Zm.: przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.340.3

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lipca 2014 r.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
z dnia 15 września 2014 r.
zmieniająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2014/C 340/04)

(Dz.U.UE C z dnia 30 września 2014 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego 1 (zwany dalej "statutem"),

uwzględniając art. 10 i 25 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego, którzy skorzystali z możliwości przewidzianej w art. 25 statutu w 2009 r, otrzymują nadal wynagrodzenie, odprawę przejściową, emeryturę lub rentę na mocy właściwego dla nich systemu krajowego. Takie decyzje są "ostateczne i nieodwołalne" zgodnie z art. 26 ust. 2 statutu i pozostają w mocy "przez cały okres działalności poselskiej w Parlamencie Europejskim" zgodnie z art. 25 ust. 1 statutu.

(2) Zgodnie art. 81 ust. 4 przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego 2 (zwane dalej "przepisami wykonawczymi") posłowie ci zachowują uprawnienie do zwrotu kosztów opieki medycznej przez Parlament, pod warunkiem że otrzymują świadczenie na mocy systemu krajowego i nie posiadają podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

(3) Zakres zastosowania przepisów art. 81 ust. 4 przepisów wykonawczych okazał się niewystarczający, by objąć wszystkie sytuacje, w których poseł powinien być uprawniony do wystąpienia o zwrot kosztów opieki medycznej przez Parlament.

(4) Jeżeli w trakcie wykonywania mandatu u posła lub posłanki stwierdzona zostanie ciężka choroba, która uniemożliwi mu lub jej sprawowanie mandatu do końca kadencji, Parlament powinien, z zastrzeżeniem spełnienia odpowiednich warunków, zapewnić możliwość kontynuacji prowadzonego leczenia tak długo, jak to jest niezbędne ze względów medycznych.

(5) W szczególności zwrot kosztów opieki medycznej powinien być ograniczony do przypadków, w których poważna choroba była spowodowana zdarzeniem, które nastąpiło w trakcie sprawowania mandatu i uniemożliwiło posłowi dalsze sprawowanie mandatu, dana choroba była uznawana za poważną chorobę przez Parlament w trakcie kadencji posła i leczenie rozpoczęto, kiedy poseł sprawował jeszcze swój mandat.

(6) Ponadto, jeżeli koszty opieki medycznej są częściowo pokrywane w ramach systemu krajowego, zobowiązanie Parlamentu w przypadku takich kosztów powinno mieć jedynie charakter uzupełniający,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 81 przepisów wykonawczych dodaje się ustęp w brzmieniu:

"5. Byli posłowie, którzy otrzymują świadczenie na mocy systemu krajowego w zastosowaniu art. 25 lub art. 29 statutu i u których stwierdzono poważną chorobę, są uprawnieni do otrzymania zwrotu kosztów opieki medycznej związanych z kontynuacją prowadzonego leczenia, na warunkach określonych w niniejszych przepisach wykonawczych, jeżeli:

a) ta poważna choroba była spowodowana zdarzeniem, które nastąpiło w trakcie sprawowania mandatu i uniemożliwiło posłowi dalsze sprawowanie mandatu;

b) dana choroba była uznawana za poważną chorobę przez Parlament w trakcie kadencji posła; oraz

c) leczenie rozpoczęto, kiedy poseł sprawował jeszcze swój mandat.

Jeżeli były poseł posiada podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, uprawnienie to stosuje się na zasadzie uzupełniającej, tj. tylko w odniesieniu do kosztów, których nie pokrywa podstawowe ubezpieczenie zdrowotne.".

Artykuł  2
1.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2.
Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.
1 Decyzja 2005/684/WE, Euratom Parlamentu Europejskiego z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).
2 Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. dotycząca przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.