Dyrektywa 2006/60/WE zmieniająca załączniki do dyrektywy Rady 90/642/EWG w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości trifloksystrobiny, tiabendazolu, abamektyny, benomylu, karbendazymu, tiofanatu metylowego, mychlobutanilu, glifosatu, trimetylosulfonium, fenpropimorfu i chlormekwatu

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.206.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 lipca 2006 r.

DYREKTYWA KOMISJI 2006/60/WE
z dnia 7 lipca 2006 r.
zmieniająca załączniki do dyrektywy Rady 90/642/EWG w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości trifloksystrobiny, tiabendazolu, abamektyny, benomylu, karbendazymu, tiofanatu metylowego, mychlobutanilu, glifosatu, trimetylosulfonium, fenpropimorfu i chlormekwatu
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/642/EWG z dnia 27 listopada 1990 r. w sprawie ustalania najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w niektórych produktach pochodzenia roślinnego, w tym owocach i warzywach oraz na ich powierzchni(1), w szczególności jej art. 7,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(2), w szczególności jej art. 4 ust. 1 lit. f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 91/414/EWG państwa członkowskie są odpowiedzialne za udzielanie zezwoleń na środki ochrony roślin stosowane do określonych upraw. Takie zezwolenia muszą być udzielane na podstawie oceny wywoływanych przez nie skutków w zakresie zdrowia ludzi i zwierząt oraz ich wpływu na środowisko. Elementy, które należy uwzględnić podczas przeprowadzania ocen, obejmują narażenie użytkowników i osób postronnych oraz wpływ na środowisko lądowe, wodne i powietrzne, jak również wpływ na ludzi i zwierzęta poprzez konsumpcję pozostałości zalegających w uprawach, wobec których je zastosowano.

(2) Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) odzwierciedlają stosowanie minimalnych ilości pestycydów w celu uzyskania skutecznej ochrony roślin, zastosowanych w ten sposób, aby ilość pozostałości była możliwie najmniejsza i dopuszczalna pod względem toksyczności, szczególnie w odniesieniu do szacowanej ilości pobieranej w pożywieniu.

(3) NDP dla pestycydów objętych dyrektywą 90/642/EWG powinny być poddawane kontroli i mogą zostać zmienione w celu uwzględnienia nowych lub zmienionych zastosowań. Komisja otrzymała informacje na temat nowych lub zmienionych zastosowań, na skutek czego należy zmienić poziom pozostałości trifloksystrobiny, tiabendazolu, abamektyny, grupy benomylu (benomylu, karbendazymu, tiofanatu metylowego), mychlobutanilu, glifosatu, trimetylosulfonium i fenpropimorfu.

(4) W odniesieniu do chlormekwatu Komisja otrzymała informacje uzasadniające przyjęcie tymczasowego NDP dla gruszek na okres trzech lat.

(5) Długotrwałe narażenie konsumentów na działanie tych pestycydów za pośrednictwem produktów spożywczych mogących zawierać pozostałości tych pestycydów zostało oszacowane i ocenione zgodnie z procedurami i praktykami stosowanymi we Wspólnocie, z uwzględnieniem wytycznych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia(3). W ocenie tej wzięto pod uwagę, że abamektyna i tiabendazol są również stosowane jako leki weterynaryjne dla zwierząt hodowlanych i najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości dla tych dwóch substancji został ustalony zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (EWG) nr 2377/90(4). Na podstawie tych ocen i obliczeń NDP w odniesieniu do tych pestycydów należy ustalić w taki sposób, aby zapewnić nieprzekraczanie akceptowanego dziennego pobrania.

(6) W przypadku benomylu, karbendazymu, tiofanatu metylowego, fenpropimorfu i chlormekwatu, dla których istnieje określona ostra dawka referencyjna (ARfD), ostre narażenie konsumentów na te pestycydy za pośrednictwem produktów spożywczych mogących zawierać pozostałości tych pestycydów zostało ocenione i obliczone zgodnie z procedurami i praktykami stosowanymi obecnie we Wspólnocie, z uwzględnieniem wytycznych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Uwzględnione zostały opinie Komitetu Naukowego ds. Roślin, w szczególności jego rady i zalecenia dotyczące ochrony konsumentów przed produktami spożywczymi, wobec których stosowane są pestycydy(5). Na podstawie oceny dziennego spożycia NDP w odniesieniu do tych pestycydów należy ustalić w taki sposób, aby zapewnić nieprzekraczanie ostrej dawki referencyjnej. W odniesieniu do innych substancji ocena dostępnych informacji wskazuje, że nie jest wymagana ostra dawka referencyjna, a zatem nie jest potrzebna ocena krótkoterminowa.

(7) NDP są ustalane na granicy oznaczalności, w przypadku gdy dozwolone stosowanie środków ochrony roślin nie powoduje powstania wykrywalnych poziomów pozostałości pestycydów w produktach spożywczych lub na ich powierzchni lub gdy nie występują dozwolone przypadki stosowania, lub gdy stosowanie dozwolone przez państwa członkowskie nie zostało poparte niezbędnymi danymi, lub gdy stosowanie w państwach trzecich powodujące obecność pozostałości w produktach spożywczych lub na ich powierzchni, które mogą zostać wprowadzone do obrotu we Wspólnocie, nie zostało poparte niezbędnymi danymi.

(8) Należy zatem ustalić nowe NDP w odniesieniu do tych pestycydów.

(9) Ustalenie lub zmiana tymczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości na poziomie Wspólnoty nie wyklucza ustalania przez państwa członkowskie tymczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości glifosatu, trimetylosulfoniumi i trifloksystrobiny zgodnie z art. 4. ust. 1 lit. f) dyrektywy 91/414/EWG i załącznika VI do niej. Uznaje się, że okres czterech lat jest wystarczający na dopuszczenie dalszych zastosowań tych substancji. Po upływie tego okresu tymczasowy wspólnotowy najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości stanie się definitywny.

(10) W wielu państwach członkowskich spożywa się łubin. Stosowanie glifosatu w odniesieniu do łubinu jest dozwolone. Należy zatem wprowadzić pozycję "łubin" i ustalić NDP dla łubinu, w celu ochrony konsumentów przed zbyt dużymi pozostałościami pestycydów stosowanych w odniesieniu do łubinu.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 90/642/EWG.

(12) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 90/642/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I, w grupie "3 Jadalne nasiona roślin strączkowych", dodaje się pozycję "Łubin" w taki sposób, aby określenie "Cały produkt", znajdujące się w ostatniej kolumnie, obejmowało wszystkie cztery pozycje;

2) w załączniku II wprowadza się zmiany zgodnie z Załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1.
Państwa członkowskie przyjmują i publikują najpóźniej do dnia 20 stycznia 2007 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy, z wyjątkiem grupy benomylu i tiofanatu metylowego, dla których przyjmują i publikują wymienione przepisy do dnia 14 września 2006 r. oraz chlormekwatu, dla którego przepisy przyjmują i publikują do dnia 31 lipca 2006 r. Niezwłocznie przedstawiają one Komisji teksty tych przepisów oraz tabelę korelacji między tymi przepisami a niniejszą dyrektywą. Państwa członkowskie stosują wymienione przepisy od dnia 21 stycznia 2007 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących grupy benomylu i tiofanatu metylowego, które stosują od dnia 15 września 2006 r. oraz chlormekwatu, które stosują od dnia 1 sierpnia 2006 r.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odesłanie do niniejszej dyrektywy lub odesłanie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Sposób dokonania takiego odesłania ustalany jest przez państwa członkowskie.

2.
Państwa członkowskie przedstawiają Komisji teksty głównych przepisów prawa krajowego, które przyjmują w obszarze objętym niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 7 lipca 2006 r.
W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 350 z 14.12.1990, str. 71. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2006/53/WE (Dz.U. L 154 z 8.6.2006, str. 11).

(2) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2006/45/WE (Dz.U. L 130 z 18.5.2006, str. 27).

(3) Wytyczne dotyczące przewidywania spożycia w żywności pozostałości pestycydów (poprawione) opracowane przez GEMS/Program Żywnościowy we współpracy z Komitetem Kodeksu ds. Pozostałości Pestycydów, opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia w 1997 r. (WHO/FSO/FOS/97.7).

(4) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 205/2006 (Dz.U. L 34 z 7.2.2006, str. 21).

(5) Opinia dotycząca kwestii zmian załączników do dyrektyw Rady 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG (Opinia wyrażona przez Komitet Naukowy ds. Roślin w dniu 14 lipca 1998 r.). Opinia na temat zmiennych pozostałości pestycydów w owocach i warzywach (Opinia wyrażona przez Komitet Naukowy ds. Roślin w dniu 14 lipca 1998 r.) http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/scp/outcome_ppp_en.html

ZAŁĄCZNIK 

W załączniku II do dyrektywy 90/642/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) przypis (t) przy pozycji chlormekwat dla gruszek otrzymuje następujące brzmienie: "Tymczasowy NDP 0,2 mg/kg stosuje się do dnia 31 lipca 2009 r.";

2) w części A kolumny dotyczące trifloksystrobiny, tiabendazolu, abamektyny, benomylu, karbendazymu, tiofanatu metylowego, mychlobutanilu, glifosatu, trimetylosulfonium i fenpropimorfu otrzymują następujące brzmienie:

Pozostałości pestycydów i najwyższy dopuszczalny poziom (w mg/kg)
Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których stosuje się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałościTrifloksystrobinaTiabendazolAbamektyna (suma awermektyny B1a, awermektyny B1b i izomeru delta- 8,9 awermektyny B1a)Suma benomylu i karbendazymu wyrażona jako karbendazymTiofanat metylowyMychlobutanilGlifosatTrimetylosulfonium, kation wynikającyc z zastosowania glifosatuFenpropimorf
"1. Owoce, świeże, suszone

lub niegotowane,

zakonserwowane przez

zamrażanie,

niezawierające dodatku

cukru; orzechy

i) OWOCE CYTRUSOWE0,3(p)50,01(*)0,1(*)0,1(*)30,05(*)
Grejpfrut
Cytryny
Limonki
Mandarynki (łącznie

z klementynkami i

innymi mieszańcami)

0,5(p)0,5(p)
Pomarańcze0,5(p)0,5(p)
Pomelo
Pozostałe0,1(*)(p)0,05(*)(p)
ii) ORZECHY Z DRZEW

ORZECHOWYCH (w

łupinach lub bez)

0,02(*)(p)0,1(*)0,02(*)0,1(*)0,20,05(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
Migdały
Orzechy brazylijskie
Orzechy nerkowca
Kasztany jadalne
Orzechy kokosowe
Orzechy laskowe
Orzechy makadamia
Orzeszki pekan
Orzeszki sosnowe
Pistacje
Orzechy włoskie
Pozostałe
iii) OWOCE ZIARNKOWE0,5(p)0,01(*)0,20,50,50,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
Jabłka5
Gruszki5
Pigwy
Pozostałe0,05(*)
iv) OWOCE PESTKOWE0,05(*)0,01(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
Morele1(p)0,220,3
Wiśnie i czereśnie1(p)0,50,31
Brzoskwinie (łącznie

z nektarynami i

podobnymi

mieszańcami)

1(p)0,220,5
Śliwki0,2(p)0,50,30,5
Pozostałe0,02(*)(p)0,1(*)0,1(*)0,02(*)
v) JAGODY I DROBNE

OWOCE

0,05(*)0,05(*)(p)
a) Winogrona stołowe

i do produkcji

wina

5(p)0,01(*)10,5(p)0,05(*)
Winogrona stołowe0,30,1(*)
Winogrona do

produkcji wina

0,53
b) Truskawki (inne

niż dzikie)

0,5(*)(p)0,10,1(*)0,1(*)10,1(*)(p)1
c) Owoce leśne (inne

niż dzikie)

0,02(*)(p)0,1(*)0,1(*)0,1(*)(p)1
Jeżyny0,11
Jeżyna popielica
Krzyżówka maliny

z jeżyną

Maliny0,11
Pozostałe0,01(*)0,02(*)
d) Inne drobne owoce

i jagody (inne

niż dzikie)

0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,1(*)(p)1
Borówki czarne
Żurawina
Porzeczka

(czerwona, biała

i czarna)

1(p)1
Agrest1(p)1
Pozostałe0,02(*)(p)0,02(*)
e) Dzikie jagody i

dzikie owoce

0,02(*)(p)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)0,1(*)(p)0,05(*)
vi) OWOCE RÓŻNE0,01(*)
Awokado15
Banany0,05(p)522
Daktyle
Figi
Kiwi
Kumkwat
Liczi
Mango5
Oliwki (stołowe)
Oliwki (do produkcji

oliwy)

1(p)1(p)
Papaja100,21
Owoce męczennicy
Ananasy
Granaty
Pozostałe0,02(*)(p)0,05(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
2. Warzywa świeże lub

niegotowane, mrożone

lub suszone

i) WARZYWA KORZENIOWE I

BULWIASTE

0,02(*)(p)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
Buraki
Marchew0,2
Maniok15
Seler
Chrzan0,2
Karczoch

jerozolimski

Pasternak0,2
Pietruszka - korzeń0,2
Rzodkiewka
Salsefia
Słodki ziemniak15
Brukiew
Rzepa
Pochrzyn15
Pozostałe0,05(*)0,02(*)
ii) WARZYWA CEBULOWE0,02(*)(p)0,05(*)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
Czosnek
Cebula
Szalotka
Dymka
Pozostałe
iii) WARZYWA OWOCOWE0,05(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
a) Rośliny

psiankowate

Pomidory0,5(p)0,020,520,3
Papryka0,050,5
Bakłażan0,020,520,3
Ketmia jadalna21
Pozostałe0,02(*)(p)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)
b) Dyniowate - z

jadalną skórką

0,2(p)0,020,1(*)0,1(*)0,1
Ogórek
Korniszon
Cukinia
Pozostałe
c) Dyniowate - z

niejadalną skórką

0,01(*)0,1(*)0,30,2
Melony0,3(p)
Dynie
Arbuzy
Pozostałe0,02(*)(p)
d) Kukurydza cukrowa0,02(*)(p)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)
iv) WARZYWA KAPUSTNE0,02(*)(p)0,01(*)0,02(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)
a) Kapustne kwitnące0,1(*)0,1(*)0,05(*)
Brokuły5
Kalafior
Pozostałe0,05(*)
b) Kapustne

głowiaste

0,05(*)
Brukselka0,510,5
Kapusta głowiasta
Pozostałe0,1(*)0,1(*)0,05(*)
c) Kapustne liściowe0,05(*)0,1(*)0,1(*)0,05(*)
Kapusta pekińska
Jarmuż
Pozostałe
d) Kalarepa0,05(*)0,1(*)0,1(*)0,05(*)
v) WARZYWA LIŚCIOWE I

ŚWIEŻE ZIOŁA

0,02(*)(p)0,05(*)0,1(*)0,1(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
a) Sałata i podobne0,1
Rzeżucha
Roszpunka jadalna5
Sałata
Endywia (cykoria

endywia)

Rokietta siewna

(rukola)

Liście i pędy

kapustnych

Pozostałe0,02(*)
b) Szpinak i podobne0,01(*)0,02(*)
Szpinak
Boćwina
Pozostałe
c) Rukiew wodna0,01(*)0,02(*)
d) Cykoria warzywna10,01(*)0,02(*)
e) Zioła0,01(*)0,02(*)
Trybulka
Szczypiorek
Pietruszka - nać
Liście selera
Pozostałe
vi) WARZYWA STRĄCZKOWE

(świeże)

0,05(*)0,01(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)0,05(*)
Fasola (w strąkach)0,5(p)0,20,1(*)0,3
Fasola (bez strąków)
Groch (w strąkach)0,20,1(*)
Groch (bez strąków)
Pozostałe0,02(*)(p)0,1(*)0,1(*)0,02(*)
vii) WARZYWA ŁODYGOWE

(świeże)

0,02(*)(p)0,05(*)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)
Szparagi
Karczochy
Seler
Koper włoski
Karczochy kuliste0,5
Por1
Rabarbar
Pozostałe0,02(*)0,05(*)
viii) GRZYBY0,02(*)(p)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)0,05(*)
a) Grzyby uprawne100,1(*)(p)0,05(*)(p)
b) Grzyby dziko

rosnące

0,05(*)50(p)20(p)
3. Jadalne nasiona roślin

strączkowych

0,02(*)(p)0,05(*)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)0,05(*)(p)0,05(*)
Fasola2(p)
Soczewica
Groch10(p)
Łubin10(p)
Pozostałe0,1(*)(p)
4. Nasiona oleiste0,05(*)(p)0,05(*)0,02(*)0,05(*)0,05(*)
Siemię lnu10(p)
Orzeszki ziemne
Mak
Ziarna sezamu
Ziarna słonecznika20(p)
Nasiona rzepaku10(p)
Ziarna soi0,20,320(p)10(p)
Nasiona gorczycy10(p)
Nasiona bawełny10(p)
Nasiona konopi
Pozostałe0,1(*)0,1(*)0,1(*)(p)0,05(*)(p)
5. Ziemniaki0,02(*)(p)0,01(*)0,1(*)0,1(*)0,02(*)0,5(p)0,05(*)(p)0,05(*)
Ziemniaki wczesne0,05 (*)
Ziemniaki przechowalnicze15
6. Herbata (liście i

łodygi suszone,

fermentowane lub w

inny sposób

przetwarzane z

Camellia sinensis)

0,05(*)(p)0,1(*)0,02(*)0,1(*)0,1(*)0,05(*)2(p)0,05(*)(p)0,1(*)
7. Chmiel (suszony), w

tym szyszki chmielu i

niezagęszczony proszek

30(p)0,1(*)0,050,1(*)0,1(*)20,1(*)(p)0,05(*)(p)10
(*) Wskazuje granicę oznaczalności.
(p) Oznacza, że najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości został ustanowiony tymczasowo zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. f) dyrektywy 91/414/EWG."

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.