Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/22/09 - Program "Młodzież w działaniu" - Działanie 4.6 - Partnerstwa.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.199.14

Akt nienormatywny
Wersja od: 25 sierpnia 2009 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/22/09

Program "Młodzież w działaniu"

Działanie 4.6 - Partnerstwa

(2009/C 199/08)

(Dz.U.UE C z dnia 25 sierpnia 2009 r.)

I. CELE I OPIS

Niniejsze zaproszenie zostało wystosowane w ramach poddziałania 4.6 programu "Młodzież w działaniu" i w zgodzie z rocznym programem prac na rok 2009 [decyzja Komisji C(2008) 5446](1).

Głównym celem niniejszego zaproszenia jest wspieranie partnerstw między Komisją Europejską, za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, a tymi regionami, gminami lub europejskimi organizacjami pozarządowymi, które pragną rozwijać lub wzmacniać swoje długoterminowe działania, strategie i programy w dziedzinie uczenia się "pozaformalnego" i pracy z młodzieżą.

1. Konkretne cele

Konkretnymi celami takich partnerstw będą:

– mobilizowanie wspólnych zasobów i zebranie praktyk w celu maksymalizacji wpływu programu "Młodzież w działaniu" oraz innych inicjatyw podejmowanych na szczeblu lokalnym, regionalnym i europejskim z myślą o młodzieży i młodych pracownikach;

– dostarczenie inspiracji i budowanie potencjału - przy zastosowaniu modeli opracowanych w ramach programu "Młodzież w działaniu" - tym organom i organizacjom, których celem jest większe inwestowanie w młodzież poprzez zajęcia w ramach uczenia się "pozaformalnego" oraz rozwój umiejętności i kompetencji;

– zwiększenie zakresu i poprawa jakości inicjatyw w dziedzinie pracy z młodzieżą prowadzonych na szczeblu lokalnym i regionalnym poprzez wzmocnienie ich europejskiego wymiaru;

– transfer doświadczeń z przeprowadzonych z powodzeniem działań i inicjatyw w dziedzinie uczenia się "pozaformalnego" i pracy z młodzieżą;

– zwiększanie synergii i współpracy sektora publicznego i organizacji pozarządowych prowadzących działalność w dziedzinie pracy z młodzieżą;

– zachęcanie do podnoszenia ogólnego poziomu umiejętności wśród młodzieży, przy czym kwestią priorytetową jest edukacja i szkolenie osób niewykwalifikowanych oraz młodzieży mniej uprzywilejowanej, z uwzględnieniem osób, które przedwcześnie zakończyły edukację oraz młodzieży o niskim wykształceniu, bezrobotnych, migrantów oraz osób niepełnosprawnych;

– popularyzacja uznawania pracy z młodzieżą oraz walidacja zajęć z zakresu uczenia się "pozaformalnego" w Unii Europejskiej.

2. Charakterystyka partnerstwa

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wspieranie opracowania programu zajęć łączącego jedno lub kilka z poniżej wymienionych działań, które powstały na kanwie programu "Młodzież w działaniu":

a) międzynarodowe wymiany młodzieży

b) krajowe lub międzynarodowe inicjatywy młodzieżowe

c) wolontariat europejski

d) szkolenia i nawiązywanie kontaktów

Program działań może być:

– realizowany bezpośrednio przez wnioskodawcę (procedura A w pozostałej części tekstu);

– lub realizowany we współpracy z "partnerem-współorganizatorem (partnerami-współorganizatorami)", który jest w znacznym stopniu zaangażowany w opracowanie i realizację projektu i zostanie wskazany w czasie składania wniosku (procedura B w pozostałej części tekstu).

W obu przypadkach (procedura A i procedura B) w programie działań mogą brać udział "partnerzy stowarzyszeni". Partnerzy stowarzyszeni biorą udział w realizacji proponowanych działań w ramach projektu, ale nie w takim samym stopniu i nie na takim samym poziomie udziału, jak partnerzy-współorganizatorzy.

II. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Wnioski są składane wyłącznie przez:

– lokalny lub regionalny organ publiczny, lub

– organizację niekomercyjną prowadzącą działalność w dziedzinie pracy z młodzieżą na szczeblu europejskim (ENGO), skupiającą organizacje członkowskie z co najmniej ośmiu (8) państw programu "Młodzież w działaniu".

Jeżeli projekt wskazuje na możliwość realizacji programu działań przy współpracy z jednym lub większą liczbą współorganizatorów (procedura B), organizacja/organizacje, o których mowa mogą być:

– niekomercyjnymi organizacjami pozarządowymi, lub

– lokalnymi lub regionalnymi organami publicznymi, lub

– organizacjami niekomercyjnymi prowadzącymi działalność w dziedzinie pracy z młodzieżą na szczeblu europejskim (ENGO), skupiającymi organizacje członkowskie z co najmniej ośmiu (8) państw programu "Młodzież w działaniu".

Wnioskodawcy muszą posiadać osobowość prawną oraz muszą - w dniu upływania terminu składania wniosków - co najmniej od dwóch (2) lat posiadać oficjalną siedzibę w jednym z państw uczestniczących w programie. Państwa uczestniczące w programie:

państwa członkowskie Unii Europejskiej(2) Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania;

– państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będące stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG): Islandia, Liechtenstein i Norwegia;

– kraje kandydujące będące beneficjentami strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami oraz ogólnymi warunkami i ustaleniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami w celu ich uczestnictwa w programach wspólnotowych: Turcja.

III. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Projekty muszą obejmować działania nienastawione na zysk i dotyczyć problematyki młodzieży i edukacji pozaformalnej.

Rozpoczęcie programów działań musi nastąpić obowiązkowo w okresie od dnia 1 kwietnia 2010 r. do dnia 1 września 2010 r.

Czas trwania programów działań przewidziany został na 2 lata (24 miesiące).

IV. KRYTERIA PRZYZNAWANIA DOTACJI

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:

1. Kryteria jakościowe

Na kryteria jakościowe składać się będzie 80 % punktów w ramach procedury oceny.

Uwzględnione zostaną następujące kryteria jakościowe:

znaczenie projektu w związku z celami i priorytetami programu (30 %);

jakość projektu i metody pracy w nim ujęte (50 %)

2. Kryteria ilościowe

Na kryteria jakościowe składać się będzie 20 % punktów w ramach procedury oceny.

Uwzględnione zostaną następujące kryteria ilościowe:

profil i liczba uczestników (w tym również mniej uprzywilejowani uczestnicy) i partnerów biorących udział w projekcie (20 %).

V. DOSTĘPNY BUDŻET

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia szacuje się na 1.200.000 EUR.

Maksymalna kwota dotacji na każdy projekt nie może przekroczyć 100.000 EUR.

W ramach partnerstwa we współfinansowaniu projektu biorą udział w równym stopniu beneficjent i Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

VI. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać najpóźniej do dnia 1.12.2009 r. na adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

'Youth in Action' programme - EACEA/22/09

BOUR, 04/029

Avenue du Bourget 1

1140 Brussels

BELGIUM

– pocztą - decyduje data stempla pocztowego,

– przesyłką kurierską - decyduje data odebrania przesyłki przez firmę kurierską, uznawana za dowód wysłania (należy dołączyć kopię potwierdzenia nadania).

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone na właściwym formularzu, należycie wypełnione i opatrzone datą, z dołączonym budżetem opracowanym zgodnie z odpowiednimi zasadami finansowania i wysłane w formie pojedynczej przesyłki w jednym egzemplarzu (oryginał). Wnioski muszą być podpisane przez osobę uprawnioną do podejmowania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu wnioskodawcy oraz, w stosownych przypadkach, w imieniu partnerów-współorganizatorów.

Wnioski przesłane po wyznaczonym terminie nie będą brane pod uwagę.

Wnioski wysłane faksem lub pocztą elektroniczną nie będą przyjmowane.

VII. INFORMACJE DODATKOWE

Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze zgłoszeniowe znajdują się pod następującym adresem internetowym: http://eacea.ec.europa.eu/youth/funding/2009/call_action_4_6_en.php

Można je również uzyskać, pisząc na adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

'Youth in Action' programme - EACEA/22/09

BOUR, 04/029

Avenue du Bourget 1

1140 Brussels

BELGIUM

Wnioski muszą być złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu i zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.

______

(1) Z rocznym programem prac na rok 2009 można zapoznać się odwiedzając stronę internetową: http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/calls/docs/c_2008_5446-wp2009.pdf

(2) Osoby pochodzące z krajów i terytoriów zamorskich oraz, w stosownych przypadkach, instytucje publiczne lub prywatne mające tam siedzibę, kwalifikują się do udziału w programie "Młodzież w działaniu" według zasad określonych w programie i ustaleń obowiązujących państwo członkowskie, z którym są związane. Lista krajów i terytoriów zamorskich znajduje się w załączniku 1A do decyzji Rady 2001/822/WE z 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską ("Decyzja o Stowarzyszeniu Zamorskim", Dz.U. L 314 z 30.11.2001).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.