Dyrektywa 2001/107/WE zmieniająca dyrektywę Rady 85/611/EWG w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS), w celu uregulowania działalności spółek zarządzających i uproszczonych prospektów emisyjnych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2002.41.20

Akt jednorazowy
Wersja od: 13 lutego 2002 r.

DYREKTYWA 2001/107/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 21 stycznia 2002 r.
zmieniająca dyrektywę Rady 85/611/EWG w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS), w celu uregulowania działalności spółek zarządzających i uproszczonych prospektów emisyjnych

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 47 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 85/611/EWG z dnia 20 grudnia 1985 r., w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS)(4), jak dotąd w znaczącym stopniu przyczyniła się do stworzenia jednolitego rynku w tym obszarze, ustanawiając - po raz pierwszy w sektorze usług finansowych - zasadę wzajemnego uznawania zezwoleń na działalność i inne przepisy, które ułatwiają swobodny obrót w Unii Europejskiej jednostek uczestnictwa przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania (jako fundusze powiernicze/fundusze wspólne lub fundusze inwestycyjne), objętych niniejszą dyrektywą.

(2) Jednakże dyrektywa 85/611/EWG nie reguluje w znaczącym stopniu działalności spółek, które zarządzają przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania (tzw. "spółki zarządzające"). W szczególności, dyrektywa 85/611/EWG nie ustanawia przepisów zapewniających we wszystkich Państwach Członkowskich stosowanie jednolitych przepisów dotyczących dostępu do rynku i warunków działalności tych spółek. Dyrektywa 85/611/EWG nie ustanawia przepisów dotyczących tworzenia oddziałów i swobodnego świadczenia usług przez te spółki w Państwach Członkowskich innych niż Państwa Członkowskie pochodzenia tych spółek.

(3) Zezwolenie na działalność wydane w Państwie Członkowskim pochodzenia spółki powinno zapewniać ochronę inwestorów i wypłacalność spółek zarządzających, w celu przyczynienia się do stabilności systemu finansowego. Przyjęte podejście ma na celu zapewnienie podstawowej harmonizacji niezbędnej i wystarczającej dla zapewnienia wzajemnego uznawania systemów zezwoleń oraz nadzoru ostrożnościowego, umożliwiając przyznanie jednolitego zezwolenia na działalność ważnego na całym obszarze Unii Europejskiej i sprawowanie nadzoru przez Państwo Członkowskie pochodzenia.

(4) W celu ochrony inwestorów, niezbędne jest zagwarantowanie wewnętrznego zestawienia każdej spółki zarządzającej, w szczególności poprzez dwuosobowe zarządzanie i odpowiednie mechanizmy kontroli wewnętrznej.

(5) W celu zapewnienia, aby spółka zarządzająca była zdolna do wypełnienia zobowiązań wynikających z jej działalności i zapewnienia dzięki temu jej stabilności, wymagane są kapitał założycielski i dodatkowa kwota z funduszy własnych. Uwzględniając zmiany, w szczególności zmiany związane z opłatami kapitałowymi od ryzyka operacyjnego w Unii Europejskiej i na innych międzynarodowych forach, wymogi te, w tym stosowanie gwarancji, będą musiały być poddane ocenie w ciągu trzech lat.

(6) Na podstawie wzajemnego uznawania, spółkom zarządzającym posiadającym zezwolenie na działalność wydane w Państwach Członkowskich będących dla tych spółek państwami pochodzenia należy zezwolić na świadczenie usług na obszarze Unii Europejskiej, na które uzyskały zezwolenie, poprzez zakładanie przez te spółki oddziałów lub w ramach swobody świadczenia usług. Zatwierdzenie regulaminów funduszy, którymi dysponują fundusze powiernicze/fundusze wspólne należy do właściwości Państwa Członkowskiego będącego dla tych funduszy państwem pochodzenia.

(7) W odniesieniu do zarządzania zbiorowym portfelem (zarządzanie funduszami powierniczymi/funduszami wspólnymi i funduszami inwestycyjnymi), zezwolenie przyznane spółce zarządzającej posiadającej zezwolenie na działalność wydane w Państwie Członkowskim, będącym dla tych podmiotów państwem pochodzenia, powinno zezwalać spółce na prowadzenie w przyjmujących Państwach Członkowskich następujących rodzajów działalności: dystrybucja jednostek uczestnictwa zharmonizowanych funduszy powierniczych/funduszy wspólnych zarządzanych przez spółkę w Państwie Członkowskim pochodzenia tej spółki; dystrybucja udziałów zharmonizowanych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez taką spółkę, wypełnianie wszystkich pozostałych obowiązków i zadań wchodzących w zakres działalności w ramach zarządzania zbiorowym portfelem; zarządzanie aktywami funduszy inwestycyjnych prowadzących statutową działalność w Państwach Członkowskich innych niż Państwo Członkowskie pochodzenia spółek; wypełnianie, na podstawie zleceń, w imieniu spółek zarządzających prowadzących działalność w Państwach Członkowskich innych niż Państwo Członkowskie pochodzenia spółek, obowiązków wchodzących w zakres działalności w ramach zarządzania zbiorowym portfelem.

(8) Zasady wzajemnego uznawania i nadzoru ze strony Państwa Członkowskiego pochodzenia wymagają, aby właściwe władze Państw Członkowskich nie przyznawały bądź cofały zezwolenie w przypadku, gdy czynniki takie jak treść programów działań, rozkład geograficzny lub działalności aktualnie prowadzone jednoznacznie wskazują na to, że spółka zarządzająca wybrała system prawny danego Państwa Członkowskiego w celu uniknięcia bardziej restrykcyjnych norm obowiązujących w innym Państwie Członkowskim, na terytorium którego spółka ta zamierza prowadzić lub prowadzi większą część swojej działalności. Do celów niniejszej dyrektywy, spółka zarządzającą powinna uzyskać zezwolenie na działalność w Państwie Członkowskim, w którym znajduje się jej statutowa siedziba. Zgodnie z zasadą kontroli ze strony państwa pochodzenia, wyłącznie Państwo Członkowskie, w którym znajduje się statutowa siedziba spółki zarządzającej, może być uznane za właściwe w kwestii akceptowania przepisów dotyczących regulaminów funduszy ustanowionych przez fundusze powiernicze/fundusze wspólne utworzone przez taką spółkę i w kwestii wyboru depozytariusza. W celu zapobiegnięcia arbitrażowi nadzorczemu i w celu wpierania skuteczności nadzoru ze strony władz Państwa Członkowskiego pochodzenia, wymóg uzyskania zezwolenia na działalność UCITS nie może w jakikolwiek sposób pod względem prawnym ograniczać możliwości występowania w obrocie tego UCITS w Państwie Członkowskim pochodzenia. Nie ma to wpływu na możliwość podjęcia decyzji, po wydaniu zezwolenia na działalność UCITS, dotyczącej wyboru Państwa Członkowskiego lub Państw Członkowskich w przypadku, gdy jednostki uczestnictwa UCITS mają być wprowadzane do obrotu na podstawie niniejszej dyrektywy.

(9) Dyrektywa 85/611/EWG ogranicza zakres działalności spółek zarządzających wyłącznie do działań w sferze zarządzania funduszami powierniczymi/funduszami wspólnymi (zarządzanie zbiorowym portfelem). W celu uwzględnienia zmian dokonanych ostatnio w ustawodawstwie krajowym Państw Członkowskich i umożliwienia tym spółkom osiągnięcia znaczących korzyści skali, pożądana jest zmiana tego ograniczenia. Pożądane jest w związku z tym zezwolenie tym spółkom na prowadzenie działalności w zakresie zarządzania portfelami inwestycyjnymi w odniesieniu do poszczególnych klientów (indywidualne zarządzanie portfelem), w tym zarządzania funduszami emerytalnymi, jak również niektórych szczególnych rodzajów działalności ubocznych związanych z podstawową działalnością. Tego rodzaju poszerzenie zakresu działalności spółki zarządzającej nie przesądzałoby o stabilności tych spółek. Należy jednakże wprowadzić szczegółowe przepisy zapobiegające konfliktom interesów w przypadku, gdy spółki zarządzające posiadają zezwolenie na zarządzanie zarówno zbiorowym, jak i indywidualnym portfelem.

(10) Działalność związana z zarządzaniem portfelami inwestycyjnymi jest usługą inwestycyjną, która została już objęta dyrektywą Rady 93/22/EWG z dnia 10 maja 1993 r., w sprawie usług inwestycyjnych w zakresie papierów wartościowych(5). W celu zapewnienia jednolitych ram regulacyjnych w tym obszarze, pożądane jest objęcie spółek zarządzających posiadających zezwolenie na działalność, które również zezwala na świadczenie tego rodzaju usługi, wymogiem spełnienia warunków działalności ustanowionych w niniejszej dyrektywie.

(11) Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, Państwo Członkowskie pochodzenia może ustanowić przepisy bardziej restrykcyjne niż przepisy ustanowione w niniejszej dyrektywie, w szczególności w odniesieniu do warunków uzyskania zezwolenia, wymogów zgodnych z zasadą ostrożności i przepisów dotyczących sprawozdawczości i pełnego prospektu emisyjnego.

(12) Pożądane jest ustanowienie zasad określających warunki wstępne dotyczące powierzania przez spółkę zarządzająca, na podstawie zleceń, wypełniania szczególnych obowiązków i zadań stronom trzecim w celu zwiększenia efektywności prowadzenia przedsiębiorstwa. W celu zapewnienia poprawnego stosowania zasad wzajemnego uznawania zezwoleń i uznawania kontroli ze strony kraju swej siedziby, Państwa Członkowskie zezwalające na takie powierzanie powinny zagwarantować, aby spółka zarządzająca, której państwa te przyznały zezwolenie na działalność, nie powierzała wszystkich swoich obowiązków jednej lub kilku stronom trzecim, stając się w ten sposób podmiotem - skrzynką pocztową i aby istnienie zleceń nie utrudniało skutecznego nadzoru nad spółką zarządzającą. Jednakże fakt przekazania przez spółkę zarządzającą swoich obowiązków w żadnym przypadku nie może wpływać na zobowiązania tej spółki i zobowiązania depozytariusza w stosunku do posiadaczy jednostek uczestnictwa i właściwych władz.

(13) Dla zabezpieczenia interesów akcjonariuszy i zapewnienia równych reguł gry na rynku zharmonizowanych przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania, działalność funduszy inwestycyjnych wymaga kapitału założycielskiego. Jednakże na działalność funduszy inwestycyjnych, które wyznaczyły spółki zarządzające, zostaną przeznaczone dodatkowe środki z funduszy własnych spółek zarządzających.

(14) Fundusze inwestycyjne, które uzyskały zezwolenie na działalność, powinny zawsze przestrzegać art. 5g i 5h, bądź bezpośrednio na podstawie art. 13b lub pośrednio, z uwagi na fakt, że fundusz inwestycyjny, który uzyskał zezwolenie na działalność, zdecyduje o wyznaczeniu spółki zarządzającej, tej spółce zarządzającej należy zezwolić na prowadzenie działalności zgodnie z niniejszą dyrektywą, zobowiązując ją w ten sposób do przestrzegania art. 5g i 5h.

(15) W celu uwzględnienia rozwoju techniki informowania, pożądane jest dokonanie przeglądu istniejących ram informowania przewidzianych w dyrektywie 85/611/EWG. W szczególności, wskazane jest wprowadzenie nowego prospektu emisyjnego dla UCITS (uproszczonego prospektu emisyjnego), który byłby uzupełnieniem istniejącego pełnego prospektu emisyjnego. Tego rodzaju nowy prospekt emisyjny należy opracować w taki sposób, aby był przyjazny dla inwestora i był źródłem wartościowych informacji dla zwykłego inwestora. Taki prospekt emisyjny powinien dostarczać kluczowych informacji o UCITS w sposób jasny, zwięzły i zrozumiały. W uproszczonym prospekcie emisyjnym powinno jednakże zawsze być zawarte odpowiednia pouczenie, z którego wynika, że bardziej szczegółowe informacje inwestor może znaleźć w pełnym prospekcie emisyjnym oraz w rocznym i półrocznym sprawozdaniu UCITS, które inwestor ten może otrzymać bezpłatnie na żądanie. Uproszczony prospekt emisyjny należy zawsze oferować subskrybentom bezpłatnie przed zawarciem umowy, co powinno stanowić wystarczający warunek wstępny wypełnienia zobowiązania prawnego na mocy niniejszej dyrektywy, dotyczącego dostarczania subskrybentom informacji przed zawarciem umowy.

(16) Potrzebne jest zapewnienie równych reguł gry dla pośredników świadczących takie same usługi finansowe i zapewnienia zharmonizowania minimalnego poziomu ochrony inwestora. Zharmonizowany minimalny poziom ujednolicenia warunków podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej stanowi warunek wstępny ustanowienia rynku wewnętrznego dla tych podmiotów gospodarczych. W związku z tym, jedynie wiążąca wspólnotowa dyrektywa ustanawiająca uzgodnione minimalne normy w tym zakresie może umożliwić osiągnięcie pożądanych celów. Niniejsza dyrektywa tworzy jedynie minimalny wymagany poziom harmonizacji i nie wykracza poza to, co jest niezbędne dla osiągnięcia celów na podstawie art. 5 ust. 3 Traktatu.

(17) Komisja może rozważyć zaproponowanie kodyfikacji w odpowiednim czasie po przyjęciu wniosków,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 85/611/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. Dodaje się art. 1a w brzmieniu:

"Artykuł 1a

Do celów niniejszej dyrektywy:

1. »depozytariusz« oznacza instytucję, której powierzono obowiązki wymienione w art. 7 i art. 14 i z zastrzeżeniem innych przepisów ustanowionych w sekcjach IIIa i IVa;

2. »spółka zarządzająca« to spółka, której zasadniczy rodzaj działalności to zarządzanie UCITS w formie funduszy powierniczych/funduszy wspólnych i/lub funduszy inwestycyjnych (zarządzanie zbiorowym portfelem UCITS); zarządzanie to obejmuje obowiązki wymienione w załączniku II;

3. »Państwo Członkowskie pochodzenia« to Państwo Członkowskie, w którym znajduje się statutowa siedziba spółki zarządzającej;

4. »Państwo Członkowskie przyjmujące« to Państwo Członkowskie, inne niż Państwo Członkowskie pochodzenia, na terytorium którego spółka zarządzająca posiada oddział lub świadczy usługi;

5. »Państwo Członkowskie będące dla UCITS państwem pochodzenia« to:

a) w odniesieniu do UCITS ustanowionych jako fundusz powierniczy/fundusz wspólny, Państwo Członkowskie, w którym znajduje się statutowa siedziba spółki;

b) w odniesieniu do UCITS ustanowionych jako fundusz inwestycyjny, Państwo Członkowskie, w którym znajduje się statutowa siedziba funduszu inwestycyjnego;

6. »Państwo Członkowskie będące dla UCITS państwem przyjmującym« to Państwo Członkowskie, inne niż Państwo Członkowskie będące dla UCITS państwem pochodzenia, w którym jednostki uczestnictwa, którymi dysponuje fundusz wspólny/fundusz powierniczy lub fundusz inwestycyjny, są wprowadzane do obrotu;

7. »oddział« oznacza miejsce prowadzenia działalności gospodarczej będące częścią spółki zarządzającej. Oddział nie może posiadać osobowości prawnej i świadczy usługi, na świadczenie których spółka zarządzająca uzyskała zezwolenie; wszystkie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej utworzone w tym samym Państwie Członkowskim przez spółkę zarządzającą z główną siedzibą firmy w innym Państwie Członkowskim uznaje się za jeden oddział;

8. »właściwe władze« to władze, które każde Państwo Członkowskie wyznacza na mocy art. 49 niniejszej dyrektywy;

9. »ścisłe powiązania« to sytuacja określona w art. 2 ust. 1 dyrektywy 95/26/WE(*);

10. »znaczny pakiet akcji« to bezpośredni lub pośredni pakiet w spółce zarządzającej, który reprezentuje co najmniej 10% kapitału lub praw głosu bądź pakiet, który umożliwia wywieranie znaczącego wpływu na zarządzanie spółką zarządzającą, w której pakiet ten występuje.

Do celów niniejszej definicji uwzględniane są prawa głosu, określone w art. 7 dyrektywy 88/627/EWG(**);

11. »ISD« to dyrektywa Rady 93/22/EWG z dnia 10 maja 1993 r., w sprawie usług inwestycyjnych w zakresie papierów wartościowych(***);

12. »przedsiębiorstwo dominujące« to przedsiębiorstwo dominujące zgodnie z definicją w art. 1 i 2 dyrektywy 83/349/EWG(****);

13. »filia« to filia zgodnie z definicją w art. 1 i 2 dyrektywy 83/349/EWG; filię w stosunku do danej filii przedsiębiorstwa dominującego również uznaje się za filię w stosunku do przedsiębiorstwa dominującego, które dla tych jednostek jest ostatecznym przedsiębiorstwem dominującym;

14. »kapitał założycielski« to kapitał zgodnie z definicją art. 34 ust. 2 pozycja 1 i 2 dyrektywy 2000/12/WE(*****);

15. »fundusze własne« to fundusze własne zgodnie z definicją w tytule V, rozdział 2, sekcja 1 dyrektywy 2000/12/WE; definicja ta może jednakże zostać zmieniona, jeżeli wystąpią okoliczności opisane w załączniku V dyrektywy 93/6/EWG(******).

______

(*) Dz.U. L 168 z 18.7.1995, str. 7.

(**) Dz.U. L 348 z 17.12.1988, str. 62.

(***) Dz.U. L 141 z 11.6.1993, str. 27. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2000/64/WE (Dz.U. L 290 z 17.11.2000, str. 27).

(****) Dz.U. L 193 z 18.7.1983, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(*****) Dz.U. L 126 z 26.5.2000, str. 1. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 2000/28/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 275 z 27.10.2000, str. 37).

(******) Dz.U. L 141 z 11.6.1993, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 98/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 204 z 21.7.1998, str. 29).";

2. W art. 4 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Właściwe władze mogą nie zezwolić na działalność UCITS, jeżeli związana z nimi spółka zarządzająca lub fundusz inwestycyjny nie spełniają warunków wstępnych ustanowionych odpowiednio w sekcjach III i IV niniejszej dyrektywy.

Ponadto właściwe władze nie mogą zezwolić na działalność UCITS, jeżeli dyrektorzy depozytariuszy nie mają odpowiednio nieposzlakowanej opinii lub brakuje im doświadczenia, również w odniesieniu do zarządzania danym typem UCITS. W tym celu, nazwiska dyrektorów depozytariuszy i każdej osoby przejmującej ich obowiązki muszą być bezzwłocznie podane do wiadomości właściwych władz.

Dyrektorzy depozytariuszy to osoby, które z mocy prawa lub na podstawie dokumentów założycielskich reprezentują depozytariuszy, lub które skutecznie ustalają politykę depozytariuszy.

3a. Właściwe władze nie wydają zezwolenia, jeżeli UCITS zostaną w sposób zgodny z prawem pozbawione (np. na podstawie zapisu w regulaminie funduszu lub dokumentach założycielskich) możliwości obrotu swoimi jednostkami uczestnictwa lub udziałami w państwach będących dla nich państwami pochodzenia.)";

3. W tytuł sekcji III oraz art. 5 i 6 otrzymują brzmienie:

"SEKCJA III

Obowiązki dotyczące spółek zarządzających

Tytuł A

Warunki podejmowania działalności gospodarczej

Artykuł 5

1. Dostęp do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę zarządzającą podlega wymogowi uzyskania wcześniejszego zezwolenia wydawanego przez właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia. Zezwolenie przyznane spółce zarządzającej na mocy niniejszej dyrektywy jest ważne we wszystkich Państwach Członkowskich.

2. Spółka zarządzająca nie może angażować się w działalność inną niż zarządzanie UCITS, którym wydano zezwolenie na podstawie niniejszej dyrektywy, z wyjątkiem dodatkowego zarządzania przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania, które nie są objęte niniejszą dyrektywą i w odniesieniu do których spółka zarządzająca podlega nadzorowi ostrożnościowemu, z zastrzeżeniem jednak wprowadzenia do obrotu w innych Państwach Członkowskich na mocy niniejszej dyrektywy.

Działalność związana z zarządzaniem funduszami powierniczymi/funduszami wspólnymi i funduszami inwestycyjnymi obejmuje, do celów niniejszej dyrektywy, obowiązki wymienione w załączniku II, które nie są wyczerpujące.

3. Na zasadzie odstępstwa od ust. 2, Państwa Członkowskie mogą zezwolić spółkom zarządzającym na świadczenie, obok zarządzania funduszami powierniczymi/funduszami wspólnymi i funduszami inwestycyjnymi, następujących usług:

a) zarządzanie portfelami inwestycyjnymi, w tym portfelami należącymi do funduszy emerytalnych, na podstawie zleceń przyznanych przez inwestorów w sposób dyskrecjonalny i zindywidualizowany ze względu na klienta, w przypadku, gdy portfele te obejmują jeden lub kilka instrumentów wymienionych w sekcji B Załącznika do ISD;

b) jako usługi uboczne:

- doradztwo inwestycyjne dotyczące jednego lub kilku instrumentów wymienionych w sekcji B Załącznika do ISD,

- przechowywanie i administrowanie w odniesieniu do jednostek uczestnictwa przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania.

Spółkom zarządzającym w żadnym przypadku nie można zezwalać na mocy niniejszej dyrektywy na świadczenie wyłącznie usług wymienionych w niniejszym ustępie, bądź świadczenie usług ubocznych, bez uzyskania przez te spółki zezwolenia na świadczenie usługi określonej w lit. a).

4. Artykuł 2 ust. 4, art. 8 ust. 2, art. 10, 11 i 13 ISD stosuje się wobec świadczenia przez spółki zarządzające usług wymienionych w ust. 3 niniejszego artykułu.

Artykuł 5a

1. Bez uszczerbku dla innych warunków ogólnego stosowania przewidzianych w prawie krajowym, właściwe władze nie wydają zezwolenia spółce zarządzającej, chyba że:

a) spółka zarządzająca posiada kapitał założycielski w wysokości co najmniej 125.000 EUR:

- gdy wartość portfeli spółki zarządzającej przekracza 250.000.000 EUR, spółka zarządzająca jest obowiązana do zapewnienia dodatkowej kwoty z funduszy własnych. Ta dodatkowa kwota z funduszy własnych stanowi 0,02% kwoty, o jaką wartość portfela przekracza kwotę 250.000.000 EUR. Wymagana łączna wartość kapitału założycielskiego i kwoty dodatkowej nie może jednakże przekroczyć 10.000.000 EUR,

- do celów niniejszego ustępu, za portfele spółki zarządzającej uznaje się następujące portfele:

i) fundusze powiernicze/fundusze wspólne zarządzane przez spółkę zarządzającą, w tym portfele, w stosunku do których spółka ta powierzyła zadanie zarządzania, jednakże z wyłączeniem portfeli, którymi spółka ta zarządza w ramach delegacji zadań,

ii) fundusze inwestycyjne, dla których spółka zarządzająca jest wyznaczoną spółką zarządzającą,

iii) inne przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania zarządzane przez spółkę zarządzającą, w tym portfele, w stosunku do których spółka ta oddelegowała zadanie zarządzania, jednakże z wyłączeniem portfeli, którymi spółka ta zarządza w ramach delegacji zadań;

- niezależnie od wysokości wymaganych kwot, fundusze własne spółki zarządzającej nie mogą być niższe niż kwota ustalona w załączniku IV dyrektywy 93/6/EWG,

- Państwa Członkowskie mogą zezwolić spółkom zarządzającym na to, aby spółki te nie musiały uzupełniać funduszy do wysokości nie przekraczającej 50% dodatkowej kwoty z funduszy własnych, określonej w tiret pierwszym, jeżeli spółki te korzystają z gwarancji tej kwoty udzielonej przez instytucję kredytową lub zakład ubezpieczeń. Statutowa siedziba instytucji kredytowej lub zakładu ubezpieczeń musi się znajdować w Państwie Członkowskim lub w państwie trzecim, przy założeniu, że podmioty te są obowiązane do przestrzegania zasad ostrożności uznawanych przez właściwe władze za równoważne zasadom ustanowionym w prawie wspólnotowym,

- nie później niż dnia 13 lutego 2005 r., Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie stosowania wymogu dotyczącego tego kapitału, do którego będą załączone, gdzie stosowne, propozycje jego zmiany;

b) osoby faktycznie prowadzące przedsiębiorstwo spółki zarządzającej muszą cieszyć się odpowiednio nieposzlakowaną opinią bądź posiadać odpowiednie doświadczenie, również w odniesieniu do zarządzania danym typem UCITS, zarządzanym przez spółkę zarządzającą. W tym celu nazwiska tych osób i każdej osoby przejmującej ich obowiązki muszą być bezzwłocznie podane do wiadomości właściwych władz. Decyzje dotyczące prowadzenia działalności spółki zarządzającej muszą być podejmowane przez co najmniej dwie osoby spełniające te warunki;

c) do wniosku o wydanie zezwolenia dołącza się program działań określający, między innymi, strukturę organizacyjną spółki zarządzającej;

d) zarówno siedziba zarządu, jak i statutowa siedziba znajdują się w tym samym Państwie Członkowskim.

2. Ponadto, w przypadku istnienia ścisłych powiązań między spółką zarządzającą a innymi osobami fizycznymi lub prawnymi, właściwe władze wydają zezwolenie wyłącznie wtedy, gdy powiązania te nie uniemożliwiają skutecznego sprawowania przez te podmioty funkcji nadzorczych.

Właściwe władze odmawiają wydania zezwolenia także wtedy, gdy przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne państwa trzeciego dotyczące jednej lub kilku osób fizycznych lub prawnych, z którymi spółka zarządzającą jest ściśle powiązana, bądź trudności związane ze stosowaniem tych przepisów uniemożliwiają skuteczne sprawowanie przez te osoby funkcji nadzorczych.

Właściwe władze wymagają od spółek zarządzających dostarczenia informacji, które są im niezbędne w celu stałego monitorowania zgodności z warunkami, określonymi w niniejszym ustępie.

3. Osoba składająca wniosek jest informowana w terminie sześciu miesięcy od złożenia kompletnego wniosku o tym, czy zezwolenie zostało wydane. W przypadku odmowy wydania zezwolenia, podaje się uzasadnienie.

4. Spółka zarządzająca może rozpocząć działalność w chwili wydania zezwolenia.

5. Właściwe władze mogą wycofać zezwolenie wydane spółce z zastrzeżeniem niniejszej dyrektywy wyłącznie w przypadku, gdy spółka:

a) nie wykorzysta zezwolenia w terminie 12 miesięcy, definitywnie zrezygnuje z zezwolenia bądź zaprzestała prowadzenia działalności objętej niniejszą dyrektywą ponad sześć miesięcy wcześniej, chyba że dane Państwo Członkowskie przewidziało w takich przypadkach utratę ważności tego zezwolenia;

b) uzyskała zezwolenie składając fałszywe oświadczenia lub w jakikolwiek inny sposób sprzeczny z prawem;

c) nie spełnia już warunków, na podstawie których zezwolenie zostało wydane;

d) nie spełnia wymogów dyrektywy 93/6/EWG, jeżeli przyznane jej zezwolenie obejmuje również usługi w zakresie zarządzania portfelem w ramach swobodnego uznania, określonych w art. 5 ust. 3 lit. a) niniejszej dyrektywy;

e) poważnie i/lub systematycznie naruszała przepisy przyjęte na podstawie niniejszej dyrektywy; bądź

f) mieści się w granicach, w których prawo krajowe przewiduje wycofanie.

Artykuł 5b

1. Właściwe władze wydają zezwolenie na działalność przez spółkę zarządzającą dopiero wtedy, gdy władzom tym zostaną przedstawione dane osobowe akcjonariuszy lub uczestników, bezpośrednich lub pośrednich, osób fizycznych lub prawnych, posiadających znaczne pakiety akcji i dane na temat wartości takich pakietów.

Właściwe władze odmawiają wydania zezwolenia, jeżeli, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia racjonalnego i ostrożnego zarządzania spółką zarządzającą, nie uznają za właściwych wyżej wymienionych akcjonariuszy lub uczestników.

2. W przypadku oddziałów spółek zarządzających, które posiadają statutowe siedziby poza Unią Europejską i prowadzą działalność lub ją rozpoczynają, Państwa Członkowskie nie stosują przepisów, które pozwalają na traktowanie korzystniejsze niż traktowanie oddziałów spółek zarządzających posiadających statutowe siedziby w Państwach Członkowskich.

3. Konsultacje z właściwymi władzami pozostałych zaangażowanych Państw Członkowskich przeprowadza się z wyprzedzeniem w sprawie wydania zezwolenia spółce zarządzającej, która jest:

a) filią innej spółki zarządzającej, przedsiębiorstwa inwestycyjnego, instytucji kredytowej lub zakładu ubezpieczeń, którym wydano zezwolenie na działalność w innym Państwie Członkowskim;

b) filią wobec przedsiębiorstwa dominującego dla innej spółki zarządzającej, przedsiębiorstwa inwestycyjnego, instytucji kredytowej lub zakładu ubezpieczeń, które posiadają zezwolenie na działalność wydane w innym Państwie Członkowskim; lub

c) kontrolowana przez te same osoby fizyczne lub prawne, które kontrolują inną spółkę zarządzającą, przedsiębiorstwo inwestycyjne, instytucję kredytową lub zakład ubezpieczeń, które posiadają zezwolenie na działalność wydane w innym Państwie Członkowskim.

Tytuł B

Stosunki z państwami trzecimi

Artykuł 5c

1. Stosunki z państwami trzecimi są regulowane zgodnie z odpowiednimi przepisami ustanowionymi w art. 7 ISD.

Do celów niniejszej dyrektywy, wyrażenia: »przedsiębiorstwo/przedsiębiorstwo inwestycyjne« »przedsiębiorstwa inwestycyjne« występujące w art. 7 ISD należy rozumieć odpowiednio jako »spółka zarządzająca« i »spółki zarządzające«; wyrażenie »świadczenie usług inwestycyjnych« w art. 7 ust. 2 ISD należy rozumieć jako »świadczenie usług«.

2. Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o trudnościach, jakie UCITS napotykają w obrocie swoimi jednostkami uczestnictwa w państwach trzecich.

Tytuł C

Warunki działalności

Artykuł 5d

1. Właściwe władze Państwa Członkowskiego będącego dla spółki zarządzającej państwem pochodzenia stawiają spółce zarządzającej, której wydały zezwolenie na działalność, wymóg trwałego spełniania warunków ustanowionych w art. 5 i art. 5a ust. 1 i 2 niniejszej dyrektywy. Fundusze własne spółki zarządzającej nie mogą spaść poniżej poziomu określonego w art. 5a ust. 1 lit. a). Jeżeli sytuacja taka będzie jednakże miała miejsce, właściwe władze mogą, w uzasadnionych przypadkach, wyznaczyć okres, w którym przedsiębiorstwa te powinny poprawić swoją sytuację bądź zaprzestać działalności.

2. Za nadzór ostrożnościowy nad spółką zarządzającą odpowiedzialne są właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia, niezależnie od tego, czy spółka zarządzająca ustanowi czy nie ustanowi oddziału bądź będzie lub nie będzie świadczyć usług w innym Państwie Członkowskim, bez uszczerbku dla tych przepisów niniejszej dyrektywy, które określają odpowiedzialność władz kraju przyjmującego.

Artykuł 5e

1. Znaczne pakiety akcji w spółkach zarządzających podlegają tym samym regułom, co pakiety ustanowione w art. 9 ISD.

2. Do celów niniejszej dyrektywy, wyrażenia »przedsiębiorstwo/przedsiębiorstwo inwestycyjne« i »przedsiębiorstwa inwestycyjne« występujące w art. 9 ISD należy rozumieć odpowiednio jako »spółka zarządzająca« i »spółki zarządzające«.

Artykuł 5f

1. Każde Państwo Członkowskie pochodzenia opracowuje zasady ostrożności, do których spółki zarządzające, w zakresie zarządzania UCITS, które posiadają zezwolenie na działalność wydane na mocy niniejszej dyrektywy, są obowiązane zawsze się stosować.

W szczególności, właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia, uwzględniając również charakter UCITS zarządzanych przez spółkę zarządzającą, wymagają, aby spółka taka:

a) stosowała racjonalne procedury administracyjne i procedury księgowe, ustalenia dotyczące zabezpieczenia elektronicznego przetwarzania danych oraz odpowiednie wewnętrzne mechanizmy kontroli, w tym, w szczególności, zasady dotyczące osobistych transakcji dokonywanych przez swoich pracowników, bądź realizowania lub zarządzania inwestycjami w instrumenty finansowe w celu inwestowania funduszy własnych, zapewniając, między innymi, aby każda transakcja, w której zaangażowane są te fundusze, mogła być odtworzona dostarczając informacji o jej pochodzeniu, stronach biorących w niej udział, jej charakterze oraz czasie i miejscu jej zawarcia i aby aktywa funduszy powierniczych/funduszy wspólnych lub funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez spółkę zarządzającą były inwestowane zgodnie z regulaminami funduszy lub dokumentami założycielskimi oraz obowiązującymi przepisami prawnymi;

b) posiadała taką strukturę i była zorganizowana w taki sposób, aby ograniczyć do minimum ryzyko naruszania interesów UCITS lub interesów klientów w związku z konfliktem interesów między spółką i jej klientami, między jednym z jej klientów a innym klientem, między jednym z jej klientów a UCITS lub miedzy dwoma UCITS. Niemniej jednak, w przypadku utworzenia oddziału, przepisy organizacyjne nie mogą być sprzeczne z zasadami postępowania ustanowionymi przez przyjmujące Państwo Członkowskie w celu uregulowania kwestii konfliktów interesów.

2. Każda spółka zarządzająca, posiadająca zezwolenie na działalność umożliwiające również świadczenie usług w zakresie zarządzania portfelem w ramach swobodnego uznania, wymienionych w art. 5 ust. 3 lit. a):

- nie może inwestować całości lub części portfela inwestora w jednostki uczestnictwa funduszy powierniczych/funduszy wspólnych lub funduszy inwestycyjnych, którymi spółka ta zarządza, chyba że spółka ta uzyska uprzednio zgodę klienta,

- w odniesieniu do usług, określonych w art. 5 ust. 3 podlega przepisom ustanowionym w dyrektywie 97/9/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 marca 1997 r., w sprawie systemów rekompensat dla inwestorów (*).

Artykuł 5g

1. Jeżeli Państwa Członkowskie zezwolą spółkom zarządzającym na upoważnianie stron trzecich, w celu efektywniejszego prowadzenia działalności spółki, do wypełniania w imieniu tych spółek jednego lub kilku ich obowiązków, muszą zostać spełnione następujące warunki wstępne:

a) właściwe władze muszą zostać w odpowiedni sposób powiadomione;

b) zlecenie nie może utrudniać skutecznego nadzoru nad spółką zarządzającą, w szczególności nie może utrudniać spółce zarządzającej działania, a UCITS bycia zarządzanym, w sposób najkorzystniejszy dla inwestorów;

c) jeżeli delegacja dotyczy zarządzania inwestycjami, zlecenia można udzielać wyłącznie przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenie na działalność lub zarejestrowanym w celu zarządzania aktywami i podlegającym nadzorowi ostrożnościowemu; upoważnienie musi być zgodne z kryteriami alokacji inwestycji ustanawianymi okresowo przez spółki zarządzające;

d) w przypadku gdy zlecenie dotyczy zarządzania inwestycjami i jest udzielone przedsiębiorstwu państwa trzeciego, musi być zapewniona współpraca między właściwymi władzami nadzoru;

e) zlecenie w odniesieniu do podstawowego zadania zarządzania inwestycjami nie jest udzielane depozytariuszowi lub innemu przedsiębiorstwu, którego interesy mogą być sprzeczne z interesami spółki zarządzającej lub posiadaczom jednostek uczestnictwa;

f) muszą istnieć środki umożliwiające osobom kierującym działalnością spółki zarządzającej ciągłe efektywne monitorowanie działalności przedsiębiorstwa, któremu zostało udzielone zlecenie;

g) zlecenie nie może stanowić utrudnienia dla osób kierujących działalnością spółki zarządzającej przekazywania dalszych poleceń przedsiębiorstwu, któremu powierzono obowiązki i wycofywaniu zlecenia ze skutkiem natychmiastowym, jeśli leży to w interesie inwestorów;

h) uwzględniając charakter obowiązków, które mają być powierzone, przedsiębiorstwo, któremu obowiązki będą powierzone, musi być kwalifikowane i zdolne do przejęcia danych obowiązków; oraz

i) w prospektach emisyjnych UCITS muszą być wymienione obowiązki, na powierzenie których zezwolono spółce zarządzającej.

2. Fakt powierzenia przez spółkę zarządzającą obowiązków stronom trzecim nie może w żadnym przypadku wpływać na odpowiedzialność spółki zarządzającej i depozytariusza, zaś spółka zarządzająca nie może powierzać swoich obowiązków w stopniu, który powodowałby, że spółka ta stałaby się podmiotem - skrzynką pocztową.

Artykuł 5h

Każde Państwo Członkowskie opracowuje zasady postępowania, które spółki zarządzające posiadające zezwolenie na działalność wydane w tym Państwie Członkowskim są obowiązane zawsze stosować. Przepisy te muszą uwzględniać co najmniej zasady wymienione w niżej podanych tiret. Zasady te muszą zapewniać, aby spółka zarządzająca:

a) prowadząc działalność gospodarczą postępowała uczciwie i godziwie, w najlepszym interesie UCITS, którymi zarządza oraz integralności rynku;

b) postępowała z należytą fachowością, dbałością i starannością, w najlepszym interesie UCITS, którymi zarządza oraz integralności rynku;

c) posiadała i efektywnie stosowała środki i procedury, które są niezbędne dla właściwego prowadzenia działalności gospodarczej;

d) starała się unikać konfliktów interesów, a gdy nie da się ich uniknąć, zapewniała, aby UCITS, którymi zarządza, były odpowiednio godziwie traktowane; oraz

e) przestrzegała wszelkich wymogów normatywnych stosowanych w odniesieniu do prowadzenia działalności gospodarczej, w celu wspierania osiągania przez inwestorów największych korzyści i wspierania integralności rynku.

Tytuł D

Prawo przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług

Artykuł 6

1. Państwa Członkowskie zapewniają, aby spółka zarządzająca posiadająca zezwolenie na działalność wydane na podstawie niniejszej dyrektywy przez właściwe władze innego Państwa Członkowskiego mogła prowadzić na terytoriach tych państw działalność, na prowadzenie której uzyskały zezwolenie bądź poprzez ustanowienie oddziału, bądź w ramach swobody świadczenia usług.

2. Państwa Członkowskie nie mogą poddawać ustanowienia oddziału lub świadczenia usług wymogowi uzyskania zezwolenia, wymogom kapitałowym jako wkładu bądź zastosowania innego środka o skutku równoważnym.

Artykuł 6a

1. Oprócz spełnienia warunków wprowadzonych w art. 5 i 5a spółka zarządzająca, zamierzająca utworzyć oddział na terytorium innego Państwa Członkowskiego, powiadamia właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia.

2. Państwa Członkowskie wymagają od każdej spółki zarządzającej, zamierzającej utworzyć oddział na terytorium innego Państwa Członkowskiego, dostarczenia następujących informacji i dokumentów, w związku z powiadomieniem przewidzianym w ust. 1:

a) nazwy Państwa Członkowskiego, na terytorium którego spółka zarządzająca planuje utworzenie oddziału;

b) programu działań wymieniającego przewidywane działania i usługi zgodnie z art. 5 ust 2 i 3 i strukturę organizacyjną oddziału;

c) adresu w przyjmującym Państwie Członkowskim, pod którym można otrzymać dokumenty;

d) nazwisk osób odpowiedzialnych za zarządzanie oddziałem.

3. Jeżeli właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia nie będą miały powodu, aby poddać w wątpliwość poprawność struktury administracyjnej lub sytuacji finansowej spółki zarządzającej, przy uwzględnieniu przewidzianych działań, organy te, w terminie trzech miesięcy od otrzymania wszystkich informacji, określonych w ust. 2, przekazują te informacje właściwym władzom przyjmującego Państwa Członkowskiego i powiadamiają odpowiednio spółkę zarządzającą. Władze te przekazują również szczegóły dotyczące systemu rekompensat przewidzianych w celu ochrony inwestorów.

W przypadku, gdy właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia odmówią przekazania informacji, określonych w ust. 2, właściwym władzom przyjmującego Państwa Członkowskiego, władze te uzasadnią danej spółce zarządzającej odmowę w terminie dwóch miesięcy od otrzymania wszystkich informacji. Odmowa lub brak odpowiedzi wiąże się z możliwością złożenia odwołania do sądów w Państwie Członkowskim pochodzenia.

4. Zanim oddział spółki zarządzającej rozpocznie działalność, właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia, w terminie dwóch miesięcy od otrzymania informacji, określonych w ust. 2, przygotowują się do nadzoru nad spółką zarządzającą i, o ile to niezbędne, wskazują warunki, w tym przepisy wymienione w art. 44 i 45, obowiązujące w przyjmującym Państwie Członkowskim oraz zasady postępowania, które mają być przestrzegane w przypadku świadczenia usług z zakresu zarządzania portfelem, wymienionych w art. 5 ust. 3 oraz usług doradczych dotyczących inwestycji i dozoru, zgodnie z którymi, mając na względzie dobro ogólne, działalność ta musi być prowadzona w przyjmującym Państwie Członkowskim.

5. Z chwilą otrzymania powiadomienia ze strony właściwych władz Państwa Członkowskiego pochodzenia lub z chwilą upływu terminu przewidzianego w ust. 4, przy braku powiadomienia ze strony tych władz, oddział może zostać utworzony i rozpocząć działalność. Od tego momentu, spółka zarządzająca może również rozpocząć rozprowadzanie podlegających przepisom niniejszej dyrektywy jednostek uczestnictwa funduszy powierniczych/funduszy wspólnych i funduszy inwestycyjnych, którymi spółka ta zarządza, chyba, że właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego postanowią, w uzasadnionej decyzji podjętej przed upływem terminu dwóch miesięcy - przekazanej właściwym władzom Państwa Członkowskiego pochodzenia - że działania podjęte w celu wprowadzenia do obrotu jednostek uczestnictwa nie są zgodne z przepisami, określonymi w art. 44 ust. 1 i art. 45.

6. W przypadku zmiany wszelkich danych przekazywanych zgodnie z ust. 2 lit. b), c) lub d), spółka zarządzająca przekazuje pisemne powiadomienie o tej zmianie właściwym władzom przyjmującego Państwa Członkowskiego i Państwa Członkowskiego pochodzenia nie później niż miesiąc przed wprowadzeniem zmiany, w celu umożliwienia właściwym władzom Państwa Członkowskiego pochodzenia podjęcia decyzji w sprawie zmiany na podstawie ust. 3, a właściwym władzom przyjmującego Państwa Członkowskiego podjęcia tej decyzji na podstawie ust. 4.

7. W przypadku zmiany danych, przekazywanych na podstawie ust. 3 akapit pierwszy, władze Państwa Członkowskiego pochodzenia kierują do władz przyjmującego Państwa Członkowskiego odpowiednie powiadomienie.

Artykuł 6b

1. Jakakolwiek spółka zarządzająca zamierzająca, prowadzić działalność na terytorium innego Państwa Członkowskiego po raz pierwszy w ramach swobody świadczenia usług, przekazuje właściwym władzom Państwa Członkowskiego pochodzenia następujące informacje:

a) nazwę Państwa Członkowskiego, na terytorium którego spółka zarządzająca zamierza prowadzić działalność;

b) program działań zawierający przewidywane działania i usługi, określone w art. 5 ust. 2 i 3.

2. Właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia, w terminie jednego miesiąca od otrzymania informacji, określonych w ust. 1, przesyłają te informacje właściwym władzom przyjmującego Państwa Członkowskiego.

Organy te przekazują również szczegóły dotyczące stosowanych systemów rekompensat, przewidzianych w celu ochrony inwestorów.

3. Spółka zarządzająca może następnie rozpocząć działalność w przyjmującym Państwie Członkowskim, bez względu na przepisy art. 46.

W stosownych przypadkach, właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego, po otrzymaniu informacji, określonych w ust. 1, wskazują spółce zarządzającej warunki, w tym zasady postępowania, które mają być przestrzegane w przypadku świadczenia usług z zakresu zarządzania portfelem, wymienionych w art. 5 ust. 3 oraz usług doradczych dotyczących inwestycji i dozoru, których, mając na względzie dobro ogólne, spółka zarządzająca musi przestrzegać w przyjmującym Państwie Członkowskim.

4. W przypadku zmiany treści informacji przekazywanych na podstawie ust. 1 lit. b), spółka przekazuje pisemne powiadomienie o zmianie właściwym władzom Państwa Członkowskiego pochodzenia i przyjmującego Państwa Członkowskiego przed wprowadzeniem zmiany, w celu umożliwienia, w razie konieczności, właściwym władzom przyjmującego Państwa Członkowskiego powiadomienia spółki o każdej zmianie lub uzupełnieniu, które mają być dokonane w informacjach przekazywanych na podstawie ust. 3.

5. Spółka zarządzająca podlega również procedurze powiadamiania ustanowionej w niniejszym artykule w przypadku, gdy spółka ta powierzy stronie trzeciej obrót jednostkami uczestnictwa w przyjmującym Państwie Członkowskim.

Artykuł 6c

1. Przyjmujące Państwo Członkowskie do celów statystycznych może wymagać od wszystkich spółek zarządzających posiadających oddziały na terytoriach tych państw składania właściwym władzom tych przyjmujących Państw Członkowskich okresowych sprawozdań w sprawie działalności tych spółek w przyjmujących Państwach Członkowskich.

2. Wypełniając obowiązki wynikające z niniejszej dyrektywy, przyjmujące Państwo Członkowskie może wymagać od oddziałów spółek zarządzających przedstawienia w tym celu takich samych danych, jakie przedstawiają krajowe spółki zarządzające.

Przyjmujące Państwo Członkowskie może wymagać od spółek zarządzających, prowadzących działalność na jego terytorium w ramach swobodnego świadczenia usług, przedstawienia informacji niezbędnych dla monitorowania przestrzegania przez te spółki obowiązujących je norm ustanowionych przez przyjmujące Państwo Członkowskie, jednakże wymagania te nie mogą być bardziej restrykcyjne, niż normy wprowadzane przez to samo Państwo Członkowskie wobec utworzonych tam spółek zarządzających, w celu monitorowania przestrzegania przez nie tych samych norm.

3. W przypadku, gdy właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego uznają, że spółka zarządzająca posiadająca oddział lub świadcząca usługi na terytorium tego państwa narusza przepisy prawne i regulacje przyjęte w tym państwie na mocy tych przepisów niniejszej dyrektywy, które przyznają kompetencje właściwym władzom przyjmującego Państwa Członkowskiego, władze te żądają od danej spółki zarządzającej zaprzestania naruszeń.

4. Jeżeli dana spółka zarządzająca nie podejmie niezbędnych czynności, właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego przekażą stosowne powiadomienie właściwym władzom Państwa Członkowskiego pochodzenia, które możliwie jak najwcześniej zastosują wszelkie właściwe środki w celu zapewnienia, aby dana spółka zarządzająca zaprzestała naruszeń. Właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego są powiadamiane o charakterze tych środków.

5. Jeżeli, pomimo zastosowania przez Państwo Członkowskie pochodzenia środków lub w przypadku, gdy środki te okażą się niewłaściwe lub nie będą dostępne w danym Państwie Członkowskim, spółka zarządzająca nadal narusza przepisy prawne i regulacje, określone w ust. 2 i które obowiązują w przyjmującym Państwie Członkowskim, państwo to może, po powiadomieniu właściwych władz Państwa Członkowskiego pochodzenia, zastosować właściwe środki w celu zapobiegania dalszym naruszeniom lub w celu karania naruszeń i, stosownie do przypadku, uniemożliwienia tej spółce zarządzającej zawierania dalszych transakcji na terytorium tego państwa. Państwa Członkowskie zapewniają możliwość doręczania na ich terytorium dokumentów prawnych, potrzebnych do zastosowania tych środków wobec spółek zarządzających.

6. Powyższe przepisy nie mają wpływu na kompetencje przyjmujących Państw Członkowskich w zakresie stosowania właściwych środków dla zapobiegania naruszeń lub karania naruszeń na terytorium tych państw, sprzecznych z przepisami prawnymi i regulacjami przyjętymi dla dobra ogólnego. Przypadek ten dotyczy również uniemożliwiania spółkom zarządzającym naruszającym przepisy zawierania kolejnych transakcji na terytorium tych państw.

7. Przyjęcie każdego środka na mocy ust. 4, 5 i 6, który wiąże się z karami lub ograniczeniami działalności spółek, musi być odpowiednio uzasadnione i zostać podane do wiadomości danej spółki zarządzającej. Zastosowanie każdego tego rodzaju środka wiąże się z prawem złożenia odwołania do sądów w Państwie Członkowskim, które środek ten wprowadziło.

8. Przed zastosowaniem procedury ustanowionej w ust. 3, 4 lub 5, właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego mogą, w nagłych przypadkach, zastosować wszelkie środki ostrożności niezbędne w celu ochrony interesów inwestorów i innych osób, wobec których świadczone są usługi. Komisja i właściwe władze innych zainteresowanych Państw Członkowskich muszą zostać jak najszybciej poinformowane o takich środkach.

Po konsultacjach z właściwymi władzami danych Państw Członkowskich, Komisja może zdecydować, czy takie Państwo Członkowskie musi zmienić lub uchylić te środki.

9. W przypadku wycofania zezwolenia na działalność, właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego są o tym powiadamiane i stosują właściwe środki w celu uniemożliwienia danej spółce zarządzającej zawierania kolejnych transakcji na terytorium tego Państwa i w celu zabezpieczenia interesów inwestorów. Co dwa lata Komisja przedstawia Komitetowi Kontaktowemu, utworzonemu na mocy art. 53, sprawozdanie dotyczące takich przypadków.

10. Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o liczbie i rodzaju przypadków odmowy na podstawie art. 6a lub zastosowania środków na podstawie ust. 5 co dwa lata, Komisja przedstawia Komitetowi Kontaktowemu, utworzonemu na mocy art. 53, sprawozdanie dotyczące takich przypadków.

______

(*) Dz.U. L 84 z 26.3.1997, str. 22.";

4. Przed art. 7 dodaje się co następuje:

"SEKCJA IIIa

Obowiązki dotyczące depozytariusza";

5. Tytuł sekcji IV i art. 12 otrzymują brzmienie:

"SEKCJA IV

Obowiązki dotyczące funduszy inwestycyjnych

Tytuł A

Warunki podejmowania działalności

Artykuł 12

Dostęp do podejmowania działalności przez fundusze inwestycyjne podlega wymogowi uprzedniego uzyskania oficjalnego zezwolenia, przyznawanego przez właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia.

Państwa Członkowskie określają formę prawną, jaką fundusz inwestycyjny musi przybrać.";

6. Po art. 13 dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 13a

1. Bez uszczerbku dla innych warunków powszechnego stosowania przewidzianych w prawie krajowym, właściwe władze nie wydają zezwolenia na działalność funduszu inwestycyjnego, który nie wyznaczył spółki zarządzającej, chyba że fundusz inwestycyjny posiada odpowiedni kapitał założycielski równy co najmniej 300.000 EUR.

Dodatkowo, jeżeli fundusz inwestycyjny nie wyznaczył spółki zarządzającej, która uzyskała zezwolenie na działalność na mocy niniejszej dyrektywy:

- zezwolenie nie jest wydawane, chyba że do wniosku o wydanie zezwolenia jest dołączany program działań określający, między innymi, strukturę organizacyjną funduszu inwestycyjnego,

- dyrektorzy funduszu inwestycyjnego muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią i posiadać odpowiednie doświadczenie również w odniesieniu do danego typu działalności zarządzanej przez spółkę zarządzającą. W tym celu nazwiska tych osób i każdej osoby przejmującej ich obowiązki muszą być bezzwłocznie podane do wiadomości właściwych władz. Decyzje dotyczące prowadzenia działalności spółki zarządzającej muszą być podejmowane przez co najmniej dwie osoby spełniające te warunki. Dyrektorzy to osoby, które z mocy prawa lub na podstawie dokumentów założycielskich reprezentują fundusz inwestycyjny, lub które efektywnie ustalają politykę spółki,

- ponadto, w przypadku istnienia ścisłych powiązań między funduszem inwestycyjnym a innymi osobami fizycznymi lub prawnymi, właściwe władze wydają zezwolenie wyłącznie wtedy, gdy powiązania te nie uniemożliwiają skutecznego sprawowania funkcji nadzorczych.

Właściwe władze odmawiają wydania zezwolenia, jeżeli przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne państwa trzeciego dotyczące osób fizycznych lub prawnych, z którymi fundusz inwestycyjny jest ściśle powiązany lub trudności, związane z ich stosowaniem, uniemożliwiają skuteczne sprawowanie funkcji nadzorczych.

Właściwe władze wymagają od funduszy inwestycyjnych przedstawienia tym władzom żądanych przez nie informacji.

2. Wnioskodawca jest powiadamiany w terminie sześciu miesięcy od złożenia kompletnego wniosku o tym, czy zezwolenie zostało wydane. Każdorazowo w przypadku odmowy wydania zezwolenia, podaje się uzasadnienie.

3. Fundusz inwestycyjny może rozpocząć działalność w chwili wydania zezwolenia.

4. Właściwe władze mogą wycofać zezwolenie wydane funduszowi inwestycyjnemu podlegającemu przepisom niniejszej dyrektywy wyłącznie w przypadku, gdy fundusz ten:

a) nie wykorzysta zezwolenia w terminie 12 miesięcy, definitywnie zrezygnuje z zezwolenia bądź zaprzestał prowadzenia działalności objętej niniejszą dyrektywą ponad 6 miesięcy wcześniej, chyba że zainteresowane Państwo Członkowskie przewidziało w takich przypadkach utratę ważności tego zezwolenia;

b) uzyskał zezwolenie składając fałszywe oświadczenia lub w jakikolwiek inny sposób sprzeczny z prawem;

c) nie spełnia już warunków, na podstawie których zezwolenie zostało wydane;

d) poważnie i/lub systematycznie naruszał przepisy przyjęte na podstawie niniejszej dyrektywy; bądź

e) mieści się w granicach, w którym prawo krajowe przewiduje wycofanie.

Tytuł B

Warunki działalności

Artykuł 13b

Artykuł 5g i 5h stosuje się wobec funduszy inwestycyjnych, które nie wyznaczyły spółki zarządzającej, posiadającej zezwolenie na działalność, wydane na mocy niniejszej dyrektywy. Do celów niniejszego artykułu, przez »spółkę zarządzającą« należy rozumieć »fundusz inwestycyjny«.

Fundusze inwestycyjne mogą zarządzać wyłącznie aktywami swoich własnych portfeli i nie mogą, niezależnie od okoliczności, uzyskiwać zlecenia do zarządzania aktywami w imieniu strony trzeciej.

Artykuł 13c

Każde Państwo Członkowskie pochodzenia opracowuje zasady ostrożności, które fundusze inwestycyjne, które nie wyznaczyły spółki zarządzającej posiadającej zezwolenie na działalność wydane na mocy niniejszej dyrektywy, są obowiązane zawsze przestrzegać.

W szczególności, właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia, uwzględniając również charakter funduszu inwestycyjnego, wymagają, aby fundusz ten stosował właściwe procedury administracyjne i procedury księgowe, przepisy z zakresu kontroli i zabezpieczenia elektronicznego przetwarzania danych oraz odpowiednie wewnętrzne mechanizmy kontroli, w tym, w szczególności, zasady dotyczące osobistych transakcji dokonywanych przez swoich pracowników, bądź realizowania lub zarządzania inwestycjami w instrumenty finansowe, w celu inwestowania własnego kapitału założycielskiego, zapewniając, między innymi, aby każda transakcja, w której fundusz bierze udział, mogła być zrekonstruowana dostarczając informacji o jej pochodzeniu, biorących w niej udział stronach, jej charakterze oraz czasie i miejscu jej zawarcia i aby aktywa funduszu były inwestowane zgodnie z dokumentami założycielskimi i obowiązującymi przepisami prawnymi.";

7. Przed art. 14 dodaje się, co następuje:

"SEKCJA IVa

Obowiązki dotyczące depozytariuszy";

8. W art. 27 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Fundusz inwestycyjny i, dla każdego z zarządzanych przez siebie funduszy powierniczych i funduszy wspólnych, spółka zarządzająca, muszą publikować:

- uproszczony prospekt emisyjny,

- pełny prospekt emisyjny,

- sprawozdanie roczne na każdy rok obrotowy, i

- półroczne sprawozdanie obejmujące sześć pierwszych miesięcy roku obrotowego.";

9. Artykuł 28 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 28

1. Zarówno uproszczone, jak i pełne prospekty muszą zawierać informacje niezbędne inwestorom w celu wyrobienia sobie poglądu na temat proponowanych im inwestycji i, w szczególności, ryzyka z nimi związanego. Pełne prospekty zawierają, niezależnie od inwestowanych instrumentów, jasne i zrozumiałe wyjaśnienie profilu ryzyka dla funduszu.

2. Pełny prospekt emisyjny zawiera przynajmniej informacje przewidziane w załączniku I lista A, do niniejszej dyrektywy, o ile informacje te nie pojawiają się wcześniej w regulaminie funduszu bądź dokumentach założycielskich, załączonych do pełnego prospektu emisyjnego zgodnie z art. 29 ust. 1.

3. Uproszczony prospekt emisyjny zawiera w skróconej formie kluczowe informacje przewidziane w załączniku I lista C do niniejszej dyrektywy. Sposób sformułowania prospektu i jego struktura muszą umożliwiać zwykłemu inwestorowi jego łatwe zrozumienie. Państwa Członkowskie mogą zezwolić na dołączenie uproszczonego prospektu emisyjnego do pełnego prospektu emisyjnego jako jego części, która może zostać odłączona. Uproszczony prospekt emisyjny może być wykorzystywany jako narzędzie marketingowe przeznaczone do stosowania we wszystkich Państwach Członkowskich bez dokonywania zmian, z wyjątkiem tłumaczenia. Państwa Członkowskie nie mogą w związku z tym wymagać dołączania kolejnych dokumentów lub dodatkowych informacji.

4. Zarówno pełny, jak i uproszczony prospekt emisyjny mogą być włączone do pisemnego dokumentu bądź dowolnego trwałego nośnika posiadającego równoważny status prawny, zatwierdzony przez właściwe władze.

5. Sprawozdanie roczne musi zawierać bilans lub zestawienie aktywów i pasywów, szczegółowe rozliczenie dochodów i wydatków na rok obrotowy, sprawozdanie dotyczące działalności w roku obrotowym i inne informacje przewidziane w załączniku I lista B, do niniejszej dyrektywy, jak również wszelkie istotne informacje, które umożliwią inwestorom wyrobienie poglądu w sprawie rozwoju działalności UCITS i jej efektów.

6. Półroczne sprawozdanie musi zawierać, co najmniej informacje przewidziane w rozdziałach I - IV załącznika I lista B do niniejszej dyrektywy; w przypadku, gdy UCITS wypłaciło lub proponuje wypłacenie dywidendy tymczasowej, liczby muszą wskazywać wyniki w danym półroczu, po potrąceniu podatku i wypłaconą lub zaproponowaną dywidendę tymczasową.";

10. Artykuł 29 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 29

1. Regulaminy funduszu lub dokumenty założycielskie funduszy inwestycyjnych stanowią integralną część pełnego prospektu emisyjnego i muszą być do niego dołączone.

2. Dokumenty, określone w ust. 1, nie muszą jednakże być załączone do pełnego prospektu emisyjnego, przy założeniu, że właściciel jednostek uczestnictwa zostanie poinformowany, że na jego żądanie dokumenty te zostaną mu przesłane i będzie powiadomiony o miejscu, w którym, w każdym Państwie Członkowskim, w którym jednostki uczestnictwa są wprowadzane do obrotu, będzie miał do nich wgląd.";

11. Artykuł 30 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 30

Zasadnicze elementy uproszczonych i pełnych prospektów emisyjnych muszą być aktualizowane.";

12. Artykuł 32 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 32

UCITS muszą przesyłać właściwym władzom swoje uproszczone i pełne prospekty emisyjne i dane na temat poprawek do nich wprowadzonych, jak również roczne i półroczne sprawozdania.";

13. Artykuł 33 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 33

1. Uproszczony prospekt emisyjny musi być oferowany subskrybentom bezpłatnie przed zawarciem umowy.

Ponadto, pełny prospekt emisyjny i ostatnie opublikowane roczne i półroczne sprawozdania są dostarczane subskrybentom bezpłatnie na żądanie.

2. Roczne i półroczne sprawozdania są dostarczane subskrybentom bezpłatnie na żądanie.

3. Roczne i półroczne sprawozdania muszą być podawane do wiadomości publicznej w miejscach, lub w inny zatwierdzony przez właściwe władze sposób, które zostały określone w pełnym i uproszczonym prospekcie emisyjnym.";

14. Artykuł 35 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 35

Każda reklama zawierająca zaproszenie do nabycia jednostek uczestnictwa UCITS musi informować o istnieniu prospektów i podawać miejsca, gdzie obywatele mogą prospekty te otrzymać bądź wskazywać, w jaki sposób obywatele mogą uzyskać do nich dostęp.";

15. Artykuł 46 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 46

Jeżeli UCITS zaproponuje wprowadzenie do obrotu swoich jednostek uczestnictwa w Państwie Członkowskim innym niż państwo, w którym UCITS prowadzi działalność, musi najpierw skierować do właściwych władz tego innego Państwa Członkowskiego stosowne powiadomienie, przesyłając jednocześnie tym władzom:

- wydane przez właściwe władze oświadczenie, że spełnia warunki nałożone na mocy niniejszej dyrektywy,

- regulamin funduszu lub dokumenty założycielskie,

- pełny i uproszczony prospekt emisyjny,

- gdzie sytuacja tego wymaga, ostatnie sprawozdanie roczne i ewentualne późniejsze sprawozdanie półroczne, oraz

- szczegóły dotyczące ustaleń poczynionych w sprawie obrotu jednostkami uczestnictwa w tym innym Państwie Członkowskim.

Fundusz inwestycyjny lub spółka zarządzająca mogą rozpocząć wprowadzanie swoich jednostek uczestnictwa do obrotu w innym Państwie Członkowskim dwa miesiące po przekazaniu tego rodzaju powiadomienia, chyba że władze zainteresowanego Państwa Członkowskiego, w uzasadnionej decyzji podjętej przed upływem terminu dwóch miesięcy, postanowią, że przygotowania poczynione w celu wprowadzenia do obrotu jednostek uczestnictwa nie są zgodne z przepisami, określonymi w art. 44 ust. 1 i art. 45.";

16. Artykuł 47 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 47

Jeżeli UCITS wprowadza swoje jednostki uczestnictwa do obrotu w Państwie Członkowskim innym niż państwo, w którym UCITS to prowadzi działalność, musi zgodnie z procedurami przewidzianymi w Państwie Członkowskim pochodzenia, rozprowadzać w tym innym Państwie Członkowskim pełne i uproszczone prospekty emisyjne, roczne i półroczne sprawozdania i pozostałe informacje przewidziane w art. 29 i 30.

Dokumenty te muszą być dostarczone w języku lub w jednym z języków urzędowych przyjmującego Państwa Członkowskiego lub w języku zatwierdzonym przez właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego.";

17. Po art. 52 dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 52a

1. W przypadku, gdy, w związku ze świadczeniem usług lub utworzeniem oddziału, spółka zarządzająca działa w jednym lub kilku przyjmujących Państwach Członkowskich, właściwe władze wszystkich zainteresowanych Państw Członkowskich ściśle ze sobą współpracują.

Władze te przekazują sobie na żądanie wszelkie informacje dotyczące zarządzania i własności tego rodzaju spółek zarządzających, które mogłyby ułatwić nadzór nad nimi i wszelkie informacje, które mogłyby ułatwić monitorowanie tych spółek. W szczególności, władze Państwa Członkowskiego pochodzenia współpracują w celu zapewnienia, aby władze przyjmującego Państwa Członkowskiego gromadziły dane, określone w art. 6c ust. 2.

2. W zakresie niezbędnym dla wykonywania uprawnień nadzorczych, właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia są powiadamiane przez właściwe władze przyjmującego Państwa Członkowskiego o wszelkich środkach podjętych przez przyjmujące Państwo Członkowskie na podstawie art. 6c ust. 6, które wiążą się z nałożeniem na spółkę zarządzającą kar bądź wprowadzeniem wobec spółki zarządzającej ograniczeń jej działalności.

Artykuł 52b

1. Każde przyjmujące Państwo Członkowskie zapewnia, że w przypadku, gdy spółka zarządzająca posiadająca zezwolenie na działalność wydane w innym Państwie Członkowskim prowadzi działalność na terytorium tego państwa poprzez oddział, właściwe władze Państwa Członkowskiego będącego dla spółki państwem pochodzenia mogły, po powiadomieniu właściwych władz przyjmującego Państwa Członkowskiego, samodzielnie lub za pośrednictwem osób poinstruowanych przez nie w tym celu, przeprowadzić na miejscu weryfikację informacji, określoną w art. 52a.

2. Właściwe władze Państwa Członkowskiego pochodzenia spółki zarządzającej mogą również występować do właściwych władz przyjmującego Państwa Członkowskiego o zlecenie przeprowadzenia takiej weryfikacji. Władze, do których wpływają takie wystąpienia muszą, w ramach swoich kompetencji, przeprowadzać na ich podstawie weryfikację samodzielnie, bądź zezwolić na jej przeprowadzenie władzom, które wystąpiły do nich o przeprowadzenie weryfikacji lub zezwolić na to biegłym rewidentom lub ekspertom.

3. Niniejszy artykuł nie narusza prawa właściwych władz przyjmującego Państwa Członkowskiego, w związku z wypełnianiem przez nie obowiązków wynikających z niniejszej dyrektywy, do przeprowadzania na miejscu weryfikacji oddziałów utworzonych na terytorium tego państwa.";

18. Załącznik do dyrektywy 85/611/EWG otrzymuje numerację załącznik I;

19. W załączniku I lista A wprowadza się następujące zmiany:

1. W kolumnie "Informacje dotyczące funduszu inwestycyjnego", po ust. 1.2, dodaje się co następuje:

"1.3. W przypadku funduszy inwestycyjnych posiadających różne kategorie inwestycji, wskazanie kategorii."

2. W kolumnie "Informacje dotyczące funduszu inwestycyjnego", w ust. 1.13, dodaje się zdanie w brzmieniu:

"W przypadku funduszy inwestycyjnych posiadających różne kategorie inwestycji, informacje, w jaki sposób posiadacz jednostek uczestnictwa może przejść z jednej kategorii do innej i informacje o opłatach naliczanych w takich przypadkach."

3. Po ust. 4 dodaje się ustępy w brzmieniu:

"5. Inne informacje na temat inwestycji:

5.1. Działalność w przeszłości funduszy powierniczych/funduszy wspólnych lub funduszy inwestycyjnych (jeżeli występują) - tego rodzaju informacja może być zawarta w prospekcie emisyjnym lub do niego dołączona;

5.2. Profil typowego inwestora, do którego jest skierowana oferta funduszu powierniczego/funduszu wspólnego lub funduszu inwestycyjnego.

6. Informacje ekonomiczne

6.1. Możliwe wydatki lub opłaty, inne niż opłaty wymienione w ust. 1.17, z podziałem na opłaty uiszczane przez posiadaczy jednostek uczestnictwa i opłaty pokrywane z aktywów funduszu powierniczego/funduszu wspólnego lub funduszu inwestycyjnego.";

20. Tekst załącznika I do niniejszej dyrektywy dodaje się do załącznika I do dyrektywy 85/611/EWG;

21. Załącznik II do niniejszej dyrektywy dodaje się jako załącznik II do dyrektywy 85/611/EWG.

Przepisy przejściowe i końcowe

Artykuł  2
1.
Przedsiębiorstwa inwestycyjne, określone w art. 1 ust. 2 dyrektywy 93/22/EWG, posiadające zezwolenie wyłącznie na świadczenie usług przewidzianych w Załączniku do tej dyrektywy, sekcja A ust. 3 i sekcja C ust. 1 i 6, mogą uzyskać zezwolenie na mocy niniejszej dyrektywy w celu zarządzania funduszami powierniczymi/funduszami wspólnymi i funduszami inwestycyjnymi i klasyfikowania siebie jako "spółki zarządzające". W takim przypadku, tego rodzaju przedsiębiorstwa inwestycyjne muszą się zrzec zezwolenia uzyskanego na mocy dyrektywy 93/22/EWG.
2.
Spółki zarządzające posiadające zezwolenie na działalność wydane na mocy dyrektywy 85/611/EWG w Państwie Członkowskim pochodzenia już przed dniem 13 lutego 2004 r., zezwalające na zarządzanie UCITS w formie funduszy powierniczych/funduszy wspólnych i funduszy inwestycyjnych, uważa się za spółki posiadające zezwolenie na realizację celów niniejszej dyrektywy, jeśli przepisy prawne tych Państw Członkowskich przewidują, że aby podjąć tego rodzaju działalność, spółki te muszą spełniać warunki nałożone w art. 5a i 5b.
3.
Spółki zarządzające posiadające zezwolenie na działalność wydane już przed dniem 13 lutego 2004 r., nie sklasyfikowane jako spółki, określone w ust. 2, mogą kontynuować tego rodzaju działalność, przy założeniu, że nie później niż do dnia 13 lutego 2007 r. i na podstawie przepisów Państw Członkowskich pochodzenia, uzyskają zezwolenie na kontynuowanie tej działalności zgodnie z przepisami przyjętymi w celu wykonania niniejszej dyrektywy.

Zakwalifikowanie takich spółek zarządzających na podstawie przepisów niniejszej dyrektywy jako spółek posiadających prawo przedsiębiorczości i swobodnego świadczenia usług jest możliwe jedynie na podstawie tego rodzaju zezwolenia.

Artykuł  3
1.
Nie później niż do dnia 13 sierpnia 2003 r. Państwa Członkowskie przyjmą przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne, niezbędne w celu zachowania zgodności z niniejszą dyrektywą. Państwa te niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Państwa te zastosują te środki nie później niż do dnia 13 lutego 2004 r.

Przyjmując te środki, Państwa Członkowskie zamieszczają w nich odniesienie do niniejszej dyrektywy bądź takie odniesienie towarzyszy ich oficjalnej publikacji. Metody takiego odniesienia są określane przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 stycznia 2002 r.
W imieniu ParlamentuW imieniu Rady
Europejskiego
P. COXM. ARIAS CAÑETE
PrzewodniczącyPrzewodniczący

______

(1) Dz.U. C 272 z 1.9.1998, str. 7 i Dz.U. C 311 E z 31.10.2000, str. 273.

(2) Dz.U. C 116 z 28.4.1999, str. 1.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 17 lutego 2000 r. (Dz.U. C 339 z 29.11.2000, str. 228), wspólne stanowisko Rady z dnia 5 czerwca 2001 r. (Dz.U. C 297 z 23.10.2001, str. 10) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 23 października 2001 r. Decyzja Rady z dnia 4 grudnia 2001 r.

(4) Dz.U. L 375 z 31.12.1985, str. 3. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2000/64/WE Parlamentu Europejskego i Rady (Dz.U. L 290 z 17.11.2000, str. 27).

(5) Dz.U. L 141 z 11.6.1993, str. 27. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2000/64/WE.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"LISTA C

Treść uproszczonego prospektu emisyjnego

Krótka prezentacja UCITS

- kiedy fundusz powierniczy/fundusz wspólny lub fundusz inwestycyjny został utworzony, ze wskazaniem Państwa Członkowskiego, w którym fundusz powierniczy/fundusz wspólny lub fundusz inwestycyjny został zarejestrowany/wpisany do rejestru,

- w przypadku UCITS posiadających różne kategorie inwestycyjne, podanie tego faktu,

- spółka zarządzająca (jeżeli występuje),

- zakładany okres istnienia (jeżeli występuje),

- depozytariusz,

- audytorzy,

- grupa finansowa (np. bank) wspierająca UCITS

Informacja na temat inwestycji

- krótkie określenie celów UCITS,

- polityka inwestycyjna funduszu powierniczego/funduszu wspólnego lub funduszu inwestycyjnego i krótka ocena profilu ryzyka dla funduszy (w tym, jeżeli jest dostępna, informacja zgodnie z art. 24a i informacja o kategorii inwestycji),

- działalność funduszu powierniczego/funduszu wspólnego lub funduszu inwestycyjnego w przeszłości (gdzie stosownie) i pouczenie, że działalność ta nie determinuje działalności w przyszłości - informacja ta może być zawarta w prospekcie emisyjnym lub do niego dołączona,

- profil typowego inwestora, do którego fundusz powierniczy/fundusz wspólny lub fundusz inwestycyjny kieruje ofertę.

Informacja ekonomiczna

- system podatkowy,

- prowizje przy przystępowaniu i występowaniu,

- inne możliwe wydatki i opłaty, z podziałem na wydatki pokrywane i opłaty uiszczane przez posiadacza jednostek uczestnictwa oraz wydatki i opłaty pokrywane z aktywów funduszu powierniczego/funduszu wspólnego lub funduszu inwestycyjnego.

Informacja handlowa

- w jaki sposób można nabyć jednostki uczestnictwa,

- w jaki sposób sprzedać jednostki uczestnictwa,

- w przypadku UCITS o różnych kategoriach inwestycji, w jaki sposób można przejść z jednej kategorii inwestycji do innego segmentu i informacja o związanych z tym opłatach,

- w jaki sposób są dzielone dywidendy od jednostek uczestnictwa lub udziałów UCITS (jeżeli występują),

- częstotliwość oraz gdzie/w jakiej formie są publikowane ceny.

Informacje dodatkowe

- Oświadczenie, że, na żądanie, jest możliwe bezpłatne otrzymanie pełnego prospektu emisyjnego oraz rocznych i półrocznych sprawozdań przed zawarciem umowy i w czasie późniejszym,

- właściwe władze,

- podanie punktu kontaktowego (osoba/wydział, czas itd.), gdzie, w razie potrzeby, będzie możliwe uzyskanie dodatkowych wyjaśnień,

- data publikacji prospektu emisyjnego."

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK II

Funkcje zawarte w działaniach w ramach zarządzania zbiorowym portfelem:

- zarządzanie inwestycyjne,

- administracja:

a) obsługa prawna i usługi w zakresie rachunkowości w zarządzaniu;

b) zapytania klientów;

c) wycena i wyznaczanie ceny (w tym zwroty podatkowe);

d) monitorowanie przestrzegania uregulowań;

e) utrzymanie rejestru posiadaczy jednostek uczestnictwa;

f) podział dochodu;

g) emisja i umorzenie jednostek uczestnictwa;

h) ustalenia umowne (w tym wysłanie świadectwa);

i) przechowywanie ksiąg.

- Wprowadzanie do obrotu."

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.