Decyzja wykonawcza 2018/1499 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/954 ustanawiającą określone środki ochronne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.253.76

Akt indywidualny
Wersja od: 9 października 2018 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/1499
z dnia 8 października 2018 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/954 ustanawiającą określone środki ochronne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 6662)

(Jedynie tekst w języku bułgarskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 9 października 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Pomór małych przeżuwaczy jest poważną chorobą wirusową małych przeżuwaczy, tj. owiec i kóz, przenoszoną głównie poprzez bezpośredni kontakt. Zachorowalność i umieralność w przypadku pomoru małych przeżuwaczy mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza na obszarach, gdzie choroba ta pojawia się po raz pierwszy, i mogą mieć poważne skutki gospodarcze dla sektora rolnego. Pomór małych przeżuwaczy nie przenosi się na ludzi. Choroba ta jest endemiczna w wielu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu zwierząt.

(2) Dyrektywą Rady 92/119/EWG 3  ustanowiono ogólne środki zwalczania niektórych chorób zwierząt, w tym pomoru małych przeżuwaczy. Są to m.in. środki kontroli, które należy zastosować w przypadku podejrzenia i potwierdzenia wystąpienia w gospodarstwie pomoru małych przeżuwaczy. Obejmują one również ustanowienie stref ochronnych i nadzorowanych wokół ognisk choroby oraz inne dodatkowe środki zwalczania tej choroby.

(3) W dniu 23 czerwca 2018 r. Bułgaria powiadomiła Komisję i pozostałe państwa członkowskie o ognisku pomoru małych przeżuwaczy, które wystąpiło w trzech wspólnie wypasających zwierzęta gospodarstwach w gminie Bolarowo w obwodzie Jamboł w Bułgarii. W dniu 28 czerwca 2018 r. powiadomiono o drugim ognisku w obwodzie Burgas.

(4) Bułgaria zastosowała środki kontroli przewidziane w dyrektywie 92/119/EWG, a w szczególności likwidację zakażonych stad oraz ustanowienie stref ochronnych i nadzorowanych wokół ognisk choroby zgodnie z przepisami tej dyrektywy. Zintensyfikowano również nadzór w gminach sąsiadujących z obszarami dotkniętymi chorobą, a także w gminach leżących wzdłuż granicy Unii z państwami trzecimi, które nie są wolne od pomoru małych przeżuwaczy.

(5) W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby na inne obszary Bułgarii, inne państwa członkowskie i państwa trzecie Komisja przyjęła następnie dodatkowe środki w drodze przyjęcia decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/954 4  przewidującej dodatkowe środki ochronne i zakazującej wysyłania przesyłek zawierających małe przeżuwacze oraz wprowadzania do obrotu niektórych produktów pochodzących od małych przeżuwaczy z gmin Bolarowo i Ełchowo w obwodzie Jamboł oraz gmin Sredec, Sozopol, Primorsko, Małko Tyrnowo i Carewo w obwodzie Burgas.

(6) Od czasu przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2018/954 Bułgaria powiadomiła Komisję o kolejnych pięciu nowych ogniskach pomoru małych przeżuwaczy, z których wszystkie znajdują się w obrębie obszarów objętych ograniczeniami w obwodzie Jamboł tego państwa członkowskiego.

(7) W dniu 18 września 2018 r. Bułgaria powiadomiła Komisję i pozostałe państwa członkowskie o wynikach nadzoru serologicznego przeprowadzonego wokół uprzednio potwierdzonych ognisk pomoru małych przeżuwaczy. Wyniki tego nadzoru wskazują, że w gospodarstwach znajdujących się w obrębie obszarów już objętych ograniczeniami wykryto zwierzęta, u których obecne są przeciwciała przeciwko wirusowi pomoru małych przeżuwaczy i które nie wykazują objawów klinicznych tej choroby. Pewna liczba tych gospodarstw znajduje się bardzo blisko granicy między tymi obszarami objętymi ograniczeniami a pozostałą częścią terytorium Bułgarii, gdzie do tej pory nie zgłoszono żadnych ognisk pomoru małych przeżuwaczy.

(8) Z uwagi na umiejscowienie zwierząt seropozytywnych oraz brak objawów klinicznych konieczne jest rozszerzenie obszaru, na którym stosuje się dodatkowe środki ochronne w odniesieniu do pomoru małych przeżuwaczy, i wprowadzenie dodatkowych środków ochronnych na tym nowym obszarze w celu zakazania wysyłania przesyłek zawierających małe przeżuwacze i niektóre produkty pochodzące od małych przeżuwaczy w celu zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy. Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2018/954.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Po art. 3 decyzji wykonawczej (UE) 2018/954 dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

1. Bułgaria zakazuje wysyłki następujących towarów w obrębie obszarów wymienionych w załączniku:

a) małych przeżuwaczy;

b) nasienia, komórek jajowych i zarodków małych przeżuwaczy.

2. Na zasadzie odstępstwa od zakazu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu właściwy organ może zezwolić na przemieszczanie małych przeżuwaczy do miejsca przeznaczenia znajdującego się w obrębie obszarów wymienionych w załączniku, pod warunkiem że gospodarstwo pochodzenia nie podlega żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do pomoru małych przeżuwaczy, a małe przeżuwacze spełniają następujące warunki:

a) wszystkie małe przeżuwacze w gospodarstwie pochodzenia zostały poddane kontroli klinicznej w dniu wysyłki i nie wykazywały żadnych objawów klinicznych pomoru małych przeżuwaczy;

b) małe przeżuwacze wysyłane są bezpośrednio do rzeźni wyznaczonej przez właściwy organ i znajdującej się w obrębie obszarów wymienionych w załączniku w celu natychmiastowego uboju;

c) małe przeżuwacze poddano badaniu diagnostycznemu mającemu na celu wykrycie przeciwciał przeciwko pomorowi małych przeżuwaczy z wynikiem ujemnym nie więcej niż 7 dni przed datą wysyłki;

d) w gospodarstwie pochodzenia przeprowadzono badanie serologiczne nie więcej niż 14 dni przed datą wysyłki, obejmujące pobranie próbek od wystarczającej liczby małych przeżuwaczy w celu wykrycia co najmniej 5 % seroprewalencji z 95 % poziomem ufności, z wynikiem ujemnym.".

Artykuł  2

Załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2018/954 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Bułgarii.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 października 2018 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Następujące obwody w Bułgarii:
-
obwód Jamboł,
-
obwód Burgas,
-
obwód Chaskowo.
1 Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 13.
2 Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29.
3 Dyrektywa Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzająca ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń (Dz.U. L 62 z 15.3.1993, s. 69).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/954 z dnia 4 lipca 2018 r. ustanawiająca określone środki ochronne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru małych przeżuwaczy w Bułgarii (Dz.U. L 168 z 5.7.2018, s. 7).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.