Rozporządzenie 125/2008 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3286/94 ustanawiające procedury wspólnotowe w dziedzinie wspólnej polityki handlowej w celu zapewnienia wykonania praw Wspólnoty zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego, w szczególności z zasadami ustanowionymi pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2008.40.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 lutego 2008 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 125/2008
z dnia 12 lutego 2008 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3286/94 ustanawiające procedury wspólnotowe w dziedzinie wspólnej polityki handlowej w celu zapewnienia wykonania praw Wspólnoty zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego, w szczególności z zasadami ustanowionymi pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 3286/94(1) przewiduje dla przedsiębiorstw Wspólnoty proceduralne środki złożenia do Komisji wniosku o wszczęcie dochodzenia w sprawie przeszkód w handlu wprowadzonych lub utrzymywanych przez państwo trzecie, jeżeli przeszkody te mają wpływ na rynek tego państwa trzeciego i niekorzystne skutki handlowe dla przedsiębiorstwa Wspólnoty.

(2) Jednak na mocy art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 3286/94 skarga składana przez przedsiębiorstwo Wspólnoty jest dopuszczalna jedynie wówczas, gdy przeszkoda w handlu, której dotyczy zarzut, jest objęta zakresem prawa do wniesienia skargi ustanowionego zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego przewidzianymi w wielostronnych umowach handlowych. Oznacza to, że skargi, w których zarzuca się nieprzestrzeganie przez państwo trzecie zobowiązań dwustronnych, są dopuszczalne tylko wtedy, gdy wiążą się również z nieprzestrzeganiem zasad wielostronnych.

(3) Od przyjęcia rozporządzenia (WE) nr 3286/94 Wspólnota zawarła wiele umów dwustronnych zawierających przepisy materialne w dziedzinie handlu między Wspólnotą a państwami trzecimi, które wykraczają znacząco poza zakres przepisów Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ponadto umowy te przewidują również skuteczne i wiążące mechanizmy rozstrzygania sporów dotyczących zobowiązań "WTO plus".

(4) Możliwość powoływania się przez przedsiębiorstwa Wspólnoty na umowy dwustronne w celu złożenia skargi na mocy rozporządzenia (WE) nr 3286/94 ułatwiłaby nadzór nad przestrzeganiem zobowiązań zawartych w tych umowach oraz zwalczanie przeszkód w handlu, a przez to poprawę dostępu do rynków dla eksporterów i przyczynianie się do wzrostu gospodarczego i wzrostu zatrudnienia we Wspólnocie.

(5) W związku z powyższym i w celu ograniczenia obciążenia administracyjnego przedsiębiorstw Wspólnoty należy rozszerzyć prawo tych przedsiębiorstw do wnoszenia skarg dotyczących przeszkód w handlu, tak aby obejmowało ono zarzuty dotyczące przeszkód w handlu, które objęte są wyłącznie prawem do wniesienia skargi ustanowionym zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego przewidzianymi w wielostronnych umowach handlowych.

(6) Rozporządzenie (WE) nr 3286/94 powinno zatem zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Artykuł 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 3286/94 otrzymuje brzmienie:

"1. Każde przedsiębiorstwo Wspólnoty lub jednostka posiadająca osobowość prawną lub jej nieposiadająca, działająca w imieniu jednego lub więcej przedsiębiorstw Wspólnoty, które uważa, że takie przedsiębiorstwa Wspólnoty odczuły niekorzystne skutki handlowe w wyniku przeszkód w handlu, które wywarły wpływ na rynek państwa trzeciego, może wnieść pisemną skargę.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 lutego 2008 r.

W imieniu Rady
A. BAJUK
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, s. 71. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 356/95 (Dz.U. L 41 z 23.2.1995, s. 3).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.