Dyrektywa 79/830/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników do wody ciepłej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1979.259.1

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1979 r.

DYREKTYWA RADY
z dnia 11 września 1979 r.
w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników do wody ciepłej

(79/830/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 15 października 1979 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

budowa i metody kontroli metrologicznej liczników do wody ciepłej podlegają bezwzględnie wiążącym przepisom, które różnią się od siebie w poszczególnych Państwach Członkowskich, stanowiąc tym samym przeszkodę w handlu tymi przyrządami; w związku z tym, zachodzi konieczność zbliżenia tych przepisów;

dyrektywa Rady 71/316/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do wspólnych przepisów dotyczących przyrządów pomiarowych oraz metod kontroli metrologicznej(3), zmieniona Aktem Przystąpienia(4), ustanawia procedury zatwierdzenia typu EWG oraz legalizacji pierwotnej EWG; zgodnie z tą dyrektywą należy ustanowić wymogi techniczne dotyczące projektowania i funkcjonowania liczników do wody ciepłej; zanim przyrządy takie będą mogły być swobodnie przywożone, wprowadzane do obrotu i używane, muszą one spełniać te wymogi oraz muszą zostać poddane kontroli i opatrzone odpowiednimi cechami i oznaczeniami,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Niniejszą dyrektywę stosuje się do liczników do wody ciepłej przeznaczonych do ciągłych pomiarów objętości ciepłej wody przepływającej przez te przyrządy. Liczniki takie są dostarczane z urządzeniem pomiarowym połączonym z urządzeniem wskazującym. Do celów niniejszej dyrektywy "ciepła woda" jest określona jako woda, której temperatura przekracza 30 ºC, ale nie przekracza 90 ºC.

Licznik do wody ciepłej do zamontowania w systemach cyrkulacyjnych przenoszących energię termiczną, są wyłączone z zakresu zastosowania niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Liczniki do wody ciepłej, które mogą zostać opatrzone znakami i oznaczeniami EWG zostały opisane w Załączniku do niniejszej dyrektywy. Mogą one być przedmiotem zatwierdzenia typu EWG oraz poddawane legalizacji pierwotnej EWG.

Artykuł  3

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić, zabronić lub ograniczyć wprowadzania liczników do wody ciepłej do obrotu lub ich używania, z przyczyn odnoszących się do ich własności metrologicznych, jeżeli są one opatrzone znakiem zatwierdzenia typu EWG i cechą legalizacji pierwotnej EWG.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 1 stycznia 1982 r. i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.
2.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 września 1979 r.

W imieniu Rady
Ray Mac SHARRY
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 131 z 5.6.1978, str. 85.

(2) Dz.U. C 269 z 13.11.1978, str. 44.

(3) Dz.U. L 202 z 6.9.1971, str. 1.

(4) Dz.U. L 73 z 27.3.1972, str. 14.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK

1. TERMINOLOGIA I DEFINICJE

1.0. Niniejszy Załącznik stosuje się jedynie do liczników do wody ciepłej, zwanych dalej "licznikiem", działających na zasadach mechanicznych. W licznikach tych są zastosowane albo komory pojemnościowe o ruchomych ścianach, albo ich działanie opiera się na przepływie wody przez wirnik zaopatrzony w skrzydełka (turbina radialna lub osiowa). Załącznik niniejszy nie stosuje się do liczników do wody ciepłej wyposażonych w urządzenia elektroniczne.

1.1. Natężenie przepływu

Natężenie przepływu to objętość wody przepływająca przez licznik w danym czasie.

1.2. Objętość dostarczona

Objętość dostarczona jest całkowitą objętością wody, która przepłynęła przez licznik w danym czasie.

1.3. Maksymalne natężenie przepływu (Qmax)

Maksymalne natężenie przepływu, Qmax, to najwyższe natężenie przepływu, przy którym licznik może bezusterkowo działać przez określony czas, bez przekraczania dopuszczalnych błędów maksymalnych i dopuszczalnej wartości maksymalnej dla strat ciśnienia.

1.4. Nominalne natężenie przepływu (Qn)

Nominalne natężenie przepływu Qn jest równe połowie maksymalnego natężenia przepływu Qmax. Wyraża się je w metrach sześciennych na godzinę i jest używane do oznaczania licznika.

Przy nominalnym natężeniu przepływu Qn licznik musi funkcjonować w warunkach normalnego używania, tzn. w warunkach pracy ciągłej i przerywanej, bez przekraczania dopuszczalnych błędów maksymalnych.

1.5. Minimalne natężenie przepływu (Qmin)

Minimalne natężenie przepływu Qmin to natężenie przepływu, powyżej którego nie mogą być przekroczone dopuszczalne błędy maksymalne. Jest ono określone jako funkcja Qn.

1.6. Zakres natężenia przepływu

Zakres natężenia przepływu przez licznik jest ograniczony maksymalnym i minimalnym natężeniem przepływu, Qmax i Qmin. Dzieli się na dwa obszary, określane jako wyższy i niższy, o różnych dopuszczalnych błędach maksymalnych.

1.7. Przejściowe natężenie przepływu (Qt)

Przepływowy zakres natężenia Qt to natężenie przepływu, które dzieli wyższy i niższy obszar zakresu przepływu, oraz natężenie, przy którym dopuszczalne błędy maksymalne stają się nieciągłe.

1.8. Dopuszczalny błąd maksymalny

Dopuszczalny błąd maksymalny jest granicą dopuszczalnego błędu dla licznika na mocy niniejszej dyrektywy, w odniesieniu do zatwierdzenia typu EWG i legalizacji pierwotnej EWG.

1.9. Strata ciśnienia

Strata ciśnienia oznacza stratę spowodowaną obecnością licznika w przewodzie.

II. CHARAKTERYSTYKI METROLOGICZNE

2.1. Dopuszczalne błędy maksymalne

Dopuszczalny błąd maksymalny w niższym obszarze, od Qmin włącznie do Qt niewłącznie, wynosi ± 5 %.

Dopuszczalny błąd maksymalny w wyższym obszarze, od Qt włącznie do Qmax włącznie, wynosi ± 3 %.

2.2. Klasy metrologiczne

Liczniki są podzielone, zgodnie ze zdefiniowanymi powyżej wartościami Qmin i Qt, na cztery następujące klasy metrologiczne jak przedstawiono w poniższej tabeli:

Numer w klasyfikacjiQm
< 15 m3/h≥ Ý 15 m3/h
Klasa A
Wartość Qmin0,04 Qn0,08 Qn
Wartość Qt0,10 Qn0,20 Qn
Klasa B
Wartość Qmin0,02 Qn0,04 Qn
Wartość Qt0,08 Qn0,15 Qn
Klasa C
Wartość Qmin0,01 Qn0,02 Qn
Wartość Qt0,06 Qn0,10 Qn
Klasa D
Wartość Qmin0,01 Qn
Wartość Qt0,15 Qn

III. CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGICZNA

3.1. Konstrukcja - przepisy ogólne

Licznik musi być skonstruowany w taki sposób, aby:

- gwarantował długie użytkowanie i zabezpieczenie przed oszustwem,

- spełniał wymogi niniejszej dyrektywy,

w normalnych warunkach użytkowania.

W przypadku gdy liczniki mogą być poddawane przypadkowym odwrotnym przepływom, muszą być zdolne do ich wytrzymania bez jakiegokolwiek pogorszenia lub zmian ich własności metrologicznych, a jednocześnie powinny rejestrować takie odwrotne przepływy.

3.2 Materiały

Licznik, do celów w jakich ma być używany, musi być wykonany z materiałów odpowiednio wytrzymałych i stabilnych. Musi być skonstruowany całkowicie z materiałów, które są odporne na wewnętrzną i normalną, zewnętrzną korozję oraz, w razie konieczności, musi być zabezpieczony za pomocą odpowiedniej powłoki. Temperatura wody w zakresie 0 ºC-110 ºC nie może wpływać negatywnie na materiały wykorzystane do skonstruowania licznika.

3.3. Jakość - szczelność ciśnieniowa i odporność na temperaturę

Licznik musi być bezwzględnie odporny, bez wystąpienia zakłóceń w działaniu, na przecieki, przesączanie się przez ścianki lub na trwałą deformację, na ciągły przepływ wody o temperaturze 90 ºC i na trwałe ciśnienie, na które został zaprojektowany, a zwane maksymalnym ciśnieniem roboczym. Wartość minimalna tego ciśnienia wynosi 10 barów.

3.4. Strata ciśnienia

Wartość wielkości straty ciśnienia jest sprawdzana podczas badań zatwierdzenia typu EWG. Nie może ono przekroczyć 0-2.5 bara przy nominalnym natężeniu przepływu, oraz 1 bara przy maksymalnym natężeniu przepływu.

Na podstawie wyników badań, liczniki są klasyfikowane w 4 grupach na podstawie tego, czy ich strata ciśnienia przy maksymalnym natężeniu nie przekracza jednej z następujących wartości: 1, 0,6, 0,3 i 0,1 bara. Grupa, do której licznik został zaliczony, musi być uwidoczniona na świadectwie zatwierdzenia typu EWG.

3.5. Urządzenie wskazujące

Urządzenie wskazujące musi umożliwiać, przez proste zestawienie jego różnych elementów składowych, pewny, łatwy i jednoznaczny odczyt objętości mierzonej wody, wyrażonej w metrach sześciennych. Objętość ta musi być podana przez:

a) położenie jednej lub więcej wskazówek na okrągłych podziałkach;

b) odczyt szeregu cyfr ustawionych w linii, w jednym lub kilku otworach;

c) kombinację tych dwóch systemów.

Metr sześcienny oraz jego wielokrotności są wskazane na czarno, a podwielokrotności metra sześciennego - na czerwono.

Rzeczywista lub widoczna wysokość cyfr nie może być mniejsza niż 4 mm.

Na wskaźnikach cyfrowych (typ b) i c)) wszystkie widoczne cyfry muszą przesuwać się w kierunku rosnącym. Przesunięcie się wskaźnika na jakimkolwiek miejscu dziesiętnym musi być zakończone w czasie, w którym wskaźnik mniej istotnego miejsca dziesiętnego przesunie się z pozycji 0 na 9. Rolki wskazujące pozycje mniej istotnych wskaźników mogą poruszać się ruchem ciągłym w przypadku typu c).Wskazanie łącznej ilości metrów sześciennych musi być czytelne.

Wskaźniki ze wskazówkami (typy a) i c)) muszą obracać się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Wartość w metrach sześciennych dla każdej sekcji podziałki musi być wyrażana jako 10n, gdzie n jest dodatnią lub ujemną liczbą całkowitą lub zerem, ustalając w ten sposób system następujących po sobie dziesiętnych. Dane takie jak poniższe muszą być wskazane w pobliżu każdej części podziałki: x 1.000 - x 100 - x 10 - x 1 - x 0,1 - x 0,01 - x 0,001.

W obu przypadkach (wskaźniki tarczowe i cyfrowe):

- symbol jednostki m3 musi być umieszczony na tarczy albo w bezpośredniej bliskości wskazania cyfrowego,

- najszybciej poruszający się i łatwy do odczytania element - "element kontrolny" - musi poruszać się ruchem ciągłym, wartość jego działki elementarnej jest zwana kontrolną wartością działki elementarnej. Ten element kontrolny może być zamocowany na stałe lub czasowo, przez dodanie części odłączanych. Części te nie mogą mieć żadnego znaczącego wpływu na własności metrologiczne licznika.

Długość kontrolnej wartości działki elementarnej musi wynosić nie mniej niż 1 mm i nie więcej niż 5 mm. Podziałka musi składać się z:

- linii o równej grubości, nieprzekraczającej jednej czwartej odległości między osiami dwóch następujących po sobie linii, i różniących się tylko długością, lub

- kontrastujących pasm o stałej szerokości równej długości wielkości kontrolnej wartości działki elementarnej.

3.6. Ilość liczb lub cyfr dla kontrolnej wartości działki elementarnej

Urządzenie wskazujące musi posiadać możliwość rejestrowania objętości, wyrażanej w metrach sześciennych, odpowiadającej co najmniej 1.999 godzinom działania przy nominalnym natężeniu przepływu, bez powrotu do zera.

Rozmiar kontrolnej działki elementarnej musi być oparty na wzorze 1 × 10n, 2 × 10n lub 5 × 10n. Podczas legalizacji musi być on wystarczająco mały, aby zapewnić, że błąd pomiaru nie przekroczy wartości 0,5 % (pozwalając na możliwość odczytu błędu nie większego niż połowa długości najmniejszej wartości działki elementarnej) i na tyle mały, aby czas trwania badania przy minimalnym natężeniu przepływu nie przekroczył 1½ godziny.

Dopuszcza się możliwość podłączenia dodatkowego urządzenia (gwiazdka, tarcza ze znakiem odniesienia itp.), w celu pokazania ruchu urządzenia pomiarowego, zanim stanie się on widoczny na wskaźniku.

3.7. Urządzenie regulujące

Licznik może być wyposażony w urządzenie regulujące, dzięki któremu możliwa jest zmiana relacji między objętością wskazaną i objętością, która faktycznie przepłynęła. Urządzenie to jest obowiązkowe dla liczników, które wykorzystują działanie prędkości wody na wirnik zaopatrzony w skrzydełka.

3.8. Urządzenie przyspieszające

Zabrania się stosowania urządzenia przyspieszającego działanie licznika poniżej Qmin.

3.9. Dodatkowe wyposażenie

Licznik może być wyposażony w urządzenie generujące impulsy, pod warunkiem że takie urządzenie w sposób widoczny nie wpływa na właściwości metrologiczne licznika.

Świadectwo zatwierdzenia typu EWG może wyrażać przewidzieć zainstalowanie na stałe lub dołączanie czasowo dodatkowych urządzeń w celu umożliwienia automatycznej legalizacji licznika.

IV. ZNAKI I NAPISY

4.1. Napisy identyfikacyjne

Licznik musi posiadać, czytelne i nieusuwalne, umieszczone albo osobno albo w jednym miejscu na odlewie licznika, na tarczy odczytu lub na tabliczce znamionowej, następujące informacje:

a) nazwa producenta lub nazwa handlowa lub znak towarowy;

b) klasa metrologiczna i nominalne natężenie Qn wyrażone w metrach sześciennych na godzinę;

c) rok produkcji i jednostkowy numer seryjny;

d) jedną lub dwie strzałki wskazujące kierunek przepływu;

e) znak zatwierdzenia typu EWG;

f) maksymalne ciśnienie robocze wyrażone w barach, w przypadku gdy może ono przekroczyć wartość 10 barów;

g) maksymalną temperaturę roboczą w postaci: 90 ºC;

h) w przypadku gdy licznik może działać tylko w pozycji pionowej (V) lub poziomej (H).

4.2. Umieszczenie cech legalizacyjnych

Miejsce na cechy legalizacyjne EWG musi znajdować się na zasadniczej części licznika (zazwyczaj na jego obudowie), która jest widoczna bez demontażu.

4.3. Plombowanie

Licznik musi być wyposażony w urządzenie zabezpieczające, które może być opieczętowane przed i po prawidłowym zainstalowaniu licznika w taki sposób, że ani licznik ani jego urządzenie regulujące nie zostanie zdemontowane ani zmienione bez uszkodzenia urządzenia zabezpieczającego.

V. ZATWIERDZENIE TYPU EWG

5.1. Procedura

Procedura zatwierdzenia typu EWG została opisana w dyrektywie 71/316/EWG.

5.2. Badania typu

Po upewnieniu się na podstawie dokumentacji zgłoszeniowej, że typ spełnia wymogi tej dyrektywy, odpowiednia służba musi przeprowadzić badania laboratoryjne zgodnie z następującymi warunkami:

5.2.1. Ilość liczników, które mają zostać poddane badaniom

Ilość liczników, jaką producent ma obowiązek dostarczyć, jest wskazana w poniższym zestawieniu:

Przepływ normalny Qn m3/hIlość liczników
Qn < 1.510
1.5 ≤ Ü Qn < 153
Qn ≥ Ý 152

W zależności od postępu badań, właściwe służby:

- mogą zdecydować nieprzeprowadzania badań na wszystkich dostarczonych licznikach, lub

- mogą zażądać od producenta dodatkowych liczników w celu kontynuowania badań.

5.2.2. Ciśnienie

Dla badań metrologicznych przewidzianych w ppkt 5.2.4 ciśnienie na wylocie licznika musi być dostatecznie wysokie, aby zapobiec kawitacji.

5.2.3. Wyposażenie do przeprowadzania badań

Zazwyczaj liczniki muszą być badane indywidualnie oraz, we wszystkich przypadkach, w sposób wykazujący indywidualne charakterystyki każdego z nich.

Służby metrologiczne Państwa Członkowskiego muszą podjąć wszelkie możliwe kroki w celu zapewnienia, że względna niedokładność w pomiarze objętości dostarczonej wody nie przekracza 0,3 % z uwzględnieniem przypadków niewłaściwego zainstalowania.

Maksymalna dopuszczalna niedokładność wynosi 5 % w przypadku pomiaru ciśnienia, oraz 2,5 % w przypadku pomiaru strat ciśnienia.

Podczas każdego badania względna zmiana w natężeniach przepływu nie może przekraczać 2,5 % między Qmin i Qt oraz 5 % między Qt i Qmax.

Maksymalna dopuszczalna niedokładność wynosi 1 °C w przypadku pomiaru temperatury.

Wyposażenie musi zostać zatwierdzone przez służbę metrologiczną danego Państwa Członkowskiego, bez względu na miejsce przeprowadzania badań.

5.2.4. Badania

5.2.4.1. Procedura badawcza

Badania składają się z następujących czynności, przeprowadzanych w następującym porządku:

1. badanie szczelności ciśnieniowej;

2. wyznaczanie krzywych błędu na podstawie natężenia przepływu, poprzez stwierdzenie wpływu ciśnienia i przy uwzględnieniu warunków normalnej instalacji dla danego typu licznika (proste odcinki rur przed i za licznikiem, zwężenia, przeszkody itp.), przewidzianych przez producenta dla tego typu licznika;

3. określenie strat ciśnienia;

4. przyśpieszone badanie wytrzymałości;

5. badanie odporności na szok termiczny dla liczników o nominalnym natężeniu przepływu Qn nieprzekraczającym 10 m3/h.

5.2.4.2. Opis badania

Badania muszą być przeprowadzone w sposób następujący.

- Badanie szczelności ciśnieniowej jest przeprowadzane w dwóch częściach w temperaturze 85 (±5) ºC:

a) każdy licznik musi wytrzymać bez wystąpienia przecieków lub przesączania przez ścianki ciśnienie wynoszące 1,6 wielokrotności maksymalnego ciśnienia roboczego, stosowanego przez okres 15 minut (patrz ppkt 4.1 lit. f));

b) każdy licznik musi wytrzymać, bez uszkodzenia się lub zatkania, ciśnienie równe dwukrotności maksymalnego ciśnienia roboczego, stosowanego przez okres jednej minuty (patrz ppkt 4.1 lit. f)).

- Wyniki krzywych błędów i strat ciśnienia muszą dąć odpowiednią liczbę wskazań, aby umożliwić narysowanie wiarygodnych krzywych w całym zakresie.

- Przyśpieszone badanie wytrzymałości przeprowadzane jest zgodnie z poniższą tabelą:

Nominalne natężenie przepływu urządzenia pomiarowegoNatężenie przepływu i temperatura podczas badaniaRodzaj badaniaLiczba przerwDługość przerwCzas działania przy natężeniu przepływu podczas badaniaCzas rozruchu i dławienia (sek.)
Qn ≤ Ü 10 m3/hQn

i

(50±5) ºC

Przerywany100.00015 sek.15 sek.0,15(Qn)(1)-maksimum 1 sek.
Q max

i

(85±5) ºC

Ciągły100 h
Qn 10 m3/hQn

i

(50±5) ºC

Ciągły500 h
Q max

i

(85±5) ºC

Ciągły200 h
(1) jest liczbą równą wartości Qn wyrażonej w m3/h.

Przed pierwszym badaniem i po każdej serii badań muszą być określone błędy pomiarowe muszą zostać oznaczone jako wymóg minimalny, przy następujących natężeniach przepływu:

Qmin - Qt - 0•5 Qn - Qmax

Podczas każdego badania, objętość wody przepływającej przez licznik musi być wystarczająca, aby obrócić wskazówkę lub walec na podziałce kontrolnej o jeden lub więcej całkowitych obrotów i wyeliminować efekty cyklicznego odkształcenia.

- Badanie odporności na szok termiczny składa się z 25 cykli, które należy przeprowadzić następująco:

Temperatura wodyNatężenie przepływuCzas trwania
85 ± 5 ºCQmax8 min.
-01-2 min.
Zimna wodaQmax8 min.
-01-2 min.

5.2.5. Warunki dotyczące zatwierdzania typu EWG

Typ licznika jest zatwierdzony, jeżeli:

a) spełnia wymogi administracyjne, techniczne i metrologiczne niniejszej dyrektywy i Załącznika do niej;

b) badania 1, 2 i 3 zgodnie z ppkt 5.2.4.1. wskazują, że spełniają wymagania części II i III Załącznika w zakresie charakterystyk metrologicznych i technologicznych;

c) po każdym przyśpieszonym badaniu wytrzymałości oraz po badaniu odporności na szok termiczny nie zostaną zaobserwowane zmiany w odniesieniu do krzywej początkowej większe niż 1,5 % między Qt a Qmax lub większe niż 3 % między Qmin i Qt.

5.3. Świadectwo zatwierdzenia typu EWG

Świadectwo zatwierdzenia typu EWG może przewidzieć, podczas legalizacji pierwotnej, możliwość przeprowadzenia badania dokładności przy użyciu zimnej wody.

Możliwość ta jest dozwolona jedynie wtedy, gdy - podczas badania zatwierdzenia typu EWG - badanie reguły równoważności gorącej/zimnej wody umożliwiło przeprowadzenie badania dokładności na zimnej wodzie i wykazało, że licznik, który przeszedł pomyślnie to badanie także spełnia wymagania dopuszczalnych błędów maksymalnych ustanowionych w ppkt 2.1.

W tym przypadku zatwierdzenie typu EWG musi zawierać opis tego badania oraz właściwe wymagania, w szczególności odnoszące się do dopuszczalnych błędów oraz do natężeń przepływu podczas badania.

VI. LEGALIZACJA PIERWOTNA EWG

Procedura legalizacji pierwotnej EWG jest opisana w dyrektywie Rady 71/316/EWG.

6.1. Metody legalizacji

Wstępna legalizacja EWG musi być przeprowadzona w miejscu zatwierdzonym przez służby metrologiczne Państwa Członkowskiego.

Położenie obiektu i wyposażenie do badań musi być takie, aby zapewniało bezpieczne i rzetelne warunki legalizacji, bez straty czasu osoby odpowiedzialnej za jej przeprowadzenie. Należy spełnić wymagania przedstawione w ppkt 5.2.3, z wyjątkiem temperatur, gdy badania są przeprowadzane z zimną wodą zgodnie z takimi przepisami, które mogą być ustanowione w świadectwie zatwierdzenia typu EWG. Można stworzyć warunki w ośrodku badawczym do badania liczników seriami. Wyjściowe ciśnienie wszystkich liczników musi być wystarczające, aby zapobiec kawitacji i specjalne środki mogą być wymagane, aby zapobiec interakcji między licznikami.

Kompletna jednostka może zawierać urządzenia automatyczne, zawory obejściowe, przepustnice przepływu itp., pod warunkiem że każdy obwód badawczy między licznikami poddanymi kontroli a zbiornikami kontrolnymi jest wyraźnie wyznaczony oraz, że w każdej chwili możliwe jest sprawdzenie wewnętrznej szczelności ciśnienia obwodów.

Można wykorzystać każdy rodzaj systemów doprowadzających wodę, ale o ile kilka obwodów badawczych pracuje równolegle, nie może wystąpić żadna interakcja, która byłaby niezgodna z wymaganiami ppkt 5.2.3.

W przypadku gdy kontrolny zbiornik jest podzielony na kilka komór, ściany oddzielające muszą być wystarczająco sztywne, aby zapewnić, że zmiana objętości komory nie wyniesie więcej niż 0,2 %, w zależności czy przylegające komory są pełne czy puste.

6.2. Procedura badawcza

Liczniki muszą być zgodne z zatwierdzonym typem.

Legalizacja pierwotna EWG obejmuje badania szczelności i dokładności.

6.2.1. Ciśnieniowe badanie szczelności

Ciśnieniowe badanie szczelności może być przeprowadzone przy użyciu zimnej wody. Musi trwać jedną minutę przy zastosowaniu ciśnienia wynoszącego 1,6 wielokrotności maksymalnego ciśnienia roboczego. Podczas badania nie mogą wystąpić przecieki lub przesączanie przez ścianki licznika.

6.2.2. Badanie dokładności

6.2.2.1. Badanie dokładności z ciepłą wodą

Zazwyczaj badanie dokładności jest przeprowadzane przy użyciu gorącej wody w temperaturze 50 (±5) ºC, przynajmniej przy trzech natężeniach przepływu:

a) między 0,9 Qmax i Qmax;

b) między Qt i 1,1 Qt;

c) między Qmin i 1,1 Qmin.

Podczas tego badania licznik musi spełniać warunek dopuszczalnego błędu maksymalnego określonego w ppkt 2.1.

W przypadku gdy wszystkie odnotowane błędy idą w jednym kierunku, licznik należy wyregulować tak, aby nie wszystkie błędy przekraczały połowę dopuszczalnego błędu maksymalnego.

6.2.2.2 Badanie dokładności z zimną wodą

W przypadku gdy zatwierdzenie typu EWG tak przewiduje, badanie dokładności może być przeprowadzone przy użyciu zimnej wody. W tym przypadku badanie jest przeprowadzone zgodnie z procedurami ustanowionymi w świadectwie.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.