Badania statystyczne prowadzone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPS.1988.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 29 stycznia 1988 r.
w sprawie badań statystycznych prowadzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.

Na podstawie art. 4 i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się badania statystyczne obejmujące obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań statystycznych na formularzach:
1)
MPiPS - 01 - Kwartalne Sprawozdanie z pośrednictwa pracy według stanu na dzień 20 marca, czerwca, września, grudnia wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
MPiPS - 02 - Kwartalne Sprawozdanie dotyczące osób uchylających się od pracy według stanu na dzień 30 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia każdego roku wg. wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)
MPiPS - 03 - Półroczne Sprawozdanie z zatrudnienia pracowników polskich w CSRS - NRD według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia,
4)
MPiPS - 04 - Półroczne Sprawozdanie o zasiłkach rodzinnych na dzieci rolników indywidualnych według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia,
5)
MPiPS - 05 - Półroczne Rozliczenie Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia, wg wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  2.
Sprawozdania statystyczne, o których mowa w § 1 sporządzają:
1)
terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia podstawowego i wojewódzkiego - na formularzach, o których mowa w § 1 pkt 1, 2, 4 i 5,
2)
terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudniania i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego - na formularzu, o którym mowa w § 1 pkt 3.
§  3.
Zasady sporządzania sprawozdań statystycznych określa instrukcja do sporządzenia sprawozdań z pośrednictwa pracy, stanowiąca załącznik nr 6 do zarządzenia oraz objaśnienia zamieszczone na formularzach sprawozdawczych.
§  4.
Traci moc:
1)
zarządzenie nr 29 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 30 maja 1983 r. w sprawie badań statystycznych prowadzonych przez Ministerstwo Pracy, Płac i Spraw Socjalnych (Dz. Urz. MPPiSS z 1983 r. Nr 12, poz. 35 i z 1984 r. Nr 6, poz. 27),
2)
zarządzenie nr 27 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 7 kwietnia 1987 r. w sprawie badania statystycznego w zakresie zasiłków rodzinnych na dzieci rolników indywidualnych (Dz. Urz. MPPiSS Nr 1, poz. 3).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

MPiPS - 01 KWARTALNE SPRAWOZDANIE Z POŚREDNICTWA PRACY

wg stanu na dzień*) .... 19.... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

MPiPS - 02 KWARTALNE

Sprawozdanie dotyczące osób uchylających się od pracy

wg stanu na dzień*) .................... 19.... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

MPiPS - 03 PÓŁROCZNE

SPRAWOZDANIE

z zatrudnienia pracowników polskich w CSRS-NRD*) za półrocze ............ 19.... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

MPiPS - 04 PÓŁROCZNE

Sprawozdanie o zasiłkach rodzinnych na dzieci rolników indywidualnych od początku roku do dnia 30 czerwca - 31 grudnia*) 19.... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

MPiPS - 05 Półroczne

ROZLICZENIE PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ

od początku roku do dnia 30 czerwca - 31 grudnia1) 198... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

INSTRUKCJA

do sporządzenia sprawozdania z pośrednictwa pracy MPiPS-01

I.

Uwagi ogólne

Jednostki sprawozdawcze:

Sprawozdawczość z pośrednictwa pracy prowadzą terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia podstawowego i stopnia wojewódzkiego.

1. Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego składają zamówienia na wszystkie formularze sprawozdawcze do Zakładu Wydawniczo-Poligraficznego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej do dnia 20 maja każdego roku na rok następny. Organy te zaopatrują w formularze podległe jednostki sprawozdawcze.

2. Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia podstawowego sporządzają kwartalne sprawozdania jednostkowe na podstawie dokumentacji własnej.

3. Dane zawarte w sprawozdaniach powinny odpowiadać stanowi faktycznemu. Zgodność danych liczbowych z dokumentacją na podstawie której sporządzane jest sprawozdanie jednostkowe stwierdza podpisem osoba sporządzająca sprawozdanie;

4. Terenowe organy administracji państwowej, o których mowa w ust. 2 po sporządzeniu sprawozdań jednostkowych niezwłocznie przekazują je do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, o którym mowa w ust. 1.

5. Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, o których mowa w ust. 1, na podstawie sprawozdań jednostkowych sporządzają sprawozdania zbiorcze.

Przed przystąpieniem do sporządzenia sprawozdań zbiorczych należy sprawdzić sprawozdanie jednostkowe pod względem kompletności i poprawności zapisów oraz zgodności ze stanem faktycznym oraz dokonać poprawek błędów.

6. Do sprawozdań należy każdorazowo sporządzić część opisową omawiającą w formie syntetycznej zmiany zachodzące na rynku pracy.

7. Terminy przekazywania sprawozdań:

a)
terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego przekazują zbiorcze sprawozdanie statystyczne MPiPS-01 do właściwych Wojewódzkich Stacji Łączności Komputerowej "PESEL", w terminie do dnia 28 miesiąca kończącego kwartał,
b)
część opisową, o której mowa w pkt 6 dział I Instrukcji, należy przesłać do Departamentu Zasobów Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej niezwłocznie po jej sporządzeniu.

II.

Uwagi szczegółowe

1)
Sprawozdanie sporządzone na formularzu MPiPS-01 jest podstawowym sprawozdaniem obrazującym sytuację w pośrednictwie pracy. Liczby dotyczące pośrednictwa pracy wykazywane we wszystkich innych sprawozdaniach powinny być zgodne z podanymi w sprawozdaniu MPiPS-01.
2)
Dział 1. Pośrednictwo pracy

Wolne miejsca pracy pozostałe w dyspozycji wydziałów zatrudnienia i spraw socjalnych ogółem (Dział 1, wiersz 01, rubr. 5) - miejsca pracy przyjęte do realizacji przez wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych w okresie sprawozdawczym ogółem (Dział 3, wiersz 01, rub. 1) - skierowani do pracy w okresie sprawozdawczym ogółem (Dział 1, wiersz 01, rubr. 2). Identycznie rozliczamy kobiety (Dział 1, wiersz 01, rubr. 2).

3)
Do grupy młodocianych (wiersz 04) zalicza się wszystkie osoby, które ukończyły 15 lat życia, lecz nie przekroczyły 18 lat życia (bez absolwentów).
4)
Do grupy absolwentów (wiersz 05) zalicza się te osoby, które po ukończeniu ponadpodstawowej lub wyższej szkoły podejmują pracę po raz pierwszy (przepracowanie pewnego okresu, mimo nie ukończenia stażu pracy, eliminuje te osoby z grupy absolwentów).
5)
Do grupy absolwentów szkół wyższych (wiersz 06) zalicza się osoby z ukończonymi studiami wyższymi legitymujące się dyplomem wyższej uczelni.
6)
Do grupy osób poszukujących pracy kategoria "A" (wiersz 08) zalicza się następujące osoby poszukujące pracy:

- osoby będące jedynymi żywicielami rodzin,

- osoby samotne, dla których praca zarobkowa stanowi wyłączne źródło utrzymania,

- absolwentów szkół,

- żołnierzy, którzy przed powołaniem do służby wojskowej nie pracowali zarobkowo, a po jej odbyciu ubiegają się o pracę lub którzy po powrocie ze służby wojskowej nie mogą kontynuować zatrudnienia w ostatnim miejscu pracy z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub zmiany zawodu,

- żony żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, oraz jej formy zastępcze,

- osoby, które wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stały się niezdolne do wykonywania dotychczasowej pracy, a nie zostały zaliczone do żadnej z grup inwalidzkich, oraz inne osoby ze zmniejszoną sprawnością do pracy, po zakończeniu rehabilitacji zawodowej,

- młodociani i absolwenci szkół z wadami i zaburzeniami rozwoju, nie zaliczani do jednej z grup inwalidzkich,

- osoby, które ze względów społecznych powinny być szybko zatrudnione, np. młodociani pozostający pod nadzorem kuratora, członkowie rodzin osób przebywających w zakładach karnych, osoby zwolnione z zakładów karnych lub zakładów poprawczych, osoby z zakładów likwidowanych.

7)
Uwagi ogólne
a)
liczbę osób skierowanych do pracy ustala się na podstawie wykazu osób skierowanych do pracy w ciągu okresu sprawozdawczego wpisanych na drugiej stronie zapotrzebowania na pracowników, względnie wywieszki o wolnych miejscach pracy.

Osobę skierowaną do pracy kilkakrotnie - w okresie kwartału - należy zaliczyć do skierowanych tylko raz.

W związku z tym, przed wydaniem nowego skierowania należy na podstawie zwróconego skierowania skreślić na formularzu zapotrzebowania nazwisko osoby skierowanej.

W dniu 20 każdego miesiąca należy dokonać obliczenia skierowań (bez skreśleń) za okres od 21 dnia poprzedniego miesiąca do 20 dnia następnego miesiąca włącznie.

Jeżeli osoba skierowana i wliczona do liczby skierowanych w kwartale poprzednim zgłosi się ponownie w następnym kwartale z informacją, że nie podjęła pracy i otrzyma nowe skierowanie, należy przy nazwisku wpisanym na drugiej stronie zapotrzebowania oznaczyć ją symbolem "S" (osoba wliczona do liczby skierowanych w kwartale ubiegłym). Osób oznaczonych symbolem "S" nie należy wliczać do liczby skierowanych,

b)
Liczbę osób zarejestrowanych poszukujących pracy i ich strukturę ustala się według stanu na dzień 20 każdego miesiąca.

Z kartoteki czynnej należy przed przystąpieniem do obliczeń wyeliminować karty rejestracyjne osób, które nie zgłosiły się do wydziału przez okres 1 miesiąca. Do liczby osób zarejestrowanych wlicza się również osoby zatrudnione przy robotach interwencyjnych finansowanych z państwowego funduszu aktywizacji zawodowej oraz osoby objęte przysposobieniem zawodowym.

8)
Dział 3. Zgłoszone wolne miejsca pracy

Liczbę wolnych miejsc pracy przyjętych do realizacji oblicza się na podstawie rejestru zgłoszeń miejsc pracy lub innej ewidencji wpływu zgłoszeń wolnych miejsc pracy prowadzonej przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych (przyjętych do realizacji po weryfikacji). Należy tylko podawać liczbę wolnych miejsc pracy zgłoszoną w okresie sprawozdawczym i przyjętą do realizacji nie wliczając do tej liczby miejsc pracy niezrealizowanych w kwartałach poprzedzających okres sprawozdawczy.

9)
Przez usługi dla ludności (wiersz 03) rozumie się wszelkie usługi materialne i niematerialne świadczone na rzecz ludności (gospodarstwom domowym) oraz na rzecz jednostek gospodarki nieuspołecznionej (tj. indywidualnych gospodarstw rolnych, prywatnych zakładów rzemieślniczych i innych trudniących się na własny rachunek działalnością wytwórczą, handlową lub usługową) opłacone z dochodów pieniężnych ludności lub jednostek gospodarki uspołecznionej.

Do pracowników zatrudnionych w działalności usługowej dla ludności zalicza się wszystkich pracowników zakładów usługowych i punktów przyjęć oraz pracowników zarządów przedsiębiorstw (spółdzielni) organizujących lub nadzorujących działalność usługową.

Działalność usługową określa skrócona klasyfikacja usług wprowadzona zarządzeniem nr 14 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 17 września 1980 r. opublikowana w nr 45 Zeszytów Metodologicznych.