Decyzja 2019/848 dotycząca zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.139.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 maja 2019 r.

DECYZJA RADY (UE) 2019/848
z dnia 17 maja 2019 r.
dotycząca zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4, w związku z jego art. 218 ust. 6 akapit drugi lit. a) ppkt (v) i jego art. 218 ust. 7,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 19 listopada 2013 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia w imieniu Unii negocjacji dotyczących zawarcia nowej umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych.

(2) Tekst umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. (zwanej dalej "umową") został przyjęty dnia 9 października 2015 r. przez przedstawicieli 24 państw członkowskich Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) i dwóch organizacji międzyrządowych podczas konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie negocjacji dotyczących umowy zastępującej Umowę międzynarodową w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2005 r.

(3) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2016/1892 1  umowa została podpisana w imieniu Unii w dniu 28 listopada 2016 r. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie.

(4) Umowa weszła w życie tymczasowo w dniu 1 stycznia 2017 r., zgodnie z jej art. 31 ust. 2.

(5) Rada Członków jest organem decyzyjnym Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek, który wykonuje wszystkie uprawnienia oraz wszystkie zadania niezbędne do realizacji celów tej umowy. Należy upoważnić Komisję do reprezentowania Unii w tej Radzie Członków.

(6) Zgodnie z art. 19 ust. 2 umowy Rada Członków ma możliwość zmiany nazwy i definicji oliw z oliwek, oliw z wytłoczyn z oliwek i oliwek stołowych wymienionych w załącznikach B i C do umowy, a tym samym zmienić umowę.

(7) W celu ułatwienia przyjęcia takich zmian w umowie przez Radę Członków oraz by uniknąć ryzyka braku stanowiska Unii, należy upoważnić Komisję do zatwierdzenia takich proponowanych zmian w imieniu Unii, z zastrzeżeniem, że spełnione będą określone warunki merytoryczne i proceduralne.

(8) W celu zagwarantowania dostępu do wiedzy fachowej państw członkowskich i w celu zapewnienia, by zatwierdzenie przez Komisję proponowanych zmian do załączników B i C umowy było zgodne z warunkami określonymi w niniejszej decyzji, Komisja powinna przedłożyć te proponowane zmiany z wystarczającym wyprzedzeniem przed posiedzeniem stosownej grupy roboczej Rady.

(9) Zgodność proponowanych zmian przedłożonych Radzie przez Komisję powinna być oceniana przez przedstawicieli państw członkowskich w ramach Komitetu Stałych Przedstawicieli ("Coreper"). Komisja powinna zatwierdzić te proponowane zmiany, chyba że państwa członkowskie w liczbie reprezentującej mniejszość blokującą w Radzie zgodnie z art. 16 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) sprzeciwi się im w ramach Coreperu.

(10) Umowę tę należy zatwierdzić,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii Umowę międzynarodową w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. 2 .

Artykuł  2

Przewodniczący Rady wyznacza osobę lub osoby umocowane do złożenia, w imieniu Unii, instrumentu zatwierdzenia przewidzianego w art. 28 ust. 4 umowy 3 .

Artykuł  3

Komisja reprezentuje Unię w Radzie Członków.

Artykuł  4

Jeżeli Rada Członków ma przyjmować zmiany nazw i definicji oliw z oliwek, oliw z wytłoczyn z oliwek i oliwek stołowych wymienionych w załącznikach B i C do umowy, zgodnie z art. 19 ust. 2 umowy, Komisja jest uprawniona do zatwierdzania proponowanych zmian w imieniu Unii na następujących warunkach:

1)
Komisja zapewnia, by zatwierdzenie w imieniu Unii:
-
było w interesie Unii,
-
służyło celom realizowanym przez Unię w ramach jej polityki handlowej,
-
uwzględniało interesy producentów, przedsiębiorstw handlowych i konsumentów w Unii,
-
nie było sprzeczne z prawem Unii lub prawem międzynarodowym, i w szczególności nie było sprzeczne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 4 , bez uszczerbku dla uprawnień Komisji w zakresie przyjmowania aktów delegowanych dostosowujących przepisy Unii do zmian w umowie przyjmowanych przez Radę Członków, w szczególności w odniesieniu do norm handlowych w sektorze oliwy z oliwek i oliwek stołowych, o których mowa w art. 75 tego rozporządzenia,
-
w stosownych przypadkach wspierało poprawę jakości produktów z oliwek, poprzez lepsze wykrywanie oszukańczych i wprowadzających w błąd praktyk i przypadków obniżania jakości,
-
w stosownych przypadkach w większym stopniu uwzględniało różnorodność autentycznych produktów z oliwek,
-
w stosownych przypadkach miało na celu zbliżenie norm międzynarodowych dotyczących fizykochemicznych i organoleptycznych cech oliw z oliwek, oliw z wytłoczyn z oliwek i oliwek stołowych,
-
w stosownych przypadkach pozwalało nie dopuścić do tworzenia barier dla innowacji, oraz
-
w stosownych przypadkach ułatwiało obrót produktami z oliwek.
2)
Zanim Komisja zatwierdzi takie proponowane zmiany w imieniu Unii, przekazuje je - w formie pisemnego dokumentu roboczego - do rozważenia stosownej grupie roboczej Rady z wystarczającym wyprzedzeniem i co najmniej 15 dni roboczych przed posiedzeniem, na którym Rada Członków ma przyjąć te proponowane zmiany.

Zgodność proponowanych zmian z kryteriami określonymi w pkt 1 niniejszego artykułu jest oceniana przez Coreper.

Komisja zatwierdza proponowane zmiany w imieniu Unii, chyba że proponowanym zmianom sprzeciwią się państwa członkowskie w liczbie reprezentującej mniejszość blokującą w Radzie zgodnie z art. 16 ust. 4 TUE. W przypadku wystąpienia takiej mniejszości blokującej zgodnie z art. 16 ust. 4 TUE, Komisja odrzuca proponowane zmiany w imieniu Unii.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie siódmego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2019 r.
W imieniu Rady
E.O. TEODOROVICI
Przewodniczący
1 Decyzja Rady (UE) 2016/1892 z dnia 10 października 2016 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Umowy międzynarodowej w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. (Dz.U. L 293 z 28.10.2016, s. 2).
2 Tekst umowy został opublikowany w Dz.U. L 293 z 28.10.2016, s. 4 wraz z decyzją w sprawie podpisania.
3 Data wejścia w życie Umowy zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.