Zmiany Protokołu dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych określone w art. 1 decyzji 2009/1 Organu Wykonawczego Konwencji.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.127.23

Akt oczekujący
Wersja od: 18 maja 2016 r.

ZMIANY PROTOKOŁU
dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych określone w art. 1 decyzji 2009/1 Organu Wykonawczego Konwencji

A.
Artykuł 1

Pkt 12 otrzymuje brzmienie:

"»nowe źródło stacjonarne« oznacza jakiekolwiek źródło stacjonarne, którego budowa lub istotna modyfikacja została rozpoczęta po upływie dwóch lat od daty wejścia w życie w stosunku do danej Strony:

a) niniejszego Protokołu; lub

b) zmiany do niniejszego Protokołu, która, w odniesieniu do danego źródła stacjonarnego, albo wprowadza nowe dopuszczalne wielkości w części II załącznika IV, albo wprowadza kategorię w załączniku VIII, która obejmuje to źródło.

W gestii kompetentnych władz krajowych leżeć będzie decyzja, czy dana modyfikacja jest istotna czy nie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak korzyści z danej modyfikacji dla środowiska".

B.
Artykuł 3
1.
W art. 3 ust. 5 lit. b) ppkt (i) i ust. 5 lit. b) ppkt (iii) słowa:

"dla których załącznik V określa najlepsze dostępne techniki"

zastępuje się słowami:

"dla których wytyczne przyjęte przez Strony na posiedzeniu Organu Wykonawczego określają najlepsze dostępne techniki".

2.
W ust. 5 lit. b) ppkt (iv) średnik zastępuje się kropką.
3.
Skreśla się ust. 5 lit. b) ppkt (v).
C.
Artykuł 13

Słowa "Załączniki V i VII mają" zastępuje się słowami "załącznik V ma".

D.
Artykuł 14
1.
Ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zmiany do niniejszego Protokołu oraz do załączników I do IV, VI i VIII są przyjmowane w drodze konsensusu Stron obecnych na posiedzeniu Organu Wykonawczego, oraz wchodzą w życie dla tych Stron, które je zaakceptowały, w 90. dniu od daty złożenia depozytariuszowi przez dwie trzecie Stron, które były Stronami w momencie przyjęcia tych zmian, dokumentów ich przyjęcia. Dla każdej innej Strony zmiany wchodzą w życie 90. dnia po dniu, w którym ta Strona złożyła swój dokument przyjęcia. Niniejszy ustęp stosuje się z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b poniżej.".

2.
W ust. 4 słowa "załączników V i VII" zastępuje się słowami "załącznika V", a słowa "każdego takiego załącznika" zastępuje się słowami "załącznika V".
3.
W ust. 5 słowa "załączników V i VII" zastępuje się słowami "załącznika V", a słowa "takiego załącznika" zastępuje się słowami "załącznika V".
4.
Po ust. 5 dodaje się nowe ustępy w brzmieniu:

"5a. W odniesieniu do tych Stron, które ją przyjęły, procedura określona w ust. 5b poniżej zastępuje procedurę określoną w ust. 3 powyżej, w odniesieniu do zmian do załączników I do IV, VI i VIII.

5b. a) Zmiany do załączników I do IV, VI i VIII przyjmowane są w drodze konsensusu Stron obecnych na posiedzeniu Organu Wykonawczego. Po upływie roku od daty poinformowania o nich pozostałych Stron przez Sekretarza Wykonawczego Komisji, zmiana do każdego takiego załącznika staje się skuteczna dla tych Stron, które nie złożyły depozytariuszowi notyfikacji zgodnie z postanowieniami lit. b) poniżej;

b) każda ze Stron, która nie jest w stanie zatwierdzić zmiany do załączników I do IV, VI lub VIII, zawiadamia o tym pisemnie depozytariusza w ciągu roku od daty powiadomienia o przyjęciu zmiany. Depozytariusz powiadamia bezzwłocznie wszystkie Strony o każdym takim otrzymanym powiadomieniu. Strona może w każdej chwili zastąpić swoją uprzednią notyfikację przyjęciem zmiany oraz, po złożeniu dokumentu przyjęcia u depozytariusza, zmiana do takiego załącznika staje się obowiązująca dla tej Strony;

c) żadna zmiana do załączników I do IV, VI i VIII nie wchodzi w życie, jeżeli łącznie 16 lub więcej Stron:

(i) przedłożyło notyfikacje zgodnie z postanowieniami lit. b) powyżej; lub

(ii) nie przyjęło procedury określonej w niniejszym ustępie ani dotychczas nie złożyło dokumentu przyjęcia zgodnie z postanowieniami ust. 3 powyżej.".

E.
Artykuł 16

Po ust. 2 dodaje się nowy ustęp w brzmieniu:

"3. Jeżeli państwo lub regionalna organizacja integracji gospodarczej nie zamierza być związane(-a) procedurami określonymi w art. 14 ust. 5b w odniesieniu do zmian do załączników I do IV, VI i VIII, musi to oświadczyć w swoim dokumencie ratyfikacji, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia.".

F.
Załącznik I
1.
W wykazie w odniesieniu do substancji DDT skreśla się warunki (o numerach 1 i 2) dotyczące zakończenia produkcji i zastępuje je słowem "Brak", a w warunkach dotyczących zakończenia wykorzystania skreśla się słowa "poza tymi wymienionymi w załączniku II".
2.
W wykazie w odniesieniu do substancji heptachlor skreśla się warunki dotyczące zakończenia wykorzystania i zastępuje je słowem "Brak".
3.
W wykazie w odniesieniu do substancji heksachlorobenzen skreśla się warunki dotyczące zakończenia produkcji i wykorzystania i zastępuje je w obu przypadkach słowem "Brak".
4.
Do wykazu dodaje się następujące substancje poprzez włączenie wierszy w odpowiednim porządku alfabetycznym:
"Heksachlorobutadien CAS: 87-68-3ProdukcjiBrak
WykorzystaniaBrak
Heksachlorocykloheksany (CAS: 608-731), w tym lindan (CAS:58-89-9ProdukcjiBrak
WykorzystaniaBrak, z wyjątkiem izomeru gamma heksachlorocykloheksanu (lindanu), do stosowania miejscowego jako środek owadobójczy do celów ochrony zdrowia publicznego. Takie zastosowania należy poddać ponownej ocenie w ramach niniejszego Protokołu w 2012 r. lub po upływie roku od wejścia zmiany w życie, w zależności od tego, która data jest późniejsza.
Eter heksabromodifenylu (a) oraz eter heptabromodifenylu (a)ProdukcjiBrak
Wykorzystania1. Strona może umożliwić recykling wyrobów, które zawierają lub mogą zawierać którąś z wymienionych substancji, oraz stosowanie i ostateczne unieszkodliwianie wyrobów wyprodukowanych z materiałów poddanych recyklingowi, które zawierają lub mogą zawierać którąś z wymienionych substancji, pod warunkiem że recykling i trwałe składowanie odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska i nie prowadzi do odzyskania żadnej z tych substancji w celu ich ponownego wykorzystania.

2. Począwszy od 2013 r. i następnie co cztery lata do momentu zniesienia powyższego warunku lub jego wygaśnięcia w inny sposób, Organ Wykonawczy dokonuje oceny postępów w osiąganiu przez Strony ich nadrzędnego celu, jakim jest eliminacja tych substancji zawartych w wyrobach, oraz dokonuje przeglądu potrzeby utrzymywania warunku, który w każdym przypadku traci moc najpóźniej w 2030 r.

Eter tetrabromodifenylu (b) oraz eter pentabromodifenylu (b)ProdukcjiBrak
Wykorzystania1. Strona może umożliwić recykling wyrobów, które zawierają lub mogą zawierać którąś z wymienionych substancji, oraz stosowanie i trwałe składowanie wyrobów wyprodukowanych z materiałów poddanych recyklingowi, które zawierają lub mogą zawierać którąś z wymienionych substancji, pod warunkiem że recykling i trwałe składowanie odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska i nie prowadzi do odzyskania żadnej z tych substancji w celu ich ponownego wykorzystania.

2. Począwszy od 2013 r. i następnie co cztery lata do momentu zniesienia powyższego warunku lub jego wygaśnięcia w inny sposób, Organ Wykonawczy dokonuje oceny postępów w osiąganiu przez Strony ich nadrzędnego celu, jakim jest eliminacja tych substancji zawartych w wyrobach, oraz dokonuje przeglądu potrzeby utrzymywania warunku, który w każdym przypadku traci moc najpóźniej w 2030 r.

Pentachlorobenzen CAS: 608-93-5ProdukcjiBrak
WykorzystaniaBrak
Perfluorooktanosulfonian (c)ProdukcjiBrak, z wyjątkiem produkcji do zastosowań określonych w lit. a)-c) poniżej, oraz w lit. a)-e) w załączniku II
WykorzystaniaBrak, z wyjątkiem następujących zastosowań i zastosowań określonych w lit. a)-e) w załączniku II:

a) chromowanie elektrolityczne, anodyzowanie chromem i wytrawianie zwrotne do 2014 r.;

b) chemiczne powlekanie niklowo-teflonowe (PTFE) do 2014 r.;

c) trawienie plastikowych części przed ich metalizacją do 2014 r.;

d) piany przeciwpożarowe, o ile zostały wyprodukowane lub były stosowane do dnia 18 grudnia 2009 r.

W odniesieniu do pian przeciwpożarowych:

(i) Strony powinny dążyć do wyeliminowania do 2014 r. pian przeciwpożarowych zawierających perfluorooktanosulfonian, które zostały wyprodukowane lub były stosowane do dnia 18 grudnia 2009 r., oraz złożyć Organowi Wykonwczemu sprawozdanie z postępów w 2014 r.;

(ii) na podstawie sprawozdań Stron oraz ppkt (i) Organ Wykonawczy dokona w 2015 r. oceny, czy stosowanie pian przeciwpożarowych zawierających perfluorooktanosulfonian, które zostały wyprodukowane lub były stosowane do dnia 18 grudnia 2009 r., powinno podlegać dodatkowym ograniczeniom."

5.
W wykazie skreśla się wiersz w odniesieniu do substancji PCB i zastępuje go wierszem w brzmieniu:
"Polichlorowane bifenyle (PCB) (d)ProdukcjiBrak
WykorzystaniaBrak. W odniesieniu do PCB użytkowanych przed datą wdrożenia, Strony:

1) podejmują stanowcze kroki mające doprowadzić do:

a) wyeliminowania użytkowania możliwych do zidentyfikowania PCB w urządzeniach (np. w transformatorach, kondensatorach i innych zbiornikach zawierających PCB w postaci cieczy) zawierających PCB w ilości większej niż 5 dm3 i o stężeniu 0,05 % lub większym, tak szybko, jak to możliwe, ale nie później niż w dniu 31 grudnia 2010 r. lub w dniu 31 grudnia 2015 r. dla państw, których gospodarka znajduje się w okresie transformacji;

b) zniszczenia lub dekonataminacji w sposób przyjazny dla środowiska:

- wszystkich PCB w postaci cieczy, o których mowa w lit. a), oraz innych PCB w postaci cieczy nieznajdujących się w urządzeniach, zawierających ponad 0,005 % PCB, tak szybko, jak to możliwe, ale nie później niż w dniu 31 grudnia 2015 r. lub w dniu 31 grudnia 2020 r. dla państw, których gospodarka znajduje się w okresie transformacji,

- wszystkich PCB w postaci cieczy, o których mowa w ust. 2 lit. a), nie później niż do dnia 31 grudnia 2029 r.;

c) dekontaminacji lub unieszkodliwienia urządzeń, o których mowa w pkt 1 lit. a) i pkt 2 lit. a) w sposób bezpieczny dla środowiska;

2) dokładają wszelkich starań, aby:

a) zidentyfikować i wycofać z użytkowania urządzenia (np. transformatory, kondensatory lub inne zbiorniki zawierające PCB w postaci cieczy) zawierające więcej niż 0,005 % PCB i w ilości większej niż 0,05 dm3, tak szybko, jak to możliwe, ale nie później niż w dniu 31 grudnia 2025 r.;

b) zidentyfikować inne wyroby zawierające powyżej 0,005 % PCB (np. powłoki ochronne kabli, utwardzana spoina uszczelniająca i przedmioty pomalowane) i gospodarować nimi zgodnie z art. 3 ust. 3;

3) zapewniają, aby urządzenia opisane w pkt 1 lit. a) i pkt 2 lit. a) nie były wywożone lub przywożone do celów innych niż gospodarowanie odpadami w sposób przyjazny dla środowiska;

4) propagują następujące środki zmniejszenia narażenia i ryzyka w ramach kontrolowania użytkowania PCB:

a) użytkowanie PCB wyłącznie w nienaruszonych i szczelnych urządzeniach i tylko na terenie, na którym ryzyko uwolnienia do środowiska można ograniczyć do minimum i szybko wyeliminować;

b) nieużytkowanie PCB w urządzeniach na terenie związanym z produkcją lub przetwórstwem żywności lub pasz.

W razie użytkowania na terenach zamieszkałych, w tym w szkołach i szpitalach, podjęcie wszystkich rozsądnych środków ochrony przed awarią instalacji elektrycznej, mogącą spowodować pożar, oraz prowadzenie regularnych kontroli urządzeń w celu sprawdzenia ich szczelności"

6.
Skreśla się przypis (a) na końcu załącznika I.
7.
Na końcu załącznika I dodaje się przypisy w brzmieniu:

"(a) »Eter heksabromodifenylu i eter heptabromodifenylu« oznacza, 2,2',4,4',5,5'-eter heksabromodifenylu (BDE-153, nr CAS: 68631-49-2), 2,2', 4,4', 5,6'-eter heksabromodifenylu (BDE- 154, nr CAS: 207122-15-4), 2,2', 3,3', 4,5'6-eter heptabromodifenylu (BDE- 175, nr CAS: 446255-22-7), 2,2',3,4,4',5',6- eter heptabromodifenylu (BDE-183, CAS No: 207122-16-5) oraz inne etery heksa- i heptabromodifenylu obecne w przemysłowym eterze oktabromodifenylu.

(b) »Eter tetrabromodifenylu i eter pentabromodifenylu« oznacza 2,2 ', 4,4'-eter tetrabromodifenylu (BDE- 47, nr CAS: 40088-47-9) oraz 2,2',4,4',5-eter pentabromodifenylu (BDE-99, nr CAS: 32534-81-9) oraz inne etery tetra i pentabromodifenylu obecne w przemysłowym eterze pentabromodifenylu.

(c) Perfluorooktanosulfonian oznacza substancje zdefiniowane przez wzór cząsteczkowy C8F17SO2X, gdzie X = OH, sole metali, halogenek, amid i inne pochodne, w tym polimery.

(d) »Polichlorowane bifenyle« oznaczają związki aromatyczne tworzące się w taki sposób, że atomy wodoru w cząstce bifenylu (dwa pierścienie benzenu związane jednym wiązaniem węgiel-węgiel) mogą być zastąpione przez do dziesięciu atomów chloru.".

G.
Załącznik II
1.
W tabeli przedstawionej po pierwszym akapicie załącznika II z wykazu skreśla się wiersze odnoszące się do substancji DDT, HCH oraz PCB.
2.
Do wykazu dodaje się następujące substancje poprzez włączenie wierszy w odpowiednim porządku alfabetycznym:
"SubstancjaWymagania dotyczące wprowadzenia w życie
Ograniczone do zastosowańWarunki
Perfluorooktanosulfonian (PFOS) (a)a) powłoki fotolitograficzne lub antyrefleksyjne stosowane w procesach fotolitograficznych;

b) powłoki fotograficzne stosowane do filmów, papieru lub płyt drukowych;

c) filtry mgły olejowej stosowane w niedekoracyjnym twardym chromowaniu (VI) galwanicznym oraz środki zwilżające stosowane w kontrolowanych systemach galwanizacji;

d) ciecze hydrauliczne na potrzeby lotnictwa;

e) niektóre wyroby medyczne (takie jak warstwy kopolimeru etyleno-tetrafluo-roetylenowego (ETFE) i produkcja ETFE nieprzepuszczalnego dla promieni rentgenowskich, wyroby medyczne do diagnostyki in vitro oraz filtry barwne CCD).

Strony podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tych zastosowań, gdy dostępne stają się odpowiednie rozwiązania alternatywne.

Najpóźniej w 2015 r., a następnie co cztery lata, każda ze Stron użytkujących te substancje przedkłada sprawozdanie z postępów poczynionych w celu ich wyeliminowania oraz przedstawia informacje na temat tych postępów Organowi Wykonawczemu. Na podstawie tych sprawozdań poddaje się ponownej ocenie przedmiotowe ograniczone zastosowania.

(a) Perfluorooktanosulfonian oznacza substancje zdefiniowane przez wzór cząsteczkowy C8F17SO2X gdzie X = OH, sole metali, halogenek, amid i inne pochodne, w tym polimery".
H.
Załącznik III
1.
Skreśla się tekst w kolumnie "Rok referencyjny" w odniesieniu do każdej z substancji wymienionych w załączniku III i zastępuje go tekstem w brzmieniu:

"1990; lub inny rok w okresie od 1985 do 1995 roku włącznie, lub dla państw, których gospodarka znajduje się w okresie transformacji, inny rok w okresie od 1985 r. do roku wejścia w życie Protokołu w stosunku do danej Strony, określony przez tę Stronę w momencie ratyfikacji, akceptacji, zatwierdzenia lub akcesji.".

2.
W wykazie w odniesieniu do substancji heksachlorobenzen pod nazwą substancji dodaje się następujący tekst: "CAS: 118-74-1".
3.
Dodaje się wpis w odniesieniu do substancji PCB poprzez dodanie na końcu wykazu wiersza w brzmieniu:
"PCB (c)2005; lub inny rok w okresie od 1995 do 2010 roku włącznie, lub dla państw, których gospodarka znajduje się w okresie transformacji, inny rok w okresie od 1995 r. do roku wejścia w życie Protokołu w stosunku do danej Strony, określony przez tę Stronę w momencie ratyfikacji, akceptacji, zatwierdzenia lub akcesji."
4.
Po przypisie (b) dodaje się nowy przypis w brzmieniu:

"(c) Polichlorowane bifenyle, zgodnie z definicją w załączniku I, jeśli tworzą się one i są uwalniane w sposób niezamierzony ze źródeł antropogenicznych.".

I.
Załącznik IV
1.
W pkt 2 w nawiasie skreśla się słowo "oraz" i dodaje na końcu słowa "oraz przy danej zawartości tlenu".
2.
Pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wartości dopuszczalne odnoszą się do normalnej sytuacji roboczej. Dla operacji wsadowych, wartości dopuszczalne odnoszą się do średnich poziomów zarejestrowanych podczas operacji wsadowej, w tym na przykład ogrzewania wstępnego, ogrzewania i chłodzenia.".

3.
W pkt 4 przed słowem "normami" dodaje się słowo "obowiązującymi", a przed słowem "Europejski" dodaje się słowa "na przykład".
4.
Pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Emisje PCDD/F podane są w równoważnikach toksyczności (TEQ) 1 . Wartości równoważników toksyczności stosowanych do celów niniejszego Protokołu odpowiadają obowiązującym normom międzynarodowym, w tym wartościom równoważników toksyczności PCDD/F dla ssaków przyjętym przez Światową Organizację Zdrowia w 2005 r."

5.
Pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Następujące wartości dopuszczalne odnoszące się do 11 % stężenia O2 w gazach spalinowych dotyczą następujących rodzajów pieców do spopielania:

komunalne odpady stałe (istniejące źródło stacjonarne o spalaniu ponad 3 ton na godzinę oraz każde nowe źródło stacjonarne)

0,1 ng TEQ/m3

medyczne odpady stałe (istniejące źródło stacjonarne o spalaniu ponad 1 tonę na godzinę oraz każde nowe źródło stacjonarne)

nowe źródło stacjonarne: 0,1 ng TEQ/m3

istniejące źródło stacjonarne: 0,5 ng TEQ/m3

odpady niebezpieczne (istniejące źródło stacjonarne o spalaniu ponad 1 tonę na godzinę oraz każde nowe źródło stacjonarne)

nowe źródło stacjonarne: 0,1 ng TEQ/m3

istniejące źródło stacjonarne: 0,2 ng TEQ/m3

odpady przemysłowe inne niż niebezpieczne 2 ( 3

nowe źródło stacjonarne: 0,1 ng TEQ/m3

istniejące źródło stacjonarne: 0,5 ng TEQ/m3"

6.
Po pkt 7 dodaje się następujące nowe punkty w brzmieniu:

"8. Następująca wartość dopuszczalna odnosząca się do 16 % stężenia O2 w gazach spalinowych dotyczy spiekarni:

0,5 ng TEQ/m3

9. Następująca wartość dopuszczalna odnosząca się do faktycznego stężenia O2 w gazach spalinowych dotyczy następujących źródeł:

Wtórna produkcja stali - Elektryczne piece łukowe o zdolności do produkcji ponad 2,5 ton stopionej stali do dalszego przetwarzania na godzinę:

0,5 ng TEQ/m3".

J.
Załącznik VI
1.
Istniejący tekst załącznika zostaje oznaczony jako pkt 1.
2.
W lit. a) po słowach "niniejszego Protokołu" dodaje się słowa "w stosunku do danej Strony".
3.
Lit. b) otrzymuje brzmienie:

"dla istniejących źródeł stacjonarnych:

(i) osiem lat od daty wejścia w życie niniejszego Protokołu w stosunku do danej Strony. Jeśli to konieczne, okres ten może zostać wydłużony dla konkretnych istniejących źródeł stacjonarnych zgodnie z okresem odroczenia przewidzianym przez ustawodawstwo krajowe; lub

(ii) w przypadku Strony będącej państwem, którego gospodarka znajduje się w okresie transformacji, do piętnastu lat od daty wejścia w życie niniejszego Protokołu w stosunku do tej Strony.".

4.
Na końcu załącznika dodaje się nowy punkt w brzmieniu:

"2. Terminy dla wprowadzenia wartości dopuszczalnych i najlepszych dostępnych technik, które zostały uaktualnione lub wprowadzone w wyniku zmiany do niniejszego Protokołu, wynoszą:

a) dla nowych źródeł stacjonarnych, dwa lata od daty wejścia w życie odpowiedniej zmiany w stosunku do danej Strony;

b) dla istniejących źródeł stacjonarnych:

(i) osiem lat od daty wejścia w życie odpowiedniej zmiany w stosunku do danej Strony; lub

(ii) w przypadku Strony będącej państwem, którego gospodarka znajduje się w okresie transformacji, do piętnastu lat od daty wejścia w życie odpowiedniej zmiany w stosunku do tej Strony.".

K.
Załącznik VIII
1.
W drugim zdaniu w części I przed słowami "załączniku V" dodaje się słowa "wytycznych, o których mowa w".
2.
W tabeli w części II opis kategorii 1 zostaje skreślony i zastąpiony tekstem w brzmieniu: "spalarnie odpadów, w tym spalarnie współspalające odpady komunalne, niebezpieczne, inne niż niebezpieczne lub medyczne oraz osady ściekowe.".
3.
W tabeli w części II dodaje się następujące nowe kategorie:
"13Procesy produkcji danych substancji chemicznych uwalniające powstałe w sposób niezamierzony trwałe zanieczyszczenia organiczne, zwłaszcza produkcji chlorofenoli i chloranilu.
14Procesy termiczne w przemyśle metalurgicznym, procesy w oparciu o chlor."

ZMIANY DO PROTOKOŁU

dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych określone w art. 1 decyzji 2009/2 Organu Wykonawczego Konwencji

A.
Załącznik I
1.
Do wykazu dodaje się następujące substancje poprzez włączenie wierszy w odpowiednim porządku alfabetycznym:
"Polichlorowane naftaleny (PCN)ProdukcjiBrak
WykorzystaniaBrak
Krótkołańcuchowe chlorowane parafiny (d)ProdukcjiBrak, z wyjątkiem produkcji do zastosowań określonych w załączniku II
WykorzystaniaBrak, z wyjątkiem zastosowań określonych w załączniku II"
2.
Na końcu załącznika I dodaje się przypis w brzmieniu:

"(d) Krótkołańcuchowe chlorowane parafiny oznaczają chlorowane alkany o długości łańcucha od 10 do 13 atomów węgla i zawartości chloru nie mniejszej niż 48 % wagowo.".

B.
Załącznik II
1.
Do wykazu dodaje się następujące substancje poprzez włączenie wierszy w odpowiednim porządku alfabetycznym:
"Krótkołańcuchowe chlorowane parafiny (b)a) produkty hamujące palność w gumie stosowanej w przenośnikach taśmowych w górnictwie;

b) produkty hamujące palność w szczeliwach używanych przy wałach i zaporach.

Strony podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tych zastosowań, gdy dostępne stają się odpowiednie rozwiązania alternatywne.

Najpóźniej w 2015 r., a następnie co cztery lata, każda ze Stron użytkujących te substancje przedkłada sprawozdanie z postępów poczynionych w celu ich wyeliminowania oraz przedstawia informacje na temat tych postępów Organowi Wykonawczemu. Na podstawie tych sprawozdań poddaje się ponownej ocenie przedmiotowe ograniczone zastosowania."

2.
Na końcu załącznika II dodaje się przypis w brzmieniu:

"(b) Krótkołańcuchowe chlorowane parafiny oznaczają chlorowane alkany o długości łańcucha od 10 do 13 atomów węgla i zawartości chloru nie mniejszej niż 48 % wagowo.".

1 Równoważnik toksyczności (TEQ) jest obliczany jako suma iloczynów stężeń poszczególnych związków i ich współczynników toksyczności (TEF) oraz wyraża całkowitą toksyczność mieszaniny związków w odniesieniu do 2,3,7,8-TCDD. Równoważnik toksyczności wyrażano wcześniej skrótem TE.
2 W tym spalarnie przetwarzające odpady z biomasy, które mogą zawierać związki chloroorganiczne lub metale ciężkie w wyniku zastosowania środków do konserwacji lub powlekania drewna i które obejmują w szczególności odpady z biomasy pochodzące z prac budowlanych lub rozbiórkowych, ale z wyjątkiem spalarni przetwarzających wyłącznie inne odpady z biomasy.
3 Państwa, których gospodarka znajduje się w okresie transformacji, mogą wyłączyć współspalanie odpadów przemysłowych innych niż niebezpieczne w procesach przemysłowych, jeżeli takie odpady są wykorzystywane jako paliwa dodatkowe pokrywające do 10 % energii.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.