Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/30/07 - Wsparcie strukturalne dla organizacji prowadzących badania europejskiej polityki publicznej i dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - 2008-2009 - Obywatelstwo - P.7.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2007.226.4

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 września 2007 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/30/07

Wsparcie strukturalne dla organizacji prowadzących badania europejskiej polityki publicznej i dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - 2008-2009

Obywatelstwo - P.7

(2007/C 226/03)

(Dz.U.UE C z dnia 26 września 2007 r.)

ZASTRZEŻENIE

Ponieważ wdrożenie niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest uzależnione od przyjęcia rocznego programu pracy związanego z programem "Europa dla Obywateli" oraz opinii komitetu programowego, niniejsze zaproszenie do składania wniosków nie jest prawnie wiążące dla Komisji, ani dla Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego do czasu ich przyjęcia.

Jednak aby umożliwić potencjalnym beneficjentom dotacji wspólnotowych możliwie najwcześniejsze złożenie wniosków, Komisja podjęła decyzję o opublikowaniu niniejszego zaproszenia do składania wniosków.

Dalsze informacje zostaną przedstawione, jak tylko zostaną spełnione wspomniane wyżej warunki, co przewidziano na koniec października 2007 r., na stronie internetowej Agencji Wykonawczej (EACEA):

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

1. WPROWADZENIE

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczy wsparcia strukturalnego, określanego jako dotacje operacyjne dla organizacji realizujących cele ogólnoeuropejskie. Dotacje operacyjne różnią się od dotacji na projekt. Dotacje operacyjne zapewniają wsparcie finansowe obejmujące koszty niezbędne do prawidłowej realizacji normalnych i ciągłych działań wybranej organizacji. Koszty te obejmują w szczególności koszty pracownicze, koszty ogólnego zarządu (czynsze i opłaty za nieruchomości, urządzenia, materiały biurowe, koszty telekomunikacyjne, opłaty pocztowe itp.), koszty spotkań wewnętrznych, koszty publikacji, koszty informacji i rozpowszechniania informacji, a także koszty bezpośrednio związane z programem pracy organizacji.

1.1 Wprowadzenie wieloletnich umów o partnerstwie

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków wprowadza możliwość zawarcia wieloletnich umów o partnerstwie w celu usprawnienia planowania długoterminowego i zapewnienia większego bezpieczeństwa finansowego organizacjom.

Możliwe jest złożenie dwóch wniosków, jednego o dotację roczną (2008 r.) i jednego o wieloletnią mowę o partnerstwie (2 lata: 2008-2009).

2. CELE

2.1 Cele ogólne

Program ma na celu wsparcie następujących celów ogólnych:

a) stworzenie obywatelom możliwości współpracy i udziału w tworzeniu Europy, która byłaby im coraz bliższa, demokratyczna, otwarta na świat, zjednoczona w swojej różnorodności kulturowej i wzbogacona przez nią, a tym samym rozwijanie obywatelstwa europejskiego;

b) rozwój poczucia tożsamości europejskiej w oparciu o wspólne wartości, historię i kulturę;

c) wspieranie poczucia przynależności do Unii Europejskiej wśród jej obywateli;

d) poprawa wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i doceniają różnorodność kulturową i językową, przy jednoczesnym wsparciu dialogu międzykulturowego.

2.2 Cele szczegółowe

Cele szczegółowe niniejszego zaproszenia do składania wniosków obejmują:

a) wspieranie działań, debaty i refleksji na temat obywatelstwa europejskiego i demokracji oraz wspólnych wartości, historii i kultury przez współpracę w ramach społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim;

b) zachęcanie do współpracy pomiędzy obywatelami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego ze wszystkich krajów uczestniczących, przyczyniającej się do dialogu międzykulturowego i wysuwającej na pierwszy plan zarówno różnorodność, jak również jedność Europy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na działania ukierunkowane na rozwój ściślejszych powiązań pomiędzy obywatelami państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej przed 30 kwietnia 2004 r. i tymi, które uczyniły to później,

3. HARMONOGRAM

23 listopada 2007 r.Ostateczny termin składania wniosków
Grudzień 2007 r. - styczeń 2008 r.Etap analizy - wybór wniosków (kwalifikowalność, dyskwalifikacja, kryteria przyznania i wyboru)
Luty -marzec 2008 r.Opinia komitetu programowego państw członkowskich programu "Europa dla Obywateli", a następnie przedstawienie wyników Parlamentowi Europejskiemu. (procedura komitetowa)
Koniec marca 2008 r.Publikacja wyników wyboru na stronie internetowej Agencji Wykonawczej:
http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm oraz pisemne powiadomienie wnioskodawców
Kwiecień 2008 r.Umowa w sprawie przyznania dotacji/decyzja wysłane beneficjentom

Wnioski muszą być przekazane Agencji Wykonawczej (EACEA) nie później niż w dniu 23 listopada

2007 r. (obowiązuje data stempla pocztowego).

Okres kwalifikowalności wydatków rozpocznie się dnia 1 stycznia 2008 r. i będzie trwać do dnia 31 grudnia 2008 r. (12 miesięcy) lub, w przypadku organizacji, których rok finansowy rozpoczyna się w późniejszej dacie, okres kwalifikowalności wydatków rozpocznie się pierwszego dnia ich roku finansowego i będzie trwać przez okres 12 miesięcy. Koszty poniesione przed rokiem finansowym 2008 nie będą uwzględniane.

4. BUDŻET

Przewidziany budżet Wspólnoty przeznaczony na współfinansowanie dotacji operacyjnych wynosi w 2008 r. 2,7 mln EUR. Agencja Wykonawcza zamierza sfinansować blisko 25 wniosków w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, lecz zastrzega sobie prawo do nie wykorzystania wszystkich dostępnych środków.

Wsparcie strukturalne przyznane zostanie w pozycji 15.06.66 w ramach budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

5. KWALIFIKOWALNOŚĆ

5.1 Kwalifikujące się organizacje

Aby zakwalifikować się do otrzymania dotacji operacyjnej, organizacja realizująca cele ogólnoeuropejskie musi:

- Środek 1: być organizacją prowadzącą badania europejskiej polityki publicznej (niezależnym środkiem badawczym) (opisanym w pkt. 2.1 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków) LUB Środek 2: być organizacją społeczeństwa obywatelskiego promującą obywatelstwo Europejskie (opisaną w pkt. 2.1 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków);

- być niezależną organizacją typu non-profit, posiadającą status i osobowość prawną;

- działać w dziedzinie obywatelstwa europejskiego, co jest wyraźnie opisane w statucie organizacji;

- prowadzić większość swoich działań w kwalifikujących się państwach.

Uwaga: nie kwalifikują się prywatni, indywidualni wykonawcy, uniwersytety, "Domy Europejskie" czy urzędy publiczne (krajowe, regionalne lub lokalne).

5.2 Kwalifikujące się kraje

Do otrzymania dotacji kwalifikują się wnioski złożone przez podmioty prawne z następujących krajów:

a) Państwa Członkowskie Unii Europejskiej na dzień 1 stycznia 2007 r. (27): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

b) Informacje dotyczące umów przewidujących uczestnictwo innych państw dostępne są na stronie Internetowej Agencji Wykonawczej (EACEA):

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

5.3 Okres kwalifikowalności

Okres kwalifikowalności musi być zgodny z rokiem budżetowym wnioskodawcy. Jeśli rok budżetowy wnioskodawcy to rok kalendarzowy, okres kwalifikowalności rozpocznie się dnia 1 stycznia 2008 r. i zakończy dnia 31 grudnia 2008 r.

W przypadku wnioskodawców, których rok budżetowy różni się od roku kalendarzowego, okres kwalifikowalności wyniesie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia roku budżetowego w 2008 r.

6. INFORMACJE DODATKOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków i formularz wniosku dostępne są na stronie internetowej Agencji Wykonawczej:

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

Wnioski muszą być zgodne z wymogami określonymi w pełnym tekście i dostarczone na przedstawionych ormularzach.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.