Rozporządzenie wykonawcze 2015/390 zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2015.65.13

Akt jednorazowy
Wersja od: 10 marca 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/390
z dnia 5 marca 2015 r.
zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono nomenklaturę towarową (zwaną dalej "Nomenklaturą scaloną"), która jest określona w załączniku I do tego rozporządzenia.

(2) Obecny tekst punktu a) uwagi dodatkowej 2 do działu 20 części drugiej Nomenklatury scalonej stanowi, że zawartość różnych cukrów produktu oblicza się na podstawie liczby wskazanej przez refraktometr, stosując metodę ustanowioną w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 974/2014 2 .

(3) Produkty wytworzone na bazie wodorostów morskich i pozostałych alg, przetworzone lub zakonserwowane sposobami niewymienionymi w dziale 12 części drugiej Nomenklatury scalonej, na bazie manioku, maranty, salepu, topinamburu, słodkich ziemniaków i podobnych korzeni i bulw o dużej zawartości skrobi lub inuliny, objętych pozycją 0714 Nomenklatury scalonej, lub na bazie liści winorośli, są wszystkie klasyfikowane do działu 20 części drugiej Nomenklatury scalonej. Przy stosowaniu do tych produktów obliczenia z użyciem metody refraktometru, wykazują one tak wysoki poziom cukru, że są uważane za zawierające dodatek cukru w rozumieniu uwagi dodatkowej 3 do tego działu, mimo że nie zawierają żadnego dodanego cukru.

(4) W celu zapewnienia prawidłowej klasyfikacji takich produktów należy zatem zapewnić stosowanie metody wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) oraz zastosowanie ustalonego wzoru, stosowanego już przez laboratoria celne do celów obliczenia zawartości cukru w tych konkretnych produktach objętych działem 20 części drugiej Nomenklatury scalonej.

(5) W celu zapewnienia jednolitej interpretacji Nomenklatury scalonej w całej Unii w odniesieniu do pomiaru zawartości cukru w różnych produktach należy zmienić punkt a) uwagi dodatkowej 2 do działu 20 części drugiej Nomenklatury scalonej.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (EWG) nr 2658/87.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W dziale 20 części drugiej Nomenklatury scalonej, określonej w załączniku I do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, punkt a) uwagi dodatkowej 2 otrzymuje brzmienie:

"a) Zawartość różnych cukrów wyrażonych jako sacharoza (zawartość cukru) w produktach klasyfikowanych do niniejszego działu odpowiada liczbie wskazanej przez refraktometr (użyty zgodnie z metodą opisaną w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 974/2014) w temperaturze 20 °C i pomnożonej przez jeden z następujących współczynników:

- 0,93 w odniesieniu do produktów objętych podpozycjami od 2008 20 do 2008 80, 2008 93, 2008 97 i 2008 99,

- 0,95 w odniesieniu do produktów objętych pozostałymi pozycjami.

Jednakże zawartość różnych cukrów wyrażonych jako sacharoza (zawartość cukru) w następujących produktach klasyfikowanych do niniejszego działu:

- produktach wytwarzanych na bazie wodorostów morskich i pozostałych alg, przetworzonych lub zakonserwowanych sposobami niewymienionymi w dziale 12,

- produktach wytwarzanych na bazie manioku, maranty, salepu, topinamburu, słodkich ziemniaków i podobnych korzeni i bulw o dużej zawartości skrobi lub inuliny, objętych pozycją 0714,

- produktach wytwarzanych na bazie liści winorośli;

odpowiada liczbie wynikającej z obliczeń przeprowadzonych na podstawie pomiarów, które zostały otrzymane z zastosowaniem metody wysokosprawnej chromatografii cieczowej (»metoda HPLC«), stosując następujący wzór:

S + (G + F) × 0,95,

gdzie:

»S« oznacza zawartość sacharozy określona metodą HPLC;

»F« oznacza zawartość fruktozy określona metodą HPLC;

»G« oznacza zawartość glukozy określona metodą HPLC.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 marca 2015 r.

W imieniu Komisji,
za Przewodniczącego,
Heinz ZOUREK
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej
1 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 974/2014 z dnia 11 września 2014 r. określające metodę refraktometrii polegającą na pomiarze suchych rozpuszczalnych pozostałości w przetworach owocowych i warzywnych do celów ich klasyfikacji w Nomenklaturze scalonej (Dz.U. L 274 z 16.9.2014, s. 6).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.