Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w Panelu Naukowym ds. zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym (Panel CONTAM) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2004.319.75

Akt nienormatywny
Wersja od: 23 grudnia 2004 r.

Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w Panelu Naukowym ds. zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym (Panel CONTAM) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

(2004/C 319/16)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2004 r.)

Niniejsze zaproszenie adresowane jest do naukowców zainteresowanych członkostwem w Panelu Naukowym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ustanowionym rozporządzeniem (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. Rozporządzenie ustanawia ogólne zasady i wymagania dotyczące prawa żywnościowego, powołuje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz ustanawia procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(1). Rozporządzenie to zostało zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1642/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U. L 245 z 29.9.2003). Stała siedziba Urzędu znajduje się w Parmie we Włoszech.

Komitet Naukowy i Panel Naukowy Urzędu działają od maja 2003 r. Niniejsze zaproszenie adresowane jest w szczególności do ekspertów-naukowców mających doświadczenie w obszarach wymienionych poniżej i ma na celu obsadzenie wolnych miejsc w Panelu zajmującym się sprawami zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym. Aktualna lista ekspertów jest dostępna pod adresem http://www.efsa.eu.int/science_en.html.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

Jednym z głównych zadań Urzędu jest dostarczanie opinii naukowych, wspierających ustawodawstwo i politykę Wspólnoty we wszystkich obszarach, jakie mogą wywierać bezpośredni lub pośredni wpływ na bezpieczeństwo produktów żywnościowych i paszy dla zwierząt oraz w obszarach powiązanych z zagadnieniami dotyczącymi zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowotności roślin uprawnych. Urząd przedstawia niezależne informacje dotyczące tych zagadnień oraz formułuje ostrzeżenia związane z pojawiającymi się zagrożeniami. Jego zadania obejmują również przedstawianie naukowych opinii dotyczących żywienia, ze szczególnym odniesieniem do ustawodawstwa wspólnotowego, organizmów modyfikowanych genetycznie i nowych technologii produkcji żywności. Zapewniając wysoki stopień niezależności, przejrzystości i poziomu naukowego, Urząd powinien wkrótce stać się powszechnie akceptowanym punktem odniesienia na tym polu. Oprócz korzystania ze swojego wyspecjalizowanego personelu, Urząd będzie również kierował siecią kompetentnych organizacji w UE, które wspierać będą go swoich działaniach.

Zadania Panelu Naukowego Urzędu

Zadaniem paneli naukowych jest opracowywanie opinii naukowych dla Urzędu w zakresie ich kompetencji.

Kompetencje Panelu Naukowego oraz odpowiednia wiedza ekspercka poszukiwana poprzez niniejsze zaproszenie są następujące:

Panel ds. zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym (Panel CONTAM) zajmuje się problemami zanieczyszczeń w pożywieniu, paszy i związanych obszarach, niepożądanymi substancjami, takimi jak naturalne substancje toksyczne, mykotoksyny oraz pozostałościami substancji niedozwolonych, którymi nie zajmują się inne panele.
Wymagane doświadczenie: toksykologia ogólna, toksykologia weterynaryjna, toksykokinetyka (modelowanie i metabolizm)

Skład Panelu Naukowego

Panele naukowe składają się maksymalnie z 21 niezależnych ekspertów. Liczba i nazwiska naukowców wchodzących w skład panelu naukowego mogą ulegać zmianie w obliczu technicznych i naukowych zmian w Komisji, na wniosek Urzędu, zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 58 ust. 2 zmienionego rozporządzenia (WE) nr 178/2002.

Kwalifikacje

Kandydaci muszą posiadać:

– stopień naukowy w odpowiedniej dziedzinie nauki, najlepiej na poziomie doktoranckim,

– co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe na poziomie, do którego uprawniają dane kwalifikacje.

Kryteria wyboru

Preferowani będą kandydaci, którzy posiadają:

– doświadczenie w przeprowadzaniu naukowej oceny ryzyka i przedstawianiu opinii naukowych w obszarach związanych z bezpieczeństwem żywności i paszy ogólnie, w szczególności w obszarach kompetencji Panelu Naukowego ds. zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym,

– doświadczenie w recenzowaniu prac naukowych i publikacji innych naukowców, najlepiej w dziedzinach związanych z obszarem zainteresowań Panelu Naukowego ds. zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym,

– umiejętność analizowania złożonych informacji i akt, często dotyczących szerokiego wachlarza dyscyplin i źródeł naukowych oraz przygotowywania projektów opinii i sprawozdań,

– udokumentowane wybitne osiągnięcia w jednej, a najlepiej w kilku, dziedzinie związanej z obszarem zainteresowań Panelu Naukowego ds. zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym,

– doświadczenie zawodowe w pracy w środowisku multidyscyplinarnym, najlepiej w kontekście międzynarodowym,

– umiejętności kierownicze i komunikacyjne.

Umiejętność korzystania z nowoczesnych, elektronicznych środków wymiany dokumentów i komunikacji jest pożądana, biorąc pod uwagę zamiar wykorzystania takich technik przez Urząd w jak najlepszy sposób.

Niezależność oraz deklaracja dotycząca zaangażowania i interesów

Członkowie Panelu Naukowego są mianowani osobiście. Od kandydatów wymagane jest złożenie oświadczenia, w którym zobowiązują się do działania niezależnego od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych oraz oświadczenia o interesach, które mogą być uznane za przeszkodę w działaniu niezależnym.

Proces doboru, mianowanie i kadencja

Zgłoszenia spełniające wymogi kwalifikacyjne zostaną poddane ocenie porównawczej przez Urząd na podstawie kryteriów podanych wyżej.

Urząd zastrzega sobie prawo do prowadzenia konsultacji z osobami trzecimi w sprawach doświadczenia zawodowego kandydatów w kontekście ich podań o członkostwo w Panelu Naukowym.

Członkowie Panelu Naukowego zostaną mianowani przez Zarząd, działający na podstawie wniosku Dyrektora Wykonawczego. Obecny Komitet Naukowy i Panele Naukowe działają od maja 2003 r. i podlegają wymianie co 3 lata.

Każdy z kandydatów może być mianowany członkiem tylko jednego panelu naukowego. Po uzyskaniu zgody od kandydata, może on zostać przydzielony do Panelu, nawet jeśli nie składał podania o członkostwo w nim. Kandydaci spełniający kryteria członkostwa, ale niezakwalifikowani, mogą otrzymać propozycję umieszczenia na liście rezerwowej w przypadku gdyby pojawiły się wakaty.

Równe szanse

Urząd stosuje obowiązującą w Unii Europejskiej zasadę równości kobiet i mężczyzn.

Obecność na posiedzeniach

Członkowie paneli naukowych powinni być przygotowani na regularne uczestnictwo w ich posiedzeniach. Ocenia się, że posiedzenia paneli odbywają się średnio cztery do sześciu razy w roku. W przypadku członków paneli, biorących udział w pracach grup roboczych, może wystąpić potrzeba udziału w większej liczbie posiedzeń.

Członkowie paneli naukowych nie są wynagradzani, ale są uprawnieni do rekompensaty w wysokości 300,00 EUR za każdy pełny dzień posiedzenia. Członkowie paneli otrzymują również diety zgodnie ze stawkami zawartymi w regulaminie Urzędu.

Procedura zgłaszania kandydatur

Urząd zachęca do przesyłania zgłoszeń za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, chociaż zgłoszenia przesyłane pocztą również będą przyjmowane.

Formularze zgłoszeniowe on-line dostępne są na stronie internetowej Urzędu pod adresem: www.efsa.eu.int i powinny być składane za pośrednictwem tej strony. Formularze zgłoszeń przesyłanych pocztą są również dostępne na stronie internetowej Urzędu www.efsa.eu.int lub w biurze pod adresem:

European Food Safety Authority (EFSA)
Anja Van Impe (Office 7/17)
Call for expression of interest - CONTAM Panel
Rue de Genève 10
B-1140 Brussels, Belgia

Formularze zgłoszeniowe powinny zostać przesłane listem poleconym na ten sam adres.

Urząd może w późniejszym terminie zwrócić się o przesłanie dokumentów dodatkowych.

Chociaż kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dowolnym spośród języków urzędowych Unii Europejskiej, dla ułatwienia procedury kwalifikacyjnej wysoce pożądane jest składanie zgłoszeń w języku angielskim, niemieckim lub francuskim.

Wszystkie zgłoszenia traktowane będą jako poufne.

Termin składania zgłoszeń

Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną ze strony www.efsa.eu.int lub listem poleconym nie później niż dnia 28 lutego 2005 r. (data stempla pocztowego).

Urząd zastrzega sobie prawo do niebrania pod uwagę zgłoszeń otrzymanych po tej dacie.

______

(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1-24.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.