Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.40.7

Akt nienormatywny
Wersja od: 17 lutego 2006 r.

Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa

(2006/C 40/05)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lutego 2006 r.)

Numer pomocy: XF 4/2005

Państwo Członkowskie: Włochy

Nazwa programu pomocy: Porozumienie programowe zawarte między administracją regionu Veneto a sektorowymi organizacjami regionalnymi Federcoopesca, Lega pesca i AGCI, przedstawicielami sektora rybołówstwa

Podstawa prawna: Normative di riferimento: Legge n. 41 del 17.2.82 - VIo Piano Triennale della Pesca e dell'Acquacoltura 2000-2002, approvato con Decreto Ministeriale 25 maggio 2000 (GU del 27 luglio 2000, n. 174)

Wydatki (łączne i roczne):

Wszystkie środki finansowe przeznaczone na realizację porozumienia programowego wynoszą łącznie 1 113 606,00 EUR. Środki pochodzą z budżetu regionalnego - pozycja wydatków nr 100038 "Wydatki na działania przewidziane w szóstym kwartalnym planie dotyczącym rybołówstwa i akwakultury 2000-2003, o którym mowa w ustawie z dnia 17.2.1998" na mocy dekretów ministerialnych z 29.12.2000 i z 1.8.2002 (lata 2000 i 2001).

Program pomocy trwa dwa lata, a suma przewidziana na każdy rok wynosi około 556 803,00 EUR

Intensywność pomocy: Wyrażona w procentach wysokość pomocy przyznana beneficjentom regionu Federcoopesca, Lega pesca i AGCI na realizację inicjatyw przewidzianych przez porozumienie programowe jest ustalona na 100 % dopuszczalnych wydatków poniesionych przez jednostki terytorialne na realizację działań w interesie ogólnym i których wyniki zostały opublikowane

Data realizacji: Realizacja rozpoczyna się w dniu opublikowania omawianej pomocy Państwa w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej

Czas trwania programu: dwa lata

Cele pomocy:

– zasoby rybołówstwa i kontrola działalności połowowej;

działania mające na celu uwrażliwianie rybaków zawodowych w regionie Veneto na nowe problemy dotyczące środowiska poprzez stałe informowanie i szkolenia na tematy związane z sektorem w zakresie zmniejszania nakładów połowowych;

– reklamowanie i promowanie produktów;

organizacja i/lub udział w targach i konferencjach, udostępnianie materiałów informacyjnych i popularyzacyjnych (na przykład CD-ROM, plakaty, publikacje);

– badania naukowe i rozwój;

działania mające na celu stopniową eliminację nakładów połowowych w strefach przybrzeżnych poprzez promowanie i rozwijanie działań uzupełniających lub alternatywnych w sektorze rybołówstwa, począwszy od rybołówstwa amatorskiego do akwakultury biologicznej.

Wyżej wymienione cele są zgodne z celami ustalonymi przez Unię w ramach wspólnotowej polityki w dziedzinie rybołówstwa i akwakultury

Kwalifikujące się koszty objęte programem:

Inicjatywy odnoszą się do kategorii pomocy określonych w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1595/2004 (Pomoc grupom lub związkom producentów i podmiotom sektora).

Dopuszczalne koszty, na podstawie których oblicza się wysokość pomocy opierają się na przepisach, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 2792/99, rozporządzeniu (WE) nr 1685/2000 (zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 448/2004) i w rozporządzeniu (WE) nr 438/2001.

Świadczenie usług w zakresie pomocy technicznej/ekonomicznej oraz doradztwo w dziedzinie zarządzania technicznego i informatycznego jest zgodne z ust. 2.1.1. i 2.1.2. decyzji Komisji 2001/C/19/05.

Kwota przewidziana na realizację inicjatyw nie przekracza kwoty niezbędnej do osiągnięcia ustalonych celów.

Pomoc przeznaczona na szkolenia techniczne i ekonomiczne marynarzy-rybaków, pomoc na upowszechnianie nowych technik oraz na wsparcie techniczne i ekonomiczne ma na celu wyłącznie uwrażliwianie kategorii rybaków zawodowych na kwestie dotyczące zrównoważonego zarządzania i ochrony zasobów rybołówstwa mających znaczący pozytywny wpływ na środowisko.

Pomoc może zostać przyznana gospodarstwom indywidualnym (te ostatnie mogą korzystać tylko ze zwrotu wydatków poniesionych w ramach realizacji planowanych działań)

Informacje i wyjaśnienia dotyczące pomocy:

Porozumienie programowe zawarte między administracją regionu Veneto a sektorowymi organizacjami regionalnymi Federcoopesca, Lega pesca i AGCI reprezentującymi sektor rybołówstwa.

Podstawę prawną dla wdrożenia wyżej wymienionego porozumienia na poziomie regionalnym stanowi ustawa nr 41 z dnia 17.2.82 i szósty trzyletni plan dotyczący rybołówstwa i akwakultury 2000-2002, zatwierdzony przez dekret ministerialny z dnia 25 maja 2000 r. (Dz.U. 174 z dnia 27 lipca 2000 r.). Środki finansowe na realizację porozumienia pochodzą z zasobów przekazanych dla regionu Veneto przez rząd (dekrety ministerialne z 29.12.2000 i 1.8.2002).

Środki przewidziane w niniejszym porozumieniu programowym są zgodne ze środkami określonymi w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2792/99 - Funkcjonowanie udziałowców przemysłu. Wyżej wymieniony przepis stanowi, że "Państwa Członkowskie mogą wspierać krótkoterminowe działania dotyczące wspólnego interesu, o szerszym zasięgu niż działania podejmowane zazwyczaj przez podmioty prywatne, realizowane przy czynnym udziale samych udziałowców przemysłu lub realizowanych przez organizacje występujące w imieniu producentów bądź przez inne organizacje uznane przez organ zarządzający oraz działających w imię celów wspólnej polityki rybołówstwa".

Pomoc uwzględnia przepisy zawarte w ustawie nr 41/82 i kolejnych trzyletnich planach dotyczących rybołówstwa i akwakultury, które przyznają sektorowym stowarzyszeniom zawodowym rolę podmiotów porozumień programowych, których głównymi celami są:

– poprawa jakości regionalnej produkcji rybołówstwa;

– utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy;

– ochrona zasobów biologicznych stref przybrzeżnych.

Porozumienia programowe przewidziane przez wyżej wymienione uregulowania krajowe są również wdrażane na poziomie regionalnym z uwzględnieniem:

– szczególnego historycznego i społecznego znaczenia ruchu spółdzielczego w sektorze rybołówstwa regionu Veneto zarówno jako przedstawiciela całej struktury przedsiębiorstw regionu i pod względem jego znaczenia gospodarczego;

– konieczności zwiększenia roli stowarzyszeń, których zadaniem jest kierowanie i zarządzanie procesem restrukturyzacji przedsiębiorstw z uwzględnieniem priorytetów ustanowionych przez wielokrotnie cytowany szósty trzyletni plan dotyczący rybołówstwa;

– konieczności przekazania samym stowarzyszeniom szeregu praktycznych zadań obejmujących usługi na rzecz wszystkich rybaków związane z produkcją (promocja, upowszechnianie, pomoc rozwojowa) poprzez tworzenie prawdziwych ośrodków pomocy, analogicznie do sprawnie funkcjonującego systemu "terytorialnego" usług w sektorze rolnym.

Stowarzyszenia zawodowe, korzystające z pomocy mają obowiązek przekazania właściwym technicznym władzom regionalnym w terminie wyznaczonym w tym samym "porozumieniu programowym":

– rocznych programów działań do oceny i zatwierdzenia przez władze regionalne, wraz ze wszystkimi zaświadczeniami dotyczącymi rzeczywistej zdolności operacyjnej;

– semestralnych sprawozdań technicznych dotyczących stwierdzonych postępów w realizacji porozumienia programowego (poniesione wydatki; osiągnięte wyniki pośrednie; wszelkie inne informacje przydatne do kontroli kwartalnej realizowanych działań);

– końcowych sprawozdań technicznych (i odpowiednich dokumentów księgowych) w ciągu 15 dni po zakończeniu rocznych programów działań przewidzianych przez porozumienia programowe, wraz z dowodami (zapłacone faktury i kopie zaświadczeń bankowych jako dowód ich zapłaty)

Właściwa władza regionalna:

Regione Veneto - Segreteria del Settore Primario

Unità Complessa Politiche Faunistico-Venatorie e della Pesca

Via Torino 110 - I-30172 Mestre - Venezia;

Nr telefonu Segreteria dell'Unità Complessa Politiche Faunistico- Venatorie e della Pesca:

(39-41) 279 55 30; Faks (39-41) 279 55 04

e-mail: cacciapesca@regione.veneto.it;

Zarządzający programem:

Dr Mario Richieri (tel. (39-41) 279 55 81)

e-mail: mario.richieri@regione.veneto.it

Urzędnik odpowiedzialny za program:

Dr Diego Tessari (tel (39-41) 279 55 15)

e-mail: diego.tessari@regione.veneto.it

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.