Rozporządzenie wykonawcze 772/2014 ustanawiające zasady dotyczące intensywności pomocy publicznej, które mają być stosowane w odniesieniu do łącznych wydatków kwalifikowalnych w związku z niektórymi działaniami finansowanymi w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.209.47

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 lipca 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 772/2014
z dnia 14 lipca 2014 r.
ustanawiające zasady dotyczące intensywności pomocy publicznej, które mają być stosowane w odniesieniu do łącznych wydatków kwalifikowalnych w związku z niektórymi działaniami finansowanymi w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 1 , w szczególności jego art. 95 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 95 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 508/2014 ustanowiono zasady ogólne odnośnie do intensywności pomocy publicznej, która ma zastosowanie do łącznych wydatków kwalifikowalnych w ramach każdej operacji finansowanej z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego ("EFMR").

(2) W drodze odstępstwa w art. 95 ust. 4 przewiduje się dodatkowe punkty procentowe intensywności pomocy publicznej mające zastosowanie do szczególnych rodzajów operacji określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014. W tym samym czasie, aby nie naruszyć zrównoważonego charakteru reformy wspólnej polityki rybołówstwa ("WPRyb"), art. 94 ust. 3 lit. c) i art. 69 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 508/2014 ograniczają wsparcie EFMR dla niektórych rodzajów operacji poprzez wprowadzenie obniżonej stawki współfinansowania. Takie rozumowanie odzwierciedlają również różnice w liczbie dodatkowych punktów procentowych intensywności pomocy wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014. Zgodność z pewnymi warunkami określonymi w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014 może zatem prowadzić do zwiększenia liczby punktów procentowych intensywności pomocy publicznej lub ma doprowadzić do spadku liczby punktów procentowych intensywności pomocy publicznej.

(3) W związku z tym należy zapewnić, aby kumulacja dodatkowych punktów procentowych intensywności pomocy w przypadku spełnienia kilku warunków określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014 w odniesieniu do jednej operacji nie zagrażała osiągnięciu celów WPRyb i nie prowadziła do nadmiernej rekompensaty lub nadmiernego zakłócenia zasad rynkowych w sektorze rybołówstwa i akwakultury.

(4) W związku z tym, jeżeli operacja spełnia warunki określone w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014 zezwalające na dodatkowe zwiększenie liczby punktów procentowych, państwa członkowskie mogą stosować zwiększoną intensywność pomocy publicznej. Jednak w przypadku spełnienia więcej niż jednego warunku załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014, co umożliwiałoby uzyskanie kilku podwyżek punktów procentowych w odniesieniu do jednej operacji, ewentualne zwiększenie powinno być ograniczone do największego zwiększenia. W przypadku zgodności z więcej niż jednym warunkiem załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014, narzucającym obniżenie liczby punktów procentowych w odniesieniu do jednej operacji, obniżenie powinno być ograniczone do największego obniżenia.

(5) Wreszcie, w celu wypełnienia obowiązku zmniejszenia liczby punktów procentowych dla niektórych rodzajów operacji określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014, jeżeli operacja może skorzystać jednocześnie z jednego lub kilku dodatkowych zwiększeń i obniżeń liczby punktów procentowych ze względu na zgodność z kilkoma kryteriami z załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014, należy zignorować możliwe zwiększenia i zastosować jedynie największe obniżenie.

(6) W celu umożliwienia niezwłocznego zastosowania środków, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Funduszu Morskiego i Rybackiego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Szczególna intensywność pomocy publicznej

Jeżeli kilka warunków określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014 jest spełnionych w odniesieniu do jednej operacji, różne dodatkowe zwiększenia i obniżenia intensywności pomocy publicznej przewidziane w tym załączniku stosuje się w następujący sposób:

a)
jeżeli zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014 zastosowanie ma kilka zwiększeń liczby punktów procentowych, stosowane może być jedynie największe zwiększenie;
b)
jeżeli zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014 zastosowanie ma kilka zmniejszeń liczby punktów procentowych, stosowane może być jedynie największe zmniejszenie;
c)
jeżeli operacja może skorzystać z jednego lub kilku dodatkowych zwiększeń liczby punktów procentowych, a jednocześnie zastosowanie ma jedno lub kilka obniżeń liczby punktów procentowych, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 508/2014, stosuje się wyłącznie największe obniżenie.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2014 r.

W imieniu Komisji
Jose Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 149 z 20.5.2014, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.