Rozporządzenie wykonawcze 425/2013 zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Pesca di Leonforte (ChOG)]

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2013.127.12

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 maja 2013 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 425/2013
z dnia 7 maja 2013 r.
zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Pesca di Leonforte (ChOG)]

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 53 ust. 2 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 53 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1151/2012 Komisja rozpatrzyła wniosek Włoch o zatwierdzenie zmiany specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Pesca di Leonforte", zarejestrowanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 622/2010(2).

(2) Wniosek ma na celu wprowadzenie zmian w specyfikacji poprzez usunięcie ograniczenia maksymalnej zawartości rozpuszczalnych substancji stałych z opisu produktu oraz zmianę wykazu dopuszczonych podkładek do szczepienia oraz odległości pomiędzy drzewami o koronie pucharowej w metodzie produkcji.

(3) Komisja przeanalizowała przedmiotową zmianę i stwierdziła, że jest ona uzasadniona. W związku z tym, że jest to zmiana nieznaczna w rozumieniu art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, Komisja może ją zatwierdzić bez odwoływania się do procedury określonej w art. 50-52 wymienionego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Pesca di Leonforte" wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Jednolity dokument zawierający główne elementy specyfikacji znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 maja 2013 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Dacian CIOLOȘ
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

(2) Dz.U. L 182 z 16.7.2010, s. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia "Pesca di Leonforte" zatwierdza się następujące zmiany:

Opis: Uznano za stosowne wskazać wyłącznie minimalną zawartość rozpuszczalnych substancji stałych, tak aby nie wykluczać brzoskwiń o wartościach przekraczających 13° Brixa. Zmiana ta, wprowadzona w celu ulepszenia, pozwala na stosowanie nazwy "Pesca di Leonforte" w odniesieniu do owoców, których zawartość cukru przekracza wspomniany limit.

Metoda produkcji: Wprowadzona zmiana dotyczy dopuszczonych podkładek do szczepienia: dopuszcza się podkładki dzikie i klony drzew brzoskwiniowych oraz hybrydy prunus, co do których udowodniono zgodność z ekotypami oraz zdolność dostosowania się do lokalnych warunków środowiska. Doświadczenia prowadzone na tych podkładkach do szczepienia muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym określonym w specyfikacji. W tym samym artykule zmieniono również odległość pomiędzy drzewami o koronie pucharowej prostej lub formowanej przez kilka lat, gdyż jest ona korzystniejsza dla rolników oraz już stosowana przez nich w niektórych sadach brzoskwiniowych na obszarze produkcji. W związku z powyższym zwiększono dopuszczalną maksymalną produkcję z hektara do 25 ton, bez zmiany gęstości obsadzenia.

ZAŁĄCZNIK  II

SKONSOLIDOWANY JEDNOLITY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1)

"PESCA DI LEONFORTE"

NR WE: IT-PGI-0105-01006-20.06.2012

ChOG (X) ChNP ()

1. Nazwa

Nazwa: "Pesca di Leonforte"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Rodzaj produktu (załącznik II)

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Pesca di Leonforte" objęta chronionym oznaczeniu geograficznym jest produktem uzyskiwanym w uprawie dwóch lokalnych ekotypów brzoskwini, Bianco di Leonforte i Giallone di Leonforte, które nie zostały wpisane do krajowego rejestru odmian.

W momencie wprowadzenia do obrotu "Pesca di Leonforte" objęta oznaczeniem ChOG musi posiadać następujące właściwości: musi być świeża i nieuszkodzona, zdrowa i pozbawiona wszelkich oznak gnicia lub zepsucia, lub innych zmian uniemożliwiających spożycie. Ponadto musi być czysta, czyli bez obcych widocznych substancji, wolna od pasożytów w jakichkolwiek stadiach rozwojowych; nie może mieć żadnego obcego smaku ani zapachu.

Konsystencja miąższu, mierzona przy pomocy penetrometru o końcówce 8 mm, musi wynosić co najmniej 4,5 kg/cm2 dla ekotypu Giallone di Leonforte i co najmniej 3,5 kg/cm2 dla ekotypu Bianco di Leonforte; zawartość rozpuszczalnych substancji stałych - co najmniej 11° Brixa; masa owocu wynosi od 100 do 350 g. Owoce muszą mieć kształt okrągły i niesymetrycznie rozmieszczone linie podziału; ekotyp Bianco di Leonforte ma miąższ o barwie białej i skórkę o barwie białej z czerwonymi paskami, nie zawsze wyraźnie widocznymi; ekotyp Giallone di Leonforte ma miąższ o barwie żółtej i skórkę o barwie żółtej z czerwonymi paskami, nie zawsze wyraźnie widocznymi. Miąższ musi przylegać do pestki.

Wyłącznie brzoskwinie klasy ekstra lub klasy I mogą być objęte chronionym oznaczeniem geograficznym ChOG "Pesca di Leonforte".

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Stosowanie torebek pergaminowych jest obowiązkowe, aby zapewnić ochronę mechaniczną owoców przed czynnikami chorobotwórczymi. Umieszczenie owoców w torebkach musi nastąpić w momencie gdy osiągną one wielkość orzecha włoskiego, a w każdym przypadku najpóźniej w lipcu. Zbiór owoców ma miejsce pomiędzy pierwszą dekadą września a pierwszą dekadą listopada. Owoce zbiera się ręcznie, unikając zbierania w najgorętszej porze dnia i bezpośredniego wystawiania zebranych owoców na słońce. Zrywanie owoców z drzewa należy wykonywać ze szczególną ostrożnością, tak aby nie uszkodzić szypułki. Należy również usunąć drucik służący do zamknięcia pergaminowych torebek, tak aby nie uszkodzić owoców.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

Pakowanie "Pesca di Leonforte" z oznaczeniem ChOG musi odbywać się na obszarze produkcji, aby uniknąć zabrudzenia i obicia owoców podczas transportu i nadmiernej liczby manipulacji, które mogłyby narazić owoce na atak pleśni i różnych czynników chorobotwórczych, co wpłynęłoby negatywnie na cechy decydujące o jakości produktu.

Owoce objęte ChOG "Pesca di Leonforte" należy wprowadzać do obrotu w skrzynkach lub pudełkach z kartonu lub drewna, lub w różnego rodzaju koszach o pojemności od 0,5 do 6 kg. W każdym opakowaniu muszą znaleźć się owoce tej samej odmiany, klasy, kalibru i o tym samym stopniu dojrzałości. Wybarwienie musi być jednorodne dla każdego ekotypu. Owoce należy umieszczać jednowarstwowo, oddzielając je od siebie materiałem ochronnym. Materiał ochronny/dekorujący musi być nowy, bez zapachu i nietoksyczny; należy również unikać narażenia produktu na kontakt z tuszem do stempli lub klejem do etykiet. Opakowania muszą być również wolne od wszelkich ciał obcych.

Każde opakowanie musi być zapieczętowane w taki sposób, aby jego otwarcie powodowało przerwanie pieczęci, tak by nie było możliwości uszkodzenia zawartości na etapach następujących po pakowaniu.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Na etykiecie musi znajdować się logo nazwy i symbol graficzny UE.

Zakazane jest dodawanie jakichkolwiek określeń jakościowych nieprzewidzianych w wyraźny sposób. Niemniej dopuszczalne jest umieszczenie informacji odnoszących się do prywatnych znaków towarowych, pod warunkiem że nie mają one charakteru zachęcającego i nie wprowadzają konsumenta w błąd.

Logo nazwy składa się z owalu, wewnątrz którego znajduje się wizerunek Granfonte, zabytku będącego symbolem gminy Leonforte, na tle którego umieszczono na pierwszym planie owoc brzoskwini zapakowany w torebkę. Wewnątrz owalu, w górnej części na środku znajdują się słowa "Pesca di Leonforte", zaś w dolnej części na środku - skrót "I.G.P." (ChOG). Rysunek obwiedziony jest grubą zieloną linią, tło jest koloru jasnożółtego, wizerunek Granfonte oraz napisy "Pesca di Leonforte" i "I.G.P." są tego samego zielonego koloru, brzoskwinia jest pomarańczowo-żółta z zielonym listkiem, torebka jest biała, cieniowana na szaro, a drucik jest czarny i podkreśla brzegi torebki oraz świadczy o tym, że jest ona zamknięta.

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Pesca di Leonforte" z oznaczeniem ChOG obejmuje gminy Leonforte, Enna, Calascibetta, Assoro i Agira, w prowincji Enna.

5. Związek z obszarem geograficznym

5.1. Specyfika obszaru geograficznego

Obszar uprawy "Pesca di Leonforte" z oznaczeniem ChOG znajduje się z geograficznego punktu widzenia w samym sercu Sycylii. Występuje tu gleba typu aluwialnego, o średnio lekkim uwarstwieniu. Jest to gleba głęboka, gliniasta, bogata w substancje organiczne. Panuje tu klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi, długimi i suchymi latami oraz łagodnymi i mokrymi zimami. Opady występują głównie w okresie od października do marca. To właśnie w wyznaczonym obszarze geograficznym rolnicy zaczęli stosować technikę pakowania owoców w torebki jeszcze na drzewie, która chroni je przed szkodnikami i zapewnia właściwy przebieg dojrzewania dostosowanego do terminów zbioru.

5.2. Specyfika produktu

Twardość, późne dojrzewanie i pakowanie w torebki stanowią cechy wyróżniające "Pesca di Leonforte" z oznaczeniem ChOG od innych produktów tej kategorii.

Dzięki swoim właściwościom "Pesca di Leonforte" jest wprowadzana do obrotu w okresie, w którym na rynku nie są już dostępne inne owoce tej kategorii. Zbiór owoców ma bowiem miejsce pomiędzy pierwszą dekadą września a pierwszą dekadą listopada. Cechą charakterystyczną "Pesca di Leonforte" z oznaczeniem ChOG jest stosowana od dziesięcioleci tradycja pakowania owoców w torebki jeszcze na drzewie, co pozwala chronić je przed owocanką południówką (Ceratitis capitata). Z czasem ta praktyka stała się jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów produkcji i pozwoliła podnieść odporność na spadanie, gdyż owoce są chronione srebrnymi pergaminowymi torebkami odpornymi na deszcz.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG).

Wniosek o przyznanie ChOG "Pesca di Leonforte" jest uzasadniony renomą i powszechną znajomością produktu znanego ze swych szczególnych walorów jakościowych, takich jak twardość i późne dojrzewanie, dzięki czemu owoce są obecne na rynku w okresach, kiedy brzoskwinie prawie nie występują. Umiejętności producenta mają zasadnicze znaczenie; kiedy producenci zorientowali się, że mają w rękach wyjątkowy produkt, stali się prawdziwymi zarządcami swojej produkcji. Często musieli angażować członków rodziny, którzy gorliwie pracowali dzień i noc, zakładając torebki. Sprzedaż brzoskwiń gwarantowała dochody, które pozwalały poprawić jakość życia rolników w regionie.

Od około dwudziestu lat uprawa "Pesca di Leonforte" ma znaczne skutki gospodarcze, nie tylko dla obszaru produkcji, ale i sąsiednich gmin, podczas corocznego święta Sagra, które odbywa się w pierwszą niedzielę października w historycznym centrum miasta wzniesionego w XVII wieku przez księcia Nicolò Placido Brancifortiego. To wydarzenie promujące produkt i poprawiające jego wizerunek zostało zorganizowane po raz pierwszy w 1982 r. przez ówczesne władze gminy w celu wsparcia uprawy owocu oraz zapoznania konsumentów sycylijskich ze specyfiką tego wyjątkowego produktu. Od samego początku Sagra della pesca di Leonforte jest sama w sobie wydarzeniem promującym ten późny owoc.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

[art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006(2)]

Administracja wszczęła krajową procedurę sprzeciwu, publikując wniosek w sprawie zmian chronionego oznaczenia geograficznego "Pesca di Leonforte" w Gazzetta Ufficiale della Repubblica Italiana (Dziennik Urzędowy Republiki Włoskiej) nr 106 z dnia 8 maja 2012 r. Zmieniony tekst specyfikacji jest dostępny na stronie:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

______

(1) Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

(2) Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.