flagowy - BACZNOŚĆ! Do podniesienia flagi państwowej - MARSZ!". Poczet flagowy, w zależności od sytuacji, wychodzi z szyku lub stoi bezpośrednio przy maszcie. W czasie przejścia pocztu, orkiestra gra marsza.
8.
W czasie zapinania flagi werblista gra Tremolo. Po zapięciu flagi trębacz gra sygnał Słuchajcie Wszyscy. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Poczet flagowy - flagę państwową - PODNIEŚĆ!". Poczet flagowy podnosi flagę na maszt. W czasie podnoszenia flagi podczas centralnych, wojewódzkich/stołecznych obchodów Święta Policji orkiestra wykonuje, a kompania reprezentacyjna/honorowa i pododdziały towarzyszące odśpiewują, hymn Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku udziału orkiestry i kompanii reprezentacyjnej/honorowej podczas obchodów Święta Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz w szkołach policyjnych - hymn może być odśpiewany. Podczas innych uroczystości organizowanych w formie apelu, na polecenie organizatora uroczystości hymn Rzeczypospolitej Polskiej może być także odśpiewany. Hymn Rzeczypospolitej Polskiej podczas uroczystości może być również odtwarzany. Dowódca pocztu flagowego i asystujący salutują.
9.
Po odegraniu hymnu dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!". Poczet flagowy przestaje salutować, wykonuje zwrot i pozostaje na miejscu do zakończenia uroczystości, wykonując komendy dowódcy uroczystości.
10.
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji wita zaproszonych gości.
11.
Dalszy przebieg uroczystego apelu jest zgodny ze scenariuszem danej uroczystości.
12.
Zaproszeni goście zabierają głos. Do zabrania głosu zaprasza lektor. Wystąpienia może poprzedzać sygnał Słuchajcie Wszyscy.
13.
Jeżeli scenariusz uroczystości przewiduje składanie wieńców i wiązanek, następuje ono po wystąpieniach gości. Kolejność ustawienia delegacji składających wieńce określa organizator uroczystości zgodnie z zasadami precedencji. Każda delegacja ustawia się za policjantem niosącym wieniec. Po ustawieniu delegacji w ustalonej kolejności, trębacz gra sygnał Baczność, dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!".
14.
Werblista gra Tremolo i kończy po złożeniu ostatniego wieńca lub wiązanki. Policjant niosący wieniec, po jego złożeniu - salutuje, wykonuje zwrot w lewo lub prawo i maszeruje do wyznaczonego miejsca. W czasie składania wieńców, lektor może przedstawić każdą delegację i poprosić przewodniczącego o wpis do księgi pamiątkowej. Składanie wieńców kończy wykonanie okolicznościowego utworu lub melodii Śpij Kolego lub Cisza (w przypadku uroczystości cywilnej). Po jego odegraniu dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!", po czym następuje przegrupowanie do defilady, w czasie którego lektor przedstawia dalszy przebieg uroczystości.
15.
Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Do defilady w ugrupowanie marszowe kierunek w prawo - MASZEROWAĆ!". Po komendzie, dowódcy występują najkrótszą drogą przed swoje pododdziały. Po wystąpieniu wszystkich, dowódca kompanii reprezentacyjnej lub honorowej wydaje komendę "(Na ramię - BROŃ!) W czwórki, w prawo - ZWROT!" (jeżeli pododdział jest w szyku rozwiniętym), po czym wykonuje zwrot, zajmuje miejsce w odległości 3 kroków przed pocztem sztandarowym i wydaje komendę: "Pododdział/kompania, za mną - MARSZ!". Dowódcy pozostałych pododdziałów wydają kolejno komendę: "Pododdział/kompania, za mną - MARSZ!" i maszerują na miejsce przegrupowania. Dowódca uroczystości może pozostać na miejscu lub przejść do miejsca przegrupowania. W czasie przejścia pododdziałów orkiestra pozostaje na miejscu i gra marsza.
16.
W przypadku gdy nie jest przewidziany koncert lub pokaz musztry paradnej, orkiestra opuszcza miejsce uroczystości razem z pododdziałami, wykonując komendy dowódcy kompanii reprezentacyjnej lub honorowej.
17.
Koncert lub musztra orkiestry rozpoczyna się po opuszczeniu placu przez ostatni pododdział. Po zakończeniu musztry paradnej orkiestra zajmuje miejsce do rozpoczęcia defilady frontem do trybuny, możliwie blisko poza linią przemarszu pododdziałów.
18.
Defilada rozpoczyna się na komendy dowódcy uroczystości albo dowódcy kompanii reprezentacyjnej lub honorowej: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ!) Za mną - MARSZ!". Na komendę "Marsz", orkiestra rozpoczyna grę. Jeżeli dowódca uroczystości prowadzi pododdziały, to po dojściu do trybuny schodzi z linii marszu pododdziałów i salutuje.
19.
W odległości 15-20 kroków przed trybuną pododdziały oddają honory na komendę: "BACZNOŚĆ! (krok defiladowy), Na prawo - PATRZ!" (jednoczesny zwrot głowy, z wyjątkiem prawoskrzydłowego pierwszej czwórki). Sztandarowy na komendę "BACZNOŚĆ!" przenosi sztandar z położenia "Na ramię" do postawy "Prezentuj". Na komendę "Na prawo - PATRZ!" salutuje sztandarem przez pochylenie z jednoczesnym zwrotem głowy w prawą stronę. Asystujący w poczcie sztandarowym z szablami na komendę "Na prawo - PATRZ!" podczas maszerowania zatrzymują szable w chwycie "Na ramię" z jednoczesnym zwrotem głowy. Natomiast poczet sztandarowy asystujący w poczcie sztandarowym bez szabel, na komendę "Na prawo - PATRZ!" wykonują zwrot głowy z jednoczesnym salutowaniem prawą ręką. Po minięciu przez kompanię trybuny dowódca pododdziału wydaje komendę: "BACZNOŚĆ!". Następuje zwrot głowy na wprost, salutujący przestają salutować, sztandarowy stawia sztandar w pozycji pionowej, asystujący w poczcie z szablami wracają do marszu z szablą. Następnie wydaje komendę: "SPOCZNIJ!", sztandarowy przenosi sztandar na ramię. Za ostatnim pododdziałem defilują towarzyszące poczty sztandarowe, a po nich orkiestra. W czasie defilady orkiestra gra Warszawiankę. Orkiestra może defilować, wykonując inny marsz.
20.
Jeżeli w defiladzie uczestniczy pododdział konny Policji, defiluje on po przejściu orkiestry.
21.
Po przejściu orkiestry, dowódca uroczystości składa meldunek honorowemu gościowi o zakończeniu uroczystości: "Panie/Pani stopień (stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym), dowódca uroczystości (stopień, nazwisko) melduje zakończenie uroczystego apelu".
4.
PRZEBIEG UROCZYSTEJ ZBIÓRKI
1.
Przed rozpoczęciem uroczystej zbiórki zaproszeni goście oraz policjanci i pracownicy Policji zajmują wskazane miejsca. Lektor przedstawia program uroczystości i wprowadza w jej tematykę.
2.
Uroczystość rozpoczyna dowódca uroczystości, wydając komendę: "Panie, Panowie oficerowie!". Komendę może poprzedzać sygnał Baczność odegrany przez trębacza lub odtworzony z nośnika dźwięku. Po wydaniu komendy dowódca uroczystości składa meldunek przełożonemu (analogicznie do uroczystego apelu). Jeżeli dalszy ciąg uroczystości następuje niezwłocznie po złożeniu meldunku, dowódca uroczystości wydaje komendy do wprowadzenia sztandaru: "Sztandar (pełna nazwa jednostki) - WPROWADZIĆ!". Poczet sztandarowy maszeruje na wyznaczone miejsce, zatrzymuje się i oddaje honory. Dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendę: "Na prawo - PATRZ! (poczet bez szabel) Prezentuj - BROŃ!" (poczet z szablami). Dowódca pocztu i asystujący oddają honory szablami, sztandarowy salutuje sztandarem.
3.
Trębacz gra Hasło WP. Jeżeli wymagają tego okoliczności lub szczególny charakter uroczystości, może być odśpiewany lub odtworzony hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
4.
Po odegraniu Hasła WP lub hymnu Rzeczypospolitej Polskiej dowódca uroczystości wydaje komendę "Panie, Panowie oficerowie!" W przypadku pocztu sztandarowego z szablami, dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendy: "Na ramię broń, do nogi BROŃ". Dowódca uroczystości wydaje komendę "Panie, Panowie oficerowie".
5.
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji wita uczestników uroczystości.
6.
Dalszy przebieg uroczystej zbiórki jest zgodny ze scenariuszem danej uroczystości.
7.
Po części okolicznościowej zabierają głos zaproszeni goście. Do zabrania głosu zaprasza lektor. Wystąpienia może poprzedzać sygnał Słuchajcie Wszyscy.
8.
Jeżeli scenariusz przewiduje dokonanie wpisu w kronice jednostki organizacyjnej Policji, następuje ono po przemówieniach okolicznościowych.
9.
Trębacz gra sygnał Baczność. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Panie, Panowie Oficerowie!" Dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendę: "Na prawo - PATRZ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!"). Trębacz gra Hasło WP. Po odegraniu Hasła WP dowódca uroczystości wydaje komendę: "Sztandar - ODPROWADZIĆ!". Dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendy: "Poczet sztandarowy - BACZNOŚĆ! Za mną - MARSZ! (Poczet sztandarowy na ramię - BROŃ! Za mną -MARSZ!)".
10.
Oficjalną część uroczystości kończy złożenie meldunku przełożonemu przez dowódcę uroczystości.
11.
Następuje rozpoczęcie części nieoficjalnej uroczystości: składanie podziękowań i gratulacji, wręczanie kwiatów, wykonanie pamiątkowego zdjęcia itp.
5.
SKŁADANIE WIEŃCÓW I WIĄZANEK
1.
Złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikami i tablicami pamiątkowymi oraz w miejscach pamięci narodowej jest wyrazem hołdu i upamiętnieniem osób oraz wydarzeń, których uroczystość dotyczy. Ceremonia złożenia wieńców i wiązanek jest najczęściej jednym z elementów uroczystości o charakterze państwowym lub patriotyczno-religijnym, np. apeli pamięci, apeli poległych, odsłonięcia pomnika, tablicy pamiątkowej i innych miejsc pamięci narodowej oraz uroczystych odpraw, wart i uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość złożenia wieńców i wiązanek w miejscu pamięci narodowej odbywa się przy udziale honorowej asysty policyjnej, zgodnie z zasadami jej uczestnictwa w uroczystościach o charakterze państwowym lub patriotyczno-religijnym.
2.
Ustalając kolejność delegacji, organizator uroczystości kieruje się zasadami precedencji. Ze względu na rodzaj i charakter uroczystości dopuszcza się możliwość udzielenia pierwszeństwa delegacji szczególnie związanej z obchodzoną uroczystością.
6.
WYSTAWIANIE POSTERUNKU HONOROWEGO
1.
Stan osobowy posterunku honorowego zależy od okoliczności i możliwości etatowych jednostki organizacyjnej Policji; jego określenie należy do decyzji kierownika jednostki. Podczas uroczystości umundurowani funkcjonariusze innych służb oraz członkowie organizacji pozarządowych i grup rekonstrukcyjnych mogą razem z policjantami pełnić wartę na posterunkach honorowych, a także nieść oraz składać wieńce i wiązanki.
2.
Policjanci pełniący wartę na posterunku honorowym powinni stać jak najbliżej obiektu symbolicznego (pomnika, tablicy pamiątkowej). Wystawienie posterunku honorowego w miejscu uroczystości powinno nastąpić przed wprowadzeniem sztandarów oraz kompanii honorowej lub pododdziału honorowego. Posterunki honorowe, w tym towarzyszące, są rozprowadzane przez wyznaczonego policjanta, który jest odpowiedzialny także za sprawną zmianę i zdjęcie posterunku. Wyznaczony policjant, w zależności od liczebności posterunku lub warty, w trakcie realizacji zadania, maszeruje z przodu ugrupowania (z bronią lub bez). Przed symbolem, w miejscu zmiany posterunku lub warty, zatrzymuje się w regulaminowej odległości, oddaje honory. Po dokonaniu wystawienia lub zmiany posterunku, oddaje honory i wraz z posterunkiem odmaszerowuje.
7.
UDZIAŁ PODODDZIAŁÓW KONNYCH POLICJI W UROCZYSTOŚCIACH
1.
Pododdział konny Policji może uczestniczyć w uroczystości jako policyjna eskorta honorowa lub policyjna asysta honorowa w szyku dostosowanym do rangi i charakteru uroczystości. Zazwyczaj podczas uroczystości pododdział konny występuje w szyku rozwiniętym - szeregu lub dwuszeregu oraz w szyku marszowym - w kolumnie dwójkowej lub trójkowej.
2.
Przy planowaniu użycia koni służbowych w policyjnej eskorcie honorowej lub policyjnej asyście honorowej należy brać pod uwagę rangę i charakter uroczystości, miejsce jej realizacji, możliwości i wyszkolenie pododdziału konnego, a przede wszystkim warunki bezpieczeństwa.
3.
Pododdział konny Policji może brać udział w uroczystościach organizowanych z okazji świąt państwowych i policyjnych, a także w uroczystościach upamiętniających rocznice wydarzeń mających szczególne znaczenie.
4.
Przed rozpoczęciem uroczystości jeźdźcy policyjni na koniach zajmują miejsce na końcu kolumny, za pododdziałami pieszymi. Jeżeli podczas uroczystości poprzedzającej defiladę zajmowali miejsce na prawym skrzydle pododdziałów, to dowódca uroczystości bezpośrednio przed przegrupowaniem pododdziałów do defilady powinien podać komendy dla pododdziału konnego do opuszczenia placu w pierwszej kolejności. Jeżeli jeźdźcy policyjni na koniach zajmowali miejsce na lewym skrzydle ugrupowania lub poza szykiem - oddzielnych komend nie wydaje się.

ROZDZIAŁ  II

UROCZYSTOŚCI POLICYJNE

1.
WSTĘP
1.
Uroczystości policyjne mogą być organizowane w jednostkach organizacyjnych Policji, a także - w porozumieniu z władzami administracyjnymi lub samorządowymi - w miejscach umożliwiających udział w nich społeczeństwa (w szczególności w miejscach pamięci narodowej).
2.
Za organizację uroczystości odpowiada właściwy kierownik jednostki organizacyjnej Policji. W jednostkach organizacyjnych Policji podczas uroczystości policyjnych organizuje się uroczyste apele na placach apelowych lub w innych godnych miejscach, albo uroczyste zbiórki w pomieszczeniach służbowych. Miejsce uroczystości powinno być właściwie przygotowane i udekorowane. Jeżeli istnieje taka możliwość, w uroczystości mogą uczestniczyć sztandary organizacji pozarządowych, środowisk policyjnych, uczelni, szkół i innych partnerów społecznych. Do udziału w każdej uroczystości należy, w miarę możliwości, zaprosić przełożonego, przedstawicieli lokalnych władz administracyjnych i samorządowych, środowiska policyjnego, duszpasterstwa, organizacji pozarządowych oraz młodzież.
2.
ŚWIĘTO POLICJI
1.
Święto Policji jest obchodzone 24 lipca6) - w rocznicę powołania w 1919 r. Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej Polskiej7). Uroczystości z okazji Święta Policji najczęściej odbywają się w formie uroczystego apelu lub zbiórki, z udziałem policyjnej asysty honorowej, w zależności od możliwości jednostki organizacyjnej Policji.
2.
W ramach Święta Policji mogą być organizowane m.in.:
1)
promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie;
2)
uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne;
3)
uroczystość wręczenia sztandaru jednostce organizacyjnej Policji;
4)
złożenie wieńców i wiązanek przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci funkcjonariuszy Policji;
5)
nabożeństwo w intencji policjantów;
6)
apel pamięci;
7)
pokaz sprzętu policyjnego;
8)
przedsięwzięcia kulturalne.
3.
ŚLUBOWANIE POLICYJNE
1.
Policjanci składają ślubowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa8). Ślubowanie jest składane na sztandar jednostki organizacyjnej Policji.
2.
Złożenie ślubowania następuje podczas uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki w miejscu i terminie ustalonym przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji. W porozumieniu z władzami administracyjnymi lub samorządowymi uroczystość złożenia ślubowania policyjnego może zostać zorganizowana w innym godnym miejscu, np. na rynku miejskim lub przed obiektami pamięci narodowej. W uroczystości powinien uczestniczyć jak największy stan osobowy jednostki organizacyjnej Policji. W uroczystości mogą uczestniczyć również osoby zaproszone przez policjanta składającego ślubowanie.
3.
Policyjną asystę honorową podczas ślubowania organizowanego w formie uroczystego apelu stanowi kompania honorowa i orkiestra, a podczas ceremonii organizowanej w formie uroczystej zbiórki - poczet ze sztandarem jednostki organizacyjnej Policji i trębacz.
4.
Ślubowanie może mieć charakter indywidualny lub grupowy. W przypadku gdy do ślubowania przystępuje kilku policjantów, uroczystość może zostać zorganizowana w uproszczonym wariancie, bez obecności pocztu sztandarowego i trębacza, np. w miejscu, gdzie istnieje możliwość prawidłowego wyeksponowania sztandaru jednostki organizacyjnej Policji.
5.
Uroczystość do chwili powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki. Po powitaniu dowódca uroczystości wydaje komendy pocztowi sztandarowemu do wystąpienia przed front szyku: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ! Poczet sztandarowy przed front szyku - MARSZ!".
6.
Po wystąpieniu pocztu i zajęciu przez niego wyznaczonego miejsca, dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Policjanci wyróżnieni złożeniem ślubowania na sztandar, do sztandaru - MARSZ!", po których czterech wyróżnionych policjantów w kolumnie dwójkowej podchodzi do sztandaru, zatrzymuje się w odległości dwóch kroków przed sztandarem, wykonują zwrot w miejscu, stają przodem do sztandaru w odległości umożliwiającej jego pochylenie w czasie ślubowania i przyjmują postawę zasadniczą.
7.
Po zajęciu miejsca przez policjantów wyróżnionych ślubowaniem na sztandar, dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały na prawo - PATRZ! Policjanci składający ślubowanie - DO ŚLUBOWANIA!". Ślubujący zdejmują prawą ręką nakrycia głowy, przekładają do swobodnie opuszczonej lewej ręki i trzymają zwrócone stroną wewnętrzną do siebie, wizerunkiem orła do przodu, kciuk lewej ręki wyciągnięty do przodu, a następnie podnoszą prawą rękę w bok w taki sposób, aby przedramię było skierowane pionowo do góry, z dłonią na wysokości oczu, zwróconą w przód i palcami ułożonymi jak do salutowania.
8.
Przyjmujący ślubowanie odczytuje rotę ślubowania, którą ślubujący głośno i wyraźnie powtarzają. Po złożeniu ślubowania dowódca uroczystości wydaje komendę "Po ŚLUBOWANIU!", po której ślubujący nakładają nakrycia głowy, a następnie wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Wyróżnieni policjanci do szyku - MARSZ!".
9.
Wyróżnieni policjanci wstępują do szyku, dowódca wydaje komendy: "Pododdziały na prawo - PATRZ! Poczet sztandarowy do szyku - MARSZ!". Po wstąpieniu pocztu do szyku, dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!". Po komendach przyjmujący ślubowanie podchodzi do policjanta stojącego na prawym skrzydle pododdziału ślubującego i podaje mu dłoń, wypowiadając formułę: "Witam wszystkich w szeregach Policji".
10.
Policjant odpowiada: "Ku chwale Ojczyzny", po czym przyjmujący ślubowanie wraca na trybunę.
11.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
4.
WRĘCZANIE SZTANDARU
1.
Sztandar jednostce organizacyjnej Policji nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek kierownika jednostki zaopiniowany przez Komendanta Głównego Policji9).
2.
Uroczystość wręczenia sztandaru organizuje się w formie uroczystego apelu na placu zbiórek jednostki organizacyjnej Policji lub w innym godnym miejscu. Uroczystość może być poprzedzona nabożeństwem, w trakcie którego może odbyć się ceremonia poświęcenia sztandaru (jeśli nie jest zaplanowana na placu).
3.
Sztandar wraz z aktem nadania wręcza minister właściwy do spraw wewnętrznych, Komendant Główny Policji lub inna osoba upoważniona przez ministra. W uroczystości uczestniczą zaproszeni goście, w tym przedstawiciele fundatora, oraz mogą być także zapraszane sztandary jednostek organizacyjnych Policji, innych służb, środowiska policyjnego, organizacji pozarządowych, uczelni, szkół i innych partnerów społecznych.
4.
W uroczystości powinien uczestniczyć jak największy stan osobowy jednostki organizacyjnej Policji oraz, w miarę możliwości, pododdziały z innych jednostek organizacyjnych Policji.
5.
W miejscu uroczystości przed trybuną honorową na stole przykrytym niebieskim suknem wykłada się rozwinięty sztandar. Dopuszcza się wyłożenie podłoża czerwonym lub niebieskim dywanem w miejscu wręczania sztandaru. Sztandar należy ułożyć drzewcem wzdłuż krawędzi blatu w kierunku bliższej strony trybuny (równolegle do trybuny), symbolem orła do góry. Obok sztandaru układa się: młoteczek do wbijania gwoździ honorowych i pamiątkowych oraz wskaźnik. Na osobnym stoliku układa się akt nadania i wręczenia sztandaru oraz paramenty (naczynia liturgiczne).
6.
Policyjną asystę honorową podczas uroczystości stanowi kompania honorowa i orkiestra. Poczet sztandarowy, któremu wręczany jest sztandar, zajmuje miejsce za pocztem sztandarowym kompanii honorowej.
7.
Uroczystość wręczenia sztandaru do chwili powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu. Po powitaniu lektor zapowiada odczytanie aktu nadania sztandaru. Trębacz gra sygnał Baczność. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ!". Pododdziały przyjmują postawę zasadniczą. Wyznaczony oficer odczytuje akt nadania. Po odczytaniu dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - SPOCZNIJ!".
8.
Lektor zapowiada odczytanie aktu wręczenia sztandaru. Trębacz gra sygnał Słuchajcie Wszyscy. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ!". Następuje odczytanie treści aktu wręczenia. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - SPOCZNIJ!".
9.
Lektor zaprasza przedstawiciela fundatora do zajęcia miejsca przy stoliku ze sztandarem. Następnie fundatorzy i goście zapraszani są do wbicia gwoździ honorowych, zgodnie z wykazem. Wbijający gwoździe honorowe każdorazowo zapraszani są przez lektora słowami: "Zapraszam do wbicia gwoździa honorowego i wpisu w księdze pamiątkowej (imię i nazwisko, funkcja)". Poświęcenie sztandaru może nastąpić po wbiciu wszystkich gwoździ honorowych. Lektor prosi duchownego o poświęcenie sztandaru. Następuje odmówienie modlitwy i poświęcenie sztandaru.
10.
Następuje ceremonia wręczenia sztandaru. Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ! Poczet sztandarowy Komendy (pełna nazwa) - BACZNOŚĆ! Do wręczenia sztandaru - MARSZ!".
11.
Poczet występuje przed front pododdziałów na wyznaczone miejsce. Po zatrzymaniu się poczet oddaje honory. W przypadku pocztu wyposażonego w szable, po zatrzymaniu dowódca pocztu wydaje komendę: "Prezentuj - BROŃ!". Minister właściwy do spraw wewnętrznych, Komendant Główny Policji albo inna upoważniona osoba oraz kierownik jednostki organizacyjnej Policji otrzymującej sztandar zajmują wyznaczone miejsca. Przedstawiciel fundatora podnosi sztandar ze stołu i przekazuje osobie upoważnionej do wręczenia, która podnosi sztandar do pozycji pionowej. Wręczający wygłasza formułę: "Przekazuję sztandar Komendy (pełna nazwa) ufundowany przez (nazwa fundatora sztandaru)".
12.
Trębacz gra sygnał "Słuchajcie Wszyscy". Wręczający wygłasza formułę: "Wręczam w imieniu Ministra (nazwa organu) sztandar Komendzie (pełna nazwa) - jako symbol najwyższego uznania, godności, dumy...", a następnie pochyla sztandar tak, aby jego dolny płat znajdował się na wysokości około 1 metra nad ziemią. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji klęka na prawe kolano, prawą ręką chwyta dolną krawędź płata sztandaru, unosi go do ust i całuje. Następnie wstaje, przejmuje sztandar od wręczającego, odpowiadając: "Ku chwale Ojczyzny", następnie wykonuje w tył zwrot i dokonuje prezentacji sztandaru, pochyla go w prawo i w lewo. Sztandarowy klęka na prawe kolano, dowódca pocztu, asystujący oddają honory. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji pochyla sztandar, sztandarowy prawą ręką chwyta dolną krawędź płata sztandaru, unosi go do ust i całuje. Na sygnał podany przez dowódcę pocztu, sztandarowy wstaje, przejmuje sztandar od kierownika jednostki organizacyjnej Policji i trzyma go w położeniu "PREZENTUJ".
13.
Trębacz gra Hasło WP. Poczet sztandarowy, dowódca i asysta honorowa oddają honory.
14.
Lektor prosi wręczającego i przyjmującego sztandar o podpisanie przez wręczającego i przyjmującego sztandar aktu wręczenia sztandaru. Po podpisaniu wręczający, przyjmujący oraz przedstawiciel fundatora wracają na swoje miejsca.
15.
Dowódca uroczystości wydaje komendy do prezentacji sztandaru: "Poczet Sztandarowy Komendy (pełna nazwa) - BACZNOŚĆ! Do prezentacji sztandaru (poczet wykonuje zwrot) - MARSZ!".
16.
Poczet maszeruje na lewe skrzydło ugrupowania pododdziałów. Następnie, po wykonaniu zwrotu, nie przerywając marszu, dowódca pocztu wydaje komendy: "BACZNOŚĆ!" Na prawo - PATRZ!".
17.
Poczet przechodzi przed frontem pododdziałów. W sytuacji, kiedy poczet sztandarowy wyposażony jest w szable, dowódca i asystujący zatrzymują szable w położeniu "NA RAMIĘ", sztandarowy wykonuje salutowanie sztandarem, następnie dowódca pocztu sztandarowego bezpośrednio przed wstąpieniem na swoje miejsce w szyku wydaje komendę: "BACZNOŚĆ!".
18.
Poczet zajmuje miejsce w szyku. Następnie dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!".
19.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
5.
POŻEGNANIE SZTANDARU
1.
Pożegnanie sztandaru następuje w przypadku likwidacji lub przeformowania jednostki organizacyjnej Policji albo wprowadzenia nowego wzoru sztandaru. Odbywa się w formie uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki jednostki organizacyjnej Policji.
2.
W uroczystości mogą uczestniczyć sztandary jednostek organizacyjnych Policji, innych służb, organizacji pozarządowych, środowisk policyjnych, uczelni, szkół i innych partnerów społecznych. W uroczystości powinien uczestniczyć jak największy stan osobowy jednostki organizacyjnej Policji oraz w miarę możliwości pododdziały z innych jednostek organizacyjnych Policji. Policyjną asystę honorową podczas uroczystości stanowi kompania honorowa i orkiestra.
3.
Uroczystość wręczenia sztandaru do chwili powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki.
4.
Poczet sztandarowy występuje z szyku, maszeruje przed trybunę i staje w wyznaczonym miejscu frontem do pododdziałów. Sztandarowy wykonuje sztandarem chwyt "PREZENTUJ". Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ!") Delegacja policjantów - BACZNOŚĆ! Do pożegnania sztandaru - MARSZ!".
5.
Delegacja w składzie trzech policjantów występuje z szyku, maszeruje do sztandaru i zatrzymuje się trzy kroki przed nim. Następnie dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - Na prawo/lewo - PATRZ!".
6.
Sztandarowy salutuje sztandarem. Policjant stojący w środku delegacji klęka, podnosi prawą ręką płat sztandaru do ust i całuje go, po czym wstaje. Policjant stojący w środku delegacji klęka na prawe kolano, prawą ręką chwyta dolną krawędź płata sztandaru, unosi go do ust i całuje, po czym wstaje.
7.
Sztandarowi cywilnych pocztów sztandarowych przenoszą sztandary w położenie "DO NOGI". Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Delegacja policjantów - W TYŁ ZWROT!" Do szyku -MARSZ! Poczet sztandarowy - W TYŁ ZWROT!".
8.
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji schodzi z trybuny, podchodzi do pocztu, staje przed sztandarem i oddaje mu honory. Sztandarowy salutuje sztandarem, kierownik przerywa salutowanie, klęka na prawe kolano, prawą ręką chwyta dolną krawędź płata sztandaru, unosi go do ust i całuje, po czym wstaje. Sztandarowy wykonuje chwyty "NA RAMIĘ", następnie "DO NOGI" i przekazuje sztandar kierownikowi jednostki.
9.
Trębacz gra sygnał Hasło WP. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji przejmuje sztandar, unosi go do góry i prezentuje, pochylając w prawo i w lewo, a następnie przekazuje sztandar sztandarowemu. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji powraca na swoje miejsce, a dowódca uroczystości wydaje komendę do pożegnalnego przemarszu pocztu sztandarowego: "Poczet sztandarowy - BACZNOŚĆ! Do pożegnania sztandaru - MARSZ!".
10.
Na komendę "Do pożegnania sztandaru" poczet wykonuje zwrot, a na komendę "MARSZ" maszeruje na lewe skrzydło, przechodzi przed frontem pododdziałów, wykonując salutowanie sztandarem, a następnie wstępuje na wyznaczone miejsce do szyku.
11.
Poczet zajmuje miejsce w szyku. Następnie dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!".
11a.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
12.
(uchylony).
13.
(uchylony).
14.
(uchylony).
6.
WPIS DO KSIĘGI PAMIĘCI i UMIESZCZENIE DANYCH NA TABLICY PAMIĘCI
1.
W celu upamiętnienia oraz utrwalenia w historycznym przekazie czynów policjantów, którzy ponieśli śmierć w ochronie życia i zdrowia ludzi oraz mienia albo w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego - w Komendzie Głównej Policji jest umieszczona Tablica Pamięci oraz prowadzona Księga Pamięci. Tryb i zasady wyróżniania wpisem do Księgi Pamięci regulują odrębne przepisy10).
2.
Uroczystość wpisu do Księgi Pamięci i umieszczenia danych na Tablicy Pamięci jest organizowana w Komendzie Głównej Policji w dniach poprzedzających Święto Policji lub w terminie wskazanym przez Komendanta Głównego Policji, i odbywa się z udziałem członków rodziny zmarłego policjanta, Komendanta Głównego Policji lub jego zastępcy, kierownika jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełnił służbę, funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz przedstawicieli środowiska policyjnego.
3.
Karta do wpięcia w Księgę Pamięci oraz etui z repliką tabliczki z Tablicy Pamięci i kartą przygotowaną do wręczenia rodzinie zmarłego policjanta, jest wyeksponowana na stoliku. Na Tablicy Pamięci umieszczona jest biało-czerwona szarfa z kirem.
4.
Na 15 minut przed rozpoczęciem uroczystości wystawiany jest posterunek honorowy przy Tablicy Pamięci. Rodzina zmarłego policjanta, Komendant Główny Policji lub jego zastępca oraz zaproszeni goście zajmują wyznaczone miejsca na krótko przed rozpoczęciem uroczystości.
5.
Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Panie, Panowie oficerowie", która może być poprzedzona odegranym przez trębacza sygnałem Baczność.
6.
Najwyższy rangą policjant lub gość honorowy odbiera meldunek o gotowości do rozpoczęcia ceremonii.
7.
Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Sztandar Komendy Głównej Policji - WPROWADZIĆ!". Poczet sztandarowy maszeruje na wyznaczone miejsce, zatrzymuje się i oddaje honory. Dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendę: "Na prawo - PATRZ! Prezentuj - BROŃ!" (dowódca pocztu i asystujący oddają honory szablami, sztandarowy salutuje sztandarem). Trębacz gra Hasło WP. Po odegraniu Hasła WP, dowódca wydaje komendę: "Panie, Panowie oficerowie". Głos zabiera najwyższy rangą policjant lub gość honorowy. Wystąpienie może poprzedzać sygnał "Słuchajcie Wszyscy".
8.
Wyznaczony oficer odczytuje decyzję o wpisie do Księgi Pamięci i umieszczeniu danych zmarłego policjanta na Tablicy Pamięci. Karta pamięci zostaje w obecności członka rodziny zmarłego policjanta wpięta do Księgi Pamięci. Kopia karty, etui z repliką tabliczki z Tablicy Pamięci oraz wyciąg z rozkazu przekazany zostaje członkowi rodziny.
9.
Po zakończeniu ceremonii wpisu do Księgi Pamięci, lektor prosi dowódcę pocztu sztandarowego o przemieszczenie sztandaru pod Tablicę Pamięci. Dowódca pocztu wydaje stosowne komendy. Lektor prosi uczestników uroczystości o przejście do miejsca dalszego ciągu uroczystości.
10.
Pod Tablicą Pamięci następuje - zapowiedziana przez lektora - ceremonia odsłonięcia tabliczki. Dowódca uroczystości wydaje komendę "Panie, Panowie oficerowie". Tabliczkę odsłania członek rodziny zmarłego policjanta. Po odsłonięciu trębacz gra Hasło WP. W trakcie grania sygnału Hasło WP, sztandarowy salutuje sztandarem, poczym poczet przyjmuje postawę swobodną.
11.
Po wcześniejszym uzgodnieniu z rodziną policjanta, duchowny może odmówić modlitwę.
12.
Przy Tablicy Pamięci następuje zapalenie znicza, złożenie kwiatów i odegranie melodii Śpij Kolego - minuta ciszy. Poczet sztandarowy i posterunek honorowy oddają honory - w postawie "Prezentuj".
13.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystej zbiórki.
7.
WIZYTY PRZEDSTAWICIELI NAJWYŻSZYCH WŁADZ PAŃSTWOWYCH ORAZ DELEGACJI ZAGRANICZNYCH
1.
Podczas wizyty w jednostce organizacyjnej Policji przedstawicielom najwyższych władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym: Prezydenta, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz Prezesa Rady Ministrów towarzyszą: minister właściwy do spraw wewnętrznych albo wyznaczony sekretarz lub podsekretarz stanu, Komendant Główny Policji, właściwy komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji oraz kierownik wizytowanej jednostki organizacyjnej Policji.
2.
Rolę gospodarza podczas wizyty pełni Komendant Wojewódzki (Stołeczny) Policji, chyba że w scenariuszu uzgodniono przejęcie roli gospodarza przez przełożonego wyższego szczebla.
3.
Wizyty w jednostkach organizacyjnych Policji mogą składać również delegacje zagraniczne. Delegacjom na najwyższym szczeblu - pod przewodnictwem głowy państwa, szefa rządu lub ministra spraw zagranicznych - towarzyszy przedstawiciel Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeżeli na czele delegacji zagranicznej stoją ministrowie spraw wewnętrznych lub najwyżsi kierownicy jednostek policyjnych, towarzyszą im ich polscy odpowiednicy lub ich przedstawiciele. Jeżeli wizytę składa zagraniczna delegacja policyjna, towarzyszy jej oficer łącznikowy.
4.
Podczas powitania w jednostce organizacyjnej Policji przeprowadza się uroczysty apel lub zbiórkę.
5.
Uroczystość przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki.
6.
Powitanie delegacji zagranicznej odbywa się w podobny sposób, jak powitanie przedstawicieli najwyższych polskich władz państwowych i policyjnych. Podczas powitania w pierwszej kolejności grany jest hymn państwa, z którego przybyła delegacja zagraniczna. Przebieg wizyt na najwyższym szczeblu, Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji każdorazowo uzgadnia z Dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego MSZ lub jego zastępcą.
8.
UROCZYSTOŚCI Z UDZIAŁEM POLSKICH POLICJANTÓW PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W MISJACH POKOJOWYCH ORAZ OPERACJACH POLICYJNYCH POZA GRANICAMI KRAJU
1.
Na misjach poza granicami kraju mogą być organizowane uroczystości z okazji świąt państwowych, przekazania i przyjęcia dowodzenia kolejną zmianą kontyngentu, wizyt przedstawicieli władz państwowych, policyjnych i innych delegacji oraz wręczania odznaczeń i wyróżnień.
2.
Jeżeli uroczystość ma charakter międzynarodowy, jej ceremoniał jest uzgadniany z władzami misji oraz przedstawicielami innych kontyngentów, z poszanowaniem ich zwyczajów i tradycji, przy czym przyjęte ustalenia nie mogą być sprzeczne z przepisami obowiązującymi w Policji.
3.
Uroczystość w miejscu pełnienia misji należy organizować w sposób podobny do uroczystości w kraju. Do udziału w uroczystości zaprasza się - w zależności od jej charakteru - władze misji, a także przedstawicieli innych kontyngentów, polskiego korpusu dyplomatycznego oraz władz administracyjnych regionu.
9.
PODNIESIENIE FLAGI I BANDERY NA JEDNOSTKACH PŁYWAJĄCYCH POLICJI
1.
Flagę Policji podnosi się na najlepiej widocznym (najwyższym) miejscu jednostki pływającej, a jeżeli konstrukcja jednostki na to pozwala, na drzewcu dziobowym - w czasie realizacji zadań, o których mowa w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (zadania podstawowe Policji oraz wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej).
2.
Banderę podnosi się na najwyższym punkcie jednostki pływającej, a jeżeli konstrukcja jednostki na to pozwala, na drzewcu rufowym - w okresie świąt narodowych, wizyt poza granicami kraju i wizyt jednostek pływających Policji innych państw w Polsce. Nie umieszcza się bandery i flagi na jednostkach pływających, na których ze względów konstrukcyjnych jest to utrudnione.
3.
Jeżeli na innych jednostkach pływających następuje podniesienie bandery, załoga policyjnej jednostki pływającej przyjmuje postawę zasadniczą, a dowódca jednostki salutuje.
10.
CEREMONIA POWITANIA ZWŁOK POLICJANTA, KTÓRY PONIÓSŁ ŚMIERĆ PODCZAS MISJI POKOJOWEJ LUB W CZASIE WYKONYWANIA INNYCH OBOWIĄZKÓW SŁUŻBOWYCH POZA GRANICAMI KRAJU
1.
Podczas uroczystości powitania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zwłok policjanta, który poniósł śmierć podczas wykonywania obowiązków służbowych poza granicami państwa, policyjną asystę honorową stanowi kompania reprezentacyjna lub kompania honorowa z pocztem sztandarowym, orkiestra, posterunek honorowy oraz policjanci do niesienia wieńców i poduszek z odznaczeniami. Jeżeli trumna z ciałem policjanta lub urna jest transportowana do Polski samolotem, uroczystość jest organizowana na płycie lotniska przyjmującego.
2.
Policyjna asysta honorowa, rodzina zmarłego policjanta i uczestnicy uroczystości zajmują wskazane miejsca przed jej rozpoczęciem.
3.
Po wylądowaniu samolotu i opuszczeniu trapu, na jego pokład wchodzą policjanci wyznaczeni do wyniesienia trumny lub urny. Trumna jest udekorowana flagą państwową, a urna biało-czerwoną szarfą.
4.
W chwili wynoszenia trumny lub urny, trębacz gra sygnał Baczność, dowódca kompanii honorowej wydaje komendy: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!". Kompania honorowa oddaje honory.
5.
Posterunek honorowy stoi przy trapie samolotu frontem do wejścia, a po wyniesieniu trumny lub urny - wykonuje w tył zwrot. Orkiestra wykonuje Marsza Żałobnego, werblista gra Tremolo. Niosący trumnę lub urnę w asyście posterunku honorowego przenoszą ją na katafalk.
6.
Po ustawieniu trumny lub urny na katafalku i odejściu niosących ją policjantów, posterunek honorowy pozostaje przy trumnie lub urnie, orkiestra wykonuje hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Dowódca kompanii honorowej wydaje komendy: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Kompania - SPOCZNIJ!". Policyjna asysta honorowa przyjmuje postawę swobodną. Następnie umożliwia się rodzinie poległego podejście do trumny lub urny.
7.
Po uzgodnieniu z rodziną zmarłego policjanta, duszpasterz odmawia modlitwę którą poprzedza sygnał Słuchajcie Wszyscy oraz dokonuje poświęcenia trumny lub urny, po czym wygłaszane są przemówienia.
8.
(uchylony).
9.
Dowódca kompanii honorowej wydaje komendy: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!". Trębacz gra melodię Śpij Kolego. Policyjna asysta honorowa oddaje honory.
10.
Policjanci niosący trumnę lub urnę podchodzą do katafalku i przy akompaniamencie marsza żałobnego lub werbla, trumna lub urna w asyście posterunku honorowego jest przenoszona do samochodu. Pojazd powoli rusza, posterunek honorowy maszeruje obok pojazdu kilka kroków, zatrzymuje się i oddaje honory.
11.
Odjazd samochodu kończy uroczystość. Dowódca uroczystości wydaje komendy do odprowadzenia asysty honorowej.
11.
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE Z UDZIAŁEM POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ
1.
Policyjna asysta honorowa może przysługiwać podczas pogrzebów:
1)
policjantów, którzy ponieśli śmierć w ochronie życia i zdrowia ludzi oraz mienia albo w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym policjantów, którzy zginęli podczas misji poza granicami państwa;
2)
generalnych inspektorów i nadinspektorów Policji;
3)
policjantów, pracowników Policji, funkcjonariuszy Policji w stanie spoczynku, emerytowanych pracowników Policji oraz kapelanów Policji;
4)
osób szczególnie zasłużonych dla Policji, w odniesieniu do których, decyzję o przydzieleniu asysty podejmuje Komendant Główny Policji.
2.
(uchylony).
3.
O udział policyjnej asysty honorowej w uroczystości pogrzebowej występuje, za zgodą rodziny zmarłego policjanta, kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub organizator pogrzebu.
4.
Policyjną asystę honorową na pogrzeb policjanta, który poniósł śmierć w czasie pełnienia obowiązków służbowych, przydziela właściwy miejscowo komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji. W odniesieniu do policjantów, którzy zginęli w czasie misji poza granicami państwa, decyzję o przydzieleniu asysty podejmuje Komendant Główny Policji.
5.
W przypadku pogrzebu odbywającego się poza miejscem stałej siedziby jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełnił służbę, asystę honorową przydziela kierownik jednostki organizacyjnej Policji usytuowanej najbliżej miejsca pogrzebu, bez konieczności sporządzania dodatkowego wniosku.
6.
Na pogrzeby osób wymienionych w pkt 1 i 2 kieruje się kompanię reprezentacyjną lub honorową z pocztem sztandarowym, orkiestrę, posterunek honorowy oraz policjantów do niesienia wieńców i poduszek z odznaczeniami. W uzasadnionych przypadkach, w uroczystościach pogrzebowych może uczestniczyć również Motocyklowa Asysta Honorowa.
7.
W przypadku pogrzebów osób wymienionych w pkt 3, o składzie asysty honorowej decyduje kierownik jednostki organizacyjnej Policji, który zapewnia udział asysty w postaci co najmniej posterunku honorowego wystawianego przy trumnie lub urnie w domu pogrzebowym lub obiekcie sakralnym oraz na cmentarzu, za zgodą zarządcy obiektu.
8.
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej Policji bądź organizator pogrzebu może wystąpić do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji z wnioskiem o skierowanie kompanii honorowej z pocztem sztandarowym oraz policjantów do niesienia wieńców i poduszek z odznaczeniami. Jeżeli w składzie asysty honorowej występuje sztandar, na jego drzewcu mocowany jest kir.
9.
W przypadku śmierci policjanta w czasie wykonywania obowiązków służbowych, kierownik właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej Policji może podjąć decyzję o przewiązaniu kirem flagi państwowej lub innego symbolu policyjnego.
10.
Uroczystość pogrzebową o charakterze religijnym prowadzi duchowny. Nabożeństwo żałobne może odbyć się w świątyni wskazanej przez rodzinę zmarłego policjanta lub organizatora pogrzebu.
11.
W czasie nabożeństwa żałobnego wystawiany jest posterunek honorowy.
12.
W przypadku kremacji, religijna uroczystość pogrzebowa może być podzielona na dwie rozłożone w czasie części: nabożeństwo żałobne i pochówek urny. W takim przypadku podczas nabożeństwa żałobnego jest wystawiany posterunek honorowy przy urnie, natomiast podczas pochówku urny występuje asysta honorowa.
13.
Uroczystość pogrzebowa o charakterze świeckim przebiega zgodnie z porządkiem opracowanym przez mistrza ceremonii, z uwzględnieniem postanowień ceremoniału policyjnego.
14.
W skład policyjnej asysty honorowej podczas uroczystości pogrzebowej w domu pogrzebowym lub obiekcie sakralnym nie wchodzi poczet sztandarowy. W obiekcie sakralnym lub domu pogrzebowym przy trumnie wystawiany jest posterunek honorowy czteroosobowy, a przy urnie - dwuosobowy. Policjanci ustawiają się przy urnie - przodem do uczestników pogrzebu; przy trumnie - przodem do trumny, symetrycznie w stosunku do jej kształtu.
15.
Na posterunku honorowym wartę honorową mogą pełnić również policjanci niewchodzący w skład policyjnej asysty honorowej oraz przedstawiciele władz państwowych, organizacji pozarządowych, środowisk policyjnych, przyjaciele zmarłego i inne osoby.
16.
Podczas zmiany na posterunku honorowym dowodzący policjant, wchodząc do pomieszczenia, w którym znajduje się trumna lub urna, staje przed nią i oddaje honory.
17.
Trumnę lub urnę ustawia się na katafalku. Na trumnie umieszcza się czapkę gabardynową (bez mocowania), na wysokości piersi zmarłego, stopniem policyjnym uwidocznionym od strony uczestników uroczystości. Na urnie nie umieszcza się czapki gabardynowej.
18.
Przed trumną lub urną można ustawić poduszki z orderami i odznaczeniami, wieńce i wiązanki oraz fotografię zmarłego policjanta, jeżeli rodzina wyrazi takie życzenie.
19.
W przypadku pośmiertnego mianowania na wyższy stopień policyjny, na czapce zmarłego powinny być umieszczone nowe oznaki stopnia policyjnego. Czapkę gabardynową i fotografię po zakończeniu ceremonii przekazuje się pełnoletniemu członkowi rodziny zmarłego policjanta.
20.
Przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowej policjanta, który poniósł śmierć w ochronie życia i zdrowia ludzi oraz mienia albo w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, trumnę dekoruje się flagą państwową o wymiarach 100 x 240 cm, umieszczoną wzdłuż trumny, białym pasem po stronie serca. Urnę dekoruje się biało-czerwoną szarfą o wymiarach 100 x 6 cm.
21.
Na trumnie udekorowanej flagą państwową nie umieszcza się czapki gabardynowej, kwiatów, broni białej i nie posypuje się jej ziemią. Po złożeniu flagi można na trumnie umieścić kwiaty.
22.
Obowiązek zapewnienia flagi do dekoracji trumny spoczywa na organizatorze uroczystości pogrzebowej. Flaga po zdjęciu z trumny i złożeniu jest przekazywana przedstawicielowi rodziny, o ile wcześniej wyrazi on takie życzenie.
23.
Trumnę policjanta, który poniósł śmierć w czasie wykonywania obowiązków służbowych poza granicami państwa - dekoruje się flagą państwową z orłem. Sposób składania flagi jest określony w rozdziale VI pkt 5 ceremoniału.
24.
Jeżeli w uroczystości jest przewidziane pośmiertne odznaczanie lub mianowanie policjanta na wyższy stopień policyjny, odbywa się ono, w uzgodnieniu z rodziną zmarłego, w trakcie ceremonii pogrzebowej lub nabożeństwa żałobnego albo na cmentarzu przed przemówieniami pożegnalnymi.
25.
Na 5 minut przed rozpoczęciem świeckiej uroczystości pogrzebowej albo nabożeństwa żałobnego, posterunek honorowy zostaje wprowadzony do obiektu i zajmuje miejsce po obu stronach trumny, stając przodem do siebie i bokiem do uczestników pogrzebu oraz do ołtarza. W przypadku urny, policjanci stają przodem do uczestników pogrzebu. Policjant rozprowadzający lub prawoskrzydłowy wydaje komendy.
26.
Rozpoczyna się świecka uroczystość pogrzebowa albo nabożeństwo żałobne. Po zakończeniu uroczystości posterunek honorowy samodzielnie opuszcza dom pogrzebowy lub obiekt sakralny i ustawia się po obu stronach karawanu. Pozostali policjanci asysty niosą wieńce, poduszki z odznaczeniami, fotografię i zajmują odpowiednie miejsce w kondukcie.
27.
W chwili wynoszenia trumny lub urny z obiektu sakralnego lub domu pogrzebowego dowódca kompanii honorowej wydaje komendy: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!".
28.
Werblista gra Tremolo. Kompania honorowa oddaje honory.
29.
Po uformowaniu konduktu żałobnego, dowódca kompanii honorowej wydaje komendy do przejścia w stronę cmentarza: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ!) W czwórki w prawo - ZWROT! Za mną - MARSZ!". Kompania honorowa maszeruje bez wymachu rąk.
30.
Kondukt formuje się w następującym porządku: po uzgodnieniu z rodziną zmarłego - symbol religijny, następnie - orkiestra, trębacz, lub werblista, kompania honorowa z pocztem sztandarowym lub pododdział honorowy, poczty sztandarowe towarzyszące, asysta z wieńcami, asysta z poduszkami z odznaczeniami, świecki mistrz ceremonii lub osoby duchowne, karawan z policyjną asystą honorową, uczestnicy pogrzebu.
31.
Po przybyciu konduktu do miejsca pochówku, w chwili zatrzymania się karawanu, posterunek honorowy zajmuje miejsce przy grobie, stojąc tyłem do tablicy nagrobnej, oddając honory do momentu umieszczenia trumny lub urny na katafalku. Policjanci niosący wieńce i poduszki z odznaczeniami zajmują miejsca, zgodne z wcześniejszymi ustaleniami.
32.
Dowódca kompanii honorowej wydaje komendę: "Równy KROK!", asysta honorowa maszeruje w wyznaczone miejsce i ustawia się w szyku rozwiniętym, umożliwiającym dowódcy obserwację przebiegu uroczystości.
33.
Po zatrzymaniu karawanu, podczas przenoszenia trumny lub urny w stronę grobu lub kolumbarium, dowódca kompanii honorowej wydaje komendy do oddania honorów: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ!". Po ustawieniu trumny lub urny na katafalku, dowódca kompanii wydaje komendy: "Kompania - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ! Kompania - SPOCZNIJ!".
34.
Po uzgodnieniu z rodziną zmarłego policjanta następuje odmówienie przez duchownego lub mistrza ceremonii egzekwii pogrzebowych albo mowy pożegnalnej.
35.
Jeżeli przewiduje się pośmiertne odznaczenie zmarłego lub jego mianowanie na wyższy stopień policyjny podczas uroczystości pogrzebowej, wyznaczony policjant odczytuje wyciąg z aktu nadania odznaczenia lub mianowania. Przed odczytaniem dowódca wydaje komendy: "Kompania - BACZNOŚĆ!". Ordery i odznaczenia są przypinane do poduszek, a akt nadania lub mianowania wręcza się przedstawicielowi rodziny zmarłego. Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Kompania - SPOCZNIJ!", po czym następują przemówienia okolicznościowe.
36.
W przypadku uroczystości pogrzebowej policjanta, którego trumna została udekorowana flagą państwową, po ostatnim przemówieniu następuje ceremonialne złożenie flagi. Sposób składania flagi państwowej jest określony w rozdziale VI pkt 5 ceremoniału policyjnego.
37.
Po złożeniu flagę państwową przekazuje się przedstawicielowi rodziny zmarłego policjanta, o ile przedstawiciel wcześniej wyrazi takie życzenie.
38.
Podczas złożenia trumny lub urny do grobu lub kolumbarium, kompania oddaje honory. Dowódca kompanii wydaje komendy: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!", a trębacz gra Hasło WP.
39.
Po złożeniu trumny lub urny, dowódca kompanii wydaje komendy do salwy honorowej:
1)
dla kompanii uzbrojonej w karabiny SKS lub karabinki MSBS-R: "Kompania - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ! Salwa honorowa! Kompania - SPOCZNIJ!". Na komendę "SPOCZNIJ" drugi szereg odstępuje krok w tył. W przypadku, gdy jest to niemożliwe z uwagi na miejsce, odległość między pierwszym, a drugim szeregiem można zwiększyć wcześniej, wtedy po komendzie "SPOCZNIJ" policjanci nie odstępują. "Do salwy honorowej - trzema (policjanci wykonują takie same czynności jak przy komendzie "BACZNOŚĆ") - ŁADUJ! Salwą - PAL! Salwą - PAL! Salwą - PAL! Po salwie honorowej kompania - SPOCZNIJ!". Drugi szereg wykonuje krok do przodu. Następnie "Kompania- BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ!";
2)
dla kompanii uzbrojonej w AKMS: "Kompania - BACZNOŚĆ! Drugi szereg krok w tył - MARSZ! KOLBY" - na zapowiedź komendy policjanci kciukiem prawej ręki naciskają na zatrzask kolby, a lewą ręką odciągają kolbę tak, aby tworzyła kąt około 135 stopni w stosunku do broni. Po częściowym rozłożeniu kolby lewa ręka chwyta za łoże i rurę gazową, a prawa za dolną część kolby. Następnie pada hasło - "ROZŁÓŻ". Policjanci energicznie prawą ręką rozkładają kolbę do końca. Po rozłożeniu kolby lewa ręka wraca do postawy zasadniczej, a prawa wzdłuż rękojeści. Po rozłożeniu kolby dowódca wydaje komendy: "Na pas - BROŃ! SPOCZNIJ! Do salwy honorowej trzema - ŁADUJ! Salwą - PAL! Ładuj! Salwą - PAL! Ładuj! Salwą - PAL! Zabezpiecz - BROŃ! Na pas - BROŃ! Przez pierś - BROŃ! KOLBY!". Po zapowiedzi komendy policjanci prawą ręką chwytają za zatrzask kolby i zwalniają go, a następnie lewą ręką układają kolbę w pozycji pod kątem około 45 stopni (wzdłuż magazynka). Po ułożeniu kolby lewą ręką chwytają broń na wysokości łoża i rury gazowej. Po haśle "ZŁÓŻ" - prawa ręka energicznie składa kolbę i wraca na rękojeść, a lewa ręka do postawy zasadniczej. Następnie dowódca wydaje komendy: "Drugi szereg krok na wprost - MARSZ! Na prawo - PATRZ!".
40.
Po salwie honorowej następuje złożenie wieńców i wiązanek. Wieńce niesione przez policjantów są przekazywane pracownikom zakładu pogrzebowego, którzy umieszczają je na grobie.
41.
W czasie składania wieńców werblista gra Tremolo. Po złożeniu wieńców sygnalista gra utwór Śpij Kolego lub Cisza. Jeśli w pogrzebie uczestniczy orkiestra, wykonuje ona marsz żałobny, a następnie na komendę dowódcy razem z kompanią honorową odchodzi z miejsca uroczystości.
42.
Wyznaczony policjant odpina ordery i odznaczenia z poduszek i przekazuje je przedstawicielowi rodziny zmarłego policjanta.
43.
Posterunek honorowy pozostaje na miejscu pochówku do zakończenia składania kondolencji rodzinie zmarłego.
12.
WRĘCZANIE ORDERÓW I ODZNACZEŃ. AKTÓW MIANOWANIA NA WYŻSZE STOPNIE POLICYJNE ORAZ INNYCH WYRÓŻNIEŃ
1.
W jednostkach organizacyjnych Policji mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz wręczanie orderów i odznaczeń, tytułów honorowych i innych wyróżnień, odbywa się w czasie uroczystego apelu lub zbiórki. Policyjną asystę honorową podczas tych uroczystości powinien, w miarę możliwości, stanowić poczet sztandarowy i trębacz.
2.
Ordery i odznaczenia mogą być wręczane przez osoby uprawnione do występowania do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskami o nadanie orderów i odznaczeń, oraz ich zastępców11).
3.
Odznaczenia resortowe może wręczać przedstawiciel władz państwowych w obecności kierownictwa jednostki organizacyjnej Policji.
4.
Uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń do czasu powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki.
5.
Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Wyróżnieni policjanci przed front szyku - MARSZ! Pododdziały - SPOCZNIJ!". Policjanci na wyznaczone miejsca w kolejności:
1)
dekorowani odznakami orderów i odznaczeń - według rangi orderu lub odznaczenia;
2)
mianowani na wyższe stopnie policyjne - według hierarchii stopni.
6.
Po wystąpieniu policjantów, lektor zaprasza wręczającego. Asystujący podają wręczającemu kolejno: ordery i odznaczenia, inne wyróżnienia lub akty mianowania. Dekorujący, przypinając ordery i odznaczenia mówi: "W imieniu (nadający order lub odznaczenie) wręczam Panu/Pani (stopień, imię i nazwisko) (pełna nazwa orderu lub odznaczenia)", przypina lub wręcza odznakę oraz legitymację, podaje rękę i mówi: "Gratuluję Panu/Pani (stopień)". Odznaczony lub mianowany odpowiada: "Ku chwale Ojczyzny!". Osoby cywilne odpowiadają "Dziękuję".
7.
Po wręczeniu odznaczeń lub aktów mianowania dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Wyróżnieni do szyku - MARSZ! Pododdziały - SPOCZNIJ!". Na zapowiedź komendy "Wyróżnieni do szyku" - wyróżnieni wykonują zwrot. Na komendę "SPOCZNIJ" - wstępują do szyku.
13.
ZDAWANIE I OBEJMOWANIE WYŻSZYCH STANOWISK SŁUŻBOWYCH
1.
W jednostkach organizacyjnych Policji zdawanie oraz obejmowanie wyższych stanowisk kierowniczych odbywa się w obecności bezpośredniego przełożonego oraz, w miarę możliwości, innych przełożonych - w zależności od podporządkowania służbowego jednostki organizacyjnej Policji.
2.
Uroczystość zdawania i obejmowania wyższych stanowisk kierowniczych powinna odbywać się w godnym miejscu, w formie uroczystej zbiórki lub uroczystego apelu. Policyjną asystę honorową podczas uroczystości może stanowić poczet sztandarowy ze sztandarem jednostki organizacyjnej Policji i trębacz.
3.
Zdawanie i obejmowanie stanowisk, których obsada pozostaje w gestii ministra właściwego do spraw wewnętrznych, odbywa się w jego obecności lub w obecności osób reprezentujących ministra.
4.
Zdawanie i obejmowanie stanowisk, których obsada pozostaje w gestii Komendanta Głównego Policji, odbywa się w jego obecności lub w obecności osób reprezentujących Komendanta Głównego Policji.
5.
Dowódcą uroczystości jest zastępca zdającego obowiązki lub policjant wyznaczony przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji.
6.
Jeżeli pozwalają na to możliwości, w uroczystości powinni wziąć udział wszyscy policjanci i pracownicy Policji zatrudnieni w jednostce organizacyjnej Policji.
7.
(uchylony).
8.
(uchylony).
9.
W pozostałych przypadkach uroczystość zdania i objęcia stanowiska służbowego powinna odbyć się w gabinecie kierownika jednostki organizacyjnej Policji w obecności bezpośredniego przełożonego.
10.
Przekazanie i objęcie obowiązków Komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, komendanta szkoły policyjnej, dowódcy Oddziału Prewencji Policji, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrofottycznego Policji - odbywa się w czasie uroczystego apelu na placu apelowym, w obecności jak największego stanu osobowego jednostki organizacyjnej Policji.
11.
Uroczystość do czasu do powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki.
12.
Po powitaniu dowódca uroczystości wydaje komendę: "Panie, Panowie oficerowie!" Trębacz gra sygnał Słuchajcie Wszyscy. Wyznaczony policjant odczytuje decyzję o zmianie stanowiska.
13.
Zdający i obejmujący stanowisko składają przełożonemu meldunek o zdaniu i objęciu obowiązków służbowych. Jeżeli uroczystość dotyczy kierownika jednostki organizacyjnej Policji, posiadającej sztandar, przed złożeniem meldunków, następuje ceremonia pożegnania i przywitania się ze sztandarem. Po przyjęciu meldunków dowódca uroczystości wydaje komendę: "Panie, Panowie oficerowie!".
14.
Następuje podziękowanie przez przełożonego zdającemu obowiązki oraz przedstawienie obejmującego stanowisko, po czym głos zabierają zdający i obejmujący stanowisko.
14.
POŻEGNANIE POLICJANTÓW KOŃCZĄCYCH SŁUŻBĘ W POLICJI12)
1.
Pożegnanie policjantów lub pracowników kończących służbę lub pracę w Policji może odbyć się w formie uroczystej zbiórki z udziałem przedstawicieli kierownictwa jednostki organizacyjnej Policji oraz policjantów i pracowników Policji, w tym przedstawicieli związków zawodowych policjantów. Pożegnanie odbywa się w formie ustalonej przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji.
2.
W Oddziałach Prewencji Policji i szkołach policyjnych pożegnanie policjanta kończącego służbę może odbyć się w formie uroczystego apelu.
3.
Uroczystość otwiera kierownik jednostki organizacyjnej Policji, charakteryzując przebieg służby policjanta kończącego służbę. Jeżeli policjant zostaje odznaczony lub mianowany na wyższy stopień, odczytuje się odpowiednią decyzję lub rozkaz.
4.
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji dokonuje dekoracji, wręcza mianowanie, symboliczny upominek, dyplom itp. Głos może zabrać również bezpośredni przełożony żegnanego oraz jego współpracownicy. Żegnany policjant zabiera głos jako ostatni. Uroczystość przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystości wręczenia odznak orderów, aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz innych wyróżnień.
15.
ŚLUB POLICJANTA
1.
Policjant może wystąpić z wnioskiem o przydzielenie policyjnej asysty honorowej w formie szpaleru reprezentacyjnego na czas trwania uroczystości zawarcia przez niego małżeństwa. Wniosek policjant składa do kierownika jednostki organizacyjnej Policji, w której pełni służbę.
2.
Policjantowi można przydzielić asystę, o której mowa w pkt 1, pod warunkiem złożenia przez niego deklaracji we wniosku, że w uroczystości ślubnej wystąpi on w umundurowaniu wyjściowym ze sznurem galowym.
3.
O przydzieleniu i formie policyjnej asysty honorowej decyduje kierownik jednostki organizacyjnej Policji, przy czym w jej skład powinien wchodzić dowódca i co najmniej 8 policjantów.
4.
W asyście w formie szpaleru reprezentacyjnego biorą udział policjanci w umundurowaniu wyjściowym ze sznurem galowym, za zgodą przełożonego, w czasie służbowym.
5.
W uzasadnionym przypadku dopuszcza się wyróżnienie policjanta biorącego ślub, polegające na skierowaniu do asysty honorowej policjantów z jednolitym rodzajem uzbrojenia, np. z karabinkami SKS, MSBS-R, AKM lub AKMS lub szablami. W tym przypadku decyzję o przydzieleniu asysty, liczebności oraz transporcie służbowym podejmuje komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji na wniosek przełożonego. Policjanci asystujący wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych.
6.
Szpaler reprezentacyjny z bronią lub bez broni ustawia się przed wejściem do urzędu stanu cywilnego lub obiektu sakralnego w dwóch szeregach, zwróconych frontem do siebie, kilka minut przed wyjściem młodej pary.
7.
Gdy młoda para wychodzi z urzędu stanu cywilnego lub obiektu sakralnego, policjanci stojący w szpalerze oddają honory na komendy: "BACZNOŚĆ! (Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!". Nowożeńcy przechodzą między szeregami szpaleru.
8.
W uzasadnionych przypadkach w uroczystościach ślubnych może uczestniczyć inna asysta, np. Motocyklowa Asysta Honorowa lub pododdział konny.

ROZDZIAŁ  III

UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWE Z UDZIAŁEM POLICJI

1.
W trakcie uroczystości państwowych organizuje się z udziałem Policji apele pamięci, apele poległych, odsłanianie pomników i tablic pamiątkowych, nadanie imion obiektom, wręczanie orderów i odznaczeń oraz innych wyróżnień okolicznościowych.
2.
W uroczystościach mogą brać udział poczty ze sztandarami Policji, wojska, organizacji pozarządowych, środowisk policyjnych, uczelni, szkół i innych partnerów społecznych.
3.
Jeżeli pozwalają na to warunki, w uroczystości mogą wziąć udział piesze, konne i zmotoryzowane grupy rekonstrukcji historycznej, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, środowisk policyjnych, organizacji pozarządowych, słuchaczy szkół policyjnych, harcerzy i innych partnerów społecznych.
4.
Policyjna asysta honorowa może uczestniczyć w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez inne instytucje z okazji rocznic historycznych i uroczystych wydarzeń. Przykład stanowi Uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystość ta przebiega zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
5.
Decyzję o udziale policyjnej asysty honorowej w uroczystości podejmuje Komendant Główny Policji, a szczegółowy zakres udziału określa w swoim rozkazie Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
1.
APEL PAMIĘCI
1.
Apele pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych oraz rocznic historycznych wydarzeń, w miejscach związanych z dziejami Narodu Polskiego, np. przy pomnikach i tablicach pamiątkowych.
2.
Tekst apelu pamięci, opracowany przez organizatorów uroczystości, powinien być zatwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji, kierującego policyjną asystę honorową do udziału w uroczystości.
3.
Apel pamięci można łączyć z odsłonięciem pomników i tablic pamiątkowych oraz ze składaniem wieńców i wiązanek.
4.
Apel odbywa się przy udziale policyjnej asysty honorowej zgodnie z zasadami jej uczestnictwa w uroczystościach o charakterze patriotycznym lub patriotyczno-religijnym.
5.
Podczas uroczystości wyznaczeni policjanci mogą występować z zapalonymi pochodniami.
6.
Uroczystość do czasu powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
7.
Jeżeli w scenariuszu przewidziana jest modlitwa, następuje ona po powitaniu. Następnie lektor zapowiada odczytanie tekstu apelu pamięci. Trębacz gra Baczność.
8.
Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!".
9.
Wyznaczony oficer Policji odczytuje treść apelu. Po każdym zawołaniu: "Wzywam Was do apelu!" / "Stańcie do apelu!" itp. policjanci kompanii honorowej odpowiadają: "Chwała bohaterom!" / "Zginęli śmiercią męczeńską!" / "Zginęli za Polskę!". Werblista wykonuje Tremolo.
10.
Po ostatnim zawołaniu "Cześć ich pamięci!", werblista trzykrotnie gra Tremolo.
11.
Po odczytaniu apelu oficer odczytujący apel, wydaje komendę: "Salwa honorowa!".
12.
Dowódca kompanii wydaje komendy do salwy honorowej:
1)
dla kompanii uzbrojonej w karabiny SKS lub karabinki MSBS-R: "Kompania - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ! Salwa honorowa! Kompania - SPOCZNIJ!". Na komendę "SPOCZNIJ" drugi szereg odstępuje krok w tył. W przypadku, gdy jest to niemożliwe z uwagi na miejsce, odległość między pierwszym, a drugim szeregiem można zwiększyć wcześniej, wtedy po komendzie "SPOCZNIJ" policjanci nie wykonują odstępowania. "Do salwy honorowej - TRZEMA (policjanci wykonują takie same czynności jak przy komendzie "BACZNOŚĆ") - ŁADUJ! Salwą - PAL! Salwą - PAL! Salwą - PAL! Po salwie honorowej kompania - SPOCZNIJ!". Drugi szereg wykonuje krok do przodu. Następnie "Kompania - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ!";
2)
dla kompanii uzbrojonej w AKM: "Kompania BACZNOŚĆ! Drugi szereg krok w tył - MARSZ! Na pas - BROŃ! SPOCZNIJ! Do salwy honorowej trzema - ŁADUJ! Salwą - PAL! Ładuj! Salwą - PAL! Ładuj! Salwą - PAL! Zabezpiecz - BROŃ! Przez pierś - BROŃ! Drugi szereg krok na wprost - MARSZ! Na prawo - PATRZ!";
3)
dla kompanii uzbrojonej w AKMS: "Kompania - BACZNOŚĆ! Drugi szereg krok w tył - MARSZ! KOLBY" - na zapowiedź komendy policjanci kciukiem prawej ręki naciskają na zatrzask kolby, a lewą ręką odciągają kolbę tak, aby tworzyła kąt około 135 stopni w stosunku do broni. Po częściowym rozłożeniu kolby lewa ręka chwyta za łoże i rurę gazową, a prawa za dolną część kolby. Następnie podaje hasło - "ROZŁÓŻ". Policjanci energicznie prawą ręką rozkładają kolbę do końca. Po rozłożeniu kolby lewa ręka wraca do postawy zasadniczej, a prawa wzdłuż rękojeści. Po rozłożeniu kolby dowódca wydaje komendy: "Na pas - BROŃ! SPOCZNIJ! Do salwy honorowej trzema - ŁADUJ! Salwą - PAL! Ładuj! Salwą - PAL! Ładuj! Salwą - PAL! Zabezpiecz - BROŃ! Na pas - BROŃ! Przez pierś - BROŃ! KOLBY! Po zapowiedzi komendy policjanci prawą ręką chwytają za zatrzask kolby i zwalniają go, a następnie lewą ręką - układają kolbę w pozycji pod kątem około 45 stopni (wzdłuż magazynka). Po ułożeniu kolby lewą ręką chwyta broń na wysokości łoża i rury gazowej. Po haśle "ZŁÓŻ" - prawa ręka energicznie składa kolbę i wraca na rękojeść, a lewa ręka do postawy zasadniczej. Następnie dowódca wydaje komendy: "Drugi szereg krok na wprost - MARSZ! Na prawo - PATRZ!".
13.
Trębacz gra Hasło Wojska Polskiego.
14.
Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Kompania BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ! Kompania - SPOCZNIJ!".
15.
Lektor zaprasza delegacje składające wieńce do ustawienia się w wyznaczonym miejscu.
16.
Dalszy scenariusz uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
2.
ODSŁANIANIE POMNIKÓW I TABLIC PAMIĄTKOWYCH
1.
Odsłonięcie pomników, tablic pamiątkowych i innych miejsc pamięci narodowej odbywa się przy udziale policyjnej asysty honorowej zgodnie z zasadami jej uczestnictwa w uroczystościach o charakterze patriotyczno-religijnym.
2.
Sposób okrycia pomnika lub tablicy pamiątkowej przed odsłonięciem uzależniony jest od możliwości organizacyjnych i technicznych. Najczęściej stosowane jest przepasanie odsłanianego obiektu wstęgą lub szarfą biało-czerwoną, którą przymocowuje się w górnym lewym rogu pomnika lub tablicy pamiątkowej i przeciąga skośnie do jego dolnego prawego rogu.
3.
W chwili odsłonięcia, wstęgę lub szarfę zwalnia się z dolnego rogu lub przecina nożyczkami.
4.
Uroczystość do chwili powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki. Po zabraniu głosu przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji następują przemówienia okolicznościowe, które poprzedza sygnał Słuchajcie Wszyscy.
5.
Trębacz gra sygnał Baczność. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ!". Zostaje odczytany akt odsłonięcia obiektu. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - SPOCZNIJ!".
6.
Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!". Osoba dokonująca odsłonięcia zdejmuje wstęgę lub szarfę. Trębacz gra Hasło WP.
7.
Po odsłonięciu dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!".
8.
Jeżeli scenariusz uroczystości przewiduje poświęcenie obiektu, następuje ono po odsłonięciu i odmówieniu modlitwy. Po poświęceniu następuje złożenie wieńców, zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
9.
Po złożeniu wieńców może być odegrany utwór okolicznościowy przez orkiestrę lub trębacza.
10.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub zbiórki.
3.
NADAWANIE IMIENIA OBIEKTOM
1.
Nadanie obiektom o charakterze publicznym imienia związanego z tradycjami policyjnymi, może być zorganizowane z udziałem policyjnej asysty honorowej, zgodnie z zasadami jej uczestnictwa w uroczystościach o charakterze patriotycznym. Uroczystość taka może być zorganizowana w rocznicę wydarzeń historycznych oraz połączona z apelem pamięci lub apelem poległych, odsłonięciem pomnika lub tablicy pamiątkowej.
2.
Uroczystość do chwili powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki.
3.
Po powitaniu kierownik jednostki organizacyjnej Policji przedstawia biogram osoby, której imię zostaje nadane obiektowi. Po zabraniu głosu przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji, trębacz gra sygnał Baczność.
4.
Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ!". Wyznaczony policjant odczytuje akt nadania imienia.
5.
Policjant odczytuje akt nadania imienia. Dowódca uroczystości wydaje komendę; "Pododdziały - SPOCZNIJ!". Po odczytaniu aktu następują przemówienia okolicznościowe, poprzedzone sygnałem Słuchajcie Wszyscy.
6.
Jeżeli nadaniu imienia towarzyszy odsłonięcie tablicy pamiątkowej, dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!". Trębacz gra Hasło WP.
7.
Odsłonięcia dokonuje osoba ustalona w scenariuszu uroczystości przez organizatora, w asyście przedstawicieli Policji.
8.
Po odsłonięciu dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!".
9.
Jeżeli scenariusz uroczystości przewiduje poświęcenie wmurowanej tablicy, następuje ono po odsłonięciu i odmówieniu modlitwy. Następnie w asyście przedstawicieli Policji składa się wieniec lub wiązankę pod tablicą, po czym dokonuje wpisu w księdze pamiątkowej jednostki organizacyjnej Policji.
10.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub zbiórki.
4.
WMUROWANIE AKTU EREKCYJNEGO LUB KAMIENIA WĘGIELNEGO
1.
Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego może być połączona z wmurowaniem kamienia węgielnego.
2.
W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego lub kamienia węgielnego może uczestniczyć policyjna asysta honorowa.
3.
Do udziału w uroczystości zaprasza się przełożonego, przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych, środowisk policyjnych, duszpasterstwa, organizacji pozarządowych oraz słuchaczy szkół policyjnych, harcerzy i innych partnerów społecznych.
4.
Uroczystość do chwili powitania gości przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki.
5.
Po powitaniu trębacz gra sygnał Baczność. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ!". Następuje odczytanie aktu erekcyjnego. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - SPOCZNIJ!", po czym następuje złożenie podpisów na akcie erekcyjnym.
6.
Przed wmurowaniem aktu erekcyjnego lub kamienia węgielnego dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!". Następuje wmurowanie aktu erekcyjnego. Trębacz gra Hasło WP.
7.
Po wmurowaniu aktu erekcyjnego lub kamienia węgielnego dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ!" (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!" i może nastąpić odegranie utworu okolicznościowego.
8.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub zbiórki.
5.
UROCZYSTOŚCI O CHARAKTERZE PATRIOTYCZNO-RELIGIJNYM
1.
W uroczystościach o charakterze patriotyczno-religijnym mogą brać udział policjanci w składzie oficjalnej delegacji policyjnej oraz policyjnej asysty honorowej.
2.
Uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym z udziałem policyjnej asysty honorowej są organizowane w porozumieniu z władzami administracyjnymi lub samorządowymi, przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych, w obiekcie sakralnym lub poza nim.
3.
W części religijnej uroczystości może wziąć udział policyjna asysta honorowa w postaci kompanii honorowej, pocztu sztandarowego, trębacza, orkiestry policyjnej.
4.
Udział policjantów w posłudze liturgicznej odbywa się na zasadach dobrowolności.
5.
W części patriotycznej uroczystości organizowanej poza obiektem sakralnym może uczestniczyć kompania honorowa, orkiestra, posterunek honorowy, policjanci do składania wieńców i wiązanek. W takiej sytuacji, osoby wchodzące w skład policyjnej asysty honorowej oczekują w miejscu przeprowadzenia części patriotycznej uroczystości, bądź mogą przemaszerować w to miejsce z uczestnikami części religijnej.
6.
Jeżeli w nabożeństwie uczestniczy poczet sztandarowy, po jego zakończeniu wstępuje on do szyku kompanii honorowej i wspólnie maszerują do miejsca, w którym odbywa się część patriotyczna uroczystości.
7.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Policji przy wskazywaniu policjantów do udziału w uroczystościach o charakterze patriotyczno-religijnym biorą pod uwagę ich przekonania światopoglądowe, zgodnie z zasadą wolności sumienia i wyznania.
8.
Policjanci wskazani do udziału w uroczystościach o charakterze patriotyczno-religijnym w ramach oficjalnej delegacji policyjnej lub policyjnej asysty honorowej, zachowują poszanowanie wobec zasad ceremonialnych obowiązujących w danym wyznaniu.
9.
W trakcie uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym odbywających się w świątyni, członkowie oficjalnych delegacji policyjnych zajmują wskazane miejsca siedzące lub stojące, a kiedy wierni klęczą - policjanci przyjmują postawę zasadniczą.
10.
W obiektach sakralnych policjanci zdejmują nakrycie głowy, trzymając czapkę w lewej ręce; chyba że zasady ceremonialne określonego wyznania pozwalają na przebywanie w świątyni w nakryciu głowy.
11.
Kompania honorowa z pocztem sztandarowym biorąca udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych występuje w nakryciach głowy i z bronią. Jeżeli w uroczystości w obiekcie sakralnym bierze udział trębacz, występuje on w nakryciu głowy, natomiast orkiestra policyjna występuje bez nakryć głowy. W uroczystościach poza obiektem sakralnym, orkiestra policyjna w postawie stojącej występuje w nakryciach głowy, natomiast gdy ma zapewnione miejsca siedzące - występuje bez nakryć głowy.
12.
Policjanci pełniący, na zasadzie dobrowolności, posługę liturgiczną podczas uroczystości religijnej, występują w umundurowaniu bez nakrycia głowy. Policjantów pełniących posługę liturgiczną nie wyznacza się do zbierania ofiary.
13.
Liczba policjantów zgłaszających się do pełnienia posługi liturgicznej w uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym, powinna być każdorazowo ustalana z władzami kościelnymi.
14.
Jeżeli poczet sztandarowy ze sztandarem Policji uczestniczy w nabożeństwie obrządku rzymskokatolickiego, wprowadza się go do obiektu sakralnego po wejściu celebransów, natomiast wyprowadzenie następuje przed ich wyjściem.
15.
Po wprowadzeniu do obiektu sakralnego poczet sztandarowy zajmuje miejsce na wprost ołtarza. Trębacz gra Hasło WP lub orkiestra hymn państwowy.
16.
Sztandarowy salutuje sztandarem (pochyla sztandar). W tym czasie dowódca pocztu i asystujący oddają honory. Po tych czynnościach sztandarowy wykonuje chwyt "PREZENTUJ", a pozostali przestają salutować. Poczet z szablami wykonuje chwyt "NA RAMIĘ". Następnie na komendę dowódcy poczet zajmuje miejsce po lewej stronie, patrząc od strony ołtarza.
17.
Podczas nabożeństwa poczet oddaje honory w następujących okolicznościach:
1)
w czasie czytania Ewangelii po słowach: "Pan z wami, (...) słowa Ewangelii według świętego (...)" poczet przyjmuje postawę zasadniczą, sztandarowy wykonuje chwyt "PREZENTUJ", a następnie salutuje przez pochylenie sztandaru. Policjanci wyposażeni w szable wykonują chwyt "PREZENTUJ";
2)
po słowach: "Oto słowo Pańskie" poczet przyjmuje postawę swobodną, sztandarowy opuszcza sztandar do postawy "SPOCZNIJ". Poczet wyposażony w szable wykonuje chwyt "SPOCZNIJ";
3)
poczet po raz drugi oddaje honory na dźwięk dzwonków po słowach kapłana: "Ciałem i Krwią naszego Pana Jezusa Chfottusa" - przez przyjęcie postawy zasadniczej;
4)
w momencie podniesienia przez celebransa hostii, sztandarowy salutuje sztandarem, natomiast dowódca i asystujący oddają honory;
5)
po opuszczeniu hostii, sztandarowy przyjmuje postawę zasadniczą (bez pochylenia sztandaru), a dowódca i asystujący oddają honory;
6)
po opuszczeniu kielicha poczet przyjmuje postawę swobodną lub chwyt "SPOCZNIJ";
7)
poczet po raz trzeci oddaje honory przez przyjęcie postawy zasadniczej podczas udzielania błogosławieństwa po słowach "Przyjmijcie Boże Błogosławieństwo",
8)
po słowach: "Idźcie w pokoju Chfottusa..." poczet przyjmuje postawę swobodną lub chwyt "SPOCZNIJ".
18.
Wyjście pocztu sztandarowego Policji następuje przed wyjściem celebransów, po odśpiewaniu pieśni. Poczet sztandarowy podchodzi przed ołtarz, ustawia się frontem w jego stronę i oddaje honory w taki sam sposób jak przy wejściu. Następnie na komendę dowódcy wychodzi z obiektu sakralnego.
19.
W rzymsko-katolickim nabożeństwie kompania honorowa z pocztem sztandarowym zajmuje, w miarę możliwości, miejsce na wprost ołtarza w szyku marszowym.
20.
Jeżeli asystę stanowi tylko poczet sztandarowy, zajmuje on miejsce z lewej strony ołtarza, patrząc od strony ołtarza.
21.
Jeżeli w uroczystości bierze udział orkiestra, należy zapewnić jej miejsca siedzące na wprost ołtarza.
22.
Inne pododdziały policyjne ustawia się w kolumnach na wprost ołtarza lub po prawej stronie, patrząc od strony ołtarza.
23.
Poczty ze sztandarami organizacji pozarządowych, środowisk policyjnych i innych instytucji, ustawia się z prawej strony ołtarza, patrząc od strony ołtarza.
24.
W przypadku nabożeństw innych wyznań, dowódca uroczystości uwzględnia zasady postępowania obowiązujące w ramach danego wyznania.

ROZDZIAŁ  IV

UROCZYSTOŚCI W WYŻSZEJ SZKOLE POLICJI W SZCZYTNIE ORAZ SZKOŁACH POLICYJNYCH

1.
PROMOCJA NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI
1.
Promocję absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie organizuje się na placu apelowym Szkoły lub, w uzgodnieniu z władzami administracyjnymi miasta, w innym godnym miejscu. Uroczystość może być także zorganizowana w ramach centralnych obchodów Święta Policji.
2.
Policyjną asystę honorową podczas uroczystości stanowi kompania honorowa i orkiestra.
3.
W przeddzień promocji na pierwszy stopień oficerski policjantom wręczane są akty mianowania na stopień policyjny.
4.
W uroczystości powinien uczestniczyć jak największy stan osobowy szkoły, zaproszeni goście oraz rodziny promowanych policjantów.
5.
Aktu promowania na pierwszy stopień oficerski dokonuje Komendant Główny Policji lub jego przedstawiciel z korpusu nadinspektorów Policji. W uzasadnionych przypadkach aktu promowania dokonuje kilku nadinspektorów Policji jednocześnie.
6.
Promocji dokonuje się na podeście, z którego prawej strony umieszcza się stolik z szablą. Pododdział absolwentów ustawia się w kolumnie, naprzeciwko podestu.
7.
Uroczystość do chwili powitania gości przez Komendanta Głównego Policji lub Komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu lub uroczystej zbiórki.
8.
Po powitaniu następuje odczytanie postanowienia o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski, a następnie odczytana zostaje rota przysięgi oficerskiej. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - BACZNOŚĆ!". Wyznaczona przez Komendanta Głównego Policji osoba odczytuje treść roty przysięgi oficerskiej, którą głośno i wyraźnie powtarzają promowani na pierwszy stopień oficerski:

"Dostępując godności oficera Polskiej Policji, uroczyście ślubuję:

- dochować wierności Ojczyźnie i Społeczeństwu,

- bezwzględnie przestrzegać zasad określonych w etyce zawodowej, mając za najwyższą wartość poszanowanie ludzkiej godności,

- szanować przełożonych i podwładnych, być prawym, odważnym i nieugiętym,

- powierzone mi obowiązki wypełniać gorliwie i rzetelnie,

- kultywować pamięć o chlubnej historii Policji oraz o tych, którzy stracili życie wykonując obowiązki służbowe,

- dbać o honor i dobre imię polskiego policjanta".

Po odczytaniu i powtórzeniu przez promowanych ostatniego wersu roty, dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały - SPOCZNIJ!". Następnie dowódca uroczystości wydaje komendy do wystąpienia pocztu sztandarowego i trębaczy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ! Poczet sztandarowy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i fanfarzyści do podium - MARSZ!". Poczet i trębacze zajmują wyznaczone miejsca bezpośrednio przy podeście. Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ! Pododdziały - SPOCZNIJ!".

9.
Promujący schodzi z trybuny, podchodzi do stolika i prawą ręką chwyta szablę oraz zajmuje miejsce na podeście, trzymając szablę w położeniu "Na ramię".
10.
Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały absolwentów - BACZNOŚĆ!", "Prymus Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (stopień, nazwisko) - DO PROMOCJI!". Trębacz gra sygnał Do Promocji.
11.
Prymus maszeruje do środka podestu, wstępuje na niego i klęka na prawe kolano, opierając dłoń lewej ręki na udzie lewej nogi końcami palców na równi z kolanem.
12.
Promujący staje przed prymusem z szablą i wygłasza formułę: "W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Pana/Panią podkomisarzem Policji", dotyka lewe ramię prymusa piórem szabli, przy czym grzbiet szabli jest skierowany w stronę szyi promowanego, po czym przekłada szablę do lewej ręki w położenie "Na ramię".
13.
Prymus wstaje i przyjmuje postawę zasadniczą. Promujący podaje mu rękę, mówiąc: "Gratuluję Panie komisarzu/Pani komisarz". Prymus odpowiada: "Ku chwale Ojczyzny". Promujący przekłada szablę do prawej ręki, nie zmieniając jej położenia.
14.
Dowódca uroczystości wydaje komendę: "DO PROMOCJI!" dla pierwszej zmiany absolwentów. Prymus wykonuje w lewo zwrot, maszeruje wzdłuż podestu, zachodzi w marszu w lewo i maszeruje na koniec kolumny pododdziału absolwentów. W tym czasie trębacz gra sygnał Do Promocji (powtarzając go po każdej zmianie).
15.
Pierwsza zmiana absolwentów maszeruje do podestu i powtarza wszystkie czynności wykonane przez prymusa.
16.
Pododdział absolwentów wykonuje krok na wprost. Promujący wygłasza formułę: "W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panie i Panów podkomisarzami Policji", następnie przechodzi na prawe skrzydło zmiany i kolejno promuje absolwentów, powtarzając czynności, jak przy promowaniu prymusa.
17.
Po promocji zmiany promujący przekłada szablę do prawej ręki, nie zmieniając jej położenia, i wraca na środek podestu.
18.
Dowódca uroczystości wydaje komendę: "DO PROMOCJI!" dla kolejnej zmiany absolwentów. Na tę komendę zmiana promowanych wykonuje zwrot (pół zmiany w lewo, a pół zmiany w prawo), schodzi z podestu i maszeruje na tył kolumny pododdziału absolwentów.
19.
Po wstąpieniu do szyku każdy promowany odsłania oznaki stopnia, zdejmując zasłony z naramiennika.
20.
Po zakończeniu promocji promujący kładzie szablę na stoliku i wraca na trybunę.
21.
Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Pododdziały absolwentów - SPOCZNIJ!". Następnie dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ! Poczet sztandarowy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i fanfarzyści - BACZNOŚĆ! Do szyku - MARSZ!".
22.
Po wstąpieniu pocztu do szyku, dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ! Pododdziały - SPOCZNIJ!".
23.
Dalsza część uroczystości przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
2.
UROCZYSTOŚCI W SZKOŁACH POLICYJNYCH
1.
W szkołach policyjnych mogą się odbywać uroczystości rozpoczęcia i zakończenia szkolenia zawodowego podstawowego, zakończenia (wręczenia świadectw) kursów specjalistycznych w ramach doskonalenia zawodowego oraz wręczenia różnego rodzaju dyplomów i wyróżnień.
2.
Uroczystości są organizowane w formie uroczystego apelu lub zbiórki, z udziałem policyjnej asysty honorowej, na placu apelowym lub w obiekcie szkoły. Elementem różniącym scenariusz poszczególnych uroczystości jest część okolicznościowa - odczytanie rozkazu komendanta szkoły policyjnej o zakończeniu nauki oraz postanowień, decyzji lub rozkazów o wyróżnieniach, ceremonia wręczenia dyplomów lub świadectw.
3.
Wręczenie świadectw odbywa się analogicznie do promocji na pierwszy stopień oficerski - z tą różnicą, że nie występuje element podestu, słuchacze stoją w postawie zasadniczej, a wręczający świadectwo ukończenia szkolenia zawodowego podstawowego składa gratulacje.
4.
Uroczystość przebiega zgodnie ze scenariuszem uroczystego apelu.
5.
Po przybyciu pododdziałów oraz pocztu sztandarowego w wyznaczone miejsce oraz zajęciu miejsc przez zaproszonych gości, następuje wprowadzenie kompanii honorowej, pododdziałów uczestniczących i orkiestry na komendę dowódcy uroczystości: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Wprowadzić pododdziały na plac! Pododdziały - SPOCZNIJ!
6.
Po zajęciu wyznaczonych miejsc przez pododdziały dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ! Na prawo - PATRZ!". Następnie dowódca uroczystości składa meldunek komendantowi szkoły policyjnej.
7.
Po złożeniu meldunku dowódca uroczystości asystuje komendantowi szkoły policyjnej przy przywitaniu się ze sztandarem szkoły i przeglądzie pododdziałów.
8.
Komendant szkoły policyjnej wita się z policjantami: "Czołem Policjanci! Czołem Panie (stopień)". Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Poczet flagowy - BACZNOŚĆ! Do podniesienia flagi państwowej - MARSZ!
9.
Po odegraniu hymnu państwowego dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!". Następuje powitanie zaproszonych gości. Dalszy przebieg apelu lub zbiórki jest zgodny ze scenariuszem danej uroczystości.
10.
(uchylony).
11.
(uchylony).

ROZDZIAŁ  V

WYBRANE ELEMENTY MUSZTRY POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ

1.
CHWYTY SZTANDAREM
1.
W postawie zasadniczej ze sztandarem u nogi sztandarowy trzyma sztandar postawiony na trzewiku drzewca przy prawej nodze na linii czubka buta. Drzewce przytrzymuje prawą ręką powyżej pasa głównego, łokieć prawej ręki lekko przyciska do ciała (fot. 1). Jest to również postawa po wykonaniu komendy "Do nogi broń" w przypadku gdy w uroczystości bierze udział pododdział wyposażony w karabin SKS lub karabinek MSBS-R. W postawie swobodnej sztandarowy również trzyma sztandar przy prawej nodze.

grafika

2.
Chwyt "NA RAMIĘ - BROŃ" sztandarowy wykonuje po komendzie "BACZNOŚĆ" (fot. 1). Podnosi sztandar prawą ręką i ustawia w położeniu pionowym przy prawym ramieniu (dłoń prawej ręki znajduje się na wysokości barku). Następnie lewą ręką chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą, po czym opuszcza prawą rękę na całą długość, obejmując nią dolną część drzewca (fot. 2). Na wydaną kompanii honorowej wyposażonej w karabinek AKMS komendę: "Na prawo (lewo) - PATRZ", sztandarowy wykonuje sztandarem wymieniony wyżej chwyt "prezentuj". Przeniesienie sztandaru do nogi następuje na komendę "BACZNOŚĆ". Natomiast w przypadku kompanii honorowej z karabinem SKS lub karabinkiem MSBS-R, komenda "Prezentuj" musi być poprzedzona komendą "Na ramię - broń".

grafika

3.
"SALUTOWANIE" sztandarem w miejscu wykonuje się z postawy "PREZENTUJ", gdy odbierający honory zbliży się na około 5 kroków, sztandarowy robi w prawo w skos, z jednoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy (około 30 cm) i pochyla sztandar w przód pod kątem 45 stopni (fot. 3). W tej postawie pozostaje, dopóki odbierający honory nie znajdzie się w odległości kroku za sztandarem. Następnie energicznie przenosi sztandar do postawy "PREZENTUJ" (fot. 2).

grafika

4.
Chwyt "NA RAMIĘ" do marszu sztandarowy wykonuje z pozycji "PREZENTUJ" (fot. 2), kładąc drzewce prawą ręką, pomagając sobie lewą, na prawe ramię, po czym energicznie lewą rękę opuszcza do położenia, jak w postawie zasadniczej. Natomiast prawa ręka zostaje wyprostowana na drzewcach, jednocześnie regulując kąt położenia sztandaru, tak by był on ustawiony pod kątem 45 stopni (fot. 4). Jest to chwyt stosowany bezpośrednio przed podaniem komendy do marszu.

grafika

Płat sztandaru musi być oddalony od barku na odległość około 30 cm.

2.
CHWYTY KARABINEM SKS
1.
Policjant przyjmuje postawę zasadniczą na komendę "BACZNOŚĆ" (fot. 1-3). Prawą ręką (ruchem nadgarstka) unosi karabin lekko nad ziemią, z jednoczesnym odstawieniem lewej stopy piętą na zewnątrz, po czym energicznie stawia karabin na podłoże z jednoczesnym dostawieniem pięty lewej stopy do prawej. Po wykonaniu czynności z fot. 2, policjant przyjmuje postawę zasadniczą.

grafika

2.
Będąc w postawie zasadniczej (fot. 4), policjant przyjmuje postawę swobodną na komendę "SPOCZNIJ"(fot. 4 - 7). Lewą stopę unosi na wysokość górnej krawędzi butów, równolegle do podłoża, jednocześnie prawą ręką unosi karabin lekko do góry, po czym wysuwa energicznie lewą nogę w lewo skos na połowę długości stopy z jednoczesnym postawieniem karabinu na podłożu. Następnie wyprostowaną lewą nogę energicznie dostawia do prawej. Po wykonaniu tych czynności, położenie karabinu i rąk jest identyczne, jak w postawie zasadniczej.
3.
Komendy "SPOCZNIJ" nie wydaje się, gdy policjant trzyma karabin w położeniu "PREZENTUJ" i "NA RAMIĘ".

grafika

4.
Chwyt "NA RAMIĘ" z położenia "DO NOGI" (fot. 8), policjant wykonuje na komendę: "NA RAMIĘ - BROŃ" (fot. 8-11). Prawą ręką unosi karabin i przenosi przed siebie w położenie pionowe językiem spustowym w lewo. Rączka suwadła powinna być na wysokości górnej lewej krawędzi kieszeni munduru. Lewą ręką jednocześnie chwyta karabin tuż nad prawą (rączka suwadła między dłońmi). Łokcie są zbliżone do siebie. Prawą ręką trzyma trzon zamka pod rączką suwadła tak, żeby kciuk był wyprostowany wzdłuż palców i obejmował suwadło. Po czym obraca karabin językiem spustowym do siebie (zgina przedramię w nadgarstku i podnosi tak wysoko, żeby wsunąć go w lewe ramię). Lewą ręką chwyta kolbę w ten w sposób, aby tył trzewika kolby znajdował się w dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Końce palców przylegają do kolby, a opuszki palców dotykają pokrywy ładownicy. Łokieć lewego ramienia dociśnięty jest do tułowia. Następnie policjant prawą rękę opuszcza najkrótszą drogą do położenia, jak w postawie zasadniczej.

grafika

5.
Chwyt "PREZENTUJ" z położenia na ramię (fot. 12), policjant wykonuje na komendę: "PREZENTUJ - BROŃ" (fot. 12 -14). Obracając lewą ręką o 90 stopni przenosi karabin w położeniu pionowym na środek ładownic na odległość wyciągniętej ręki, jednocześnie prawą ręką chwyta karabin za szyjkę kolby kciukiem zwróconym do tułowia, następnie prawą ręką obraca karabin językiem spustowym w przód, jednocześnie obniżając go tak, aby muszka karabinu znalazła się na wysokości brwi. Lewą ręką chwyta karabin za łoże, tak by kciuk był wyprostowany wzdłuż łoża. Pozostałe palce są zwarte, a dolna krawędź dłoni spoczywa na wycięciu magazynka. Kciuk prawej ręki, trzymającej szyjkę kolby, znajduje się pod komorą zamka, a pozostałe palce zwarte i wyprostowane tuż pod kabłąkiem. Łokieć prawej ręki lekko podany do przodu, przedramię z dłonią tworzy linię prostą.

grafika

6.
Chwyt "NA RAMIĘ" z położenia "PREZENTUJ"(fot. 15) policjant wykonuje na komendę "NA RAMIĘ - BROŃ" (fot. 15-18). Lewą ręką skręca karabin językiem spustowym w lewo o 90 stopni, prawą puszcza szyjkę kolby i chwyta nią karabin na wysokości górnej krawędzi kieszeni munduru. Następnie, skręcając karabin językiem spustowym do tułowia, wsuwa go w lewe ramię, lewą ręką chwyta kolbę, po czym prawą rękę opuszcza do położenia, jak w postawie zasadniczej.

grafika

7.
Chwyt "DO NOGI" z położenia "NA RAMIĘ" (fot. 19) policjant wykonuje na komendę: "DO NOGI - BROŃ" (fot. 19-22). Obracając lewą ręką kolbę w prawo o 90 stopni, ściąga ją do lewego uda na długość wyciągniętej ręki. Prawą ręką chwyta karabin na wysokości barku, po czym przenosi karabin przy tułowiu, obracając go na zewnątrz, tak by środek kolby przy całkowitym wyprostowaniu ramienia znajdował się nad małym palcem u prawej nogi na wysokości górnej krawędzi butów. Lewą rękę opuszcza szybko do położenia, tak jak w postawie zasadniczej. Następnie prawą ręką przystawia karabin kolbą do prawej stopy w położeniu identycznym, jak postawa zasadnicza.

grafika

8.
Komendę "SALWA HONOROWA" wykonuje się z postawy zasadniczej (fot. 23). Na komendę: "SALWA HONOROWA - KOMPANIA SPOCZNIJ" policjant wykonuje takie same chwyty jak przy komendzie "SPOCZNIJ". Następnie padają komendy: "DO SALWY HONOROWEJ - TRZEMA (policjant wykonuje takie same czynności jak przy komendzie "BACZNOŚĆ") - ŁADUJ", policjant prawą ręką (ruchem nadgarstka) wyrzuca karabin na prawą stronę w pozycję poziomą do ziemi na odległość wyciągniętych rąk (lewa ręka chwyta karabin na wysokości łoża, prawa ręka chwyta karabinek na wysokości kolby - palce prawej ręki są wyprostowane), dociskając karabin do tułowia, suwadłem zamka w kierunku prawym, wzrok skierowany na wprost, w tym samym momencie, gdy wyrzuca karabin, robi zwrot w prawo w skos, z jednoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy - 10 cm (fot. 24). Odczekując pół sekundy w tej pozycji, policjant dokonuje energicznego przeładowania zamka kciukiem prawej ręki (lewa ręka utrzymuje karabin - fot. 25), prawa ręka po przeładowaniu wraca do kolby (fot. 24). Pada kolejna komenda: "SALWĄ" (pierwsza salwa), policjant energicznie wyrzuca karabin przed siebie na wyprostowane ręce pod kątem 20 stopni od pionu, z jednoczesnym przesunięciem lewej nogi w lewo zachodzącej około 30 cm do tyłu (fot. 26 i 27), po czym opiera trzewik kolby w tzw. dołku strzeleckim, z jednoczesnym dostawieniem lewej nogi do prawej (palec wskazujący prawej ręki jest wyprostowany wzdłuż kabłąka karabinu - przygotowany do pociągnięcia za spust, natomiast lewa ręka podtrzymuje dolną część kolby), wzrok skierowany na wprost (fot. 28 i 29). Na komendę: "PAL" policjant energicznie przeciąga palec po języku spustowym (pada strzał), po strzale zrzuca karabinek do postawy z fot. 24, odczekując pół sekundy w pozycji z fot. 24, policjant dokonuje energicznego przeładowania zamka kciukiem prawej ręki (lewa ręka utrzymuje karabin - fot. 25), prawa ręka po przeładowaniu wraca do kolby (fot. 24). Następnie na komendę: "SALWĄ" (druga salwa), policjant wykonuje takie same czynności jak na FOT. 25-29. Na komendę: "PAL", policjant energicznie przeciąga palec po języku spustowym (pada strzał), po strzale zrzuca karabin do postawy z FOT. 24, odczekując pół sekundy w pozycji z FOT. 26, policjant dokonuje energicznego przeładowania zamka kciukiem prawej ręki (lewa ręka utrzymuje karabin - FOT. 25). Następnie na komendę: "SALWĄ" (trzecia salwa), policjant wykonuje takie same czynności jak z FOT. 25-29. Po trzeciej salwie policjant wyrzuca karabin energicznie przed siebie na wyprostowane ręce (w taki sposób, żeby karabin był ustawiony pionowo do ziemi). Następnie lewą ręką chwyta karabin za łoże (przytrzymuje karabin), po czym prawą rękę przekłada na wysokość łączącą łoże z lufą karabinu i dostawia do nogi, tak jak w postawie zasadniczej (FOT. 1), po czym padają komendy: "SALWA HONOROWA - KOMPANIA SPOCZNIJ" - policjant wykonuje takie same chwyty, jak przy komendzie "SPOCZNIJ".

grafika

2a.
CHWYTY KARABINKIEM MSBS-R
1.
Policjant przyjmuje postawę zasadniczą na komendę "BACZNOŚĆ" (fot. 1-3). Prawą ręką (ruchem nadgarstka) unosi karabinek lekko nad ziemią, z jednoczesnym odstawieniem lewej stopy piętą na zewnątrz, po czym energicznie stawia karabinek na podłoże z jednoczesnym dostawieniem pięty lewej stopy do prawej. Po wykonaniu czynności z fot. 2, policjant przyjmuje postawę zasadniczą.

grafika

2.
Będąc w postawie zasadniczej (fot. 4-6), policjant przyjmuje postawę swobodną na komendę "SPOCZNIJ" (fot. 7-10). Lewą stopę unosi na wysokość górnej krawędzi butów, równolegle do podłoża, jednocześnie prawą ręką unosi karabinek lekko do góry, po czym wysuwa energicznie lewą nogę w lewo skos na połowę długości stopy z jednoczesnym postawieniem karabinka na podłożu. Następnie wyprostowaną lewą nogę energicznie dostawia do prawej. Po wykonaniu tych czynności, położenie karabinka i rąk jest identyczne, jak w postawie zasadniczej.

grafika

3.
Komendy "SPOCZNIJ" nie wydaje się, gdy policjant trzyma karabinek w położeniu "PREZENTUJ" i "NA RAMIĘ".
4.
Chwyt "NA RAMIĘ" z położenia "DO NOGI" (fot. 11), policjant wykonuje na komendę: "NA RAMIĘ - BROŃ" (fot. 11-16). Prawą ręką, trzymając za tuleję zespołu lufy (fot. 5-6), energicznie wyrzuca karabinek przed siebie, chwyta go oburącz w położeniu pionowym językiem spustowym skierowanym w lewo (fot. 12). Rączka suwadła powinna być na wysokości górnej lewej krawędzi kieszeni munduru. Lewą ręką chwyta karabinek tuż nad prawą (rączka suwadła między dłońmi, fot. 13). Łokcie są zbliżone do siebie. Prawą ręką trzyma trzon zamka pod rączką suwadła tak, żeby kciuk był wyprostowany wzdłuż palców i obejmował suwadło. Po czym odrywa lewą rękę i energicznie uderza w kolbę z jednoczesnym obrotem karabinka językiem spustowym do siebie (zgina przedramię w nadgarstku i podnosi tak wysoko, żeby wsunąć go rękojeścią pod lewe ramię). Lewą ręką chwyta kolbę w ten sposób, aby tył trzewika kolby znajdował się w dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Końce palców przylegają do kolby, a opuszki palców dotykają pokrywy ładownicy. Łokieć lewego ramienia dociśnięty jest do tułowia. W tym samym czasie prawa ręka jest zgięta w nadgarstku, a dłoń obejmuje karabinek za płaszcz komory zamkowej pod rączką suwadła (fot. 14). Łokieć uniesiony jest na wysokość barku i razem z przedramieniem tworzy linię równoległą do podłoża (fot. 15). Następnie policjant prawą dłonią puszcza broń i przemieszcza ją pod podbródkiem z jednoczesnym obrotem wewnętrzną stroną do podłoża, po czym uderza dłonią o udo i pozostawia ją jak w postawie zasadniczej.

grafika

5.
Chwyt "PREZENTUJ" z położenia "NA RAMIĘ" (fot. 17), policjant wykonuje na komendę: "PREZENTUJ BROŃ" (fot. 17-22). Obracając lewą rękę o 90 stopni przenosi karabinek w położeniu pionowym pomiędzy ładownice na odległość wyprostowanej ręki, jednocześnie prawą ręką chwyta karabinek za szyjkę kolby kciukiem zwróconym do tułowia (fot. 18-19), następnie prawą ręką obraca karabinek językiem spustowym w przód, jednocześnie obniżając go tak, aby płask wylotowy znalazł się na wysokości brwi (fot. 20). Lewą ręką chwyta karabinek za łoże reprezentacyjne, tak by kciuk był wyprostowany wzdłuż łoża. Pozostałe palce są zwarte, a dolna krawędź dłoni spoczywa na gnieździe magazynka. Kciuk prawej ręki, trzymającej korpus kolby, znajduje się pod korpusem zespołu przyrządów mechanicznych, a pozostałe palce zwarte i wyprostowane tuż pod rękojeścią (fot. 21). Dłoń pod kątem 45 stopni. Łokieć prawej ręki lekko wyeksponowany do przodu, przedramię z dłonią tworzy linię prostą. Łokieć lewej ręki znajduje się przy ciele.

grafika

6.
Chwyt "NA RAMIĘ" z położenia "PREZENTUJ" (fot. 23) policjant wykonuje na komendę "NA RAMIĘ - BROŃ" (fot. 23-28). Lewą ręką skręca karabinek językiem spustowym w lewo o 90 stopni, prawą ręką puszcza szyjkę kolby i cofają na wysokość tylnej krawędzi prawej ładownicy (fot. 24-25). Prawą dłonią, uderzając w płaszcz komory zamkowej, chwyta karabinek i przenosi go na wysokości górnej krawędzi kieszeni munduru. Po czym odrywa lewą rękę i energicznie uderza w kolbę karabinka z jednoczesnym obrotem językiem spustowym do siebie (zgina przedramię w nadgarstku i podnosi tak wysoko, żeby wsunąć go rękojeścią pod lewe ramię). Lewą ręką chwyta kolbę w ten sposób, aby tył trzewika kolby znajdował się w dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Końce palców przylegają do kolby, a opuszki palców dotykają pokrywy ładownicy. Łokieć lewego ramienia dociśnięty jest do tułowia. W tym samym czasie prawa ręka jest zgięta w nadgarstku, a dłoń obejmuje karabinek za płaszcz komory zamkowej pod rączką suwadła (fot. 26). Łokieć uniesiony jest na wysokość barku i razem z przedramieniem tworzy linię równoległą do podłoża (fot. 27). Następnie policjant prawą dłonią puszcza broń i przemieszcza ją pod podbródkiem z jednoczesnym obrotem wewnętrzną stroną do podłoża, po czym uderza dłonią o udo i pozostawia ją jak w postawie zasadniczej.

grafika

7.
Chwyt "DO NOGI" z położenia "NA RAMIĘ" (fot. 29) policjant wykonuje na komendę "DO NOGI - BROŃ" (fot. 29-34), obracając w pionie lewą ręką kolbę karabinka w prawo o 90 stopni, tak aby rękojeść po opuszczeniu broni do wysokości wyprostowanej ręki, znalazła się na przedramieniu lewej ręki (fot. 31). Prawa ręka chwyta karabinek na wysokości barku w ten sposób, że kciuk, palec wskazujący i środkowy znajdują się na zespole lufy broni a palec serdeczny i mały na łożu reprezentacyjnym (fot. 32). Po czym przenosi karabinek przy tułowiu, obracając go na zewnątrz, tak by środek kolby przy całkowitym wyprostowaniu ramienia znajdował się nad małym palcem u prawej nogi na wysokości górnej krawędzi butów (fot. 33). Lewą rękę opuszcza szybko do położenia, tak jak w postawie zasadniczej. Następnie prawą ręką przystawia karabinek kolbą do prawej stopy w położeniu identycznym, jak w postawie zasadniczej.

grafika

8.
Komendę "SALWA HONOROWA" wykonuje się z postawy zasadniczej (fot. 35). Na komendę: "SALWA HONOROWA - KOMPANIA SPOCZNIJ" policjant wykonuje takie same chwyty jak przy komendzie "SPOCZNIJ". Następnie padają komendy: "DO SALWY HONOROWEJ - TRZEMA (policjant wykonuje takie same czynności jak przy komendzie "BACZNOŚĆ") - ŁADUJ", policjant prawą ręką (ruchem nadgarstka) wyrzuca karabinek w przód równolegle do podłoża, lewą ręką przytrzymuje karabinek za łoże reprezentacyjne tak aby kciuk był wyprostowany wzdłuż łoża. Pozostałe palce złączone, dolna krawędź dłoni (palec mały) spoczywa w odległości około 5 cm od gniazda magazynka. Prawą rękę kładzie na korpusie kolby i dociska nią karabinek do prawego uda, pozostałe palce złączone i wyprostowane, dolna krawędź dłoni (palec mały) spoczywa na wysokości trzewika (fot. 36-37). Jednocześnie energicznym ruchem przesuwa lewą stopę w przód tak aby znalazła się w położeniu - prostopadle do frontu szyku, w połowie długości stopy prawej, pięta stopy lewej w odległości szerokości trzewika kolby od stopy prawej. Stopą prawą wykonuje zwrot w prawo na palcach do położenia, równolegle do frontu szyku (fot. 36-37). Ciężar ciała spoczywa na stopie prawej. Następnie policjant energicznym ruchem prawej ręki chwyta kciukiem za okładkę napinacza i przesuwa suwadło z zamkiem w tylne położenie (fot. 38-39). Po osiągnięciu przez suwadło skrajnego tylnego położenia, puszcza okładkę napinacza, suwadło z zamkiem wraca do przedniego położenia. Prawa ręka wraca w poprzednie miejsce na korpus kolby. Pada kolejna komenda "SALWĄ" (pierwsza salwa), policjant energicznym ruchem unosi karabinek prawą ręką, aż do wyprostowania w stawie łokciowym, trzymając broń za rękojeść (fot. 40-41). Lewa ręka w trakcie unoszenia broni podtrzymuje karabinek za łoże reprezentacyjne, następnie przesuwana jest po płaszczu komory zamkowej do momentu, aż znajdzie się na przedniej części korpusu kolby, tak aby kciuk był wyprostowany wzdłuż osi kolby. Pozostałe palce złączone, obejmują korpus kolby. Lufę karabinka kieruje się w górę pod kątem 20 stopni od pionu. Jednocześnie z uniesieniem karabinka odstawia lewą nogę w tył w skos, tak aby palce stopy lewej znajdowały się na wysokości pięty stopy prawej (fot. 41). Stopy rozstawione na szerokość barków. Ciężar ciała opiera się na prawej nodze. Następnie policjant energicznym ruchem wstawia karabinek na prawe ramię w dołek strzelecki z jednoczesnym dołączeniem nogi lewej do prawej, jak w postawie zasadniczej. Broń odchylona 20 stopni od pionu, palec wskazujący prawej ręki spoczywa na kadłubie komory spustowej (fot. 42-44). Na komendę "PAL", policjant ściąga język spustowy poprzez ruch skrętny nadgarstka w lewo z jednoczesnym ściągnięciem łokcia w kierunku tułowia, tak aby nie puszczać rękojeści. Po oddaniu pierwszego i drugiego strzału prawą ręką opuszcza karabinek, lewa ręka wyprostowana oczekuje na karabinek, chwyta go za łoże reprezentacyjne. Kolejne salwy wykonuje się w taki sam sposób jak pierwszą. Po oddaniu trzeciej salwy policjant energicznie wyciąga ramiona przed siebie do wyprostowania w stawach łokciowych, tak aby karabinek znalazł się w położeniu pionowym (fot. 45-46). Prawa ręka równolegle do podłoża. Lewą ręką puszcza korpus kolby i chwyta karabinek za łoże reprezentacyjne tak, aby kciuk był wyprostowany wzdłuż łoża. Pozostałe palce zwarte, dolna krawędź dłoni (palec mały) spoczywa na kadłubie komory spustowej. Broń jest opuszczona do momentu, aż lewa ręka znajdzie się w położeniu - równolegle do podłoża (fot. 47-48). Prawą ręką puszcza rękojeść i chwyta karabinek za tuleję zespołu lufy. Broń jest opuszczona do momentu, aż prawa ręka znajdzie się w położeniu - równolegle do podłoża (fot. 49-50). Policjant opuszcza karabinek w położenie "DO NOGI" i pozostaje w postawie zasadniczej (fot. 51-52). Padają komendy: "PO SALWIE HONOROWEJ - KOMPANIA SPOCZNIJ" - policjant wykonuje takie same chwyty, jak przy komendzie "SPOCZNIJ".

grafika

3.
CHWYTY KARABINKIEM AKMS
1.
Na komendę "BACZNOŚĆ" policjant prawą ręką trzyma karabinek za tylną część komory zamkowej, lewa ręka pozostaje opuszczona nieruchomo wzdłuż ciała. Ciężar ciała spoczywa równomiernie na obu stopach, pięty są złączone, stopy - rozwarte na szerokość środkowej części podeszwy buta. Głowa jest podniesiona, wzrok skierowany na wprost (FOT. 1).

grafika

2.
Na zapowiedź komendy "KOLBY" - policjant kciukiem prawej ręki naciska na zatrzask kolby, a lewą ręką odciąga kolbę tak, aby tworzyła kąt około 135 stopni w stosunku do broni. Po częściowym rozłożeniu kolby lewa ręka chwyta za łoże i rurę gazową, a prawa za dolną część kolby (fot. 2). Następnie podaje hasło - "ROZŁÓŻ". Policjant energicznie prawą ręką rozkłada kolbę do końca. Lewa ręka wraca do postawy zasadniczej, a prawa wzdłuż rękojeści (fot. 3). Po rozłożeniu kolby na komendę "Na pas - BROŃ!" policjant lewą ręką chwyta karabinek za łoże podnosząc go w górę. Łokieć prawej ręki wysuwa spod pasa, chwytając z dołu pas przy komorze zamkowej (fot. 4). Następnie kieruje karabinek komorą zamkową w górę, przerzuca przez głowę i trzyma z magazynkiem zwróconym w prawo i rękojeścią umieszczoną w okolicach brody (FOT. 5). Po wykonaniu powyższych czynności policjant prawą ręką przerzuca karabinek przez prawe ramię (FOT. 6), w położenie "NA PAS", lewą rękę opuszcza wzdłuż ciała (FOT. 7).

grafika

3.
Na komendę "SPOCZNIJ" policjant unosi lewą stopę na wysokość górnej krawędzi butów, równolegle do podłoża (FOT. 9), po czym wysuwa energicznie w lewo na połowę długości stopy i stawia na podłożu (FOT. 10). Wyprostowaną lewą stopę energicznie dostawia do prawej (FOT. 11).

grafika

4.
Na zapowiedź komendy: "Do salwy honorowej (...)" policjant robi wykrok do przodu lewą nogą, chwytając broń lewą ręką za przednią część nakładki, kolbę opierając o lewe udo przy biodrze (FOT. 12). Na komendę "TRZEMA" odbezpiecza broń oraz przestawia przełącznik na prowadzenie ognia pojedynczego (FOT. 13).

grafika

5.
Na komendę "ŁADUJ" policjant przeładowuje broń (FOT. 14 - 15).

grafika

6.
Na komendę "SALWĄ" policjant opiera karabinek na prawym ramieniu z równoczesnym dostawieniem lewej nogi do prawej. Palec wskazujący prawej ręki wyprostowany wzdłuż kabłąka karabinka jest przygotowany do pociągnięcia za spust, lewa ręka podtrzymuje dolną część kolby (FOT. 16). Na komendę "PAL!" policjant oddaje strzał.

grafika

7.
Omawiane czynności powtarzane są trzykrotnie. Po oddaniu trzeciego strzału policjant wraca do postawy z wykrokiem, a następnie wykonuje komendę: "Zabezpiecz - BROŃ!". Na komendę: "Na pas - BROŃ!" cofa lewą nogę do postawy zasadniczej, jednocześnie zarzucając karabinek na prawe ramię (FOT. 17).

grafika

8.
Po zapowiedzi komendy "KOLBY!" policjant prawą ręką chwyta za zatrzask kolby i zwalnia go, a następnie lewą ręką - układa kolbę w pozycji pod kątem około 45 stopni (wzdłuż magazynka). Po ułożeniu kolby lewą ręką chwyta broń na wysokości łoża i rury gazowej. Po haśle "ZŁÓŻ" - prawa ręka energicznie składa kolbę i wraca na rękojeść, a lewa ręka wraca do postawy zasadniczej. Następnie dowódca wydaje komendy: "Drugi szereg krok na wprost - MARSZ! Na prawo - PATRZ!".
4.
CHWYTY SZABLĄ
5.
Chwyty szablą wykonuje się w postawie zasadniczej. Pochwę z szablą policjant przypina do pasa głównego przy lewym boku, przy czym brzusiec szabli jest skierowany do przodu. Ostroga pochwy powinna znajdować się na wysokości kostki nogi (FOT. 1).

grafika

5.
Wydobycie szabli przez dowódcę pododdziału jest komendą dla podległych mu dowódców.
5.
W postawie zasadniczej z szablą u nogi policjant obejmuje całą dłonią prawej ręki rękojeść szabli kciukiem od strony uda. Szabla jest opuszczona w dół w położeniu prostopadłym do linii frontu, brzusiec skierowany w prawo. Prawa ręka jest naturalnie opuszczona. Jelec szabli znajduje się przy szwie spodni, a koniec głowni jest oddalony od ziemi około 20 cm. Lewa ręka przytrzymuje pochwę kciukiem od przodu, pozostałymi palcami zwartymi od tyłu, oprócz wskazującego, który jest wyprostowany i ułożony wzdłuż pochwy. W ten sam sposób policjant w postawie zasadniczej trzyma pochwę z szablą (FOT. 2). W postawie swobodnej policjant trzyma wydobytą szablę w sposób pokazany na fotografii (FOT. 3).

grafika

4.
W postawie z szablą na ramieniu policjant trzyma szablę prawą ręką, przy czym palce: wskazujący i środkowy wyprostowane obejmują rękojeść od przodu, kciuk - od tyłu z lewej strony, a pozostałe są złączone i wyprostowane. Ręka trzymająca szable jest wyprostowana, a kciuk przy szwie spodni. Grzbiet głowni jest oparty o szew wszycia rękawa. Położenie lewej ręki jest takie, jak w postawie zasadniczej z szablą u nogi (FOT. 5). W postawie z szablą na ramieniu w marszu, policjant na komendę: "BACZNOŚĆ!" utrzymuje prawą rękę nieruchomo z kciukiem przy szwie spodni. Grzbiet głowni oparty jest o szew wszycia rękawa. Na komendę: "SPOCZNIJ!" prawa ręka porusza się w takt marszu.

Trzymanie pochwy w czasie marszu, zarówno z szablą na ramieniu, jak i z szablą w pochwie, jest identyczne z jej trzymaniem w postawie zasadniczej. W czasie dłuższego marszu z szablą na ramieniu, można ją opierać kapturkiem i kabłąkiem jelca na zgiętej dłoni (z kciukiem wewnątrz kabłąka).

5.
Chwyt szablą "Na RAMIĘ" z postawy u nogi oraz chwyt "Do NOGI" z postawy "Na RAMIĘ" wykonuje się jednym ruchem najkrótszą drogą.

grafika

6.
Salutowanie szablą w miejscu policjant wykonuje z postawy "Na RAMIĘ" lub "Do NOGI" szybkim ruchem szablą z ramienia przed środek twarzy tak wysoko, by jelec znalazł się na poziomie brody, przy czym głownię szabli trzyma pionowo, brzuścem w lewo, oddaloną od twarzy na szerokość dłoni. W czasie wykonywania ruchu szablą chwyta rękojeść całą dłonią. Utrzymuje szablę przed twarzą przez sekundę, po czym szybkim ruchem opuszcza szablę najkrótszą drogą do postawy zasadniczej z szablą u nogi.
7.
Powracając do postawy "Na RAMIĘ" po salutowaniu, policjant najkrótszą drogą podnosi szablę przed środek twarzy, tak jak podczas salutowania, utrzymuje szablę przed twarzą przez sekundę, po czym opuszcza szable najkrótszą drogą do postawy "Na RAMIĘ".
8.
Salutowanie szablą w marszu odbywa się tak jak salutowanie w miejscu, ale jest wykonywane w takt marszu i rozpoczyna się na 10 kroków przed przełożonym. Policjant rozpoczyna salutowanie, stawiając lewą nogę i wykonuje je w tempie trzech kolejnych kroków. Opuszczając szablę do postawy zasadniczej z szablą u nogi, policjant zwraca jednocześnie głowę w kierunku przełożonego. Do postawy "Na RAMIĘ" powraca w odległości jednego kroku za przełożonym, w odwrotnej kolejności niż podczas salutowania.
9.
Salutowanie szablą w marszu wykonują tylko policjanci występujący przed frontem szyku i wydający komendy. Stojący z szablami w szyku oddają honory jednocześnie z pododdziałem przez prezentowanie i zwrot głowy. Policjanci maszerujący w szyku oddają honory tylko przez zwrot głowy.
10.
Chwyt "PREZENTUJ" szablą w miejscu policjant wykonuje z postawy "NA RAMIĘ" szybkim ruchem szablą z ramienia przed środek twarzy tak wysoko, by jelec znalazł się na poziomie brody, przy czym głownie szabli trzyma pionowo, brzuścem w lewo, oddaloną od twarzy na szerokość dłoni (FOT. 6 i 7).

grafika

5.
CHWYTY SZABLĄ W SZYKU KONNYM
1.
Chwyty szablą wykonuje jedynie dowódca pododdziału konnego Policji. Chwyty wykonywane są w postawie zasadniczej. Szablę wydobywa się na komendę: "Szable - W DŁOŃ!" (FOT. 1 - 3).
2.
Policjant energicznym ruchem wydobywa szablę z pochwy, wznosi ją na wysokość wyprostowanego ramienia (FOT. 2), a następnie opuszcza rękę z szablą w dół (FOT. 3). Prawa ręka zgięta w stawie łokciowym trzyma szablę w ten sposób, aby nasada dłoni i dwa ostatnie palce opierały się na górnej części prawego uda na szerokość dwóch dłoni poniżej stawu biodrowego. Głownia szabli - grzbietem oparta o ramię na szwie rękawa, ostrzem skierowana do przodu. Powyższy chwyt obowiązuje podczas wjazdu na miejsce ceremonii, w oczekiwaniu na ceremonię, na komendę dowódcy uroczystości: "BACZNOŚĆ!", Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!".

grafika

3.
Komenda "Prezentuj - BROŃ!" (FOT. 4). Policjant przenosi szablę szybkim ruchem z ramienia najkrótszą drogą przed pierś, obejmując jednocześnie rękojeść szabli całą dłonią. Prawa pięść oddalona od piersi na szerokość dłoni, ustawiona tak, aby jelec szabli był na wysokości wszycia kołnierza kurtki munduru, prawy łokieć swobodnie opuszczony, prawa ręka lekko przylega do boku tułowia. Głownia szabli ustawiona pionowo przed środkiem twarzy, ostrzem w lewo, a piórem do góry.

grafika

4.
Komenda "Na prawo/lewo - PATRZ!" (FOT. 5-6). Szabla trzymana prawą ręką - opuszczona pionowo w dół. Ostrze szabli skierowane na zewnątrz. Głowa jeźdźca zwrócona w prawo lub w lewo. Przeniesienie szabli z postawy "PREZENTUJ" szybkim ruchem najkrótszą drogą przez pierś.

grafika

5.
Komenda "Pododdziały - BACZNOŚĆ!" (FOT. 7). Szabla trzymana prawą ręką - opuszczona pionowo w dół. Ostrze szabli skierowane na zewnątrz. Głowa jeźdźca zwrócona na wprost.

grafika

6.
Komenda "Pododdziały - SPOCZNIJ!" (FOT. 8-9). Przeniesienie szabli do postawy "PREZENTUJ" i powrót do pozycji - "BACZNOŚĆ!".

grafika

ROZDZIAŁ  VI

DOKUMENTY ZWIĄZANE Z CEREMONIAŁEM POLICYJNYM

1.
WZÓR FORMULARZA WNIOSKU O PRZYDZIELENIE POLICYJNEJ ASYSTY HONOROWEJ

.....................................................................................

(wnioskujący) (miejscowość i data)

 ..........................................................

 ..........................................................

 (adresat - komendant wojewódzki Policji)

WNIOSEK

o przydzielenie policyjnej asysty honorowej

Uprzejmie proszę o przydzielenie policyjnej asysty honorowej do udziału w uroczystości:

...................................................................................

...................................................................................

(nazwa uroczystości, miejsce, data, godzina)

Organizatorem uroczystości jest:

............................................................................................

(organizator)

............................................................................................

(adres do korespondencji, e-mail, nr tel./fax)

............................................................................................

(imię i nazwisko osoby upoważnionej do kontaktów nr tel./fax, e-mail)

Uzasadnienie:

...............................................................................................................

...............................................................................................................

...............................................................................................................

...............................................................................................................

 ..................................

 podpis wnioskującego

Proponowany przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji skład asysty:

............................................................................................

(propozycja zgodna z "Ceremoniałem policyjnym")

Załącznik - Scenariusz uroczystości.

2.
WZÓR SCENARIUSZA UROCZYSTEGO APELU

"ZATWIERDZAM"

...................................

pieczątka i podpis kierownika

jednostki organizacyjnej Policji

SCENARIUSZ

..............................................................

(tytuł uroczystości)

UROCZYSTY APEL

MIEJSCE: ..................

TERMIN: ..................

ORGANIZATORZY: ..................

Ramowy przebieg:

1. Wprowadzenie asysty honorowej, zaproszonych pocztów sztandarowych na miejsce uroczystego apelu

2. Rozpoczęcie uroczystości.

3. Złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości.

4. Podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu RP.

5. Część okolicznościowa apelu, np. odczytanie decyzji i rozkazów, wręczenie aktów mianowania, odznaczeń, wyróżnień itp.

6. Wystąpienia okolicznościowe.

7. Składanie wieńców.

8. Defilada.

Uroczysty apel może odbywać się z udziałem asysty honorowej występującej w zróżnicowanym składzie w zależności od charakteru uroczystości, miejsca jej przebiegu oraz rangi.

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG

Lp.CZASTREŚĆ PRZEDSIĘWZIĘCIACZYNNOŚCI WYKONYWANEODPOWIEDZIALNYUWAGI
12345
1.G.

- 20 min

Zgrupowanie pododdziałów uczestniczących w uroczystości oraz towarzyszących pocztów sztandarowychPrzed wymarszem na miejsce uroczystości pododdziały oraz towarzyszące poczty sztandarowe ustawiają się w ustalonej kolejnościDowódca uroczystości LektorW chwili rozpoczęcia uroczystości pracę zaczyna lektor, który swoim komentarzem może poprzedzać każdą czynność
2.G.

- 15 min

Wystawienie posterunku honorowego przed obiektem pamięci/symbolem/tablicą15 minut przed rozpoczęciem, wystawiany jest posterunek honorowyDowódca uroczystościJeżeli uroczystość odbywa się przy symbolu, pomniku, obelisku itd.
3.G.

do -15 min

Zajmowanie miejsc przez uczestników uroczystościUczestnicy uroczystości zajmują miejsca wyznaczone dla publicznościOsoby wyznaczoneMiejsca powinny zostać wcześniej oznakowane
4.G.

- 20 min

Wprowadzenie i zajęcie wyznaczonych miejsc przez orkiestrę, kompanię honorową z pocztem flagowym i sztandarowym, pododdziały i poczty towarzysząceDowódcy pododdziałów wprowadzają pododdziały na plac, po czym dowodzenie przejmuje dowódca uroczystości wydając komendę:

"Pododdziały - BACZNOŚĆ!- Pododdziały SPOCZNIJ"

Wprowadzenie towarzyszących pocztów sztandarowych następuje na komendę dowódcy uroczystości: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Poczty Sztandarowe WPROWADZIĆ"

Dowódca uroczystości Dowódcy Pododdziałów Policjant odpowiedzialny za towarzyszące poczty sztandaroweTowarzyszące poczty sztandarowe zajmują wyznaczone miejsca
5.G.

do -05 min

Przybycie zaproszonych gościPrzed rozpoczęciem uroczystości zaproszeni goście zajmują wskazane miejsce na trybunieOsoby wyznaczoneZgodnie z przyjętymi zasadami precedencji
6.G.

00

Przybycie przełożonego Złożenie meldunku przez dowódcę uroczystościTrębacz gra sygnał "Baczność". Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!" Orkiestra zaczyna grać Marsza Powitalnego. Składający meldunek wychodzi w kierunku przybyłego przełożonego lub honorowego gościa - przyjmującego meldunek, tak aby zakończyć tę czynność w chwili, gdy przyjmujący meldunek znajdzie się na wysokości skrzydła szyku. Orkiestra przerywa grę. Dowódca uroczystości zatrzymuje się 3 kroki przed przyjmującym meldunek, oddaje honor i składa meldunek: "Panie/Pani stopień (stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym), dowódca uroczystości (stopień, nazwisko) melduje gotowość do rozpoczęcia apelu z okazji (nazwa uroczystości)".Dowódca uroczystości KapelmistrzW przypadku gdy meldującym nie jest dowódca uroczystości, może on towarzyszyć meldującemu

Marsz Powitalny

przerywany na czas meldunku i zakończony po dojściu odbierającego meldunek do miejsca powitania /mikrofonu/

Przełożony lub gość honorowy po przyjęciu meldunku wita się z dowódcą uroczystości (nie zdejmuje się rękawiczek). W przypadku, kiedy posiada szablę, nie wita się przez podanie ręki, oddaje honor). Dowódca przepuszcza przyjmującego meldunek i idzie pół kroku za nim po jego prawej stronie. Orkiestra wykonuje Marsza Powitalnego. Przyjmujący meldunek wraz z dowódcą uroczystości idą w kierunku sztandaru, zatrzymują się 3 kroki przed sztandarem, oddają honory - dowódca uroczystości salutuje/oddaje honor szablą, gość cywilny wykonuje skłon głowy. Następnie wykonują zwrot w prawo i dokonują przeglądu pododdziałów. Po dojściu do końca szyku zatrzymują się, wykonują w prawo zwrot i najkrótszą drogą wychodzą na środek szyku. Po zatrzymaniu stają frontem do pododdziałów, dowódca uroczystości salutuje, orkiestra przerywa grę. Przełożony podchodzi do mikrofonu i wita się z policjantami: "Czołem policjanci". Policjanci odpowiadają: "Czołem, Panie/Pani stopień (stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym)". Dowódca uroczystości odprowadza przyjmującego meldunek do trybuny honorowej, oddaje honor, wraca i wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!"Dowódca uroczystości Kapelmistrz
7.G.

+03 min

Podniesienie flagi na maszt - odegranie hymnu RPPo zajęciu przez przełożonego miejsca na trybunie i przywitaniu się z gośćmi dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ! Poczet flagowy - BACZNOŚĆ! Do podniesienia flagi państwowej - MARSZ!". Poczet flagowy występuje z szyku pododdziałów (lub stoi bezpośrednio przy maszcie). W czasie przejścia pocztu orkiestra gra marsza, przerywanego w momencie dojścia do masztu. W obu przypadkach, w czasie zapinania flagi werblista gra Tremolo. Po zapięciu flagi, trębacz gra sygnał Słuchajcie Wszyscy. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Poczet flagowy - flagę państwową - PODNIEŚĆ!" Poczet flagowy podnosi flagę na maszt, w czasie podnoszenia odgrywany jest hymn Rzeczypospolitej Polskiej, dowódca pocztu flagowego i asystujący salutują. Po odegraniu hymnu dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!".

Poczet flagowy przestaje salutować, wykonuje zwrot i pozostaje na miejscu do zakończenia uroczystości, wykonując komendy dowódcy uroczystości.

Dowódca uroczystości KapelmistrzPo zapięciu flagi trębacz gra sygnał "Słuchajcie Wszyscy". Orkiestra gra hymn RP
8.G.

+ 06 min

Wystąpienie kierownika jednostki organizacyjnej PolicjiKierownik jednostki organizacyjnej Policji wita zaproszonych gościLektor
9.G.

+10 min

CZĘŚĆ OKOLICZNOŚCIOWAPrzebiega zgodnie ze scenariuszem danej uroczystości, np.: wręczenie sztandaru, odczytanie decyzji i rozkazów, wręczenie aktów mianowania, odznaczeń, wyróżnień itd.
10.G.

+25 min

Wystąpienia: - przełożonego - zaproszonych gości itp.Zaproszeni goście wygłaszają przemówienia okolicznościowe.

Przemówienie okolicznościowe przełożonego może poprzedzić sygnał Słuchajcie Wszyscy odegrany przez trębacza.

Lektor

Kapelmistrz

11.G.

+35 min

Ceremonia złożenia wieńcówWystępują policjanci z wieńcami. Delegacje zajmują miejsce za wieńcami. Trębacz gra sygnał Baczność. Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!) Na prawo - PATRZ!".

Werblista gra Tremolo i kończy po złożeniu ostatniego wieńca/wiązanki. Policjant niosący wieniec, po jego złożeniu salutuje, wykonuje zwrot w lewo/prawo i maszeruje do wyznaczonego miejsca. W czasie składania wieńców, lektor może przedstawić każdą delegację i prosi przewodniczącego delegacji o wpis do księgi pamiątkowej. Po złożeniu wieńców trębacz gra utwór Śpij Kolego lub Cisza.

Dowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ! Do nogi - BROŃ!) Pododdziały - SPOCZNIJ!", po czym następuje przegrupowanie do defilady, pododdział schodzi z placu. Lektor przedstawia dalszy przebieg uroczystości.

Dowódca

Lektor

Kapelmistrz

Kolejność ustawiania delegacji określa organizator uroczystości
12.G.

+45 min

Przegrupowanie pododdziałów do defiladyDowódca uroczystości wydaje komendy: "Pododdziały - BACZNOŚĆ! Do defilady w ugrupowanie marszowe kierunek w prawo - MASZEROWAĆ!". Po komendzie dowódcy występują najkrótszą drogą przed swoje pododdziały. Po wystąpieniu wszystkich, dowódca kompanii reprezentacyjnej/honorowej wydaje komendę "Na ramię - BROŃ! W czwórki, w prawo - ZWROT!", po czym wykonuje zwrot, zajmuje miejsce w odległości 3 kroków przed pocztem sztandarowym i wydaje komendę: "Pododdział/kompania za mną - MARSZ!". Dowódcy pozostałych pododdziałów zajmują miejsca przed swoimi pododdziałami, wydają kolejno komendę: "Pododdział/kompania za mną - MARSZ!" i maszerują na miejsce przegrupowania. Dowódca uroczystości może pozostać na miejscu lub przejść do miejsca przegrupowania. W czasie przejścia pododdziałów orkiestra pozostaje na miejscu i gra marsza.Dowódca uroczystości Dowódcy pododdziałów

Kapelmistrz

W czasie przejścia pododdziałów na miejsce przegrupowania orkiestra pozostaje w miejscu i wykonuje marsza W przypadku nieprzewidywanego pokazu musztry paradnej lub koncertu, orkiestra opuszcza miejsce uroczystości razem z pododdziałami wykonując komendy dowódcy kompanii honorowej
13.G.

+50 min

Pokaz musztry paradnej lub koncert orkiestry policyjnejKoncert lub pokaz musztry paradnej orkiestry rozpoczyna się po opuszczeniu placu przez ostatni pododdział. Po zakończeniu musztry paradnej orkiestra zajmuje miejsce do rozpoczęcia defilady frontem do trybuny, możliwie blisko poza linią przemarszu pododdziałów.Kapelmistrz
14.G.

+55 min

DefiladaDefilada rozpoczyna się na komendy dowódcy uroczystości lub dowódcy kompanii reprezentacyjnej/honorowej: "Kompania - BACZNOŚĆ! (Na ramię - BROŃ!) Za mną - MARSZ!". Na komendę "MARSZ" orkiestra rozpoczyna grę. Jeżeli dowódca uroczystości prowadzi pododdziały, to po przejściu przed trybunę schodzi z linii marszu pododdziałów i zatrzymuje się z prawej strony trybuny. Pododdziały oddają honory na komendę: "BACZNOŚĆ! (krok defiladowy) Na prawo - PATRZ!" (jednoczesny zwrot głowy) z wyjątkiem prawoskrzydłowego pierwszej czwórki podane w odległości 15-20 kroków przed trybuną. Sztandarowy na komendę "Baczność" przenosi sztandar z położenia "Na ramię" do postawy "Prezentuj", na komendę "Na prawo - PATRZ" salutuje sztandarem (przez pochylenie) z jednoczesnym zwrotem głowy w prawą stronę.

Asystujący w poczcie sztandarowym z szablami na komendę "Na prawo - PATRZ!" zatrzymują szable podczas maszerowania w chwycie "Na ramię" z jednoczesnym zwrotem głowy. Natomiast poczet sztandarowy asystujący w poczcie sztandarowym bez szabel, na komendę "Na prawo - PATRZ!" wykonują zwrot głowy z jednoczesnym salutowaniem prawą ręką. Po minięciu przez kompanię trybuny dowódca pododdziału wydaje komendę: "BACZNOŚĆ!". Następuje zwrot głowy na wprost, salutujący przestają salutować, sztandarowy stawia sztandar w pozycji pionowej, asystujący w poczcie z szablami wracają do marszu z szablą. Następnie wydaje komendę: "SPOCZNIJ!", sztandarowy przenosi sztandar na ramię. Za ostatnim pododdziałem defilują towarzyszące poczty sztandarowe, a po nich orkiestra. W czasie defilady orkiestra gra "Warszawiankę". Orkiestra może defilować, wykonując innego marsza. Jeżeli w defiladzie uczestniczy pododdział konny Policji, defiluje on po przejściu orkiestry.

Dowódca uroczystości Kapelmistrz

Wyznaczony policjant odpowiedzialny za odpowiednie i godne przejście towarzyszących /zaproszonych pocztów przed trybuną

Na komendę "Marsz" orkiestra rozpoczyna grę. Pododdziały defilują przed trybuną honorową. Za ostatnim pododdziałem defilują poczty sztandarowe towarzyszące, a po nich orkiestra. W czasie defilady orkiestra gra Warszawiankę.

Defilada orkiestry może odbywać się ze zmienionym marszem.

15.G.

+60 min

Złożenie meldunku i zakończenie uroczystościPo zakończeniu defilady, dowódca uroczystości składa meldunek przełożonemu o zakończeniu uroczystości: "Panie/Pani stopień (stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym), dowódca uroczystości (stopień, nazwisko) melduje zakończenie uroczystego apelu."Dowódca uroczystości

Lektor

Lektor informuje o zakończeniu uroczystości i podaje inne komunikaty.

Opracował: ........................................

Stopień imię i nazwisko, nr tel. kontaktowego

3.
WZÓR SCENARIUSZA UROCZYSTEJ ZBIÓRKI

"ZATWIERDZAM"

..........................................

pieczątka i podpis kierownika

jednostki organizacyjnej Policji

SCENARIUSZ

..................................................................

(tytuł uroczystości)

UROCZYSTA ZBIÓRKA

MIEJSCE: ..................

TERMIN: ..................

ORGANIZATORZY: ..................

Ramowy przebieg:

1. Przybycie uczestników uroczystości.

2. Rozpoczęcie uroczystości.

3. Złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości i wprowadzenie sztandaru.

4. Powitanie uczestników uroczystości.

5. Część okolicznościowa zbiórki, w szczególności odczytanie decyzji i rozkazów, wręczenie aktów mianowania, odznaczeń i wyróżnień.

6. Wystąpienia okolicznościowe.

7. Odprowadzenie sztandaru.

8. Złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości.

Uroczysta zbiórka może odbywać się z udziałem asysty honorowej występującej w zróżnicowanym składzie w zależności od charakteru uroczystości, miejsca jej przebiegu oraz rangi.

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG

Lp.CZASTREŚĆ PRZEDSIĘWZIĘCIAWYKONYWANE CZYNNOŚCIODPOWIEDZIALNYUWAGI
12345
1.G.

do -15 min

Przybycie policjantów i pracowników PolicjiPrzed rozpoczęciem uroczystej zbiórki uczestnicy uroczystości zajmują wskazane miejsca.Dowódca uroczystościTrębacz /werblista zajmuje wskazane miejsce.
2.G.

do -05 min

Przybycie zaproszonych gościZaproszeni goście zajmują wskazane miejsca. Lektor przedstawia przebieg uroczystości i wprowadza w jej tematykę.Wyznaczone osoby LektorW chwili rozpoczęcia uroczystości pracę zaczyna lektor, który swoim komentarzem może poprzedzać każdą czynność.
3.G.

00

Przybycie kierownika jednostki organizacyjnej Policji/ przełożonegoTrębacz gra sygnał, "Baczność". Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Panie, Panowie Oficerowie!", następnie składa meldunek przełożonemu. Dowódca uroczystości zatrzymuje się przed przyjmującym meldunek, oddaje honor i składa meldunek: "Panie/Pani stopień (stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym), dowódca uroczystości (stopień, nazwisko) melduje gotowość do uroczystości z okazji (nazwa uroczystości)".Dowódca uroczystości Kapelmistrz
4.G.

+01 min

Wprowadzenie sztandaru - wejście pocztu sztandarowego - odegranie Hasła WPJeżeli dalszy ciąg uroczystości następuje niezwłocznie po złożeniu meldunku, dowódca uroczystości wydaje komendy do wprowadzenia sztandaru: "Sztandar (pełna nazwa jednostki organizacyjnej Policji) - WPROWADZIĆ!". Poczet sztandarowy maszeruje na wyznaczone miejsce, zatrzymuje się i oddaje honory, dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendy: "Na prawo - PATRZ! (poczet sztandarowy salutuje) (Prezentuj - BROŃ!)" (dowódca pocztu, asystujący oddają honory szablami, sztandarowy salutuje sztandarem). Trębacz gra Hasło WP. W przypadku pocztu sztandarowego z szablami, dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendy: "Na ramię broń, do nogi BROŃ". Dowódca uroczystości wydaje komendę "Panie, Panowie oficerowie".Dowódca uroczystości Kapelmistrz
5.G.

+03 min

Powitanie uczestnikówKierownik jednostki organizacyjnej Policji wita uczestników uroczystości i wygłasza przemówienie okolicznościowe.Lektor
6.G.

+05 min

CZĘŚĆ OKOLICZNOŚCIOWAPrzebiega zgodnie ze scenariuszem danej uroczystości, np.: odczytanie decyzji i rozkazów, wręczenie aktów mianowania, odznaczeń, wyróżnień itd.
7.G.

+15 min

Przemówienia okolicznościowePrzemówienia poprzedza odegranie sygnału Słuchajcie wszyscy!

Jeżeli scenariusz przewiduje dokonanie wpisu w kronice jednostki organizacyjnej Policji, następuje ono po przemówieniach okolicznościowych.

Kapelmistrz Wyznaczona osoba

Lektor

Księga leży na przygotowanym stoliku. Przy wpisach asystuje policjant.
8.G.

+20 min

Odprowadzenie sztandaru - odegranie Hasła WP - odejście pocztu sztandarowegoTrębacz gra sygnał Baczność. Dowódca uroczystości wydaje komendę: "Panie, Panowie Oficerowie!" Dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendę: "Na prawo - PATRZ! (Na ramię - BROŃ! Prezentuj - BROŃ!") Trębacz gra Hasło WP. Po odegraniu Hasła WP dowódca uroczystości wydaje komendę: "Sztandar - ODPROWADZIĆ!". Dowódca pocztu sztandarowego wydaje komendy: "Poczet sztandarowy - BACZNOŚĆ! Za mną - MARSZ! (Poczet sztandarowy na ramię - BROŃ! Za mną - MARSZ!)".Kapelmistrz
9.G.

+22 min

Zakończenie uroczystościDowódca uroczystości składa meldunek przełożonemu o zakończeniu uroczystości: "Panie/Pani stopień (stanowisko - w przypadku przełożonego zatrudnionego na stanowisku pracowniczym), dowódca uroczystości (stopień, nazwisko) melduje zakończenie uroczystej zbiórki.KapelmistrzLektor informuje o zakończeniu uroczystości i podaje inne komunikaty.
10.G.

+23 min

Część nieoficjalnaUczestnicy uroczystości składają życzenia i gratulacje.

Opracował: ........................................

Stopień imię i nazwisko, nr tel. kontaktowego

4.
SCHEMATY:

Znaki umowne ceremoniału:

grafika

Przykładowe ustawienie pododdziałów podczas uroczystego apelu:

grafika

grafika

Ustawienie konduktu pogrzebowego z udziałem policyjnej asysty honorowej:

grafika

Przykładowe ustawienie pododdziałów podczas uroczystego apelu pamięci:

grafika

Przykładowe ustawienie pododdziałów podczas odsłonięcia symbolu:

grafika

Przykładowe ustawienie pododdziałów podczas składania wieńców przed symbolem:

grafika

5.
SKŁADANIE FLAGI

grafika

6.
PRECEDENCJA SKŁADANIA WIEŃCÓW:
1.
Prezydent RP
2.
Marszałek Sejmu RP
3.
Marszałek Senatu RP
4.
Prezes Rady Ministrów RP
5.
Wiceprezesi Rady Ministrów RP
6.
Wicemarszałkowie Sejmu RP
7.
Wicemarszałkowie Senatu RP
8.
Ministrowie, członkowie Rady Ministrów (np. Minister Spraw Wewnętrznych)
9.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego
10.
Przewodniczący Trybunału Stanu - Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego
11.
Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
12.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli
13.
Rzecznik Praw Obywatelskich
14.
Prezesi (kierownicy) urzędów centralnych
15.
Przewodniczący Komisji Sejmowej
16.
Przewodniczący Komisji Senackiej
17.
Posłowie na Sejm RP
18.
Senatorowie RP
19.
Szef Kancelarii Prezydenta RP
20.
Szef Kancelarii Sejmu RP
21.
Szef Kancelarii Senatu RP
22.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP
23.
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
24.
Komendant Główny Policji
25.
Prezesi Sądu Najwyższego
26.
Ambasadorowie RP
27.
Wojewodowie i marszałkowie wojewódzcy
28.
Prezydenci, burmistrzowie miast, starostowie powiatów oraz burmistrzowie i wójtowie gmin
29.
Komendanci Wojewódzcy Policji/Komendant Stołeczny Policji
7.
WYKAZ UTWORÓW:
1.
Hymn Państwowy Rzeczypospolitej Polskiej
2.
Marsz Powitalny
3.
Warszawianka13
4.
Marsz Żałobny
5.
Cisza
6.
Hasło WP
7.
Baczność
8.
Spocznij
9.
Słuchajcie Wszyscy
10.
Śpij Kolego
11.
Tremolo werblowe (podczas składania wieńców)
12.
Tremolo ciągłe
13.
Do Promocji
14.
Sygnał Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
15.
Sygnał Stowarzyszenia Generałów Policji RP

INDEKS POJĘĆ I OKREŚLEŃ:

AKT EREKCYJNY - dokument potwierdzający w uroczysty sposób rozpoczęcie budowy obiektu. Wymienia się na nim inicjatorów, fundatorów, budowniczych danego przedsięwzięcia. Jest uroczyście podpisywany i wmurowywany w fundament rozpoczętej budowy.

KIR - wstążka, wstęga lub szarfa w kolorze czarnym, wiązana na drzewcu sztandaru bądź flagi, z wyjątkiem flagi podnoszonej na maszt. Długość wstęgi, z której wykonuje się kir powinna (przed zawiązaniem) być równa długości flagi, a szerokość równa 0,05 długości flagi.

KOMPANIA HONOROWA - pododdział honorowy w składzie minimum 9 policjantów wyznaczany w rozkazie kierownika lub dowódcy jednostki organizacyjnej Policji do asystowania sztandarowi lub fladze państwowej RP podczas uroczystości.

KOMPANIA REPREZENTACYJNA POLICJI - pododdział honorowy w składzie minimum 25 policjantów, wyznaczony w rozkazie, reprezentujący podczas uroczystości formację Policji.

POCZET FLAGOWY - trzyosobowa grupa policjantów, której zadaniem jest uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt podczas ceremonii. W skład pocztu wchodzi dowódca pocztu, flagowy i asysta pocztu.

POCZET SZTANDAROWY - asysta sztandaru jednostki organizacyjnej Policji podczas uroczystości. W skład pocztu sztandarowego wchodzi trzech policjantów: dowódca pocztu (na ogół oficer), sztandarowy niosący sztandar i asysta pocztu.

PODUSZKA ŻAŁOBNA - poduszka o wymiarach 35 x 35 cm, obszyta ciemnoczerwonym suknem, na której podczas uroczystości żałobnych są eksponowane ordery i odznaczenia.

PRECEDENCJA - porządek, pierwszeństwo (witania, przemawia, zajmowania miejsc), kolejność ustalona zgodnie z zasadami protokołu dyplomatycznego.

SZPALER REPREZENTACYJNY POLICJI - szyk, w którym policjanci stoją w szeregu naprzeciwko siebie w odległościach nakazanych komendą dowódcy. W przypadku uroczystości ślubu, szyk stanowi nie mniej niż 7 policjantów (drużyna).

ŚRODOWISKO POLICYJNE - funkcjonariusze i pracownicy Policji, przedstawiciele NSZZ Policjantów oraz związków zawodowych pracowników Policji, funkcjonariusze Policji w stanie spoczynku, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji i fundacji działających na rzecz Policji, rodziny policjantów itd.

______

1) Zarządzenie nr 1385 Komendanta Głównego Policji z dnia 17 listopada 2009 r. w sprawie metod i form wykonywania przez policjantów zadań związanych z realizacją eskort policyjnych (Dz. Urz. KGP Nr 15, poz. 69).

2) § 2 zarządzenia nr 1041 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 września 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji (Dz. Urz. KGP Nr 18, poz. 135, z późn. zm.).

3) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. Nr 90, poz. 738, z późn. zm.).

4) Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000, z późn. zm.) oraz zarządzenie nr 11/98 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 maja 1998 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego w Policji "Regulaminu ogólnego i musztry Policji" (Dz. Urz. KGP Nr 3, poz. 10, z późn. zm.).

5) Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.).

6) Art. 13b ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, Nr 217, poz. 1280 i Nr 230, poz. 1371).

7) Ustawa z dnia 24 lipca 1919 r. o Policji Państwowej (Dziennik Praw Państwa Nr 61, poz. 363).

8) Art. 27 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, Nr 217, poz. 1280 i Nr 230, poz. 1371.) oraz zarządzenie nr 1 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 stycznia 2002 r. w sprawie ceremoniału ślubowania policjanta (Dz. Urz. MSWiA Nr 1, poz. 1, z późn. zm.).

9) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 1999 r. w sprawie wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji (Dz. U. Nr 97, poz. 1136).

10) Decyzja nr 267 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 sierpnia 2011 r. w sprawie Księgi Pamięci i Tablicy Pamięci (Dz. Urz. KGP Nr 7, poz. 55).

11) Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450, z późn. zm.); rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów (Dz. U. Nr 277, poz. 2743, z późn. zm.).

12) Art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, Nr 217, poz. 1280 i Nr 230, poz. 1371)

13) Warszawianka 1831 r. do słów K. Sienkiewicza i muzyki K. Kurpińskiego.

1 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 8 z dnia 15 marca 2017 r. (Dz.Urz.KGP.2017.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 2017 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 4 z dnia 10 lutego 2020 r. (Dz.Urz.KGP.2020.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 1 z dnia 5 stycznia 2021 r. (Dz.Urz.KGP.2021.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 2021 r.