Badanie statystyczne dotyczące wyników próbnego okresowego badania radiologicznego w górnictwie węgla kamiennego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.3.16

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1984 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 lutego 1984 r.
w sprawie badania statystycznego dotyczącego wyników próbnego okresowego badania radiologicznego w górnictwie węgla kamiennego.

Na podstawie art. 4 i art. 17 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się badania statystyczne obejmujące obowiązek jednorazowego sporządzenia i przekazania sprawozdań statystycznych na formularzu o symbolu Mz/Lp-9a "Sprawozdanie z okresowego badania radiologicznego", według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, dotyczy przychodni międzyzakładowych (przyzakładowych) funkcjonujących w województwach: katowickim - przy kopalniach węgla kamiennego "Brzeszcze", "Jastrzębie", "Dębieńsko" i przy Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Bytomiu oraz wałbrzyskim - przy kopalni węgla kamiennego "Thorez".
§  3.
Sprawozdanie na formularzu Mz/Lp-9a sporządza przychodnia międzyzakładowa (przyzakładowa) i przekazuje w terminie 30 dni kalendarzowych po zakończeniu badania okresowego do Instytutu Medycyny Pracy w Przemyśle Węglowym i Hutniczym w Sosnowcu.
§  4.
Sposób wypełniania obowiązku sprawozdawczego wprowadzonego zarządzeniem zawarty jest w objaśnieniach do formularza Mz/Lp-9a.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

grafika

Objaśnienia

Sprawozdanie na formularzu Mz/Lp-9a stanowi dokument informujący o występowaniu pylicy w danej kopalni oraz o niektórych czynnikach ryzyka zachorowalności na pylicę.

Przewiduje się wypełnianie sprawozdania po zakończeniu każdego cyklu badania okresowego załogi (zgodnie z założeniami programu profilaktyki pylic) tj. co 4 lata: z tym, że pierwsze sprawozdanie sporządza się w 1986 roku po zakończeniu próbnego okresowego badania radiologicznego.

Sprawozdanie sporządza przychodnia międzyzakładowa oraz przychodnia przyzakładowa na podstawie informacji uzyskanych z Działu Kadr i BHP kopalni oraz prowadzonej w przychodni międzyzakładowej i przychodni przyzakładowej statystyki zachorowalności na pylicę i jej powikłania.

Sprawozdanie sporządza się w 2 egzemplarzach, z których jeden przekazuje się w terminie 30 dni po zakończeniu badania okresowego do Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu, a drugi zatrzymuje się w aktach.

Nr identyfikacyjny: wpisuje się na podstawie umownie przyjętej numeracji kopalń (wg C.O.I.G.U).

Pkt 1 - wpisać nazwę kopalni,

Pkt 2 - wpisać rok zakończenia badania okresowego,

Pkt 3 - rubrykę 1 wypełnia się na podstawie danych uzyskanych z Działu Kadr,

- w rubryce 2 należy wpisać wszystkich, którzy powinni być badani zgodnie z założeniami programu profilaktyki pylic (powyżej 8 lat pracy dołowej, następnie co 4 lata),

- rubrykę 3 wypełnia się na podstawie indywidualnych kart narażonego na pył,

Pkt 4 - rubryka 3 - podstawą obliczenia jest liczba lat zatrudnienia w narażeniu na pył osób zaliczanych do poszczególnych kategorii zmian pylicznych,

- rubryka 4 - podstawą obliczenia jest data urodzenia osób zaliczanych do poszczególnych kategorii zmian pylicznych,

Pkt 4 i 5 - wypełnia się na podstawie indywidualnych kart narażonego na pył. Jako podejrzenie gruźlicy należy uważać zarówno zmiany towarzyszące zmianom pylicznym, jak również przypadki bez pylicy.

Pkt 6 - charakterystykę zapylenia podaje się na podstawie informacji z BHP, za miesiąc styczeń 1984 r.

Stopnie zagrożenia odpowiadają klasyfikacji ustalonej przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Za ogniwo uważa się obszar kopalni charakteryzujący się jednolitą technologią produkcji np.: ściana wydobywcza, podszybie, przekop, chodnik transportowy.

Liczbę ogniw w poszczególnych stopniach zagrożenia uzyskuje się z Działu BHP kopalni.