Zmiana przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.466.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 grudnia 2014 r.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
z dnia 15 grudnia 2014 r.
zmieniająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2014/C 466/01)

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2014 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego 1 ("statut"),

uwzględniając art. 10 i art. 25 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 20 ust. 1 statutu stanowi, że "Posłom przysługuje zwrot kosztów związanych z wykonywaniem mandatu.", a w ust. 4 tego samego artykułu doprecyzowano, że "Parlament określa warunki korzystania z tego prawa". Warunki te zostały przedstawione między innymi w art. 22, 24 i 66 przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego 2 ("przepisy wykonawcze").

(2) Podobnie art. 4 przepisów wykonawczych zobowiązuje posłów do przedkładania oryginalnych dokumentów potwierdzających przy składaniu wniosków o zwrot kosztów leczenia. W związku z tym posłowie są często proszeni o własnoręczne wypełnianie długich i skomplikowanych formularzy oraz o załączanie do nich oryginałów rachunków i innych dokumentów potwierdzających w celu otrzymania zwrotu poniesionych kosztów.

(3) Aby ograniczyć biurokrację w ramach tej procedury, należy dać posłom możliwość przedkładania wniosków o zwrot lub pokrycie kosztów drogą elektroniczną. Posłowie będą zobowiązani do przechowywania oryginałów dokumentów potwierdzających przez rozsądny okres czasu, tj. do 31 grudnia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym przedłożono wniosek o zwrot lub pokrycie kosztów. Właściwe służby Parlamentu powinny prowadzić system wyrywkowych kontroli w oparciu o standardową praktykę kontroli w celu zagwarantowania zgodności zeskanowanych dokumentów potwierdzających z oryginałami.

(4) W związku z powyższym przepisy wykonawcze powinny zostać zmienione, aby: umożliwić posłom przedkładanie w formie elektronicznej wniosków o zwrot lub pokrycie kosztów; umożliwić posłom przedstawianie zeskanowanych kopii oryginalnych dokumentów potwierdzających z załączonym oświadczeniem potwierdzającym zgodność kopii z oryginałami oraz wyznaczyć okres przechowywania przez posłów oryginalnych dokumentów potwierdzających, podczas którego administracja Parlamentu może sprawdzić zgodność zeskanowanych dokumentów potwierdzających z dokumentami oryginalnymi.

(5) Ponadto zgodnie z art. 69 ust. 1 przepisów wykonawczych Prezydium może dokonywać corocznie waloryzacji kwot dodatków z tytułu kosztów podróży i pobytu oraz z tytułu kosztów ogólnych do maksymalnej wysokości rocznej stopy inflacji w Unii Europejskiej odnotowanej w październiku poprzedniego roku i opublikowanej przez Eurostat.

(6) Zgodnie z informacją przedstawioną przez Eurostat dnia 14 listopada 2014 r. stopa inflacji w okresie od 1 listopada 2013 r. do 31 października 2014 r. wyniosła 0,5 %. Nowe kwoty wynikające z dostosowania niezbędnego w celu uwzględnienia tej stopy inflacji powinny mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2015 r., w związku z czym należy odpowiednio dostosować przepisy wykonawcze,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W przepisach wykonawczych wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Procedura

Wnioski o zwrot kosztów należy kierować do właściwego działu Parlamentu lub bezpośrednio do biura rozliczeń Komisji na ujednoliconym formularzu wraz z dokumentami potwierdzającymi.";

2)
art. 20 ust. 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) za część trasy od 0 do 50 km: 22,62 EUR;";

3)
w art. 22 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Maksymalna kwota rocznego zwrotu z tytułu kosztów podróży poniesionych w przypadkach przewidzianych w art. 10 ust. 1 lit. b) wynosi 4 264 EUR.";

b)
ust. 3 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"3. Maksymalna kwota rocznego zwrotu z tytułu kosztów podróży rzeczywiście poniesionych w związku z podróżami przewodniczących komisji lub podkomisji w celu uczestniczenia w konferencjach lub wydarzeniach o wymiarze parlamentarnym, dotyczących tematu o charakterze europejskim, wchodzącego w zakres kompetencji komisji lub podkomisji, której przewodniczą, wynosi 4 264 EUR. Uczestnictwo wymaga uprzedniego zezwolenia przewodniczącego Parlamentu po sprawdzeniu dostępności środków w granicach wyżej wymienionej maksymalnej kwoty.";

4)
art. 24 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli działalność oficjalna ma miejsce na terytorium Unii, poseł pobiera zryczałtowaną kwotę w wysokości 306 EUR.";

5)
art. 26 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wysokość diety przysługująca w ciągu miesiąca z tytułu art. 25 wynosi 4 320 EUR.";

6)
art. 66 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 66

Zastępcze dokumenty potwierdzające

W przypadku utraty dokumentów potwierdzających wymaganych na mocy niniejszych przepisów wykonawczych poseł przedstawia oświadczenie o utracie wraz z dokumentami zastępczymi spełniającymi wymogi określone w niniejszych przepisach wykonawczych.";

7)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 72a

Zeskanowane dokumenty potwierdzające w formie elektronicznej

1. W przypadku gdy w niniejszych przepisach wykonawczych jest mowa o składaniu wniosków o zwrot lub pokrycie kosztów, można je składać w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym.

2. W przypadku gdy na mocy niniejszych przepisów wykonawczych wymagane jest przedłożenie dokumentów potwierdzających, dokumenty te można przedłożyć w postaci zeskanowanej, pod warunkiem że poseł złoży oświadczenie o zgodności przedkładanych dokumentów z oryginałami.

3. W związku z możliwością przeprowadzenia kontroli w celu potwierdzenia zgodności zeskanowanych dokumentów potwierdzających z oryginałami posłowie przechowują oryginały do 31 grudnia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym przedłożono wniosek o zwrot lub pokrycie kosztów.

Właściwe służby Parlamentu prowadzą system wyrywkowych kontroli w celu zagwarantowania zgodności zeskanowanych dokumentów potwierdzających z oryginałami.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od tej samej daty, z wyjątkiem art. 1 ust. 2-5, które mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2015 r.

1 Decyzja Parlamentu Europejskiego 2005/684/WE, Euratom z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).
2 Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. dotycząca przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.