Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/30/12 - Program "Jean Monnet", działanie kluczowe 3 - Wspieranie europejskich stowarzyszeń działających na szczeblu europejskim w dziedzinie integracji europejskiej oraz kształcenia i szkolenia - Roczne dotacje operacyjne na rok 2013.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2012.285.11

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 września 2012 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/30/12

Program "Jean Monnet", działanie kluczowe 3 - Wspieranie europejskich stowarzyszeń działających na szczeblu europejskim w dziedzinie integracji europejskiej oraz kształcenia i szkolenia

Roczne dotacje operacyjne na rok 2013

(2012/C 285/08)

(Dz.U.UE C z dnia 21 września 2012 r.)

1.
Cel i opis

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wybranie organizacji, z którymi zawarte zostaną umowy o roczne dotacje operacyjne na rok budżetowy 2013. Zaproszenie nie jest skierowane do organizacji, które zawarły umowę ramową o partnerstwie z Agencją Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego ("Agencją") na lata 2011-2013.

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie europejskich stowarzyszeń w dziedzinie kształcenia i szkolenia, które prowadzą działalność w zakresie:

tematyki związanej z integracją europejską oraz/lub
dążenia do osiągnięcia celów wyznaczonych w europejskiej polityce kształcenia i szkolenia.

Podstawę prawną stanowi program "Uczenie się przez całe życie"(1), a w szczególności podprogram "Jean Monnet".

Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków, związane z realizacją trzeciego działania kluczowego w ramach programu "Jean Monnet", są następujące:

wspieranie europejskich stowarzyszeń wysokiej jakości, przyczyniających się do poszerzania wiedzy o procesie integracji europejskiej oraz świadomości tego procesu poprzez kształcenie i szkolenie,
wspieranie europejskich stowarzyszeń wysokiej jakości, przyczyniających się do wdrożenia co najmniej jednego ze strategicznych celów ujętych w strategicznych ramach współpracy europejskiej w dziedzinie kształcenia i szkolenia ("ET 2020")(2).

Agencja działająca w ramach uprawnień powierzonych przez Komisję Europejską (zwaną dalej "Komisją") jest odpowiedzialna za zarządzanie niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do udziału kwalifikują się stowarzyszenia europejskie w dziedzinie kształcenia i szkolenia, które prowadzą działalność w zakresie:

tematyki związanej z integracją europejską oraz/lub
dążenia do osiągnięcia celów wyznaczonych w europejskiej polityce kształcenia i szkolenia.

Organizacje muszą:

być organizacjami niepublicznymi nienastawionymi na zysk,
posiadać nieprzerwanie od co najmniej dwóch lat (licząc wstecz od dnia, w którym upływa termin składania wniosków) osobowość prawną oraz siedzibę w co najmniej jednym z krajów kwalifikujących się do udziału w programie "Uczenie się przez całe życie"(3) (27 państw członkowskich UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Chorwacja, Szwajcaria, Serbia oraz była jugosłowiańska republika Macedonii),
prowadzić większość działań na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej lub innych krajów kwalifikujących się do programu "Uczenie się przez całe życie",
być organem dążącym do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego zgodnie z definicją zawartą w art. 162 przepisów wykonawczych do rozporządzenia finansowego ustanowionego rozporządzeniem Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002(4), z późniejszymi zmianami.

Ponadto do udziału w niniejszym zaproszeniu kwalifikują się stowarzyszenia europejskie, których struktura członkowska spełnia warunki przynależności do jednej z dwóch niżej określonych kategorii:

stowarzyszenie europejskie zrzesza wyłącznie stowarzyszenia członkowskie (czyli członkowie sami pełnią rolę stowarzyszeń "parasolowych" na szczeblu ponadkrajowym, krajowym, regionalnym lub lokalnym). Stowarzyszenia europejskie zrzeszające wyłącznie stowarzyszenia członkowskie muszą zrzeszać członków z co najmniej 6 różnych państw członkowskich UE(5).

Takie stowarzyszenia członkowskie powinny posiadać status "pełnoprawnych członków" (członkowie stowarzyszeni i obserwatorzy nie są traktowani jako "pełnoprawni członkowie"). Każdy z członków musi posiadać odpowiednią osobowość prawną, być organizacją nienastawioną na zysk oraz prowadzić działalność w dziedzinie kształcenia i szkolenia. Osoby fizyczne oraz organy nastawione na zysk nie są uważane za kwalifikujące się organizacje członkowskie,

stowarzyszenie europejskie zrzesza członków, z których nie wszyscy posiadają strukturę członkowską. Stowarzyszenie europejskie może zatem zrzeszać (w części lub w całości) instytucje i organizacje prowadzące działalność w dziedzinie kształcenia i szkolenia, lecz nieposiadające struktury członkowskiej (np. szkoły podstawowe, średnie i wyższe). Stowarzyszenia europejskie zrzeszające instytucje lub organizacje nieposiadające struktury członkowskiej muszą zrzeszać członków z co najmniej 9 różnych państw członkowskich.

Instytucje i organizacje członkowskie, które nie posiadają struktury członkowskiej, muszą posiadać status "pełnoprawnych członków" (członkowie stowarzyszeni i obserwatorzy nie są traktowani jako "pełnoprawni członkowie"). Członkowie muszą być organizacjami nienastawionymi na zysk i prowadzić działalność w dziedzinie kształcenia i szkolenia zgodnie z powyższymi wskazaniami. Osoby fizyczne nie są uważane za kwalifikujące się organizacje członkowskie.

3.
Kwalifikujące się działania

Finansowanie przez Unię Europejską w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków ma postać dotacji operacyjnych. Dotacje są przeznaczone na pokrycie niektórych wydatków operacyjnych i administracyjnych wybranych beneficjentów w ramach działalności europejskiej prowadzonej zgodnie z uzgodnionym programem prac.

Działania prowadzone w ramach proponowanego programu prac muszą przyczyniać się do:

poszerzania wiedzy o procesie integracji europejskiej oraz świadomości tego procesu poprzez kształcenie i szkolenie lub
wdrażania co najmniej jednego z poniżej wymienionych celów strategicznych ujętych w strategicznych ramach współpracy europejskiej w dziedzinie kształcenia i szkolenia ("ET 2020"):
1)
urzeczywistnienie programu uczenia się przez całe życie oraz mobilności;
2)
podniesienie jakości i skuteczności programu kształcenia i szkolenia;
3)
propagowanie równości, spójności społecznej i aktywnego obywatelstwa;
4)
wzmacnianie kreatywności i innowacji, w tym przedsiębiorczości, na wszystkich poziomach kształcenia i szkolenia.
4.
Kryteria przyznania dotacji

Jakość szczegółowego, 12-miesięcznego programu prac poddana zostanie ocenie w oparciu o trzy następujące kryteria przyznania dotacji:

1)
adekwatność, przejrzystość i spójność celów krótkoterminowych (12-miesięcznych);
2)
jakość zarządzania programem prac (przejrzystość i spójność działań i środków budżetowych proponowanych do osiągnięcia celów, harmonogram);
3)
prawdopodobny wpływ działań na kształcenie lub szkolenie na poziomie europejskim.

Wszystkie trzy kryteria przyznania dotacji mają takie samo znaczenie. Bardziej szczegółowy opis informacji, które mają dostarczyć wnioskodawcy w odniesieniu do każdego z kryteriów przyznania dotacji, zawarty jest w załączniku l do "Przewodnika dla wnioskodawców".

5.
Budżet

Całkowity szacowany budżet UE na współfinansowanie europejskich stowarzyszeń w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 748.400 EUR.

Najwyższa kwota dotacji operacyjnej na jeden 12-miesięczny roczny program prac stowarzyszenia (odpowiadający okresowi roku budżetowego 2013) nie może przekraczać 100.000 EUR.

Pomoc finansowa Unii Europejskiej nie może przekraczać 75 % szacowanych kosztów kwalifikowalnych w budżecie rocznym stowarzyszenia europejskiego.

6.
Ostateczny termin składania wniosków

Ostateczny termin składania wniosków za pośrednictwem formularza elektronicznego (e-formularza) upływa w dniu

15 listopada 2012 r. o godz. 12.00 czasu brukselskiego.

Wnioski należy składać za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku o dotację (e-formularza). Wniosek złożony w ten sposób uznaje się za oryginał wniosku.

Urzędowy elektroniczny formularz wniosku o dotację (e-formularz) jest dostępny na stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2013/call_jm_ka3_structural_support_2012_en.php w językach angielskim, francuskim i niemieckim i powinien być wypełniony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej.

Jednakże w celu przedstawienia dodatkowych wymaganych informacji należy przesłać w obowiązującym terminie (do dnia 15 listopada 2012 r.) drogą mailową na adres Agencji kompletną dokumentację wniosku (elektroniczna kopia złożonego e-formularza wraz z dodatkowymi dokumentami, zob. art. 13 Przewodnika dla wnioskodawców). Powyższe dokumenty należy przesłać na następujący adres:

EACEA-P2-ASSOC-EUR@EC.EUROPA.EU

7.
Szczegółowe informacje

Wskazówki dla wnioskodawców oraz elektroniczny formularz wniosku wraz z załącznikami są dostępne na stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2013/call_jm_ka3_structural_support_2012_en.php

______

(1) Zob. decyzja nr 1720/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. ustanawiająca program działań w zakresie uczenia się przez całe życie (Dz.U. L 327 z 24.11.2006, s. 45). http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:327:0045:0068:PL:PDF

(2) http://ec.europa.eu/education/lifelong-learnin-gpolicy/doc1120_en.htm

(3) Uczestnictwo Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków jest uwarunkowane podpisaniem protokołu ustaleń między Komisją a właściwymi władzami każdego z tych państw. Jeżeli do pierwszego dnia miesiąca wydania decyzji o przyznaniu dotacji nie podpisano protokołu ustaleń, uczestnicy z danego państwa nie otrzymają finansowania i nie będą brani pod uwagę w odniesieniu do minimalnej wielkości konsorcjów lub partnerstw.

(4) Zgodnie z tą definicją organizacją dążącą do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego jest:

- organ europejski zaangażowany w kształcenie, szkolenie, dostarczanie informacji lub prowadzenie badań i działań naukowych związanych z politykami europejskimi lub organ ds. norm europejskich lub

- europejska sieć reprezentująca organy nienastawione na zysk działające w państwach członkowskich lub w krajach kandydujących oraz promujące zasady i polityki zgodne z celami traktatów.

(5) Ponadto europejskie stowarzyszenie może zrzeszać stowarzyszenia członkowskie mające siedzibę w innych państwach członkowskich UE oraz w innych krajach.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.