Rozporządzenie wykonawcze 2018/981 zmieniające wykaz brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.176.11

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 lipca 2018 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/981
z dnia 11 lipca 2018 r.
zmieniające wykaz brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 4 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 854/2004 ustanowiono przepisy szczegółowe dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego. W szczególności art. 12 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że, z wyjątkiem kilku określonych przypadków, produkty pochodzenia zwierzęcego mają być przywożone do Unii tylko wtedy, gdy pochodzą z zakładów w państwach trzecich, znajdujących się w wykazach sporządzonych i uaktualnionych zgodnie z tym artykułem. Wykazy te są dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności 2 .

(2) Art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 stanowi, że zakład z państwa trzeciego może zostać wprowadzony do tego rodzaju wykazu tylko wtedy, gdy właściwy organ tego państwa trzeciego gwarantuje, że dany zakład, łącznie z innymi zakładami zajmującymi się obróbką surowca pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanego w wytwarzaniu przedmiotowych produktów pochodzenia zwierzęcego, przestrzega odpowiednich wymagań unijnych. Ponadto zgodnie z art. 12. ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 właściwe organy danego państwa trzeciego powinny uaktualniać wspomniane wykazy i zgłaszać te uaktualnienia Komisji.

(3) Art. 15 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 854/2004 stanowi, że produkty rybołówstwa przywożone ze statku przetwórni lub statku zamrażalni pływającego pod banderą państwa trzeciego muszą pochodzić ze statków znajdujących się w wykazie sporządzonym lub uaktualnionym zgodnie z procedurą określoną w art. 12 ust. 4 tego rozporządzenia.

(4) We wrześniu 2017 r. kontrola przeprowadzona przez Komisję wykazała, że zakłady produkcji podstawowej zaopatrujące brazylijskie zakłady, z których dozwolony jest przywóz produktów rybołówstwa, nie są zidentyfikowane ani nie podlegają kontrolom urzędowym. W związku z tym w wyniku kontroli stwierdzono, że właściwy organ w Brazylii nie jest w stanie ani udzielić gwarancji określonych w art. 12 ust. 2 lit. a) i b) rozporządzenia (WE) nr 854/2004, ani udzielić wszystkich gwarancji, o których mowa w świadectwie zdrowia dla produktów rybołówstwa, określonych w dodatku IV do załącznika VI do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2074/2005 3 . Ponadto kontrola ta wykazała poważne niedociągnięcia pod względem wymogów dotyczących infrastruktury i higieny w niektórych kontrolowanych brazylijskich zakładach, z których dozwolony jest przywóz produktów rybołówstwa. Wspomniane niedociągnięcia świadczą o systemowym braku skutecznych kontroli prowadzonych przez brazylijskie właściwe organy w odniesieniu do produktów rybołówstwa.

(5) W odpowiedzi na zalecenia zawarte we wstępnym sprawozdaniu z kontroli brazylijskie organy poinformowały Komisję w oficjalnym piśmie z dnia 22 grudnia 2017 r., że zawiesiły wydawanie świadectw zdrowia w odniesieniu do wszystkich produktów rybołówstwa przeznaczonych na wywóz do Unii od dnia 3 stycznia 2018 r. Państwa członkowskie powiadomiły jednak Komisję, że na granicach Unii zgłoszono przesyłki produktów rybołówstwa pochodzących z Brazylii ze świadectwami wydanymi po dacie zawieszenia.

(6) W związku z powyższym i z uwagi na brak nowych informacji od organów Brazylii, nie ma wystarczających gwarancji, że którykolwiek z zakładów, z których dopuszczono wywóz produktów rybołówstwa z Brazylii do Unii, spełnia warunki określone w art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 854/2004, a zatem produkty pochodzące z tych zakładów stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. Należy zatem usunąć wszystkie zakłady z wykazu brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

(7) Z uwagi na zagrożenie dla zdrowia publicznego związane z ich produktami, zezwolenie na wywóz z tych zakładów do Unii powinno zostać niezwłocznie zniesione. Dlatego też datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powinien być dzień następujący po dacie jego publikacji.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wykaz zakładów, o których mowa w art. 12 rozporządzenia (WE) nr 854/2004, zostaje zmieniony w celu usunięcia wszystkich pozycji dotyczących brazylijskich zakładów, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów rybołówstwa przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206.
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2074/2005 z dnia 5 grudnia 2005 r. ustanawiające środki wykonawcze w odniesieniu do niektórych produktów objętych rozporządzeniem (WE) nr 853/2004 i do organizacji urzędowych kontroli na mocy rozporządzeń (WE) nr 854/2004 oraz (WE) nr 882/2004, ustanawiające odstępstwa od rozporządzenia (WE) nr 852/2004 i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 853/2004 oraz (WE) nr 854/2004 (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 27).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.