Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania, członkowie paneli naukowych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.244A.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 4 października 2005 r.

ZAPROSZENIE DO WYRAŻENIA ZAINTERESOWANIA, CZŁONKOWIE PANELI NAUKOWYCH

(2005/C 244 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 4 października 2005 r.)

Zaproszenie do ubiegania się o członkostwo w panelach naukowych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Informacje o Centrum

Centrum mieści się w Sztokholmie, w Szwecji, i rozpoczęło działalność w maju 2005 r. Podstawą prawną działalności Centrum jest rozporządzenie (WE) nr 851/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. ustanawiające Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

(http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32004R0851:EN:HTML)

Ogólny opis zadań i roli Centrum

Misją Centrum jest identyfikacja, ocena i powiadamianie o bieżących i pojawiających się zagrożeniach dla zdrowia ludzkiego ze strony chorób zakaźnych. W ramach tej szeroko rozumianej misji, główne zadania techniczne Centrum dzielą się na 4 następujące kategorie:

a) nadzór epidemiologiczny i współpraca sieciowa laboratoriów, tj. rozwój nadzoru epidemiologicznego na poziomie europejskim oraz utrzymanie sieci laboratoriów referencyjnych;

b) system wczesnego ostrzegania i reagowania oparty na całodobowej dostępności specjalistów z zakresu chorób zakaźnych;

c) opinie naukowe, łączenie wiedzy naukowej z poszczególnych dziedzin poprzez różne sieci obejmujące terytorium całej Unii Europejskiej oraz niezależne doraźne panele naukowe; oraz

d) pomoc techniczna oraz informowanie o swoich działaniach i ich wynikach, a także rozpowszechnianie informacji dostosowanych do potrzeb różnych grup.

W ramach swoich programów horyzontalnych Centrum będzie stopniowo wypracowywało możliwości pozwalające objąć działaniami pełen zakres chorób zakaźnych pod kątem zapobiegania, gotowości, reagowania i kontroli.

Opis Jednostki Doradztwa Naukowego

Głównym zadaniem Jednostki Doradztwa Naukowego jest zapewnienie rzetelnego i niezależnego doradztwa technicznego i naukowego. Zostanie to osiągnięte przy wykorzystaniu silnego zaplecza naukowego w ramach Centrum oraz dzięki dobrym kontaktom z czołowymi europejskimi naukowcami z zakresu mikrobiologii, epidemiologii, klinicznych chorób zakaźnych oraz innych dziedzin nauki.

W swojej pracy naukowej Jednostka będzie wspierana przez:

– forum doradcze składające się z jednego eksperta naukowego z każdego Państwa Członkowskiego, którego spotkania będą się odbywać co trzy miesiące,

– panele naukowe,

– doraźne panele naukowe, powoływane w miarę potrzeb.

Panele naukowe

Utworzonych zostanie sześć paneli naukowych, zaś każdy z nich będzie składał się z 11 członków. Obszary działania paneli w dużej części będą się pokrywać z szerokimi grupami chorób określonymi w załączniku do decyzji nr 2119/98/WE i będą to:

– choroby przenoszone drogą powietrzną (w tym grypa),

– choroby, którym zapobiega szczepienie (w tym kwestie związane ze szczepieniami),

– zakażenia przenoszone drogą płciową oraz choroby wirusowe przenoszone drogą krwi,

– choroby spowodowane zakażoną żywnością i wodą; choroby pochodzenia środowiskowego i zoonozy,

– odporność przeciwbakteryjna i zakażenia szpitalne,

– poważne choroby nabyte za granicą i inne kwestie zdrowotne związane z podróżowaniem.

Powołany zostanie również komitet koordynacyjny zajmujący się kwestiami horyzontalnymi i interdyscyplinarnymi, w którego skład wejdą przewodniczący paneli, sekretariat paneli z ECDC oraz inni eksperci zapraszani w miarę potrzeb.

Zadania członków panelu

Rolą paneli będzie:

– przedstawianie opinii naukowych na temat zagadnień przedkładanych do ECDC,

– promowanie programu naukowego Centrum,

– pomoc Centrum w nadążaniu za rozwojem naukowym poprzez swoje powiązania z ośrodkami badawczo-rozwojowymi.

Początkowo przewiduje się dwa dwudniowe spotkania paneli rocznie. W okresie między spotkaniami członkowie paneli będą proszeni o przekazanie opinii pocztą elektroniczną, zaś w sytuacjach awaryjnych, w razie potrzeby, odbywać się będą prawdopodobnie spotkania bezpośrednie. Do zadań członków będzie należała nie tylko pomoc Centrum w udzielaniu odpowiedzi na zapytania naukowe, lecz również udział w opracowaniu wytycznych na rzecz zharmonizowanego reagowania na choroby zakaźne w Europie, doradztwo ECDC w zakresie zestawów narzędzi proponowanych Państwom Członkowskim, identyfikacja luk w badaniach naukowych oraz inicjowanie prac w tych obszarach. Do dalszych zadań należy regularne przekazywanie do Jednostki Doradztwa Naukowego informacji na temat nowych odkryć naukowych istotnych dla działań i polityki Centrum, identyfikacja ewentualnych luk w obszarze badań i rozwoju oraz inicjowanie w ECDC procedur mających za zadanie wyeliminowanie takich luk.

Kadencja członków panelu będzie wynosić trzy lata, z możliwością jednokrotnego przedłużenia.

Pracę paneli będzie wspomagać sekretariat w ramach Jednostki Doradztwa Naukowego ECDC, z którym będzie ściśle współpracował przewodniczący.

Za pracę w panelu nie będzie przysługiwało żadne wynagrodzenie, jedynie zwrot poniesionych wydatków.

Wymagane kwalifikacje i doświadczenie

Członek panelu:

– powinien posiadać udokumentowane doświadczenie zawodowe oraz najwyższy stopień wiedzy naukowej w jednej z następujących dziedzin: mikrobiologia eksperymentalna lub kliniczna, choroby zakaźne, epidemiologia, zdrowie publiczne, farmakologia kliniczna lub inna powiązana dziedzina,

– powinien cieszyć się najwyższym poważaniem europejskiego środowiska naukowego,

– powinien mieć solidne przygotowanie naukowe poparte takimi osiągnięciami jak publikacje, granty, którymi zarządzał, nagrody itp.,

– powinien posiadać dobrą znajomość języka angielskiego, zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Preferowani będą kandydaci, którzy posiadają:

– doświadczenie w przeprowadzaniu naukowych ocen i/lub przedstawianiu porad naukowych w zakresie wymaganych obszarów kompetencji,

– doświadczenie w recenzowaniu prac naukowych i publikacji innych naukowców,

– umiejętność przygotowania projektów opinii i raportów naukowych,

– umiejętność posługiwania się elektronicznymi środkami wymiany dokumentów i komunikacji.

Niezależność oraz oświadczenie o interesach

Członkowie panelu naukowego są mianowani indywidualnie. Od kandydatów wymagane jest złożenie oświadczenia, w którym zobowiązują się działać w ramach panelu naukowego w sposób niezależny od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.

Procedura wyboru

Każdy z kandydatów może być członkiem tylko jednego panelu. Kandydaci zostaną poproszeni o wybór najbardziej odpowiadającego im panelu z sześciu wymienionych powyżej.

O ostatecznym składzie panelu zadecyduje Dyrektor, po przedstawieniu rekomendacji przez forum doradcze Centrum.

Kandydaci spełniający kryteria członkostwa, którzy jednak nie zostali wybrani do udziału w jednym z paneli, zostaną dopisani do listy ekspertów, która może zostać wykorzystana przez Centrum do utworzenia paneli doraźnych dla kwestii wykraczających poza zakres obowiązków paneli naukowych.

Formularze zgłoszeń wraz ze szczegółowym życiorysem w języku angielskim należy przesyłać pocztą elektroniczną w terminie 30 dni od dnia publikacji niniejszego zaproszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Wszystkie zgłoszenia będą traktowane jako poufne.

Szczegółowe procedury są dostępne na stronie internetowej ECDC pod adresem:

http://www.ecdc.eu.int

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.