Zawiadomienie o procedurze przetargowej dotyczącej udzielenia koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów na lądzie.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2019.154.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 6 maja 2019 r.

Zawiadomienie o procedurze przetargowej dotyczącej udzielenia koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów na lądzie

(2019/C 154/03)

(Dz.U.UE C z dnia 6 maja 2019 r.)

Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji węglowodorów (Narodne Novine (NN; Dziennik Urzędowy Republiki Chorwacji) nr 52/2018) oraz z decyzją rządu Republiki Chorwacji o wszczęciu procedury przetargowej dotyczącej udzielenia koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów na lądzie (Klasa: 022-03/18-04/327, nr ref. 50301-25/06-18-3) w dniu 31 października 2018 r. chorwacka Agencja ds. Węglowodorów, działając w imieniu Republiki Chorwacji, opublikowała następujące zawiadomienie:

ZAWIADOMIENIE O PROCEDURZE PRZETARGOWEJ DOTYCZĄCEJ UDZIELENIA KONCESJI NA POSZUKIWANIE I EKSPLOATACJĘ ZŁÓŻ WĘGLOWODORÓW NA LĄDZIE

Rząd Republiki Chorwacji zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert dotyczących koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w odniesieniu do oferowanych lądowych bloków poszukiwawczych.

Dokumentacja przetargowa oraz wszelkie informacje i zawiadomienia związane z tą procedurą publikowane są na oficjalnych stronach internetowych Ministerstwa Ochrony Środowiska i Energii - www.mzoe.hr oraz Agencji ds. Węglowodorów - www.azu.hr.

1.
Podstawowe informacje dotyczące koncesji

Koncesje na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów są wydawane w odniesieniu do lądowych bloków poszukiwawczych. Koncesje na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów dają inwestorom prawo do prowadzenia poszukiwań węglowodorów w danym bloku poszukiwawczym oraz do zawierania umów na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów, jak również do bezpośredniego udzielania koncesji na wydobycie węglowodorów, pod warunkiem że inwestorzy ci spełniają wszystkie warunki określone w ustawie o poszukiwaniu i eksploatacji węglowodorów.

Koncesje na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów są przyznawane wybranym oferentom na okres wynoszący maksymalnie trzydzieści (30) lat, który obejmuje zarówno okres poszukiwania, jak i okres eksploatacji, począwszy od daty wejścia w życie umowy.

Zgodnie z warunkami określonymi w koncesji inwestorzy zawierają z rządem Republiki Chorwacji umowę dotyczącą poszukiwania złóż węglowodorów i dzielenia się korzyściami z ich eksploatacji w ciągu sześciu (6) miesięcy od daty wydania koncesji na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.

2.
Informacje dotyczące bloków poszukiwawczych

Procedura przetargowa dotycząca koncesji na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów na lądzie zostanie przeprowadzona w odniesieniu do siedmiu bloków poszukiwawczych:

1.
Blok poszukiwawczy Drava-03 (DR-03)
2.
Blok poszukiwawczy Sava-06 (SA-06)
3.
Blok poszukiwawczy Sava-07 (SA-07)
4.
Blok poszukiwawczy Sava-11 (SA-11)
5.
Blok poszukiwawczy Sava-12 (SA-12)
6.
Blok poszukiwawczy Sjeverozapadna Hrvatska-01 [północno-zachodnia Chorwacja - 01] (SZH-01)
7.
Blok poszukiwawczy Sjeverozapadna Hrvatska-05 [północno-zachodnia Chorwacja - 05] (SZH-05)

Mapy i współrzędne bloków poszukiwawczych są zawarte w dokumentacji przetargowej.

3.
Orientacyjny termin udzielenia koncesji

Termin składania ofert upływa dnia 28 czerwca 2019 r., a orientacyjny termin udzielenia koncesji upływa dnia 31 października 2019 r.

4.
Kryteria wyboru oferentów

Zgodnie z art. 2 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów (Dz.U. L 164 z 30.6.1994) w odniesieniu do bezpieczeństwa narodowego oraz zgodnie z art. 19 ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji węglowodorów kryteria, które należy uwzględnić przy wyborze najkorzystniejszej oferty, to:

1.
techniczne, finansowe i zawodowe kompetencje oferenta;
2.
sposób, w jaki oferent zamierza prowadzić działalność objętą koncesją na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów;
3.
ogólna jakość złożonej oferty;
4.
warunki finansowe proponowane przez oferenta w zamian za koncesję na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów; oraz
5.
wszelki brak efektywności lub odpowiedzialności w jakiejkolwiek formie przejawiany przez oferenta w innych krajach oraz we wcześniejszych działaniach objętych koncesją na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.

Kolejnym kryterium wyboru oferenta jest opłata za zawarcie umowy na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów, której minimalna wysokość określona jest w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 51 ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji węglowodorów.

Jeżeli w wyniku ewaluacji na podstawie kryteriów zgodnie z ustawą o poszukiwaniu i eksploatacji węglowodorów dwie ze złożonych ofert lub ich większa liczba uzyskały jednakową ocenę, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji brane są pod uwagę inne odpowiednie, obiektywne i niedyskryminujące kryteria.

Marijan KRPAN
Przewodniczący zarządu

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.