Wytyczne EBC/2008/5 (2008/596/WE) w sprawie zarządzania aktywami rezerwy walutowej Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne oraz dokumentacji prawnej dla operacji dotyczących takich aktywów (przeredagowane)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2008.192.63

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 sierpnia 2022 r.

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 20 czerwca 2008 r.
w sprawie zarządzania aktywami rezerwy walutowej Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne oraz dokumentacji prawnej dla operacji dotyczących takich aktywów
(przeredagowane)
(EBC/2008/5)(2008/596/WE)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 105 ust. 2 tiret trzecie,

uwzględniając art. 3 ust. 1 tiret trzecie oraz art. 12 ust. 1 i art. 30 ust. 6 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem ESBC"),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 30 ust. 1 Statutu ESBC Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymuje od krajowych banków centralnych (KBC) państw członkowskich, które przyjęły walutę euro, aktywa rezerwy walutowej i ma pełne prawo utrzymywać i zarządzać aktywami rezerwy walutowej, które mu przekazano.

(2) Zgodnie z art. 9 ust. 2 i 12 ust. 1 Statutu ESBC, EBC może realizować niektóre swoje zadania za pośrednictwem KBC strefy euro oraz zwraca się do KBC strefy euro o przeprowadzanie niektórych jego operacji. EBC przyjmuje przy tym, iż KBC powinny w jego imieniu zarządzać rezerwami walutowymi przekazanymi EBC.

(3) Uczestnictwo KBC strefy euro w zarządzaniu aktywami rezerwy walutowej przekazanymi EBC oraz transakcje odnoszące się do takiego zarządzania wymagają szczególnej dokumentacji przystosowanej do operacji dotyczących rezerw walutowych EBC.

(4) Wytyczne EBC/2006/28 z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie zarządzania aktywami rezerwy walutowej Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne oraz dokumentacji prawnej dla operacji obejmujących takie aktywa 1  znowelizowano jeden raz od czasu ich przyjęcia. Zasugerowano szereg poprawek redakcyjnych, a ponadto proponuje się przeredagowanie wytycznych EBC/2006/28 w celu zapewnienia ich jasności i przejrzystości,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Definicje

Dla celów niniejszych wytycznych:

"KBC strefy euro" oznacza KBC państw członkowskich, które przyjęły euro; oraz
2
 "jurysdykcje europejskie" oznaczają systemy prawne wszystkich państw członkowskich, które przyjęły walutę euro na zasadach określonych w Traktacie, a także Danię, Szwecję, Szwajcarię oraz Anglię i Walię.
Artykuł  2

Zarządzanie aktywami rezerwy walutowej przez KBC strefy euro działające w imieniu EBC

1.  3
 Każdy KBC strefy euro ma prawo uczestniczyć w zarządzaniu operacyjnym aktywami rezerwy walutowej przekazanymi na rzecz EBC. KBC strefy euro może:
a)
zrezygnować z takiego zarządzania; lub
b)
dokonać połączenia działalności w tym zakresie z jednym lub większą ilością innych KBC strefy euro. W przypadku gdy KBC strefy euro zrezygnuje z takiego zarządzania, aktywami, które podlegałyby zarządzaniu przez taki rezygnujący KBC strefy euro, zarządzają pozostałe KBC strefy euro. Możliwe jest także zwrócenie się przez KBC strefy euro do EBC lub innego KBC strefy euro o przejęcie niektórych zadań dotyczących zarządzania aktywami rezerwy walutowej przekazanymi na rzecz EBC, przy zachowaniu realizacji innych zadań z tego zakresu. EBC i dany KBC strefy euro mają prawo przyjąć wniosek o przejęcie zadań dotyczących zarządzania aktywami rezerwy walutowej lub taki wniosek odrzucić.
2. 
KBC strefy euro uczestniczące w zarządzaniu przeprowadzają operacje dotyczące aktywów rezerwy walutowej EBC jako podmioty działające w imieniu EBC. Domniemywa się, iż rozpoczynając prowadzenie takich operacji, KBC strefy euro potwierdza swój status jako podmiotu działającego w imieniu EBC. W odniesieniu do wszelkich operacji, które KBC strefy euro prowadzą w imieniu EBC, takie KBC strefy euro ujawniają wszystkim odpowiednim stronom, w chwili przystępowania do każdej z takich operacji, status EBC jako podmiotu, w którego imieniu działają, zarówno przez wskazanie jego nazwy, jak i numeru rachunku lub kodu identyfikującego rachunek.
3. 
Przeprowadzając w imieniu EBC operacje dotyczące aktywów rezerwy walutowej EBC, każdy KBC strefy euro podporządkuje interesom EBC swoje własne interesy, jak również interesy innych podmiotów, na rzecz których przeprowadza operacje.
4. 
Na wniosek kontrahenta EBC o przedstawienie dowodu posiadanego umocowania do przeprowadzania w imieniu EBC operacji dotyczących aktywów rezerwy walutowej EBC, KBC strefy euro przedstawia takiemu kontrahentowi dowód otrzymanego pełnomocnictwa do działania w imieniu EBC.
Artykuł  3

Dokumentacja prawna

1. 
Wszystkie operacje dotyczące aktywów rezerwy walutowej EBC są przeprowadzane przy użyciu standardowej dokumentacji prawnej określonej w przepisach niniejszego artykułu oraz w odpowiedniej formie podlegającej okresowo zatwierdzeniu lub zmianie przez EBC. Zanim KBC strefy euro rozpocznie w imieniu EBC wymianę z kontrahentem, dokumentacja prawna powinna zostać podpisana przez kontrahenta, a oryginały złożone w EBC.
2.  4
 ransakcje odwracalne, odwrotne transakcje odwracalne, umowy typu buy/sell-back, umowy typu sell/buy-back dotyczące aktywów rezerwy walutowej EBC są dokumentowane zgodnie z poniższymi umowami standardowymi we wskazanym wydaniu lub we wskazanej wersji albo bardziej aktualnym wydaniu lub bardziej wersji, które zostały zatwierdzone przez EBC:
a)
umowa ramowa EBF dla transakcji finansowych (wersja 2004) stosowana jest w odniesieniu do operacji ze stronami, które zostały utworzone na podstawie prawa jednego z państw europejskich lub na podstawie prawa Irlandii Północnej lub Szkocji;
b)
umowa ramowa Stowarzyszenia Rynków Obligacji dla transakcji odwracalnych (wersja z września 1996 r.) (Bond Market Association Master Repurchase Agreement (September 1996 version)) stosowana jest w odniesieniu do operacji ze stronami, które zostały utworzone na podstawie prawa federalnego lub stanowego Stanów Zjednoczonych Ameryki; oraz
c)
globalna umowa ramowa TBMA/ISMA dla transakcji odwracalnych (wersja 2000) (TBMA/ISMA Global Master Repurchase Agrement (2000 version)) stosowana jest w odniesieniu do operacji ze stronami, które zostały utworzone na podstawie prawa jakiegokolwiek państwa innego niż wskazane w lit. a) lub b) powyżej.
3.  5
 Operacje na instrumentach pochodnych dokonywane poza rynkiem regulowanym dotyczące aktywów rezerwy walutowej EBC są dokumentowane zgodnie z poniższymi umowami standardowymi we wskazanym wydaniu lub wskazanej wersji albo bardziej aktualnym wydaniu lub bardziej aktualnej wersji, które zostały zatwierdzone przez EBC:
a)
umowa ramowa EBF dla transakcji finansowych (wersja 2004) stosowana jest w odniesieniu do operacji ze stronami, które zostały utworzone na podstawie prawa jednego z państw europejskich;
b)
umowa ramowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Dealerów Spawowych ISDA w wersji z 1992 r. (wielowalutowa - transgraniczna, wariant podlegający prawu stanu Nowy Jork) (1992 International Swaps and Derivatives Association Master Agreement (Multi-currency - crossborder, New York law version)) stosowana jest w odniesieniu do operacji ze stronami, które zostały utworzone na podstawie prawa federalnego lub stanowego Stanów Zjednoczonych Ameryki; oraz
c)
umowa ramowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Dealerów Swapowych ISDA w wersji z 1992 r. (wielowalutowa - transgraniczna, wariant podlegający prawu angielskiemu) (1992 International Swaps and Derivatives Association Master Agreement (Multicurrency - cross-border, English law version)) stosowana jest w odniesieniu do operacji ze stronami, które zostały utworzone na podstawie prawa jakiegokolwiek państwa innego niż wskazane w lit. a) lub b) powyżej.
4. 
Zarząd może zadecydować o użyciu standardowej dokumentacji, o której mowa w ust. 2 lit. c) lub ust. 3 lit. c), w miejsce dokumentacji określonej w ust. 2 lit. a) lub ust. 3 lit. a) w odniesieniu do państwa członkowskiego, które wprowadziło walutę euro, jeżeli nie jest dostępna ocena prawna w formie oraz o treści możliwej do przyjęcia przez EBC odnośnie do użycia określonej dokumentacji standardowej w tym państwie członkowskim. Zarząd niezwłocznie informuje Radę Prezesów o każdej decyzji podjętej na podstawie tego przepisu.
5.  6
 Umowy o wkłady obejmujące aktywa rezerwy walutowej EBC zawierane ze stronami: (i) które są kwalifikowane jako strony operacji określonych w ust. 2 lub ust. 3; oraz (ii) które zostały utworzone na podstawie prawa którejkolwiek z jurysdykcji europejskich z wyjątkiem Irlandii, są dokumentowane zgodnie z umową ramową EBF dla transakcji finansowych (wersja 2004 lub bardziej aktualna wersja zatwierdzona przez EBC). W pozostałych przypadkach niemieszczą- cych się w pkt (i) oraz (ii), umowy o wkłady obejmujące aktywa rezerwy walutowej EBC są dokumentowane zgodnie z ramową umową kompensacyjną w sposób określony w ust. 7 poniżej.
6.  7
 Dokumentw języku angielskim w formie określonej w załączniku I (zwanym dalej "ECB Annex") jest dołączany, stanowiąc jej integralną część, do każdej umowy standardowej, na podstawie której zawierane są w odniesieniu do aktywów rezerwy walutowej EBC transakcje odwracalne, odwrotne transakcje odwracalne, umowy typu buy/sell-back, umowy typu sell/buy-back, umowy pożyczki papierów wartościowych, trójstronne transakcje odwracalne lub operacje dokonywane w zakresie instrumentów pochodnych poza rynkiem regulowanym, chyba że operacje takie przeprowadzane są na podstawie umowy ramowej EBF dla transakcji finansowych (FBE Master Agreement for Financial Transactions).
7.  8
 Ramowa umowa kompensacyjna jest zawierana w stosunkach ze wszystkimi kontrahentami, z wyjątkiem kontrahentów: (i) z którymi EBC zawarł umowę ramową EBF dla transakcji finansowych; oraz (ii) którzy zostali utworzeni na podstawie prawa jednego z państw europejskich z wyjątkiem Irlandii, na następujących zasadach:
a)
ramowa umowa kompensacyjna podlegająca prawu angielskiemu i sporządzona w języku angielskim jest zawierana w stosunkach ze wszystkimi kontrahentami z wyjątkiem kontrahentów wymienionych w lit. b), c) i d);
b)
ramowa umowa kompensacyjna podlegająca prawu francuskiemu i sporządzona w języku angielskim jest zawierana w stosunkach ze wszystkimi kontrahentami utworzonymi we Francji, jednak obowiązujące umowy sporządzone w języku francuskim pozostają w mocy i mogą zostać zastąpione w odpowiednim momencie w przyszłości przez umowy sporządzone w języku angielskim;
c)
ramowa umowa kompensacyjna podlegająca prawu niemieckiemu i sporządzona w języku angielskim jest zawierana w stosunkach ze wszystkimi kontrahentami utworzonymi w Niemczech, jednak obowiązujące umowy sporządzone w języku niemieckim pozostają w mocy i mogą zostać zastąpione w odpowiednim momencie w przyszłości przez umowy sporządzone w języku angielskim; oraz
d)
ramowa umowa kompensacyjna podlegająca prawu stanu Nowy Jork i sporządzona w języku angielskim jest zawierana w stosunkach z kontrahentami utworzonymi w Stanach Zjednoczonych.
8. 
Świadczenie usług finansowych dotyczących aktywów rezerwy walutowej EBC poprzez podmioty pośrednictwa finansowego, w tym, bez ograniczenia, usług bankowych, maklerskich, powierniczych lub inwestycyjnych wykonywanych przez korespondentów, podmioty świadczące usługi powiernicze lub depozytowe, podmioty wykonujące działalność rozrachunkową oraz przez centralnych agentów rozrachunkowych w zakresie instrumentów pochodnych znajdujących się w obrocie giełdowym jest dokumentowane zgodnie z właściwymi umowami szczególnymi, w odpowiedniej formie podlegającej okresowo zatwierdzeniu lub zmianie przez EBC.
9.  9
 Wszystkie umowy ramowe zawarte przez EBC od dnia 1 sierpnia 2022 r. lub zawarte przez EBC przed tą datą, a następnie zmienione, zawierają stałe oświadczenie każdego kontrahenta, zgodnie z którym:
a)
kontrahent przestrzega we wszystkich istotnych aspektach wszystkich obowiązujących przepisów (w tym instrukcji wydawanych przez właściwe organy) dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
b)
kontrahent nie uczestniczy w praniu pieniędzy ani finansowaniu terroryzmu; oraz
c)
kontrahent przestrzega wszystkich obowiązujących środków ograniczających (zwanych powszechnie "sankcjami") przyjętych na szczeblu Unii Europejskiej lub Organizacji Narodów Zjednoczonych lub nałożonych przez jakikolwiek inny właściwy organ.
Artykuł  4

Wejście w życie

1. 
Wytyczne EBC/2006/28 zostają niniejszym uchylone ze skutkiem od dnia 25 czerwca 2008 r.
2. 
Odesłania do wytycznych EBC/2006/28 powinny być rozumiane jako odesłania do niniejszych wytycznych.
3. 
Niniejsze wytyczne wchodzą w życie z dniem 25 czerwca 2008 r.
Artykuł  5

Adresaci

Niniejsze wytyczne są adresowane do KBC strefy euro.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 20 czerwca 2008 r.
Za Radę Prezesów EBC
Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  10

ECB ANNEX 11  

1.
The provisions of this Annex shall be supplemental terms and conditions applying to [name the standard agreement to which this Annex applies] dated [date of agreement] (the "Agreement") be'ween the European Central Bank (the "ECB") and [name of counterparty] (the "Counterparty"). The provisions of this Annex shall be annexed to, incorporated in and form an integral part of the Agreement. If and to the extent that any provisions of the Agreement (other than the provisions of this Annex) or the ECB Master Netting Agreement dated as of [date] (the "Master Netting Agreement") between the ECB and the Counterparty, including any other supplemental terms and conditions, annex or schedule to the Agreement, contain provisions inconsistent with or to the same or similar effect as the provisions of this Annex, the provisions of this Annex shall prevail and apply in place of those provisions.
2.
Except as required by law or regulation, the Counterparty agrees that it shall keep confidential, and under no circumstances disclose to a third party, any information or advice furnished by the ECB or any information concerning the ECB obtained by the Counterparty as a result of it being a party to the Agreement, including without limitation information regarding the existence or terms of the Agreement (including this Annex) or the relationship between the Counterparty and the ECB created thereby, nor shall the Counterparty use the name of the ECB in any advertising or promotional material.
3.
The Counterparty agrees to notify the ECB in writing as soon as reasonably practicable of: (i) any consolidation or amalgamation with, or merger with or into, or transfer of all or substantially all of its assets to, another entity; (ii) the appointment of any liquidator, receiver, administrator or analogous officer or the commencement of any procedure for the winding-up or reorganisation of the Counterparty or any other analogous procedure; or (iii) a change in the Counterparty's name.
4.
There shall be no waiver by the ECB of immunity from suit or the jurisdiction of any court, or any relief against the ECB by way of injunction, order for specific performance or for recovery of any property of the ECB or attachment of its assets (whether before or after judgment), in every case to the fullest extent permitted by applicable law.
5.
There shall not apply in relation to the ECB any event of default or other provision of any kind in which reference is made to the bankruptcy, insolvency or other analogous event of the ECB.
6.
The Counterparty agrees that it has entered into the Agreement (including this Annex) as principal and not as agent for any other entity and that it shall enter into all transactions as principal.

ZAŁĄCZNIK  IIA  12

 (skreślony).

ZAŁĄCZNIK  IIB  13

 (skreślony).

ZAŁĄCZNIK  IIC  14

 (skreślony).

ZAŁĄCZNIK  IID  15

 (skreślony).

1 Dz.U. C 17 z 25.1.2007, s. 5. Wytyczne zmienione wytycznymi EBC/2007/6 (Dz.U. L 196 z 28.7.2007, s. 46).
2 Art. 1 tiret drugie zmienione przez art. 1 pkt 1 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.
3 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 wytycznych nr EBC/2013/45 (2014/114/UE) z dnia 28 listopada 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.62.23) zmieniających nin. wytyczną z dniem 4 marca 2014 r.
4 Art. 3 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a wytycznych nr EBC/2020/49 (1514/2020) z dnia 8 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.344.32) zmieniających nin. wytyczne z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.

5 Art. 3 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b wytycznych nr EBC/2020/49 (1514/2020) z dnia 8 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.344.32) zmieniających nin. wytyczne z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.

6 Art. 3 ust. 5:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. c wytycznych nr EBC/2020/49 (1514/2020) z dnia 8 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.344.32) zmieniających nin. wytyczne z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.

7 Art. 3 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 5 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.
8 Art. 3 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 6 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.
9 Art. 3 ust. 9 dodany przez art. 1 pkt 7 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.
10 Załącznik I zmieniony przez art. 1 wytycznych nr EBC/2022/28 (2022/1378) z dnia 28 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.206.55) zmieniających nin. wytyczne z dniem 1 sierpnia 2022 r.
11 This Annex has been drawn up in English and is incorporated into master agreements drawn up in English which are governed by English or New York law.
12 Załącznik 2A skreślony przez art. 1 pkt 2 wytycznych nr EBC/2020/49 (1514/2020) z dnia 8 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.344.32) zmieniających nin. wytyczne z dniem notyfikacji.
13 Załącznik 2B skreślony przez art. 1 pkt 2 wytycznych nr EBC/2020/49 (1514/2020) z dnia 8 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.344.32) zmieniających nin. wytyczne z dniem notyfikacji.
14 Załącznik 2C skreślony przez art. 1 pkt 2 wytycznych nr EBC/2020/49 (1514/2020) z dnia 8 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.344.32) zmieniających nin. wytyczne z dniem notyfikacji.
15 Załącznik 2D skreślony przez art. 1 pkt 2 wytycznych nr EBC/2020/49 (1514/2020) z dnia 8 października 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.344.32) zmieniających nin. wytyczne z dniem notyfikacji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.