Decyzja 2010/801/WPZiB zmieniająca decyzję Rady 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2010.341.45

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 grudnia 2010 r.

DECYZJA RADY 2010/801/WPZiB
z dnia 22 grudnia 2010 r.
zmieniająca decyzję Rady 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 października 2010 r. Rada uchwaliła decyzję 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej(1).

(2) W dniu 13 grudnia Rada podkreśliła, że od wyborów prezydenckich zaplanowanych na dzień 31 października i 28 listopada 2010 r. w dużym stopniu zależy przywrócenie pokoju i stabilności w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, oraz stwierdziła stanowczo, że wola suwerennie wyrażona przez naród tego państwa musi absolutnie zostać uszanowana.

(3) Rada postanowiła ponadto przedsięwziąć środki ograniczające wobec osób, które utrudniają proces pokojowy i pojednanie narodowe, a zwłaszcza które zagrażają prawidłowemu przebiegowi wyborów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji Rady 2010/656/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

1. Państwa członkowskie przedsiębiorą niezbędne środki, aby uniemożliwić wjazd na swoje terytorium lub przejazd przez nie:

a) osobom wymienionym w załączniku I - wskazanym przez Komitet Sankcji - stanowiącym zagrożenie dla procesu pokojowego i pojednania narodowego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, w szczególności osobom, które blokują realizację porozumień z Linas-Marcoussis i Accra III, oraz innym osobom wskazanym na podstawie stosownych informacji jako osoby odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, a także wszystkim innym osobom, które publicznie nawołują do nienawiści i przemocy, oraz wszelkim innym osobom wskazanym przez Komitet Sankcji jako osoby naruszające środki nałożone na mocy pkt 7 rezolucji RB ONZ nr 1572 (2004);

b) osobom wymienionym w załączniku II, a nie wymienionym w załączniku I, które utrudniają proces pokojowy i pojednanie narodowe, a zwłaszcza które zagrażają prawidłowemu przebiegowi wyborów.

2. Ust. 1 nie zobowiązuje państwa członkowskiego do odmowy swoim obywatelom pozwolenia na wjazd na swoje terytorium.

3. Ust. 1 lit. a) nie ma zastosowania, jeżeli Komitet Sankcji stwierdzi, że:

a) podróż jest uzasadniona nagłą potrzebą humanitarną, w tym powinnościami religijnymi;

b) odstępstwo sprzyja realizacji celów wyznaczonych w rezolucjach RB ONZ, czyli sprzyja pokojowi i pojednaniu narodowemu w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej oraz stabilności w regionie.

4. Ust. 1 stosuje się bez uszczerbku dla obowiązków, które wiążą państwo członkowskie na mocy prawa międzynarodowego, w przypadkach gdy:

(i) na terytorium tego państwa ma swoją siedzibę międzynarodowa organizacja międzyrządowa;

(ii) państwo to gości międzynarodową konferencję zwołaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych lub odbywającą się pod jej auspicjami;

(iii) zastosowanie ma umowa wielostronna przyznająca przywileje i immunitety;

(iv) zastosowanie ma traktat pojednawczy z 1929 roku (traktat laterański) zawarty między Stolicą Apostolską (Państwem Watykańskim) a Włochami.

5. Uznaje się, że ust. 4 ma zastosowanie również w przypadku, gdy w danym państwie członkowskim swoją siedzibę ma Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

6. Rada jest odpowiednio informowana o każdym przypadku przyznania przez państwo członkowskie odstępstwa na mocy ust. 4 lub 5.

7. Państwa członkowskie mogą odstąpić od stosowania środków nałożonych na podstawie ust.1 lit. b), gdy podróż danej osoby jest uzasadniona pilną potrzebą humanitarną lub jej uczestnictwem w posiedzeniach międzyrządowych, w tym w posiedzeniach, które odbywają się z inicjatywy Unii Europejskiej lub których gospodarzem jest państwo członkowskie sprawujące właśnie przewodnictwo OBWE, jeżeli toczy się podczas nich dialog polityczny bezpośrednio wspierający demokrację, prawa człowieka i praworządność w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.

8. Państwo członkowskie zamierzające zastosować odstępstwa, o których mowa w ust. 7, powiadamia o tym Radę na piśmie. Uznaje się, że odstępstwo zostało przyznane, jeżeli w ciągu dwóch dni roboczych od otrzymania powiadomienia o proponowanym odstępstwie żaden członek Rady nie wniesie pisemnego sprzeciwu. Jeżeli co najmniej jeden członek Rady wniesie sprzeciw, Rada może postanowić o przyznaniu proponowanego odstępstwa, stanowiąc większością kwalifikowaną.

9. Jeżeli zgodnie z ust. 4, 5 i 7 państwo członkowskie zezwala na wjazd na swoje terytorium lub na przejazd przez nie osobom wymienionym w załączniku I lub II, zezwolenie takie ma zastosowanie wyłącznie w celu, w którym zostało udzielone, i do osób, których dotyczy.";

2) art. 5 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wszelkie środki finansowe i zasoby gospodarcze będące w posiadaniu lub pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą osób lub podmiotów wskazanych przez Komitet Sankcji zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a) lub będące w dyspozycji podmiotów będących w posiadaniu albo pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą wyżej wymienionych osób lub podmiotów lub wszelkich osób działających w ich imieniu lub z ich nakazu, wskazanych przez Komitet Sankcji, zostają zamrożone.

Wykaz osób, o których mowa w akapicie pierwszym, znajduje się w załączniku I.";

3) art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 6

1. Rada ustala wykaz zawarty w załączniku I i dokonuje jego zmian zgodnie z decyzjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych lub Komitetu Sankcji.

2. Rada, działając na wniosek państwa członkowskiego lub Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, ustala wykaz zawarty w załączniku II i dokonuje jego zmian.";

4) art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 7

1. W przypadku wskazania danej osoby lub podmiotu przez Radę Bezpieczeństwa lub Komitet Sankcji, Rada dodaje taką osobę lub taki podmiot do wykazu w załączniku I.

2. Jeżeli Rada postanawia zastosować wobec osoby lub podmiotu środki, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b), odpowiednio modyfikuje załącznik II.

3. O swojej decyzji, w tym o powodach umieszczenia w wykazie, Rada powiadamia daną osobę lub dany podmiot bezpośrednio - gdy adres jest znany - albo przez publiczne ogłoszenie, umożliwiając danej osobie lub danemu podmiotowi przedstawienie uwag.

4. Jeżeli sformułowane zostaną uwagi lub przedstawione istotne nowe dowody, Rada weryfikuje swoją decyzję i o wyniku informuje daną osobę lub dany podmiot.";

5) art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

1. W załączniku I i II wskazuje się powody umieszczenia danych osób i podmiotów w wykazie, dostarczone w przypadku załącznika I przez Radę Bezpieczeństwa lub Komitet Sankcji.

2. W załączniku I i II podaje się również dostępne informacje konieczne do zidentyfikowania odnośnych osób lub podmiotów, dostarczone w przypadku załącznika I przez Radę Bezpieczeństwa lub Komitet Sankcji. W odniesieniu do osób informacje takie mogą obejmować nazwiska i imiona, w tym pseudonimy, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, numer paszportu i dowodu tożsamości, płeć, adres (jeżeli jest znany) oraz funkcję lub zawód. W odniesieniu do podmiotów informacje takie mogą obejmować nazwę, miejsce i datę rejestracji, numer rejestracji i adres siedziby. W załączniku I podaje się również, kiedy osoba lub podmiot zostały wskazane przez Radę Bezpieczeństwa lub przez Komitet Sankcji.";

6) art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

1. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

2. Niniejsza decyzja podlega przeglądowi, zmianom lub uchyleniu, w stosownych przypadkach, zgodnie z odpowiednimi decyzjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

3. Środki, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b), weryfikuje się regularnie, co najmniej raz na 12 miesięcy. Środki te przestają mieć zastosowanie do odnośnych osób i podmiotów, jeżeli Rada stwierdzi w trybie określonym w art. 6 ust. 2, że warunki ich stosowania już nie zachodzą.".

Artykuł  2

Załącznik do decyzji 2010/656/WPZiB otrzymuje oznaczenie "załącznik I" a jego tytuł otrzymuje brzmienie:

"Wykaz osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. a) i w art. 5".

Artykuł  3

Załącznik do niniejszej decyzji dołącza się do decyzji 2010/656/WPZiB jako załącznik II.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 grudnia 2010 r.
W imieniu Rady
S. VANACKERE
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 285 z 30.10.2010, s. 28.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK II

Wykaz osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b)

Nazwisko

(i ewent. pseudonimy)

Informacje identyfikującePowody umieszczenia w wykazie
1.Pascal Affi N'GuessanUrodzony 1 stycznia 1953 r. w Bouadikro; nr paszportu: PD-AE 09DD00013.Sekretarz generalny organizacji Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej), były premier. Przyjmowanie radykalnej postawy i aktywny udział w kampanii dezinformacyjnej. Podżeganie do przemocy.
2.Pułkownik Nathanaël Ahouman BrouhaUrodzony 6 czerwca 1960 r.Dowódca Groupement de Sécurité de la Présidence de la République

(GSPR) (Grupa Ochrony Prezydenta Republiki).

Udział w represjach 25 marca 2004 r.

Członek organizacji Escadrons de la mort (Szwadrony śmierci).

3.Gilbert Marie Aké N'GboUrodzony 8 października 1955 r. w Abidżanie Nr paszportu: 08 AA 61107Uzurpujący stanowisko premiera i ministra planowania i rozwoju.
4.Pierre Israël Amessan BrouDyrektor generalny Radio Télévision Ivoirienne (RTI) (Radio i Telewizja Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej - RWKS). Odpowiedzialny za kampanię dezinformacyjną.
5.Frank Anderson KouassiPrzewodniczący Conseil National de la Communication Audiovisuelle (CNCA) (Krajowa Rada Komunikacji Audiowizualnej) Aktywny udział w kampanii dezinformacyjnej.
6.Nadiana BambaUrodzona 13 czerwca 1974 r. w Abidżanie Nr paszportu: PD - AE 061 FP 04Dyrektor grupy prasowej: Le temps Notre voie.

Odpowiedzialna za kampanię dezinformacyjną i podżeganie do

nienawiści i przemocy między społecznościami.

7.Kadet BertinUrodzony ok. 1957 r. w miejscowości Mama.Doradca ds. bezpieczeństwa Laurenta Gbagbo.

Odpowiedzialny za handel bronią w imieniu urzędu prezydenta.

8.Generał Dogbo BléUrodzony 2 lutego 1959 r. w miejscowości Daloa.Dowódca oddziałów Gwardii Republikańskiej.

Udział w działaniach zaczepnych 4-6 listopada 2004 r.

i incydentach, które miały miejsce w następnych dniach

w Abidżanie. Członek organizacji Escadrons de la mort (Szwadrony

śmierci).

Udział w represjach wobec ruchów ludowych.

9.Paul Antoine

Bohoun

Bouabré

Urodzony 9 lutego 1957 r. w miejscowości Issia.

Nr paszportu: PD AE 015

FO 02

Były minister planowania i rozwoju.
10.Podprefekt Oulaï DelefosseByły oficer łącznikowy przy oddziałach Lima. Szef organizacji Union patriotique pour la résistance du Grand Ouest (UPRGO) (Patriotyczna Unia na rzecz Oporu Regionu Zachodniego).

Odpowiedzialny za groźby pod adresem żołnierzy oddziałów LICORNE.

Udział w rekrutowaniu liberyjskich najemników. Szef oddziałów milicji popierającej Laurenta Gbagbo. Udział w aktach przemocy.

11.Admirał Vagba FaussignauUrodzony 31 grudnia 1954 r. w miejscowości Bobia.Dowódca marynarki RWKS - zastępca szefa sztabu.
12.Pastor GammiSzef organizacji Mouvement ivoirien pour la libération de l'Ouest de la Côte d'Ivoire (MILOCI) (Ruch RWKS na rzecz Wyzwolenia Zachodniej Części RWKS).

Udział w ataku w miejscowości Logoualé (28 lutego 2005 r.). Udział w aktach przemocy wobec ludności napływowej i ludności pochodzenia obcego na zachodzie kraju w listopadzie i grudniu 2010 r.

13.Laurent GbagboUrodzony 31 maja 1945 r. w miejscowości Gagnoa.Uzurpujący stanowisko prezydenta republiki.
14.Simone GbagboUrodzona 20 czerwca 1949 r. w miejscowości Moossou.Żona Laurenta Gbagbo.

Przewodnicząca grupy Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front RWKS). Podejrzana o wspieranie nieoficjalnych polityczno-religijnych sieci przeciwstawiających się wykonaniu rezolucji międzynarodowych.

15.Generał Guiai Bi PoinUrodzony 31 grudnia 1954 r. w miejscowości Gounela.Szef Centre de Commandement des Opérations de Sécurité (CECOS)

(Centrum Dowodzenia Operacjami Bezpieczeństwa).

Udział w represjach w marcu 2004 r.

Udział w incydentach w Hôtel Ivoire (listopad 2004 r.).

Udział w represjach wobec ruchów ludowych w lutym, listopadzie

i grudniu 2010 r.

16.Denis Maho GlofieiUrodzony w miejscowości Val de Marne.Szef organizacji Front de libération du Grand Ouest (FLGO) (Front

Wyzwolenia Regionu Zachodniego).

Szef oddziałów milicji popierającej Laurenta Gbagbo.

Udział w aktach przemocy.

17.Kapitan

Anselme Séka Yapo

Urodzony 2 maja 1973 r. w miejscowości Adzopé.Osobista ochrona Simone Gbagbo.

Członek organizacji Escadrons de la mort (Szwadrony śmierci). Udział

w aktach przemocy i zabójstwach.

18.Désiré TagroUrodzony 27 stycznia 1959 r. w miejscowości Issia.

Nr paszportu: PD - AE

065FH08.

Uzurpujący stanowisko ministra spraw wewnętrznych, sekretarza generalnego urzędu prezydenta.

Udział w represjach z użyciem przemocy wobec ruchów ludowych w lutym, listopadzie i grudniu 2010 r.

19.Paul Yao N'DréUrodzony 29 grudnia 1956 r.Przewodniczący Rady Konstytucyjnej.

Świadomie zatwierdził sfałszowane wyniki wyborów prezydenckich

z 31 października i 28 listopada 2010 r."

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.