Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/15/2009 - Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy" - Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.176.12

Akt nienormatywny
Wersja od: 29 lipca 2009 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/15/2009

Działania innowacyjne "Aktywni obywatele dla Europy"

Program Europa dla Obywateli - działanie 1, poddziałanie 1.6

(2009/C 176/05)

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2009 r.)

I. CELE I OPIS

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków EACEA/15/2009 jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca program "Europa dla Obywateli" na rzecz promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego na lata 2007-2013(1) (zwany dalej "programem").

1. Ogólne cele programu

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma przyczynić się do osiągnięcia następujących ogólnych celów programu Europa dla obywateli:

a) stworzenie obywatelom możliwości współpracy i uczestniczenia w tworzeniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, w celu rozwijania obywatelstwa Unii Europejskiej;

b) budowanie poczucia tożsamości europejskiej w oparciu o wspólne wartości, historię i kulturę;

c) umacnianie poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;

d) pogłębianie wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i doceniają różnorodność kulturową i językową, przyczyniając się do dialogu międzykulturowego.

2. Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków

Ogólnym celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest przetestowanie i utworzenie innowacyjnych programów wymiany ponadnarodowej, w celu doprowadzenia do długoterminowych partnerstw między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego działającymi w różnych krajach uczestniczących w dziedzinie programu Europa dla Obywateli.

W szczególności projekty finansowane w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków mają przyczynić się do osiągnięcia następujących celów:

a) utworzenie i przetestowanie nowych form mobilności ponadnarodowej między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego;

b) promowanie pojęcia doradztwa ponadnarodowego wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego promowanie metody innowacyjnego projektu w odniesieniu do mobilności ponadnarodowej i doradztwa wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

3. Priorytety tematyczne

Projekty powinny koncentrować się na wspieraniu organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zwiększaniu ich zdolności do aktywnego promowania jednego lub kilku tematów programu Europa dla Obywateli:

– przyszłość Unii Europejskiej i jej wartości podstawowe;

– aktywne obywatelstwo europejskie: partycypacja i demokracja w Europie;

– dialog międzykulturowy;

– jakość życia ludzi w Europie: zatrudnienie, spójność społeczna i zrównoważony rozwój;

– wpływ polityki UE na społeczeństwo.

II. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

1. Organizacje

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest skierowane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego nienastawionych na zysk, o następującym statusie prawnym: organizacje pozarządowe, federacje, stowarzyszenia, związki zawodowe(2), organizacje lub platformy patronackie na poziomie europejskim lub ich członkowie krajowi, które są w stanie tworzyć programy mobilności w uporządkowany i systemowy sposób.

1.1. Partnerstwa

W projekcie muszą brać udział kwalifikujące się organizacje z co najmniej 2 kwalifikujących się krajów, z których co najmniej jedno jest państwem członkowskim UE.

2. Kwalifikujące się kraje

a) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej:

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo;

b) Chorwacja;

c) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (BJRM);

d) Albania.

III. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Działania muszą przyczynić się lub być w stanie przyczynić się do rozwoju i wdrażania szczegółowych celów oraz jednego lub kilku tematów określonych w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków.

Rodzaje działań wspieranych przez niniejsze zaproszenie do składania wniosków powinny promować mobilność ponadnarodową wśród pracowników lub wolontariuszy, kierowników i członków zarządu organizacji partnerskiej działających ochotniczo. Mogłyby one obejmować:

a) doradztwo indywidualne;

b) doradztwo dla grup pracowników/wolontariuszy;

c) wymianę pracowników między organizacjami partnerskimi;

Wspólne konferencje, warsztaty i spotkania między organizacjami partnerskimi mogą być wspierane tylko wtedy, gdy są bezpośrednim wsparciem dla punktów a), b) i c), o których mowa w poprzednim ustępie.

Działania w ramach projektu zmierzają do tworzenia i zastosowania innowacyjnych metodologii w zakresie doradztwa i wymiany pracowników, na przykład doradztwa mieszanego (tj. działań w terenie i w trybie online).

Działania muszą rozpocząć się w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 marca 2010 r.

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 12 miesięcy.

IV. KRYTERIA PRZYZNAWANIA DOTACJI

Wnioski zgodne z kryteriami kwalifikacji i wykluczenia zostaną poddane ocenie w oparciu o kryteria przyznania dotacji przez komisję oceniającą w celu wyłonienia wniosków, które mogą być współfinansowane.

Kwalifikujące się wnioski w sprawie projektów zostaną poddane ocenie w oparciu o następujące kryteria jakościowe i ilościowe.

1. Kryteria jakościowe

Na kryteria jakościowe składać się będzie 80 % punktów w ramach procedury oceny:

związek projektu z celami i priorytetami programu (25 % dostępnych punktów),

znaczenie projektu i proponowanych metod (25 % dostępnych punktów),

wpływ (15 % dostępnych punktów),

widoczność i działania uzupełniające (15 % końcowej oceny).

2. Kryteria ilościowe

Na kryteria ilościowe składać się będzie 20 % punktów w ramach procedury oceny.

wpływ geograficzny (10 % dostępnych punktów),

– liczba zaangażowanych kwalifikujących się krajów,

grupa docelowa (10 % dostępnych punktów),

– liczba zaangażowanych uczestników.

V. BUDŻET

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 1.100.000 EUR.

Przyznana kwota dotacji nie może jednak przekraczać 80 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu, zgodnie ze szczegółowym szacowanym budżetem.

Minimalna kwota dotacji wynosi 75.000 EUR.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 150.000 EUR.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków, w zależności od jakości wniosków.

VI. OSTATECZNY TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać do dnia 30 września 2009 r.

Agencja Wykonawcza pracuje obecnie nad uruchomieniem elektronicznego systemu składania wszystkich wniosków.

W przypadku niniejszego zaproszenia do składania wniosków wnioskodawcy muszą złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego od lipca 2009 r. Formularz ten (wraz z załącznikami) uznaje się za ostateczny wniosek.

Ponadto papierową wersję pełnego wniosku należy przesłać pocztą na następujący adres, przed ostatecznym terminem:

EACEA

Unit P7 Citizenship

Applications - 'Innovative Actions'

BOUR 01/25

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, opatrzone datą i podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

Wnioski wysyłane faksem lub bezpośrednio pocztą elektroniczną nie będą rozpatrywane.

VII. DODATKOWE INFORMACJE

Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze wniosków można znaleźć na stronie internetowej pod następującym adresem: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.php

Wnioski muszą być złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu i zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.

______

(1) Decyzja nr 1904/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, s. 32), zmieniona decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1358/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U. L 350 z 30.12.2008 s. 58).

(2) Związki zawodowe, z którymi prowadzone są konsultacje do celów dialogu społecznego zgodnie z art. 138 Traktatu mogą kwalifikować się do dotacji, nawet jeśli nie mają osobowości prawnej w ramach właściwych przepisów krajowych.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.