Dyrektywa 2001/4/WE zmieniająca szóstą dyrektywę (77/388/EWG) w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w odniesieniu do okresu stosowania minimalnej standardowej stopy

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.22.17

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 2001 r.

DYREKTYWA RADY 2001/4/WE
z dnia 19 stycznia 2001 r.
zmieniająca szóstą dyrektywę (77/388/EWG) w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w odniesieniu do okresu stosowania minimalnej standardowej stopy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 93,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 12 ust. 3 lit. a) szóstej dyrektywy Rady (77/388/EWG) z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (3), zwanej dalej szóstą dyrektywą w sprawie podatku VAT, stanowi, że Rada powinna podjąć decyzję w sprawie poziomu standardowej stopy mającej zastosowanie po dniu 31 grudnia 2000 r.

(2) Pomimo iż obecnie obowiązująca w Państwach Członkowskich standardowa stopa podatku od wartości dodanej wraz z mechanizmem systemu przejściowego zapewnia funkcjonowanie tego systemu w możliwym do przyjęcia stopniu, nie można dopuścić do tego, by narastające rozbieżności standardowych stawek VAT stosowanych przez Państwa Członkowskie doprowadziły do powstania strukturalnych nierównowag we Wspólnocie i do zniekształcenia konkurencji w niektórych sektorach działalności, przynajmniej w okresie wprowadzania w życie nowej strategii VAT upraszczającej i modernizującej obecnie obowiązujące prawodawstwo wspólnotowe w sprawie VAT, określonej w komunikacie Komisji z dnia 7 czerwca 2000 r.

(3) Dlatego też właściwe jest utrzymanie obecnej minimalnej standardowej stopy na poziomie 15 % na dalszy okres, wystarczająco długi, aby umożliwić wprowadzanie strategii upraszczania i modernizacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W art. 12 ust. 3 lit. a) szóstej dyrektywy w sprawie VAT akapit pierwszy i drugi otrzymują brzmienie:

"3. a) Państwo Członkowskie ustala standardową stopę podatku od wartości dodanej jako wartość procentową podstawy opodatkowania, jednakową dla dostawy towarów i świadczenia usług. W okresie między dniem 1 grudnia 2001 r. a dniem 31 grudnia 2005 r. ta wartość procentowa nie może być niższa niż 15 %.

Na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim i Komitetem Ekonomiczno-Społecznym Rada jednomyślnie podejmuje decyzję w sprawie poziomu standardowej stopy stosowanej po dniu 31 grudnia 2005 r."

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przed dniem 1 stycznia 2001 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejszą dyrektywę stosuje się od dnia 1 stycznia 2001 r.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 stycznia 2001 r.
W imieniu Rady
B. RINGHOLM
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 14 grudnia 2000 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Opinia wydana dnia 29 listopada 2000 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 145 z 13.6.1977, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2000/65/WE (Dz.U. L 269 z 21.10.2000, str. 44).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.