Rozporządzenie 2549/1999 zmieniające rozporządzenie 1367/95 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady(WE) nr 3295/94 ustanawiającego środki mające na celu zakaz dopuszczenia do swobodnego obrotu, wywozu, powrotnego wywozu i procedury zawieszającej towarów podrabianych i towarów pirackich

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1999.308.16

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lipca 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2549/1999
z dnia 2 grudnia 1999 r.
zmieniające rozporządzenie 1367/95 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady(WE) nr 3295/94 ustanawiającego środki mające na celu zakaz dopuszczenia do swobodnego obrotu, wywozu, powrotnego wywozu i procedury zawieszającej towarów podrabianych i towarów pirackich

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 3295/94 z dnia 22 grudnia 1994 r. ustanawiające środki dotyczące wprowadzania na obszar Wspólnoty oraz wywozu i powrotnego wywozu ze Wspólnoty towarów naruszających niektóre prawa własności intelektualnej(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 241/1999(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitości formularza wniosku o podjęcie działania dotyczącego wspólnotowego znaku towarowego określonego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego(3), zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 3288/94(4), konieczne jest określenie warunków sporządzania, wydawania i używania, wymaganych, aby formularz był łatwo rozpoznawalny i używany w całej Wspólnocie; w tym celu właściwym jest ustanowienie wzoru tego formularza.

(2) Formularz powinien być sporządzony w jednym z języków urzędowych Wspólnoty.

(3) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1367/95(5) powinno zostać odpowiednio zmienione.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego, ustanowionego w art. 247 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(6), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 955/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady(7),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1367/95 wprowadza się następujące zmiany:

1. Tytuł otrzymuje brzmienie:

"Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1367/95 z dnia 16 czerwca 1995 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 3295/94 ustanawiającego środki dotyczące wprowadzania na obszar Wspólnoty oraz wywozu i powrotnego wywozu ze Wspólnoty towarów naruszających niektóre prawa własności intelektualnej."

2. W art. 1 "Do celów art. 1 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 3295/94" zastępuje się przez "Do celów art. 1 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 3295/94".

3. Artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Dowodem, że składający wniosek posiada prawo własności intelektualnej określone w art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia podstawowego, który musi zostać przedstawiony przy składaniu wniosku o podjęcie działania zgodnie z art. 3 ust. 2 akapit pierwszy tiret drugie tego rozporządzenia, jest:

a) w przypadku gdy osoba będąca posiadaczem prawa składa wniosek osobiście:

- w przypadku praw zarejestrowanych lub dla których wniosek o rejestrację został złożony - dowód rejestracji we właściwym urzędzie lub dowód złożenia wniosku;

- w przypadku prawa autorskiego, prawa pokrewnego lub prawa do wzoru niezarejestrowanego lub dla którego wniosek nie został złożony - każdy dowód potwierdzający jego autorstwo lub jego status jako pierwotnego posiadacza;

b) w przypadku gdy wniosek zostaje złożony przez inną osobę uprawnioną do korzystania z jednego z praw określonych w art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia podstawowego oprócz dowodów określonych w lit. a) - dokument, na mocy którego osoba jest upoważniona do korzystania z danego prawa;

c) w przypadku gdy wniosek składa przedstawiciel osoby będącej posiadaczem praw lub każdej innej osoby upoważnionej do korzystania z jednego z praw, określonych w art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia podstawowego, w uzupełnieniu do wymaganego dowodu, określonego w lit. a) i b) - upoważnienie do takiej czynności".

4. Dodaje się art. 2a w brzmieniu:

"Artykuł 2a

1. Formularz, na którym sporządza się wniosek o podjęcie działania, określony w art. 3 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia podstawowego, jak również decyzja uwzględniająca wniosek, określona w art. 3 ust. 5 rozporządzenia podstawowego, są zgodne ze wzorem przedstawionym w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

W przypadku wykorzystywania dodatkowych stron określonych w ust. 8 akapit drugi uważa się je za integralną część formularza. Formularz wykorzystuje się zgodnie z przepisami rozporządzenia podstawowego i przepisami niniejszego rozporządzenia wykonawczego.

2. a) Formularz jest drukowany na białym papierze, niezawierającym masy ściernej, klejonym do pisania i o masie co najmniej 55 g/m2.

b) Format formularzy wynosi 210 mm x 297 mm, z dopuszczalną tolerancją długości 5 mm mniej i 8 mm więcej.

3. Bez uszczerbku dla wprowadzania w życie przepisów określonych w art. 3 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia podstawowego Państwa Członkowskie drukują lub mają wydrukowane formularze, na których oznacza się nazwę i adres drukarni lub znak umożliwiający jej identyfikację.

4. Formularze drukuje się i wypełnia w języku urzędowym Wspólnoty określonym przez właściwe organy Państwa Członkowskiego, w którym składa się wniosek o podjęcie działania.

5. Z wyjątkiem przypadku udostępnienia wnioskodawcy formularza w formie elektronicznej, na jednej lub kilku ogólnie dostępnych stronach internetowych, formularz wniosku o podjęcie działania dostarczany jest, na wniosek, przez właściwe służby organów celnych, określone w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.

6. Formularze wypełnia się maszynowo lub odręcznie w sposób czytelny; w drugim przypadku formularz należy wypełnić tuszem i literami drukowanymi. Niezależnie od stosowanej metody formularz nie może zawierać wymazań, wyrazów nadpisanych ani innych zmian.

W przypadku gdy formularz wypełniany jest komputerowo, można go w dalszej kolejności powielić z wykorzystaniem prywatnych metod drukarskich.

7. Formularz składa się z dwóch egzemplarzy:

- jeden egzemplarz, oznaczony numerem 1, przeznaczony jest dla Państwa Członkowskiego, w którym składany jest wniosek o podjęcie działania, oraz

- drugi egzemplarz, oznaczony numerem 2, przeznaczony jest dla posiadacza wspólnotowego znaku towarowego.

8. Składający wniosek wypełnia pola 1-9 formularza, podpisuje oba egzemplarze formularza i dołącza do niego uzasadnienie i inne istotne informacje, określone w art. 3 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

Jeżeli miejsce w polu 4 formularza okaże się niewystarczające, składający wniosek może dostarczyć, na oddzielnych kartach, dodatkowe dane umożliwiające identyfikację towarów. W tym przypadku składający wniosek podaje liczbę dodatkowych kart w polu 4 formularza, w miejscu do tego celu przewidzianym.

9. Należycie wypełniony i podpisany formularz wraz wyciągami w ilości odpowiadającej liczbie Państw Członkowskich wskazanych w polu 8 formularza, jak również dowody i informacje określone w ust. 8, przedstawia się właściwym służbom organów celnych, określonym w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.

10. Jeżeli właściwe służby organów celnych, określone w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego, podejmują decyzję uwzględniającą wniosek o podjęcie działania, podają w niej termin ważności decyzji i umieszczają na niej swój podpis oraz pieczęć. W dalszej kolejności składający wniosek otrzymuje egzemplarz przeznaczony dla posiadacza wspólnotowego znaku towarowego, jak również uwierzytelnione wyciągi.

W przypadku odrzucenia wniosku o pomoc przez właściwe służby organów celnych, określonych w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego, wskazują one nie tylko przyczyny odmowy, ale również dane organu, do którego można się odwoływać, oraz umieszczają swoją pieczęć i podpis. Egzemplarz przeznaczony dla posiadacza wspólnotowego znaku towarowego jest następnie zwracany zainteresowanej stronie.

We wszystkich przypadkach egzemplarz formularza przeznaczony dla Państwa Członkowskiego, w którym składany jest wniosek o podjęcie działania, przechowywany jest w jego archiwach przez okres co najmniej dwóch lat, licząc od daty wydania.

11. Jedynie w przypadku gdy wyciąg z decyzji uwzględniającej wniosek adresowany jest do Państw(-a) Członkowskich(- ego), w którym(-ych) składający wniosek żądał podjęcia działania zgodnie z art. 5 ust. 2 akapit drugi zdanie drugie, Państwo Członkowskie, które otrzymuje ten wyciąg, niezwłocznie wypełnia część »potwierdzenie odbioru« poprzez wpisanie daty odbioru oraz odesłanie fotokopii tego wyciągu do właściwego organu wskazanego w polu 3."

5. W art. 5 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Komisja publikuje w serii »C« Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich wykaz służb organów celnych, określonych w art. 3 ust. 8 rozporządzenia podstawowego"

6. Tekst z Załącznika do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako Załącznik.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje od dnia 1 lipca 1999 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 grudnia 1999 r.

W imieniu Komisji
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisj

______

(1) Dz.. L 341 z 30.12.1994, str. 8.

(2) Dz.U. L 27 z 2.2.1999, str. 1.

(3) Dz.U. L 11 z 14.1.1994, str. 1.

(4) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 83.

(5) Dz.U. L 133 z 17.6.1995, str. 2.

(6) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1.

(7) Dz.U. L 119 z 7.5.1999, str. 1.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK

Wzór formularza wniosku o podjęcie działanie w odniesieniu do wspólnotowego znaku towarowego

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.