Decyzja 2002/628/WE dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Protokołu z Kartageny o bezpieczeństwie biologicznym do Konwencji o różnorodności biologicznej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2002.201.48

Akt jednorazowy
Wersja od: 25 czerwca 2002 r.

DECYZJA RADY
z dnia 25 czerwca 2002 r.
dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Protokołu z Kartageny o bezpieczeństwie biologicznym do Konwencji o różnorodności biologicznej

(2002/628/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 lipca 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, a w szczególności jego art. 175 ust. 1, w powiązaniu z pierwszym zdaniem pierwszego akapitu jego art. 300 ust. 2 oraz pierwszym akapitem art. 300 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspieranie działań na szczeblu międzynarodowym zmierzających do rozwiązywania regionalnych i ogólnoświatowych problemów w zakresie ochrony środowiska, w tym zachowanie i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej, jest jednym z celów polityki Wspólnoty Europejskiej dotyczącej środowiska, zgodnie z art. 174 Traktatu.

(2) Decyzją 93/626/EWG(3) Wspólnota Europejska zawarła Konwencję o różnorodności biologicznej pod auspicjami Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

(3) W 1995 r. Rada upoważniła Komisję do uczestnictwa w imieniu Wspólnoty w negocjacjach dotyczących Protokołu w sprawie bezpieczeństwa biologicznego, w ramach art. 19 ust. 3 Konwencji o różnorodności biologicznej. Komisja uczestniczyła w tych negocjacjach razem z Państwami Członkowskimi.

(4) Protokół z Kartageny o bezpieczeństwie biologicznym został przyjęty 29 stycznia 2000 r. w Montrealu.

(5) Protokół tworzy ramy oparte na zasadzie zapobiegania, dla bezpiecznego transferu, sposobu postępowania i użytkowania zmodyfikowanych żywych organizmów powstałych w wyniku zastosowania nowoczesnych biotechnologii, które mogą mieć negatywny wpływ na zachowanie i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej, przy uwzględnieniu również zagrożeń dla zdrowia człowieka i ze specjalnym ukierunkowaniem na przewóz transgraniczny.

(6) Wspólnota Europejska i czternaście Państw Członkowskich podpisały Protokół 24 maja 2000 r., podczas piątego posiedzenia Stron Konwencji o różnorodności biologicznej, które odbyło się w Nairobi. Luksemburg podpisał Protokół 11 lipca 2000 r.

(7) Zgodnie z art. 34 Konwencji o różnorodności biologicznej każdy protokół do tej Konwencji podlega ratyfikacji, przyjęciu lub zatwierdzeniu przez Państwa oraz przez organizacje regionalnej integracji gospodarczej.

(8) Protokół z Kartageny o bezpieczeństwie biologicznym przyczynia się do osiągnięcia celów wspólnotowej polityki w zakresie ochrony środowiska. Należy zatem jak najszybciej zawrzeć ten Protokół w imieniu Wspólnoty,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Protokół z Kartageny o bezpieczeństwie biologicznym jako protokół do Konwencji o różnorodności biologicznej zostaje niniejszym zatwierdzony w imieniu Wspólnoty Europejskiej.

Tekst Protokołu jest zamieszczony w załączniku A do niniejszej decyzji.

Artykuł  2
1.
Przewodniczący Rady jest upoważniony do wyznaczenia osoby lub osób uprawnionych do złożenia instrumentu zatwierdzenia w imieniu Wspólnoty Europejskiej u Sekretarza Generalnego ONZ, zgodnie z art. 34 i 41 Konwencji o różnorodności biologicznej.
2.
Przewodniczący Rady zostaje niniejszym upoważniony do wyznaczenia osoby lub osób uprawnionych do złożenia w imieniu Wspólnoty Europejskiej deklaracji kompetencji zamieszczonej w załączniku B do niniejszej decyzji, zgodnie z artykułem 34 ust. 3 Konwencji o różnorodności biologicznej.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 25 czerwca 2002 r.

W imieniu Rady
J. MATAS I PALOU
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 181 E z 30.7.2002, str. 258.

(2) Opinia wydana dnia 11 czerwca 2002 r. (jeszcze nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 309 z 13.12.1993, str. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.