Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/26/08 - Wsparcie strukturalne dla organizacji badających europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - 2009 r. - Obywatelstwo - P7.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.232.27

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 września 2008 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/26/08

Wsparcie strukturalne dla organizacji badających europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - 2009 r.

Obywatelstwo - P7

(2008/C 232/07)

(Dz.U.UE C z dnia 10 września 2008 r.)

1. CELE I OPIS

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków EACEA/26/08 jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca program "Europa dla Obywateli"(1) na rzecz promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego na lata 2007-2013 (zwany dalej "programem").

Program stanowi podstawę prawną niniejszego zaproszenia do składania wniosków, które odnosi się do działania 2 -"Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie", poddzia-łania 1 i 2 - Wsparcie strukturalne dla organizacji badających europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim.

Przewodnik programowy zawiera informacje dla podmiotów zainteresowanych na temat ogólnej struktury oraz wdrażania programu. Organizacjom, które zamierzają złożyć wnioski w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie zaleca się zapoznać również z ogólnymi sekcjami przewodnika programowego dostępnego na następującej stronie internetowej: http://eacea.ec. europa.eu/citizenship/index.en.htm

1.1. Ogólne cele programu

Program "Europa dla Obywateli" (2007-2013 r.) powinien przyczynić się do osiągnięcia następujących ogólnych celów:

a) stworzenia obywatelom możliwości współpracy i uczestnictwa w budowaniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, co pomoże rozwijać obywatelstwo Unii Europejskiej;

b) rozwijania poczucia tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze;

c) umacniania poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;

d) pogłębienia tolerancji i wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanując i promując różnorodność kulturową i językową wnoszą wkład w dialog między-kulturowy.

1.2. Szczegółowe cele programu

Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków obejmują:

a) wspieranie działań, debat i refleksji związanych z obywatelstwem europejskim i demokracją, wspólnymi wartościami, wspólną historią i kulturą dzięki współpracy w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim;

b) zachęcanie obywateli i organizacji społeczeństwa obywatelskiego ze wszystkich krajów uczestniczących do wzajemnych kontaktów umacniających dialog międzykulturowy oraz eksponujących zarówno różnorodność, jak i jedność Europy. Należy położyć szczególny nacisk na zacieśnianie więzi między obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do UE przed 30 kwietnia 2004 r., jak i obywateli tych państw, które przystąpiły do UE po tej dacie.

Zgodnie z warunkami zaproszenia organizacja powinna skupić się na co najmniej jednym z tych celów szczegółowych (zob. pkt 2.2.1 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków).

1.3. Priorytety tematyczne

Organizacja ubiegająca się o wybór powinna również uwzględnić w swoim programie prac co najmniej jeden z następujących priorytetów tematycznych (zob. pkt 2.2.2 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków:

a) przyszłość Unii Europejskiej i jej wartości podstawowe;

b) aktywne obywatelstwo europejskie - partycypacja i demokracja w Europie;

c) dialog międzykulturowy;

d) wpływ polityki UE na społeczeństwo;

e) jakość życia ludzi w Europie: zatrudnienie, spójność społeczna i zrównoważony rozwój.

1.4. Opis zaproszenia

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczy wsparcia strukturalnego, określanego jako "dotacje operacyjne" dla organizacji realizujących cele ogólnoeuropejskie.

Dotacje operacyjne zapewniają wsparcie finansowe obejmujące koszty niezbędne do prawidłowej realizacji zwykłych i ciągłych działań wybranej organizacji.

Koszty te obejmują w szczególności koszty pracownicze, koszty ogólnego zarządu (czynsze i opłaty za nieruchomości, urządzenia, materiały biurowe, koszty telekomunikacyjne, opłaty pocztowe itp.), koszty spotkań wewnętrznych, koszty publikacji, koszty informacji i rozpowszechniania informacji, a także koszty bezpośrednio związane z programem pracy organizacji.

Celem powyższego jest wyłonienie organizacji, które poprzez swoje ustawiczne, powszednie i regularne działania przyczyniają się do realizacji celów programu "Europa dla Obywateli".

Uwaga:

W dniu 26 września 2007 r. (Dz.U. C 226, str. 4) zostało opublikowane szczegółowe zaproszenie do składania wniosków (zaproszenie EACEA/30/07 "Wsparcie strukturalne dla organizacji prowadzących badania europejskiej polityki publicznej i dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim" - 2008-2009 r.), w którym przewidziano możliwość składania wniosków o roczne dotacje operacyjne na rok budżetowy 2008 lub o wieloletnie umowy o partnerstwie strategicznym obejmujące lata 2008-2009.

Niniejsze zaproszenie nie dotyczy organizacji, które zostały dotychczas wybrane do zawarcia z Agencją umowy ramowej o partnerstwie na lata 2008-2009, lecz ma na celu wybór organizacji, z którymi zostaną zawarte umowy o roczne dotacje na rok budżetowy 2009.

Organizacje wybrane w ramach zaproszenia EACEA/30/07 do otrzymania rocznej dotacji operacyjnej na 2008 r., jak też organizacje, które nie złożyły wniosków bądź nie zostały wybrane w ramach zaproszenia EACEA/30/07 zachęca się do składania wniosków, jeżeli ich profil odpowiada opisowi zamieszczonemu poniżej.

2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

2.1. Organizacje

Aby kwalifikować się do otrzymania dotacji operacyjnej organizacja dążąca do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego musi:

- poddziałanie 1: być europejską organizacją badającą europejski porządek publiczny (zespołem ekspertów) (wg opisu zawartego w pkt 2.1 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków),

lub

poddziałanie 2: być organizacją społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim, promującą obywatelstwo europejskie (wg opisu zawartego w pkt 2.1 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków),

- być organizacją o celach niezarobkowych, posiadającą status i osobowość prawną.

Powinna też:

- prowadzić działalność w dziedzinie obywatelstwa europejskiego, co jest wyraźnie opisane w jej statucie,

- prowadzić większość działań na terytorium kwalifikujących się krajów.

Uwaga: Nie kwalifikują się indywidualni wykonawcy prywatni, uniwersytety, domy europejskie lub organy administracji publicznej wykonujące funkcje rządowe na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym.

Pełen opis potencjalnych kandydatów do otrzymania dotacji oraz szczegółowe kryteria kwalifikacji znajdują się w pkt 2 i 5 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków.

2.2. Kraje

Wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z następujących krajów:

a) państwa członkowskie Unii Europejskiej na dzień 1 stycznia 2007 r. (27): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Niemcy, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo;

b) Chorwacja (informacje na temat umów przewidujących uczestnictwo innych krajów znajdują się na stronie internetowej Agencji Wykonawczej - EACEA):

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

3. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI

Przyznawanie rocznych dotacji operacyjnych odbywa się z poszanowaniem zasad przejrzystości i równego traktowania. Procedura selekcji przebiega następująco:

- weryfikacja kwalifikowalności: wnioski zostaną sprawdzone w celu zapewnienia, że spełniają kryteria kwalifikacji (pkt 5 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków). Zastosowane będą kryteria wykluczenia wyszczególnione w sekcji 6,

- weryfikacja zdolności operacyjnych i finansowych: zweryfikowana zostanie zdolność operacyjna i finansowa (zgodnie z procedurą opisaną w pkt 7 pełnego tekstu zaproszenia do składania ofert),

- ocena: wnioski, które pomyślnie przeszły weryfikację kwali-fikowalności oraz weryfikację zdolności operacyjnych i finansowych zostaną poddane ocenie przez komisję oceniającą na podstawie jakościowych i ilościowych kryteriów przyznania dotacji w celu wyłonienia wniosków do współfinansowania. Prace komisji oceniającej wspomagać będą niezależni eksperci.

Na ocenę wniosków składają się w 80 % kryteria jakościowe, a w 20 % kryteria ilościowe.

3.1. Kryteria jakościowe (80%)

Ocenione zostaną następujące czynniki:

a) zgodność z celami i tematami programu "Europa dla Obywateli" (30 %);

b) adekwatność, spójność i kompletność programu prac (20 %);

c) skutki, spodziewane rezultaty programu prac (10 %);

d) europejska wartość dodana (10 %);

e) dostrzegalność działań i rozpowszechnianie oraz wykorzystanie rezultatów wśród obywateli europejskich i innych inte-resariuszy(10%).

3.2. Kryteria ilościowe (20 %)

Ocenione zostaną następujące czynniki:

a) liczba krajów objętych programem prac (10 %);

b) liczba uczestników bezpośrednio zaangażowanych w działania w ramach programu prac lub bezpośrednio z nich korzystających (10 %).

4. BUDŻET

4.1. Ogólny budżet zaproszenia do składania wniosków

Przewidziany budżet Wspólnoty przeznaczony na współfinansowanie dotacji operacyjnych wynosi w 2009 r. około 600.000 EUR. Agencja Wykonawcza zamierza sfinansować blisko 10 wniosków w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, lecz zastrzega sobie prawo do nie wykorzystania wszystkich dostępnych środków.

Wsparcie strukturalne przyznane zostanie w pozycji 15.06.66 budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

4.2. Najwyższe kwoty przyznawane pojedynczym wnioskom

W 2009 r. najwyższa kwota dotacji operacyjnej wyniesie 60.000 EUR.

Pomoc finansowa Wspólnoty nie może przekroczyć 80 % przewidywanych wydatków. W przypadku wnioskodawców stosujących metodę obliczania dotacji na podstawie budżetu (zob. niżej) wynosi 80 % kosztów kwalifikowanych organizacji.

4.3. Metody obliczania dotacji: finansowanie na podstawie budżetu lub ryczałtowe

W celu obliczenia kwoty dotacji operacyjnej wnioskujące organizacje mogą wybrać jeden z dwóch systemów finansowania:

1) finansowanie ryczałtowe;

2) finansowanie na pokrycie tradycyjnych kosztów kwalifiko-walnych wyszczególnionych w budżecie (metoda obliczeniowa na podstawie budżetu).

Finansowanie ryczałtowe to znacznie prostsza metoda obliczania kwoty dotacji niż tradycyjny system obliczania na podstawie budżetu wyszczególniającego koszty kwalifikowalne. W systemie ryczałtowym beneficjent otrzymuje ryczałtową kwotę na członka jego organizacji.

Organizacje stosujące system ryczałtowy mają możliwość wykorzystania dotacji na wdrożenie uzgodnionego programu prac bez ograniczenia uprzednio ustalonymi kategoriami i progami budżetowymi. Oznacza to większą elastyczność i łatwość wykorzystania dotacji.

W systemie ryczałtowym ulega zmianie podstawowa metoda obliczenia wysokości dotacji, lecz wciąż obowiązują wszystkie pozostałe warunki, m.in. maksymalne progi finansowania.

Pełny opis obu metod obliczania dotacji znajduje się w pkt 9 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków.

4.4. Okres kwalifikowalności

Okres kwalifikowalności musi pokrywać się z rokiem budżetowym wnioskodawcy, jaki figuruje w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych organizacji.

Jeżeli rok budżetowy wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to okres kwalifikowalności trwa od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.

W przypadku wnioskodawców, których rok budżetowy różni się od roku kalendarzowego, okres kwalifikowalności wyniesie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia roku budżetowego w 2009 r.

5. HARMONOGRAM

Wnioski należy przesyłać do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego nie później niż 17 listopada 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, opatrzone zbilansowanym budżetem (przychody/wydatki) lub wypełnionym kalkulatorem dotacji (zob. pkt 9 pełnego tekstu zaproszenia do składania wniosków), w dwóch egzemplarzach (oryginał i jedna poświadczona kopia), podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

Wnioski niezawierające wszystkich wymaganych dokumentów i/lub niezłożone w określonym terminie nie będą brane pod uwagę.

Wnioski należy przesyłać na następujący adres:

- pocztą - decyduje data stempla pocztowego:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Unit P7 - Citizenship

"Europe for citizens" Call for proposals EACEA/26/08

Operating grants

BOUR, 01/25

Avenue du Bourget 1

B-1140Brussels

- osobiście, przed godz. 17.00 (decyduje data doręczenia) lub przez członka personelu lub przesyłką kurierską (decyduje data nadania przesyłki), na wyżej wskazany adres.

6. INFORMACJE DODATKOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie internetowej Agencji Wykonawczej (EACEA):

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

Wnioski muszą być zgodne z wymogami określonymi w pełnym tekście i dostarczone na przewidzianych do tego celu formularzach.

______

(1) Decyzja nr 1904/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, str. 32).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.