Rozporządzenie 2017/110 zmieniające załączniki IV i X do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2017.18.42

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 stycznia 2017 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2017/110
z dnia 23 stycznia 2017 r.
zmieniające załączniki IV i X do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 23 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 999/2001 ustanowiono zasady dotyczące zapobiegania pasażowalnym gąbczastym encefalopatiom (TSE) u zwierząt oraz kontroli i zwalczania tychże encefalopatii. Rozporządzenie to ma zastosowanie do produkcji oraz wprowadzania do obrotu żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, a w pewnych określonych przypadkach - do ich wywozu.

(2) W art. 7 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 999/2001 zabrania się karmienia przeżuwaczy białkami pochodzenia zwierzęcego, a w rozdziale I załącznika IV do tego rozporządzenia rozszerza się zakres tego zakazu. W rozdziale II wspomnianego załącznika określono odstępstwa od tego zakazu. W rozdziale II lit. b) ppkt (ii) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 określono, że zakaz nie ma zastosowania do karmienia zwierząt gospodarskich innych niż przeżuwacze mączką rybną i mieszankami paszowymi zawierającymi mączkę rybną, które są produkowane, wprowadzane do obrotu i stosowane zgodnie z załącznikiem IV rozdział III i szczegółowymi warunkami ustanowionymi w rozdziale IV sekcja A tego załącznika. W rozdziale II lit. d) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 określono ponadto, że zakaz nie ma zastosowania do karmienia nieodsadzonych przeżuwaczy preparatami mlekozastępczymi zawierającymi mączkę rybną, które są produkowane, wprowadzane do obrotu i stosowane zgodnie ze szczegółowymi warunkami ustanowionymi w rozdziale IV sekcja E tego załącznika.

(3) W rozdziale IV sekcja A lit. a) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 określono wymóg, by mączkę rybną produkowano w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów pochodzących od zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich. W sekcji E lit. a) tego rozdziału określono wymóg, by mączka rybna stosowana w preparatach mlekozastępczych do karmienia nieodsadzonych przeżuwaczy była produkowana w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów pochodzących od zwierząt wodnych i by spełniała ogólne warunki określone w rozdziale III.

(4) W pkt 1 lit. e) ppkt (ii) w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 zdefiniowano "zwierzęta wodne" poprzez odniesienie do definicji określonej w art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy Rady 2006/88/WE 2  jako: (i) ryby należące do nadgromady bezżuchwowców (Agnatha) oraz do gromad ryb chrzęstnych (Chondrichthytes) i ryb kostnych (Osteichthyes); (ii) mięczaki należące do typu Mollusca; i (iii) skorupiaki należące do podtypu Crustacea.

(5) W związku z powyższym, jako że definicja "zwierząt wodnych" określona w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 nie obejmuje bezkręgowców innych niż mięczaki i skorupiaki, wymogi zawarte w rozdziale IV sekcja A lit. a) i sekcja E lit. a) w załączniku IV do tego rozporządzenia nie pozwalają na wykorzystanie do produkcji mączki rybnej dzikich rozgwiazd i bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki. Jako że stosowanie mączki wyprodukowanej z dzikich rozgwiazd i bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki, w paszy przeznaczonej dla zwierząt innych niż przeżuwacze nie stanowi większego ryzyka przenoszenia TSE niż stosowanie mączki rybnej w takiej paszy, należy zmienić wymogi określone w rozdziale IV sekcja A lit. a) i sekcja E lit. a) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001, tak aby dodać możliwość wykorzystania rozgwiazd lub bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż mięczaki i skorupiaki, do produkcji mączki rybnej.

(6) Ze względu na ochronę środowiska wykorzystanie dzikich rozgwiazd do produkcji mączki rybnej należy ograniczyć do przypadków, w których namnażanie się rozgwiazd stanowi zagrożenie dla obszaru produkcji akwakultury. Wymogi określone w rozdziale IV sekcja A lit. a) i sekcja E lit. a) w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 powinny zatem obejmować jedynie rozgwiazdy zbierane na obszarze produkcji mięczaków.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(8) W rozdziale C pkt 4 w załączniku X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 zawarte są wykazy szybkich testów zatwierdzonych do monitorowania TSE u bydła, owiec i kóz. W dniu 8 kwietnia 2016 r. grupa Prionics poinformowała Komisję, że od dnia 15 kwietnia 2016 r. zaprzestaje produkcji zestawu diagnostycznego Prionics Check PrioSTRIP SR. Należy zatem wykreślić ten zestaw diagnostyczny z wykazu zatwierdzonych szybkich testów u owiec i kóz. Należy zatem wykreślić tiret czwarte z załącznika X rozdział C pkt 4 akapit drugi.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach IV i X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2017 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach IV i X do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku IV rozdział IV wprowadza się następujące zmiany:
a)
sekcja A lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) mączka rybna musi być produkowana w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów uzyskanych:

(i) ze zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich,

(ii) z bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż bezkręgowce objęte definicją »zwierząt wodnych« określoną w art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/88/WE, lub

(iii) z rozgwiazd należących do gatunku Asterias rubens, zebranych na obszarze produkcyjnym zdefiniowanym w pkt 2.5 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 i odpowiednio sklasyfikowanych;";

b)
sekcja E lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) mączka rybna stosowana w preparatach mlekozastępczych produkowana jest w zakładach przetwórczych przeznaczonych wyłącznie do produkcji produktów uzyskanych:

(i) ze zwierząt wodnych, z wyjątkiem ssaków morskich,

(ii) z bezkręgowców wodnych utrzymywanych w gospodarstwach rybackich, innych niż bezkręgowce objęte definicją »zwierząt wodnych« określoną w art. 3 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/88/WE, lub

(iii) z rozgwiazd należących do gatunku Asterias rubens, zebranych na obszarze produkcyjnym zdefiniowanym w pkt 2.5 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 i odpowiednio sklasyfikowanych.

Mączka rybna stosowana w preparatach mlekozastępczych musi spełniać ogólne warunki określone w rozdziale III;";

2)
w załączniku X skreśla się rozdział C pkt 4 akapit drugi tiret czwarte.
1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Dyrektywa Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.