Decyzja EBC/2009/27 (2009/998/UE) zmieniająca decyzję EBC/2001/16 w sprawie podziału dochodów pieniężnych krajowych banków centralnych uczestniczących państw członkowskich od roku budżetowego 2002

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2009.339.55

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 grudnia 2009 r.

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 14 grudnia 2009 r.
zmieniająca decyzję EBC/2001/16 w sprawie podziału dochodów pieniężnych krajowych banków centralnych uczestniczących państw członkowskich od roku budżetowego 2002

(EBC/2009/27)

(2009/998/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 grudnia 2009 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 32,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja EBC/2009/16 z dnia 2 lipca 2009 r. w sprawie realizacji programu zakupu zabezpieczonych obligacji(1) przewiduje ustanowienie programu zakupu zabezpieczonych obligacji w celach związanych z realizacją polityki pieniężnej.

(2) Wytyczne EBC/2009/10 z dnia 7 maja 2009 r. zmieniające wytyczne EBC/2000/7 w sprawie instrumentów i procedur polityki pieniężnej Eurosystemu(2) udostępniły operacje otwartego rynku oraz operacje kredytowo-depozytowe Eurosystemu instytucjom kredytowym, które - ze względu na swój specyficzny charakter instytucjonalny w prawie wspólnotowym - podlegają kontroli o standardzie porównywalnym do nadzoru prowadzonego przez właściwe organy krajowe.

(3) Jak pokazuje doświadczenie, niezbędne jest określenie sposobu księgowania zaległych należności wynikających z niewykonania zobowiązań przez kontrahentów Euro-systemu w kontekście operacji kredytowych oraz powiązanych aktywów.

(4) W decyzji EBC/2001/16 z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie podziału dochodów pieniężnych krajowych banków centralnych uczestniczących państw członkowskich od roku budżetowego 2002(3) należy wprowadzić zmiany odzwierciedlające nowy sposób obliczania oraz podziału dochodu pieniężnego,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

W decyzji EBC/2001/16 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 lit. g) otrzymuje brzmienie:

"g) »instytucja kredytowa« oznacza: a) instytucję kredytową w rozumieniu art. 2 i art. 4 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe(*), zgodnie z odpowiednią implementacją tej dyrektywy do krajowego porządku prawnego, podlegającą nadzorowi wykonywanemu przez właściwy organ; lub b) inną instytucję kredytową, o której mowa w art. 123 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, podlegającą kontroli o standardzie porównywalnym do nadzoru prowadzonego przez właściwe organy krajowe.

______

(*) Dz.U. L 177 z 30.6.2006, s. 1.";

2) artykuł 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Od 2003 r. kwotę dochodu pieniężnego KBC ustala się, mierząc rzeczywisty dochód uzyskany przez dany KBC z aktywów celowych zarejestrowanych w jego księgach rachunkowych. W drodze wyjątku od tej zasady przyjmuje się, że złoto nie generuje dochodu, a papiery wartościowe utrzymywane w celach związanych z polityką pieniężną generują dochód w wysokości stopy referencyjnej.";

3) zmiany w załącznikach I i II do decyzji EBC/2001/16 wyszczególniono w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Przepis końcowy

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2009 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 14 grudnia 2009 r.

Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

______

(1) Dz.U. L 175 z 4.7.2009, s. 18.

(2) Dz.U. L 123 z 19.5.2009, s. 99.

(3) Dz.U. L 337 z 20.12.2001, s. 55.

ZAŁĄCZNIK 

1. Załącznik I do decyzji EBC/2001/16 otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK I

SKŁAD PODSTAWY ZOBOWIĄZAŃ

A. Z wyłączeniem wszelkich innych pozycji, podstawa zobowiązań obejmuje:

1. Banknoty w obiegu

Na potrzeby niniejszego załącznika, w roku wymiany gotówkowej dla każdego KBC będącego nowym członkiem Eurosystemu, »banknoty w obiegu«:

a) obejmują banknoty emitowane przez KBC i denominowane w jednostkach waluty krajowej; oraz

b) podlegają pomniejszeniu o wartość nieoprocentowanych pożyczek dotyczących wstępnego zaopatrzenia w banknoty euro, które nie zostały jeszcze zapisane w ciężar odpowiednich rachunków (część pozycji 6 aktywów bilansu zrównoważonego (HBS)).

Po upływie odpowiedniego roku wymiany gotówkowej, w odniesieniu do każdego KBC »banknoty w obiegu« oznaczają banknoty denominowane w euro, z wyłączeniem jakichkolwiek innych banknotów.

W przypadku gdy data wymiany gotówkowej przypada na dzień, w którym system TARGET2 jest zamknięty, zobowiązanie nowego KBC Eurosystemu z tytułu banknotów euro dostarczonych w ramach wstępnego zaopatrzenia zgodnie z wytycznymi EBC/2006/9 z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie niektórych przygotowań do wymiany gotówkowej związanych z wprowadzeniem waluty euro oraz w sprawie zaopatrzenia wstępnego i zaopatrzenia wtórnego w banknoty i monety euro podmiotów poza strefą euro(*) i wprowadzonych do obiegu przed datą wymiany gotówkowej stanowi część podstawy zobowiązań (jako część rachunków korespondencyjnych w pozycji pasywów 10.4 HBS) do chwili, w której zobowiązanie to stanie się częścią zobowiązań wzajemnych Eurosystemu wynikających z transakcji w systemie TARGET2.

2. Zobowiązania wobec instytucji kredytowych strefy euro dotyczące operacji polityki pieniężnej w euro, obejmujące:

a) rachunki bieżące, włącznie z wymogami w zakresie rezerwy obowiązkowej na podstawie art. 19.1 Statutu (pozycja pasywów 2.1 HBS);

b) kwoty pozostające w depozycie w ramach oferowanego przez Eurosystem depozytu w banku centralnym na koniec dnia (pozycja pasywów 2.2 HBS);

c) depozyty terminowe (pozycja pasywów 2.3 HBS);

d) zobowiązania wynikające z operacji dostrajających z przyrzeczeniem odkupu (pozycja pasywów 2.4 HBS);

e) depozyty związane z wezwaniem do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego (pozycja pasywów 2.5 HBS).

3. Zobowiązania z tytułu depozytów wobec kontrahentów Eurosystemu, którzy dopuścili się niewykonania zobowiązań, reklasyfikowane z pozycji pasywów 2.1 HBS.

4. Zobowiązania KBC będące zobowiązaniami wzajemnymi w ramach Eurosystemu, wynikające z emisji na rzecz EBC skryptów dłużnych zabezpieczających emisje certyfikatów dłużnych EBC zgodnie z rozdziałem 3.3 załącznika I do wytycznych EBC/2000/7 (pozycja pasywów 10.2 HBS).

5. Zobowiązania wzajemne netto Eurosystemu dotyczące banknotów euro w obiegu, włącznie ze zobowiązaniami wynikającymi z zastosowania art. 4 niniejszej decyzji (część pozycji pasywów 10.3 HBS).

6. Zobowiązania wzajemne netto Eurosystemu wynikające z transakcji w systemie TARGET2, podlegające wyrównaniu według stopy referencyjnej (część pozycji pasywów 10.4 HBS).

B. Kwota podstawy zobowiązań dla poszczególnych KBC jest obliczana zgodnie ze zharmonizowanymi zasadami rachunkowości określonymi w wytycznych EBC/2006/16 z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie ram prawnych rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w Europejskim Systemie Banków Centralnych(**).

______

(*) Dz.U. L 207 z 28.7.2006, s. 39.

(**) Dz.U. L 348 z 11.12.2006, s. 1."

2. Załącznik II do decyzji EBC/2001/16 otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK II

AKTYWA CELOWE

A. Z wyłączeniem wszelkich innych pozycji, aktywa celowe obejmują:

1. Kredyty udzielone instytucjom kredytowym strefy euro, dotyczące operacji polityki pieniężnej w euro (pozycja aktywów 5 HBS).

2. Papiery wartościowe utrzymywane w celach związanych z polityką pieniężną (pozycja aktywów 7.1 HBS).

3. Należności wzajemne Eurosystemu odpowiadające aktywom rezerwy walutowej, z wyjątkiem złota, przekazanym EBC zgodnie z art. 30 Statutu (część pozycji aktywów 9.2 HBS).

4. Należności wzajemne netto Eurosystemu dotyczące banknotów euro w obiegu, włącznie z należnościami wynikającymi z zastosowania art. 4 niniejszej decyzji (część pozycji aktywów 9.4 HBS).

5. Należności wzajemne netto Eurosystemu wynikające z transakcji w systemie TARGET2, podlegające wyrównaniu według stopy referencyjnej (część pozycji aktywów 9.5 HBS).

6. Złoto, w tym należności z tytułu złota przekazanego EBC, w kwocie umożliwiającej danemu KBC wyznaczenie takiej części jego złota, która odpowiada proporcji pomiędzy udziałem tego KBC w kluczu subskrybowanego kapitału a całkowitą ilością złota wyznaczoną przez wszystkie KBC (pozycja aktywów 1 i część pozycji aktywów 9.2 HBS).

Na potrzeby niniejszej decyzji, a przynajmniej do momentu obliczeniu dochodu pieniężnego za rok budżetowy 2007, wartość złota oblicza się na podstawie ceny złota w euro za jedną uncję czystego złota według stanu na dzień 31 grudnia 2002 r.

7. Należności z tytułu banknotów euro dostarczonych w ramach wstępnego zaopatrzenia zgodnie z wytycznymi EBC/2006/9, a następnie wprowadzonych do obiegu przed datą wymiany gotówkowej (do daty wymiany gotówkowej część pozycji aktywów 4.1 HBS, po tej dacie część rachunków korespondencyjnych w pozycji aktywów 9.5 HBS), ale tylko do chwili, w której należności takie staną się częścią należności wzajemnych Eurosystemu wynikających z transakcji w systemie TARGET2.

8. Zaległe należności wynikające z niewykonania zobowiązań przez kontrahentów Eurosystemu w kontekście operacji kredytowych Eurosystemu lub aktywa finansowe bądź należności (względem podmiotów trzecich) przejęte lub nabyte w ramach realizacji zabezpieczenia złożonego przez kontrahentów Eurosystemu, którzy dopuścili się niewykonania zobowiązań w kontekście operacji kredytowych Eurosystemu, reklasyfikowane z pozycji aktywów 5 HBS (część pozycji aktywów 11.6 HBS).

B. Wartość aktywów celowych poszczególnych KBC oblicza się zgodnie ze zharmonizowanymi zasadami rachunkowości określonymi w wytycznych EBC/2006/16.".

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.