Zmiana przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2018.250.2

Akt jednorazowy
Wersja od: 17 lipca 2018 r.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
z dnia 11 czerwca i 2 lipca 2018 r.
zmieniająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2018/C 250/03)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lipca 2018 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego 1 ,

uwzględniając art. 25 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z obecnie obowiązującą wersją art. 12 ust. 1 przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego 2  ("przepisy wykonawcze") nie jest możliwe poświadczenie obecności posłów za pomocą środków elektronicznych. Ponadto centralny rejestr obecności wymaga znacznych zasobów ludzkich i wiąże się z kosztownym ręcznym przetwarzaniem informacji, co często jest źródłem błędów.

(2) Konieczna jest faza dobrowolnych testów, podczas której centralny rejestr obecności będzie wspomagany systemem komputerowym wykorzystującym technologię biometryczną, aby umożliwić weryfikację gwarancji wiarygodności i poufności niezbędnych do uzyskania wystarczającej pewności co do obecności posłów.

(3) Do przepisów wykonawczych należy dodać nowy artykuł, by wprowadzić podstawę prawną umożliwiającą Parlamentowi zapewnienie, aby w przypadku stwierdzenia nękania lub molestowania akredytowanego asystenta parlamentarnego przez posła zobowiązania finansowe wobec tego asystenta były nadal pokrywane z kwoty przyznanej danemu posłowi na koszty pomocy parlamentarnej, mimo że zainteresowany poseł nie będzie uprawniony do korzystania z usług tego asystenta,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W przepisach wykonawczych wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Poseł poświadcza obecność własnoręcznym podpisem na liście obecności dostępnej w sali posiedzeń plenarnych lub w sali posiedzenia, lub też własnoręcznym podpisem w rejestrze centralnym obecności w godzinach jego otwarcia wyznaczonych przez Prezydium. Zamiast własnoręcznego podpisu można użyć elektronicznego poświadczenia obecności.";

2)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 34a

Konsekwencje finansowe w przypadku stwierdzenia nękania lub molestowania akredytowanego asystenta parlamentarnego

Jeżeli w wyniku kontradyktoryjnego postępowania wewnętrznego w sprawie nękania lub molestowania Przewodniczący stwierdzi, że doszło do nękania psychicznego lub molestowania seksualnego akredytowanego asystenta parlamentarnego przez posła, wszelkie wynikające z umowy z tym akredytowanym asystentem parlamentarnym zobowiązania pieniężne posła, w szczególności wynagrodzenie akredytowanego asystenta parlamentarnego, są, w drodze odstępstwa od art. 33, potrącane przez Parlament z kwoty przeznaczonej na zwrot kosztów pomocy parlamentarnej tego posła, a poseł traci prawo do korzystania z dalszych usług tego asystenta.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 września 2018 r.

1 Decyzja Parlamentu Europejskiego 2005/684/WE, Euratom z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).
2 Decyzje Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. dotyczące przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.