Dyrektywa 73/146/EWG zmieniająca dyrektywę z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1973.167.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 maja 1973 r.

DYREKTYWA RADY
z dnia 21 maja 1973 r.
zmieniająca dyrektywę z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych

(73/146/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 2 dyrektywy Rady z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych(1), ostatnio zmienionej dyrektywą z dnia 22 marca 1971 r.(2), klasyfikuje ciecze łatwo palne według ich temperatury zapłonu; wobec aktualnego braku specyfikacji metod stosowanych do określania temperatury zapłonu, stosowne wydaje się przyjęcie takich samych metod analizy, jak metody już ustanowione w umowach międzynarodowych w sprawie przewozu towarów niebezpiecznych;

postęp techniczny narzuca potrzebę szybkiego dostosowania wymogów technicznych przewidzianych w dyrektywach w sprawie niebezpiecznych substancji i preparatów; w celu ułatwienia wprowadzania koniecznych środków należy ustanowić system przewidujący ścisłą współpracę między Państwami Członkowskimi a Komisją w ramach Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw w Sprawie Usuwania Barier Technicznych w Handlu Niebezpiecznymi Substancjami i Preparatami;

załącznik I do dyrektywy Rady z dnia 27 czerwca 1967 r. zawiera wykaz substancji niebezpiecznych, sklasyfikowanych według liczby atomowej pierwiastka najbardziej charakterystycznego dla ich właściwości, oraz metod etykietowania każdej substancji w formie odniesienia do załączników II, III i IV;

analiza wykazu substancji niebezpiecznych wykazała, że zachodzi konieczność jej dostosowania do najnowszej wiedzy naukowej i technicznej; ponadto stwierdzono, że nieprawidłowo podano wzory chemiczne lub oznaczenie kilku substancji niebezpiecznych; w związku z tym zachodzi konieczność wprowadzenia poprawek do tego wykazu;

konieczne wydaje się również załączenie opisowego wykazu poszczególnych zagrożeń,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie Rady z dnia 27 czerwca 1967 r. wprowadza się zmiany zgodnie z następującymi artykułami.

Artykuł 2

W tekście w języku włoskim wyrazy "punto di scintilla" zastępuje się wyrazami "punto di infiammabilità".

Artykuł  3

W art. 2 dodaje się akapit w brzmieniu:

"3. Temperaturę zapłonu łatwo palnych substancji i preparatów ciekłych, określonych w akapicie drugim lit. c) i d), ustala się zgodnie z metodami oraz za pomocą aparatury określonej w załączniku V.".

Artykuł 4

W art. 6 dodaje się akapit w brzmieniu:

"4. Jednakże, przez okres trzech lat od dnia notyfikowania niniejszej dyrektywy oraz w drodze odstępstwa od przepisów niniejszego artykułu, Dania, Irlandia i Zjednoczone Królestwo mogą zezwolić na wprowadzanie do obrotu na swoich terytoriach substancji niebezpiecznych pakowanych i znakowanych zgodnie z warunkami obowiązującymi na ich terytoriach w dniu przystąpienia.".

Artykuł  5

W art. 8 dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 8a

Zmiany niezbędne w celu dostosowania załączników do postępu technicznego przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 8c.

Artykuł 8b

1. W celu dostosowania do postępu technicznego dyrektyw w sprawie usuwania barier technicznych w handlu niebezpiecznymi substancjami i preparatami ustanawia się Komitet, zwany dalej «Komitetem», składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji.

2. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.

Artykuł 8c

1. W przypadku odwołania się do procedury określonej w niniejszym artykule, sprawa zostaje przedstawiona Komitetowi przez przewodniczącego, z jego własnej inicjatywy bądź na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego.

2. Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, które należy podjąć. Komitet przedstawia swoją opinię na temat projektu w terminie określonym przez przewodniczącego stosownie do pilności danej sprawy. Decyzję przyjmuje się większością 41 głosów, przy czym głosy Państw Członkowskich ważone są zgodnie z art. 148 akapit drugi Traktatu. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

3. a) Komisja przyjmuje przewidziane środki, jeżeli są one zgodne z opinią Komitetu.

b) Jeżeli przewidziane środki są niezgodne z opinią Komitetu lub nie ma opinii, Komisja niezwłocznie przedkłada Radzie wniosek dotyczący środków, jakie mają zostać podjęte. Rada stanowi większością kwalifikowaną.

c) W przypadku braku decyzji Rady w terminie trzech miesięcy od dnia skierowania do niej sprawy, Komisja przyjmuje projektowane środki.".

Artykuł 6

Załączniki I-IV zastępuje się załącznikami I-IV do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  7

Dodaje się załącznik V, dołączony do niniejszej dyrektywy.

Normy i metody, na które powołuje się ten załącznik, to normy i metody obowiązujące w dniu notyfikacji niniejszej dyrektywy Państwom Członkowskim.

Artykuł 8
1.
Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie sześciu miesięcy od dnia jej ogłoszenia i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.
2.
Państwa Członkowskie zapewniają, że wewnętrzne przepisy prawne, jakie mają zostać przyjęte w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą, zostaną przekazane Komisji.
Artykuł  9

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 1973 r.
W imieniu Rady
E. GLINNE
Przewodniczący

_____

(1) Dz.U. 196 z 16.8.1967, str. 1.

(2) Dz.U. L 74 z 29.3.1971, str. 15.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Zob.: Dyrektywa Komisji 93/72/EWG z dnia 1 września 1993 r., Dz.U. L 258 z dnia 16 października 1993 r., str. 29.

ZAŁĄCZNIK  II

Zob.: Dyrektywa Komisji 2001/59/WE z dnia 6 sierpnia 2001 r., Dz.U. L 255 z dnia 21 sierpnia 2001 r., str. 1.

ZAŁĄCZNIK  III

Zob.: Dyrektywa Komisji 2001/59/WE z dnia 6 sierpnia 2001 r., Dz.U. L 255 z dnia 21 sierpnia 2001 r., str. 1.

ZAŁĄCZNIK  IV

Zob.: Dyrektywa Komisji 2001/59/WE z dnia 6 sierpnia 2001 r., Dz.U. L 255 z dnia 21 sierpnia 2001 r., str. 1.

ZAŁĄCZNIK  V

Zob.: Dyrektywa Komisji 88/302/EWG z dnia 18 listopada 1987 r., Dz.U. L 255 z dnia 30 maja 1988 r., str. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.