Rozporządzenie 1572/98 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1360/90 ustanawiające Europejską Fundację Kształcenia

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1998.206.1

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1572/98
z dnia 17 lipca 1998 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1360/90 ustanawiające Europejską Fundację Kształcenia

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Posiedzenie Rady Europejskiej w Strasburgu w dniach 8 i 9 grudnia 1989 r. wezwało Radę, stanowiącą na wniosek Komisji, do podjęcia niezbędnych decyzji w celu ustanowienia Europejskiej Fundacji Kształcenia dla Europy Środkowej i Wschodniej; w tym celu dnia 7 maja 1990 r. Rada przyjęła rozporządzenie (EWG) nr 1360/90(4) ustanawiające wymienioną Fundację.

(2) Zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 1360/90, kraje kwalifikujące się do programów Fundacji są krajami kwalifikującymi się do pomocy gospodarczej na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 3906/89(5) (program Phare) oraz rozporządzenia (Euratom, WE) nr 1279/96(6) (program Tacis).

(3) Przedstawiciele Rady, Komisji, Państw Członkowskich i krajów partnerskich basenu Morza Śródziemnego na posiedzeniu w Barcelonie w dniach 27 i 28 listopada 1995 r., w Deklaracji o ustanowieniu partnerstwa eurośródziemnomorskiego zgodzili się na położenie większego nacisku na zagadnienia społeczne, kulturowe i ludzkie; aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu, program pracy wprowadzający w życie Deklarację barcelońską przewiduje wstępne skupienie się na, między innymi, kształceniu zawodowym, które będzie wspierane przez Europejską Fundację Kształcenia; Rada Europejska na posiedzeniu w Madrycie w dniach 15 i 16 grudnia 1995 r. wezwała Radę i Komisję do wprowadzenia w życie Deklaracji barcelońskiej i programu pracy.

(4) Rozporządzenie (WE) nr 1488/96(7) przewiduje środki finansowe i techniczne mające wspierać reformę struktur ekonomicznych i społecznych w ramach partnerstwa eurośródziemnomorskiego (MEDA).

(5) W kontekście wysiłków państw partnerskich basenu Morza Śródziemnego, mających na celu przeprowadzenie reform struktur ekonomicznych i społecznych, rozwój zasobów ludzkich jest istotny dla osiągnięcia długoterminowej stabilizacji i dobrobytu, w szczególności dla osiągnięcia równowagi społeczno-gospodarczej.

(6) Fundacja została ustanowiona, aby w sposób elastyczny zaspokajać określone i zróżnicowane wymagania poszczególnych krajów, którym ma być świadczona pomoc; w oparciu o doświadczenie wspólnotowe w obszarze kształcenia zawodowego, świadcząc pomoc, Fundacja odpowiada za współpracę z regionalnymi, krajowymi, publicznymi i prywatnymi podmiotami we Wspólnocie i państwach trzecich, oraz za wypełnianie swoich funkcji w ścisłej współpracy z istniejącymi instytucjami krajowymi i międzynarodowymi; istnieje możliwość udziału państw trzecich, które podzielają zaangażowanie Wspólnoty w świadczenie pomocy w dziedzinie kształcenia; należy zapewnić spójność i komplementarność pracy Fundacji i innych działań wspólnotowych.

(7) Wiedza i bezpośrednia znajomość przez Fundację szczególnych wymagań i okoliczności istniejących w wybranych krajach w dziedzinie kształcenia zawodowego i rozwoju zasobów ludzkich może w sposób pożyteczny przyczynić się do określenia wspólnotowej polityki pomocy w zakresie reformy ich systemów kształcenia zawodowego.

(8) Wprowadzenie w życie programów kształcenia zawodowego powinno zapewnić Fundacji możliwość zbadania innowacyjnych systemów i przekazania najlepszych praktyk.

(9) W ramach instytucjonalnych ustanowionych dla Fundacji, doświadczenie wspólnotowe może być również udostępnione partnerom z basenu Morza Śródziemnego.

(10) Komisja powinna być odpowiednio reprezentowana w radzie zarządzającej Fundacji, aby uwzględnić szersze uprawnienia Fundacji, jednakże bez dokonywania zmian uprawnień rady zarządzającej Fundacji i zasad głosowania lub zapewniania odpowiedniego zwiększenia liczby głosów posiadanych przez przedstawicieli Komisji.

(11) Skuteczność działań Fundacji będzie wspierana licznymi środkami towarzyszącymi; ogólne wytyczne ustanowione na poziomie wspólnotowym pozwolą w sposób efektywny dostosować działalność Fundacji do polityk wspólnotowych przyjętych w odniesieniu do krajów partnerskich.

(12) Współpraca z innymi właściwymi organami wspólnotowymi przyczynia się do efektywnego wykorzystania zasobów i powinna być wzmocniona w celu uzyskania efektu synergii; Komisja może się w efektywny sposób do tego przyczynić.

(13) Uprawnienia decyzyjne rady zarządzającej Fundacji zostaną wzmocnione poprzez tworzenie ściślejszego powiązania między programem pracy Fundacji a jej budżetem, w szczególności poprzez przyjęcie obu dokumentów, w drodze skoordynowanej procedury i ścisłego powiązania wydatków Fundacji z jej działaniami,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 1360/90 wprowadza się następujące zmiany:

1. Artykuł 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Niniejsze rozporządzenie ustanawia Europejską Fundację Kształcenia, zwaną dalej »Fundacją«, której celem jest przyczynianie się do rozwoju systemów kształcenia zawodowego:

- krajów Europy Środkowej i Wschodniej wyznaczonych do otrzymania pomocy gospodarczej przez Radę w rozporządzeniu (EWG) nr 3906/89 lub innym późniejszym odpowiednim akcie prawnym,

- nowych państw niepodległych byłego Związku Radzieckiego i Mongolii, które są beneficjentami programu wspierającego reformy gospodarcze i naprawcze na mocy rozporządzenia (Euratom, WE) nr 1279/96 lub innego późniejszego odpowiedniego aktu prawnego, oraz

- państw trzecich i terytoriów basenu Morza Śródziemnego, które są beneficjentami środków finansowych i technicznych, mających wspierać reformę ich struktur ekonomicznych i społecznych na mocy rozporządzenia (WE) nr 1488/96 lub innego późniejszego odpowiedniego aktu prawnego.

Kraje te zwane są dalej »wybranymi krajami«.".

2. Artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Zakres

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi ustanowionymi na poziomie wspólnotowym, Fundacja działa w dziedzinie kształcenia obejmującej wstępne i ustawiczne kształcenie zawodowe, jak również przekwalifikowanie młodzieży i dorosłych, w tym w szczególności kształcenie w zakresie zarządzania.".

3. Artykuł 3 zdanie wprowadzające otrzymuje brzmienie:

"W celu osiągnięcia celów wymienionych w art. 1, w granicach kompetencji przekazanych radzie zarządzającej i zgodnie z ogólnymi wytycznymi ustanowionymi na poziomie wspólnotowym, Fundacja:".

4. Artykuł 3 lit. c) tiret trzecie otrzymuje brzmienie:

"- realizuje, na wniosek Komisji lub wybranych krajów we współpracy z radą zarządzającą, programy kształcenia zawodowego uzgodnione przez Komisję i jeden lub kilka wybranych krajów jako część wspólnotowej polityki pomocy dla tych krajów, wykorzystując multidyscyplinarne zespoły specjalistów w ścisłej współpracy z właściwymi władzami w zaangażowanych krajach oraz aktywnie korzystając z doświadczenia wspólnotowych programów kształcenia zawodowego; przy wyborze projektów, które mają być zarządzane przez Fundację, priorytetowe będą projekty o wartości innowacyjnej, a w przypadku krajów kandydujących do przystąpienia, projekty, które odnoszą się bezpośrednio do programów wspólnotowych w dziedzinie kształcenia zawodowego;".

5. Artykuł 3 lit. e) otrzymuje brzmienie:

"e) przyznaje radzie zarządzającej uprawnienie ustanawiania procedur przetargowych dla projektów finansowanych lub współfinansowanych przez Fundację, należycie uwzględniając procedury ustanowione na mocy rozporządzenia (EWG) nr 3906/89, w szczególności jego art. 7, rozporządzenia (Euratom, WE) nr 1279/96, w szczególności jego art. 6 i 7, rozporządzenia (WE) nr 1488/96, w szczególności jego art. 8 lub innego późniejszego odpowiedniego aktu prawnego;".

6. Artykuł 4 ust. 1 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Przy poparciu ze strony Komisji, Fundacja współpracuje z innymi właściwymi organami wspólnotowymi, w szczególności z Cedefop.".

7. Artykuł 5 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Fundacja posiada radę zarządzającą składającą się z jednego przedstawiciela każdego Państwa Członkowskiego oraz trzech przedstawicieli Komisji.".

8. Artykuł 5 ust. 4 akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Każdy z przedstawicieli Państw Członkowskich w radzie zarządzającej ma jeden głos. Przedstawiciele Komisji posiadają razem jeden głos.".

9. Artykuł 5 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Na podstawie projektu przedstawionego przez dyrektora Fundacji, rada zarządzająca, po konsultacji z Komisją, najpóźniej do dnia 30 listopada, bada wstępny projekt rocznego programu pracy na kolejny rok. Ostateczne przyjęcie programu pracy ma miejsce na początku każdego roku, w ramach trzyletniej perspektywy. W miarę potrzeby, program może być dostosowywany w ciągu roku przy zastosowaniu tej samej procedury w celu zapewnienia większej skuteczności polityk wspólnotowych.

Projektom i działaniom w ramach rocznego programu pracy towarzyszy prognoza niezbędnych wydatków oraz przydzielenie zasobów ludzkich i budżetowych.".

10. Artykuł 6 ust. 1 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Członkowie forum są wybierani spośród ekspertów z kręgów zajmujących się kształceniem lub innych, zainteresowanych pracą Fundacji, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia obecności przedstawicieli partnerów społecznych, Komisji, organizacji międzynarodowych aktywnie zajmujących się zapewnianiem pomocy w zakresie kształcenia oraz wybranych krajów i terytoriów.".

11. Artykuł 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Rada zarządzająca zwraca się o nominacje na te stanowiska do:

- każdego z Państw Członkowskich,

- każdego z wybranych krajów,

- Komisji,

- partnerów społecznych na szczeblu europejskim, którzy działają aktywnie w pracach instytucji wspólnotowych, oraz

- właściwych organizacjach międzynarodowych.".

12. Artykuł 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Dyrektor Fundacji jest mianowany przez radę zarządzającą, na wniosek Komisji, na pięcioletnią kadencję. Kadencja ta może zostać jednorazowo przedłużona na okres, który nie może przekraczać pięciu lat.

Dyrektor jest odpowiedzialny za:

- przygotowanie i organizację pracy rady zarządzającej, wszelkich zespołów roboczych ad hoc powołanych przez radę zarządzającą oraz, w szczególności, za przygotowywanie projektu rocznego programu pracy Fundacji, uwzględniając ogólne wytyczne ustanowionych na poziomie wspólnotowym,

- bieżące zarządzanie Fundacją,

- przygotowanie zestawienia dochodów i wydatków oraz wykonanie budżetu Fundacji;

- przygotowanie i publikację sprawozdań określonych w niniejszym rozporządzeniu,

- wszelkie sprawy kadrowe,

- podejmowanie zadań, za które jest odpowiedzialny na podstawie art. 3 oraz wymienionych w rocznym programie pracy, określonym w art. 5 ust. 7,

- wykonanie decyzji rady zarządzającej i wytycznych ustalonych dla działalności Fundacji.".

13. Artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

Powiązania z innymi działaniami Wspólnoty

Komisja, we współpracy z radą zarządzającą i, w odpowiednim przypadku, zgodnie z procedurami określonymi w art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 3906/89, art. 8 rozporządzenia (Euratom, WE) nr 1279/96 oraz art. 11 rozporządzenia (WE) nr 1488/96 lub w innym późniejszym odpowiednim akcie prawnym, zapewnia spójność i, tam gdzie to konieczne, komplementarność prac Fundacji z innymi działaniami na poziomie wspólnotowym, zarówno w ramach Wspólnoty jak i pomocy udzielanej wybranym krajom, ze szczególnym odniesieniem do działań w ramach programu Tempus oraz do innych programów i działań dotyczących kształcenia, które są realizowane na poziomie wspólnotowym, w tym Med-Campus.".

14. Artykuł 10 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Po zasięgnięciu opinii Komisji, na początku każdego roku budżetowego, rada zarządzająca przyjmuje budżet Fundacji wraz z programem pracy, dostosowując go do poszczególnych wpłat na rzecz Fundacji oraz do funduszy pochodzących z innych źródeł. Budżet wyszczególnia również, według kategorii i zaszeregowania, liczbę pracowników, którzy zostaną zatrudnieni przez Fundację w odpowiednim roku budżetowym.".

15. Artykuł 16 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"1. Fundacja jest otwarta na uczestnictwo krajów, które nie są członkami Wspólnoty Europejskiej, a które podzielają zaangażowanie Wspólnoty i Państw Członkowskich w świadczenie pomocy w dziedzinie kształcenia wybranym krajom określonym w art. 1, w ramach ustaleń, które zostaną ustanowione w umowach między Wspólnotą a tymi krajami, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 228 Traktatu.".

16. Artykuł 17 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 17

Procedury monitorowania i oceny

Komisja ustala, po konsultacji z radą zarządzającą, procedurę monitorowania i oceny doświadczenia nabytego w trakcie pracy Fundacji. Procedura ta powinna być przeprowadzana przy pomocy zewnętrznych ekspertów. Komisja przedstawia pierwsze wyniki tej procedury w sprawozdaniu, które ma być przedłożone Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu przed dniem 31 grudnia 2000 r., a następnie co trzy lata."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie ósmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 lipca 1998 r.

W imieniu Rady
W. RUTTENSTORFER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 156 z 24.5.1997, str. 27.

(2) Dz.U. C 104 z 6.4.1998.

(3) Dz.U. C 19 z 21.1.1998, str. 45.

(4) Dz.U. L 131 z 23.5.1990, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2063/94 (Dz.U. L 216 z 20.8.1994, str. 9).

(5) Dz.U. L 375 z 23.12.1989, str. 11. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 753/96 (Dz.U. L 103 z 26.4.1996, str. 5).

(6) Dz.U. L 165 z 4.7.1996, str. 1.

(7) Dz.U. L 189 z 30.7.1996, str. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.