Rozporządzenie wykonawcze 2015/949 zatwierdzające przedwywozowe kontrole niektórych rodzajów żywności przeprowadzane przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do obecności niektórych mikotoksyn

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2015.156.2

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 lipca 2017 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/949
z dnia 19 czerwca 2015 r.
zatwierdzające przedwywozowe kontrole niektórych rodzajów żywności przeprowadzane przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do obecności niektórych mikotoksyn
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 23,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1881/2006 2  określono najwyższe dopuszczalne poziomy ochratoksyny A i aflatoksyn w żywności. Do obrotu w Unii mogą być wprowadzane tylko środki spożywcze, w których maksymalny poziom nie został przekroczony.

(2) Rozporządzeniem (WE) nr 882/2004 zobowiązano państwa członkowskie do zapewnienia regularnego przeprowadzania kontroli urzędowych, w oparciu o analizę ryzyka oraz z właściwą częstotliwością, tak aby osiągnąć cele rozporządzenia, do których należy m.in. zapobieganie zagrożeniom dla ludzi i zwierząt, ich eliminowanie lub ograniczanie do dopuszczalnych poziomów.

(3) Art. 23 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 stanowi, iż można zatwierdzić określone przedwywozowe kontrole pasz i żywności przeprowadzane przez państwo trzecie bezpośrednio przed wywozem do Unii Europejskiej w celu sprawdzenia, czy wywożone produkty spełniają unijne wymagania.

(4) Takie zatwierdzenie może być udzielone państwu trzeciemu jedynie, gdy audyt unijny wykazał, że pasze lub żywność wywożone do Unii Europejskiej spełniają wymagania unijne lub równoważne wymagania, oraz gdy kontrole przeprowadzone w państwie trzecim przed wysyłką uznano za wystarczająco skuteczne i sprawne, aby zastąpić lub ograniczyć kontrole dokumentacji, identyfikacyjne oraz bezpośrednie ustanowione w prawie UE.

(5) W kwietniu 2005 r. Stany Zjednoczone Ameryki (zwane dalej "Stanami Zjednoczonymi") przedłożyły Komisji wniosek o zatwierdzenie kontroli przedwywozowych przeprowadzanych przez właściwe organy Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do zanieczyszczenia aflatoksynami orzeszków ziemnych przeznaczonych na wywóz do Unii.

(6) Po przeprowadzeniu audytu przez działające w ramach Komisji Biuro ds. Żywności i Weterynarii (FVO) decyzją Komisji 2008/47/WE 3  zatwierdzono kontrole przedwywozowe przeprowadzane w celu zapewnienia zgodności z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami aflatoksyn określonymi w prawie Unii.

(7) W dniu 8 października 2007 r. Kanada przedłożyła Komisji wniosek o zatwierdzenie przedwywozowych kontroli przeprowadzanych przez właściwe organy Kanady w odniesieniu do zanieczyszczenia ochratoksyną A pszenicy (zwykłej i durum) oraz mąki pszennej przeznaczonych na wywóz do Unii Europejskiej.

(8) Komisja poddała szczegółowej ocenie informacje przekazane przez Canadian Grain Commission, która jest właściwym organem kanadyjskim odpowiedzialnym za przeprowadzanie przedwywozowych kontroli, i uznała, że udzielone gwarancje są wystarczające do przyjęcia wniosku o zatwierdzenie przedwywozowych kontroli pszenicy i niektórych produktów pochodnych w odniesieniu do obecności ochratoksyny A. Dlatego rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2011 4  zatwierdzono kontrole przedwywozowe przeprowadzane w celu zapewnienia zgodności z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami ochratoksyny A określonymi w prawie Unii.

(9) W dniu 21 listopada 2012 r. Stany Zjednoczone przedłożyły Komisji wniosek o zatwierdzenie kontroli przedwy-wozowych przeprowadzanych przez właściwe organy Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do zanieczyszczenia aflatoksynami migdałów przeznaczonych na wywóz do Unii.

(10) Po przeprowadzeniu audytu przez działające w ramach Komisji FVO i poddaniu ocenie dodatkowych informacji przekazanych przez Stany Zjednoczone Komisja uznaje, że udzielone gwarancje są wystarczające i uzasadniają zatwierdzenie kontroli przedwywozowych. Należy zatem zatwierdzić wspomniane kontrole przedwywozowe, których celem jest zapewnienie przestrzegania najwyższych dopuszczalnych poziomów aflatoksyn określonych w prawie Unii.

(11) W celu uproszczenia prawodawstwa i zapewnienia jednolitego podejścia należy zawrzeć wszystkie zatwierdzenia kontroli przedwywozowych przeprowadzanych przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do obecności mikotoksyn w żywności w jednym rozporządzeniu. Należy zatem zastąpić decyzję 2008/47/WE i rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 844/2011, a przepisy zawarte w tych aktach należy połączyć w niniejszym rozporządzeniu wykonawczym. W przepisach tych dokonano jednak pewnych zmian, aby dostosować je pod względem częstotliwości kontroli oraz uaktualnić w kontekście zmian kodów CN.

(12) Zgodnie z art. 16 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 państwa członkowskie są zobowiązane do dostosowania częstotliwości kontroli bezpośrednich przy przywozie do zagrożenia związanego z różnymi rodzajami żywności i do uwzględnienia m.in. gwarancji, jakich udzieliły właściwe organy państwa trzeciego, z którego pochodzi dana żywność. Systematyczne kontrole przedwywozowe, za które odpowiada właściwy organ państwa trzeciego zgodnie z wydanym przez Unię zatwierdzeniem oraz zgodnie z art. 23 rozporządzenia (WE) nr 882/2004, zapewniają odpowiedni poziom gwarancji w odniesieniu do zanieczyszczenia mikotoksynami, w związku z czym umożliwiają państwom członkowskim zmniejszenie częstotliwości kontroli bezpośrednich tych towarów.

(13) Mała częstotliwość kontroli określona w załączniku do niniejszego rozporządzenia powinna być stosowana przez państwa członkowskie dokonujące przywozu wielu przesyłek przedmiotowych środków spożywczych. Państwa członkowskie przywożące jedynie niewielkie liczby przesyłek przedmiotowych środków spożywczych powinny zapewnić małą częstotliwość kontroli, ale nie muszą przestrzegać częstotliwości kontroli określonej w niniejszym rozporządzeniu.

(14) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zatwierdzenie kontroli przedwywozowych

1. 
Zatwierdza się kontrole przedwywozowe przeprowadzane przed wywozem do Unii przez właściwy organ, którym jest Canadian Grain Commission, w odniesieniu do obecności ochratoksyny A w pszenicy i mące pszennej wymienionych w załączniku I i wyprodukowanych na terytorium Kanady.
2. 
Zatwierdza się następujące kontrole przedwywozowe przeprowadzane przed wywozem do Unii przez właściwy organ, którym jest United States Department of Agriculture (USDA):
a)
kontrole przedwywozowe w odniesieniu do obecności aflatoksyn w orzeszkach ziemnych wymienionych w załączniku I i wyprodukowanych na terytorium Stanów Zjednoczonych;
b)
kontrole przedwywozowe w odniesieniu do obecności aflatoksyn w migdałach wymienionych w załączniku I i wyprodukowanych na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Artykuł  2

Dokumenty towarzyszące i identyfikacja przesyłek

1. 
Do każdej przesyłki produktów, o których mowa w art. 1, dołącza się:
a)
sprawozdanie zawierające wyniki pobierania próbek i analizy, przeprowadzonych zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 401/2006 5  lub równoważnymi wymogami, przez laboratorium zatwierdzone w tym celu przez właściwy organ;
b)
świadectwo zgodne ze wzorem określonym w załączniku II wypełnione, sprawdzone i podpisane przez przedstawiciela właściwego organu; świadectwo jest ważne przez okres czterech miesięcy od daty wydania.
2. 
Każda przesyłka produktów, o których mowa w art. 1, opatrzona zostaje kodem identyfikacyjnym, który wpisuje się w sprawozdaniu i na świadectwie, o których mowa w ust. 1. Ten sam kod umieszcza się na każdym pojedynczym worku lub innym rodzaju opakowania, lub na opakowaniu łączącym w całość kilka pojedynczych elementów.
Artykuł  3

Podział przesyłek

Jeśli przesyłka jest podzielona, każdej części podzielonej przesyłki, aż do momentu dopuszczenia jej do swobodnego obrotu, towarzyszy kopia świadectwa określonego w art. 2 ust. 1 lit. b), uwierzytelniona przez właściwy organ państwa członkowskiego, na którego terytorium dokonano podziału przesyłki.

Artykuł  4

Kontrole urzędowe

Zgodnie z przepisami art. 16 ust. 2 i art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 częstotliwość kontroli bezpośrednich przeprowadzanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do przesyłek produktów, o których mowa w art. 1, przedstawionych zgodnie z art. 2, zostaje zmniejszona do maksymalnego odsetka liczby zgłoszonych przesyłek określonego w załączniku I.

Artykuł  5

Uchylenie

Decyzja 2008/47/WE i rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 844/2011 tracą moc.

Odniesienia do uchylonej decyzji i uchylonego rozporządzenia wykonawczego odczytuje się jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 19 czerwca 2015 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  6

Produkty, o których mowa w art. 1, oraz częstotliwość kontroli bezpośrednich, o których mowa w art. 4:
ŻywnośćKod CNTARIC podpozycjaPaństwo pochodzeniaMikotoksynaCzęstotliwość kontroli bezpośrednich (%) przy przywozie
- Pszenica- 1001KanadaOchratoksyna A< 1
- Mąka pszenna- 1101 00
- Migdały w łupinach- 0802 11Stany Zjednoczone AmerykiAflatoksyny< 1
- Migdały bez łupin- 0802 12

ZAŁĄCZNIK  II

1 Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalające najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych (Dz.U. L 364 z 20.12.2006, s. 5).
3 Decyzja Komisji 2008/47/WE z dnia 20 grudnia 2007 r. zatwierdzająca przedwywozowe kontrole orzeszków ziemnych i produktów pochodnych przeprowadzane przez Stany Zjednoczone Ameryki w odniesieniu do obecności aflatoksyn (Dz.U. L 11 z 15.1.2008, s. 12).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2011 z dnia 23 sierpnia 2011 r. zatwierdzające przedwywozowe kontrole pszenicy i mąki pszennej przeprowadzane przez Kanadę w odniesieniu do obecności ochratoksyny A (Dz.U. L 218 z 24.8.2011, s. 4).
5 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 401/2006 z dnia 23 lutego 2006 r. ustanawiające metody pobierania próbek i analizy do celów urzędowej kontroli poziomów mikotoksyn w środkach spożywczych (Dz.U. L 70 z 9.3.2006, s. 12).
6 Załącznik I zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/1269 z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.183.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2017 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.