Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/07/2016 - Program mobilności akademickiej w Afryce.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.92.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2016 r.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/07/2016
Program mobilności akademickiej w Afryce

(2016/C 92/05)

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2016 r.)

1.
Cele i opis

Celem ogólnym programu jest promowanie zrównoważonego rozwoju i docelowo przyczynianie się do zmniejszania ubóstwa poprzez zwiększenie liczby wyszkolonych i wykwalifikowanych specjalistów wyższego szczebla w Afryce.

Celem szczegółowym programu jest podniesienie umiejętności i kompetencji studentów i personelu poprzez zwiększoną mobilność na terenie Afryki. Dzięki zacieśnieniu współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego w Afryce zwiększy się dostępność kształcenia o wysokiej jakości, a afrykańscy studenci będą mieć zachętę i uzyskają możliwość podejmowania studiów magisterskich i doktoranckich na kontynencie afrykańskim. Ponadto mobilność pracowników (akademickich i administracyjnych) przyczyni się do zwiększenia zdolności instytucji szkolnictwa wyższego w Afryce w zakresie współpracy międzynarodowej.

Program ma na celu w szczególności:

a)
przyczynienie się do doskonalenia jakości kształcenia wyższego poprzez wspieranie umiędzynarodowienia oraz harmonizacji programów i przebiegu studiów między uczestniczącymi instytucjami;
b)
umożliwienie studentom, pracownikom naukowym i personelowi skorzystania pod względem językowym, kulturalnym i zawodowym z doświadczeń zdobytych podczas wyjazdu do innego państwa Afryki.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy i skład partnerstwa

W partnerstwie muszą uczestniczyć co najmniej cztery i nie więcej niż sześć afrykańskich instytucji szkolnictwa wyższego w charakterze partnerów (w tym wnioskodawca) oraz jeden partner techniczny z UE.

Kwalifikującymi się wnioskodawcami i partnerami są instytucje szkolnictwa wyższego zarejestrowane w Afryce, prowadzące studia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, po których studenci uzyskują kwalifikacje uznawane przez właściwe organy w danym państwie. Kwalifikują się wyłącznie instytucje szkolnictwa wyższego akredytowane przez odpowiednie władze krajowe z Afryki. Nie kwalifikują się filie instytucji szkolnictwa wyższego z państw spoza Afryki.

Partnerem technicznym musi być instytucja szkolnictwa wyższego z jednego z państw członkowskich UE, która uzyskała Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego.

3.
Kwalifikujące się działania i okres trwania

Projekt przewiduje organizację i realizację działań mobilności studentów i pracowników w ramach wysokiej jakości programów kształcenia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, a także nauczanie/szkolenia i inne usługi na rzecz zagranicznych studentów oraz nauczanie/szkolenia, projekty badawcze i inne usługi na rzecz pracowników z państw objętych projektem. Mobilność musi odbywać się w jednym z kwalifikujących się państw objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków

Czas trwania projektu wynosi od 54 do 60 miesięcy, w zależności od planowanych działań.

4.
Kryteria przyznania dotacji

Wszystkie wnioski zostaną ocenione przez zewnętrznych niezależnych ekspertów, zgodnie z następującymi trzema kryteriami przyznawania dotacji:

KryteriaWaga
1. Znaczenie20 %
2. Jakość70 %
2.1. Wartość naukowa15 %
2.2. Skład partnerstwa i mechanizmy współpracy15 %
2.3. Organizacja działania mobilności i jego realizacja20 %
2.4. Obiekty dla studentów/pracowników i badanie jakości10 %
2.5. Równowaga płci10 %
3. Zrównoważony rozwój10 %
Ogółem100 %
5.
Budżet i wysokość dotacji

Szacunkowa łączna suma udostępniona w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 9 900 000 EUR, co powinno umożliwić około 350 wyjazdów.

Kwota każdej dotacji będzie wynosiła od 1 000 000 EUR (minimalna wielkość dotacji) do 1 500 000 EUR (maksymalna wielkość dotacji).

Podstawą ustalenia wielkości dotacji UE jest zastosowanie kwot ryczałtowych w odniesieniu do organizacji działania mobilności oraz kosztów jednostkowych w odniesieniu do jego realizacji.

6.
Sposób i termin składania wniosków

Wnioski w ramach Programu mobilności akademickiej w Afryce należy składać w terminie do dnia 15 czerwca 2016 r., do godz. 12.00 (południe) czasu środkowoeuropejskiego.

Wnioski o dotację należy składać przy użyciu formularza elektronicznego (e-formularza) i specjalnie do tego przeznaczonych załączników, które będą udostępnione na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (https://eacea.ec.europa.eu/intra-africa/funding/intra-africa-academic-mobility-scheme-2016_en).

Jedynie wniosek złożony elektronicznie (e-formularz z załącznikami) będzie uznawany za oficjalnie ważny wniosek.

Dodatkowo wnioskodawcy muszą w tym samym terminie przesłać pocztą elektroniczną wiadomość z kopią swojego wniosku (e-formularza z załącznikami) z wyraźnym wskazaniem numeru rejestracji projektu nadanego w momencie składania e-formularza, na następujący adres: EACEA-IntraAfrica-IntraACP@ec.europa.eu.

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone we wskazanym terminie i zgodnie z wymogami określonymi w niniejszym zaproszeniu. Wnioski wysłane tylko pocztą elektroniczną nie będą przyjęte.

7.
Pełne informacje

Wytyczne dotyczące zaproszenia do składania wniosków oraz wszelkie stosowne informacje i dokumenty dotyczące składania wniosków w ramach niniejszego zaproszenia są dostępne na stronie internetowej Agencji: https://eacea.ec.europa.eu/ intra-africa/funding/intra-africa-academic-mobility-scheme-2016_en.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.